Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Daň z prevodu nemovitosti - uhradí kupující?

Od: kaletat* odpovědí: 17 změna:

Dobrý den,

je možné dát do smlouvy na prodej bytu, že daň z převodu nemovitosti uhradí kupující? Ze zákona je povinen platit daň prodávající, ale my chceme po kupujícím, aby tuto daň zaplatil on.

Děkuji za odpověď.

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ladajaskva*
hodnocení

3x

Dobrý den. To je zajímavé, jak si celá armáda lidí celkem nepochopitelným způsobem vykládá aplikaci zákonů. Sám píšete :

Ze zákona je povinen platit daň prodávající, ale my chceme po kupujícím, aby tuto daň zaplatil on.

Já pouze doplním, že do kupní smlouvy si můžete dát cokoliv. Ale všude na celém světě, tedy i u nás platí, že všechno, co odporuje zákonu neplatí. Takže z toho Vám vyplývá, že když to tam dáte a i když to obě strany podepíší, tak to v tomto bodě nemá podporu v zákoně a prostě to neplatí. A mohou nastat dvě situace. Kupující je jelito a podepíše to a také to zaplatí a nikde se o tom nezmíní a nikdo to nenapadne a nic se neděje ( tedy kromě porušení zákona ). Druhá situace bude, že ta kupní smouva tak bude podepsána a kupující to nezaplatí, protože není jelito a v konečné fázi to zaplatíte Vy, jak je Vaše zákonná povinnost. Ale dal bych si pozor, aby taková smlouva nebyla zpochybněna celá, či aby dokonce nebyla zrušena právě pro rozpor se zákonem.

A jestli se jedná pouze o zaplacení vyměřené daně ( čili pouze o finance, ne o plátce ) , tak se to spolehlivě řeší navýšením kupní ceny, i když na druhé steraně je to jakýsi zdanitelný přájem a Vy zaplatíte o něco vyšší daň z příjmu. Ale tak už to chodí a je to naprosto standartní postup a stát si na své vždycky musí přijít. S pozdravem Laďa

 

hodnocení

2x
avatar bruno2

Kdybyste toto ujednání zakotvili do kupní smlouvy a kupující daň nezaplatil - co se stane? Vy se budete odvolávat na kupní smlouvu a kupující na zákon. A vzhledem k tomu, že zákon má vyšší právní sílu, než jakákoliv smlouva, tak spor vyhraje kupující. Pokud vám jde o peníze, tak navyšte cenu nemovitosti o částku rovnající se dani z nemovitosti a daň zaplaťe. Tím se vyhnete nepříjemnostem.

kaletat*
hodnocení

Jde to nějak právně ošetřity, aby cenu uhradil kupující?

 

lidka*
hodnocení

0x

Pokud s tím kupující bude souhlasit, tak je to možné. Ale přiznání budete stejně podávat na FÚ vy - prodávající. Když naše město prodávalo nemovitosti, v některých případech jsme to ve smlouvě měli takto uvedené. Jindy se úhrada daně z převodu ujednala polovinou - kupující a prodávající. Domnívám se, že dosud platí, pokud prodávající neuhradí vyměřenou daň, povinnost úhrady přechází na kupujícího. Ale je potřeba to dobře ve smlouvě ošetřit, aby to bylo jasně řečeno. Případné nedodržení splatnosti by mohlo být i s finanční sankcí. FÚ je jedno, ze kterého účtu platba příjde. :)

doplněno 15.05.11 09:56:

Zdravím Laďo! Tak aby se zbytečně neohrozila platnost kupní smlouvy, možná by to šlo řešit mimo kupní smlouvu blankosměnkou s jednoduchým vyplňovacím prohlášení. A nebo směnkou vlastní.*nevi* Třeba se k tomu vyjádří ještě nějaký právník. Dobře si pamatuji, že ujednání o úhradě daně z převodu bylo součástí kupních smluv a nikdo to nezpochybnil. Dokonce si myslím, že vzor kupní smlouvy zpracoval právník. *cteni* Je ale fakt, že kupující daň zaplatili, takže nebyl problém.

ladajaskva*

Dobrý den. Máte pravdu, že plátcem je prodávající a ručitelen kupující. A že finančnímu úřadu je šumafuk, od koho tu daň dostane zaplaceno. Pokud tam bude správný účet, variabilní a konstantní symbol, tak nemá vůbec žádný důvod po něčem pátrat. Nicméně podle mého mázoru nemůže kupní smlouva takové zákonné ustanovení obsahovat, protoýe jednoduše je v rozporu se zákonem. Osobně jsem kupoval od obce dům a právě proto, že obec je jako prodejce plátcem daně, tak se usnesli, že by byli padlí na hlavu, kdyby mě to prodali za dohotnutou cenu a vymámili na ně polovinu daně, což se projevilo na ceně zvýšení o tu polovinu daně. Jěště citace ze zákona :

Oddíl třetí: Daň z převodu nemovitostí

§ 8 Poplatník

(1) Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je

a) převodce (prodávající); nabyvatel je v tomto případě ručitelem,
b) nabyvatel, jde-li o nabytí nemovitosti při výkonu rozhodnutí nebo exekuci podle zvláštního právního předpisu, 2b) vyvlastnění, vydržení, v insolvenčním řízení po rozhodnutí o úpadku nebo ve veřejné dražbě anebo o nabytí nemovitosti na základě smlouvy o zajišťovacím převodu práva, v souvislosti s postoupením pohledávky, při zrušení právnické osoby bez likvidace nebo při rozdělení likvidačního zůstatku při zrušení právnické osoby s likvidací,
c) převodce i nabyvatel, jde-li o výměnu nemovitostí; převodce a nabyvatel jsou v tomto případě povinni platit daň společně a nerozdílně.

(2) Jde-li o převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti ze společného jmění manželů nebo do společného jmění manželů, je každý z manželů samostatným poplatníkem a jejich podíly jsou stejné. V případě podílových spoluvlastníků je každý spoluvlastník samostatným poplatníkem a platí daň podle velikosti svého podílu.
S pozdravem Laďa

 

pravnik*
hodnocení

0x

opět spousta nesmyslů...

Již více než 20 let platí "co není zakázáno, je povoleno". Takže do kupní smlouvy úhradu daně z převodu nemovitosti kupujícím klidně dát můžete a nejedná se o neplatné ustanovění smlouvy a už vůbec ne o neplatnou celou smlouvu. Pokud kupující daň nezaplatí na základě kupní smlouvy, stejně ji "ve finále" zaplatí jako její zákonný ručitel (když daň nezaplatíte Vy jako prodávající).

Váš výklad zásady "co není zakázáno, je povoleno" je přinejmenším kuriozní. Jestliže zákon č.357/1992 Sb. stanoví, že poplatníkem daně z převodu nemovitosti je převodce a nabyvatel je ručitelem, nelze žádnou smlouvou tyto role obrátit. Ono to sice není výslovně žádnou právní normu zakázáno, ale takové ujednání by bylo v rozporu se zákonem, tedy by bylo neplatné.
pravnik*

,,, ale já smlouvou neměním zákon ani neobracím role - poplatníkem daně z převodu je prodávající a kupující je jejím ručitelem. Jen připouštím, že tyto osoby se mohou mezi sebou navzájem dohodnout, že skutečným plátcem této daně bude kupující. Nelze jen číst zákon, právo je širší.

 

hodnocení

0x
avatar miramira

pokud je ve smlouvě odstavec, že se strany dohodly že daň zaplatí kupující, je tento odstavec platný a žádný zákon to nezmění. V případě, že je tam tento odstavec a daň zaplacena nebude, nebudou splňeny náležitosti smlouvy a tím je smlouva neplatná a ten kdo nabyl majetek či něco jiého je povinnen jej vrátit, takže vlastně nesplněním podmínky smlouvy dojde k tomu, že nenabyde majetku, který vlastně koupil. Pokud kupující nesouhlasí s tím odstavcem, musíte to prostě prodat takovému zájemci, který smlouvu bude ochoten podepsat = jinému zájemci.

doplněno 16.05.11 11:50:

vše je otázkou dohody, lze to příkladem zaplatit i na půl, tedy 1/2 prodávající 1/2 kupující

Smlouva pozbývá platnosti tím, že jeden z jejích účastníků nesplnil některé z ujednání smlouvy? To je snad vtip?

petrsinger*

Když jsem před 10 léty kupoval garáž, nechal jsem si do smlouvy napsat, že uhradím daň z převodu sám s tím, že o daň jsme snížili cenu garáže.

Ať už kupujete nebo prodáváte, je lepší smluvně převést povinnost úhrady daně na sebe - jen tak budete mít jistotu, že bude daň skutečně zaplacena a můžete tak mít klidné spaní. Proto se vašemu dotazu velmi divím.

ladajaskva*

Dobrý den. Pane Bruno, už jsem to vzdal. V této zemí je 10 miliónů právníků, 10 miliónů trenérů hokejového narodáku a tak bycj mohl pokračovat až do aleluja. S pozdravem Laďa

no pokus o vtip to nebyl. Chcete tedy říci, že když podepíši smlouvu, kde se zavážu provést finanční plnění a toto plnění pak neprovedu je předmět smlouvy o převodu v mém vlastnictví a s platbou si dál nemusím dělat starosti. To není špatný návod, jdu si tedy koupit třeba auto. Samozřejmě záleží na přesné formulaci smlouvy. Tu zde nejsem schopen napsat.

doplněno 16.05.11 13:53:

ještě pro Bruno, jsem zapomněl, že se do smlouvy zcela běžně dává odstavec o tom, že: "pokud nedojde u smluvních stran k plnění ve stanov. termíech bodů smlouvy, považuje se tato za neplatnou a strany jsou povinny uskutečněná plnění vrátit", resp. něco v tomto smyslu. Takže je to podle meho skromneho nazoru jasny.

 

 

ondra38
hodnocení

0x

Dobrý den, rád vám tuto otázku zodpovím, jsem právník. Tato otázka byla vyřešena v judikatuře, viz rozsuek Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 33 Cdo 132/99.

V daném případě si smluvní strany dohodly, že "poplatky z převodu nemovitostí zaplatí prodávající a kupující každý jednou polovinou". Následoval spor před soudy, jestli je takové ujednání platné nebo ne. Nakonec Nejvyšší soud uzavřel: "Předmětné ujednání je závazkem, má soukromoprávní význam pouze mezi stranami smlouvy a žádným způsobem neobchází ustanovení zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí, podle jehož ust. §8 v daném případě zůstal poplatníkem daně prodávající."

Lze uzavřít, že pokud si kupující a prodávající ve smlouvě sjednají, že daň zaplatí kupující, je takové ustanovení smlouvy platné. Podle zákona je poplatníkem stále prodávající, takže pokud by daň uhrazena nebyla, bude ji finanční úřad vymáhat po prodávajícím bez ohledu na ustanovení smlouvy. Ale poté by prodávající mohl tu částku, kterou zaplatil na dani, požadovat po kupujícím (popř. jej žalovat před soudem).

Aby bylo zamezeno případným sporům, je však lepší respektovat znění zákona a textovat smlouvu např. následovně: "Kupující společně s úhradou kupní ceny zaplatí Prodávajícímu částku ve výši XXX Kč., odpovídající dani z převodu nemovitostí. Prodávající se zavazuje tuto částku použít výhradně k úhradě daně z převodu Nemovitosti."

lidka*

*palec* Děkujeme za upřesnění. A když to bude možné, tak nám zachovejte přízeň i nadále. *hej*Častokrát se dohadujeme, názory se různí, protože zákony nejsou zcela jednoznačné a tak zde potřebujeme právníka jako sůl.

 

buss
hodnocení

0x

Je to možné, a nakonec nic nebrání to i uhradit jménem prodávajícího. Chtít můžete, pokud na to přistoupí, jenže o to jste mu "zvedli" cenu bytu, ne? Ale dělá se to tak, i z důvodu, aby prodávající byl přístupnější prodeji.

 

lui*
hodnocení

0x

Je dobře, že tu zazněl názor právníka. Stejně tak by mělo zaznít i to, co řečeno nebylo. Všem těmto problémům, kdo má a nemá zaplatit, měl a nezaplatil, se dá předejít uložením částky na daň u notáře, do notářské úschovy. Ve smlouvě o notářské úschově může být definováno i kdo daň složí. Po vyměření daně FÚřadem, se odnese potvrzení notáři, ten uložené peníze použije na zaplacení daně, a všichni mohou být spokojeni, a hlavně v klidu. Holt to stojí pár korun navíc, ale za ten klid to stojí. Toť můj názor.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]