Kamna s výměníkem nevytopí dům?

Od: Datum: 26.11.12 21:48 odpovědí: 28 změna: 27.11.12 22:55

Prosím o radu, nejdou mi vytopit místnosti, když topím kamny s výměníkem. Máme zrekonstruovaný baráček a v něm plynový kotel a krbová kamna s výměníkem. Když zapnu kotel, tak jsou radiátory ve všech místnostech hned horký, ale když topím půl dne v kamnech tak jsou radiátory studený. Abych byl přesný, radiátory v té místnosti kde jsou kamna jsou teplý, ale jinde to stojí za ... Nevím co s tím, přišlo mi, že ta firma nebyla moc seriozní. Je pravda, že máme i podlahové topení, ale při topení v kamnech ho vypínám. Chtěl jsem silnější kamna, ale z firmy mi to rozmluvili, že to je zbytečný. Mrzí mě to, protože jsem si mohl koupit kamna v baumaxu za pár korun a vytápět si jen obývák. Jinak komín máme nový, tah je super a hoří to dobře. Odkaz na kamna: http://www.krby-kamna-eshop.c…va-kamna-anna-iv-s-vymenikem. Děkuji za každou poznámku.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 26.11.12 21:56

Když topíš v těch kamnech - sepne čerpadlo? - protože při rozvodech takto ´tenkými´ trubkami samotíž nefunguje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sagarek*
Datum: 26.11.12 22:39
Jo cerpadlo sepne a bezi. Ale nevim jestli spravnym smerem. No to by asi elektrikar neotocil.
Od: hop®
Datum: 26.11.12 21:59
avatar

Je oběhové čerpadlo v okruhu krbovek?

Jaký je výkon krbovek "do vody"?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sagarek*
Datum: 26.11.12 22:42
To cerpadlo je videt na obrazku, jine nemam. Vykon do vody je 5 az 8 kw. Cerpadlo je v kotli, ale to se nezapina. Nemam neco prepnout v plynovem kotli?
Od: hop®
Datum: 26.11.12 22:47
avatar

Čerpadlo je vidět, to uznávám, ale z foto není jasné, která roura kam vede, kde jsou krbovky, atakdále.

V plynovém kotli není moc co přepnout, ten buď zapnete nebo vypnete, maximálně přepnete z letního na zimní režim, což je opět pouhé zapnutí nebo vypnutí ohřevu topné vody...

Výkon by krbovek mohl snad být dostatečný, ale zatím máme moc málo info o celkové topné soustavě...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 26.11.12 23:27

Můžeš sem naskenovat plánek topné soustavy s připojením kamen?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 26.11.12 23:49

No tak větev, kde je umístěný Teploměr/tlakoměr je vždy odvod z kotle do oběhu. Čerpadlo tedy žene jakoby zpátečku do kotle. Pod čerpadlem je nejspíš 3cestný ventil a kohout, který zajišťuje příměs teplejší vody z kotle k vodě ze zpátečky je uzavřený. Skusil bych ho otevřít co to udělá. Je možné, že je tento 3cestný ventil nastaven tak, že čerpadlo není schopné vodu natlačit do všech radiátorů v domě.

Potom se může stát, že je čerpadlo zapojené naopak. Do teloty 60°C jede ale po překročení této teploty přestane jet. Jednou se mi stalo, že jsem ho tak zapojil. Po zatopení čerpadlo jelo a tak jsem odešel s doměním, že jsem to udělal správně. Ale když začala topná sezona, tak mi každý den pán říkal, že to musí být špatně zapojené. Do té doby samozřejmě žádná závada protože měl přívod do radiátorů zavřený a jen na kuchyňském kotli vařil. Šel jsem se tam tedy nevěřícně podívat (bez nářadí) a se studem jsem přijal, že mi šroubováky půjčí sám abych se nemusel vracet domů.*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.12 23:59

Vidím tam ,že máte na topné rouře co vede do směšovacího trojcestáku zavřený kulový ventil. To není dobré! Ten nikdy nezavírejte , protože tamtudy se vrací voda zpět do kamen pokud ještě není voda ohřátá na teplotu kdy trojcesták začne otevírat. Pak nechápu proč máte v místnosti kde topíte kamnama ještě k tomu otevřené radiátory. Kamna tu místnost ohřejí výkonem "do vzduchu" a výměník o to víc předá výkon do dalších místností.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 27.11.12 00:22

Protože nejsou kamna umístěna pod oknem, kde je ohřívání z důvodu tepelných ztrát nejvíce žádoucí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.12 06:09

Edge: takže když kamna mají výkon třeba 5kW do vzduchu a tepelné ztráty místnosti kde jsou krbová kamna jsou 5kW , tak musím mít otevřené ještě radiátory jen proto že jsou pod okny? Raději bych to viděl tak , že když se netopí v kamnech ale třeba v plynovém kotli tak asi proto tam jsou ty radiátory . A aby se nemuseli zavírat ručně tak se většinou v této místnosti doporučuje osazení termostatickými ventily s hlavicemi.Taky o tom něco málo vím,živí mě to už 25 let ale jestli se v něčem mýlím tak se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 27.11.12 09:25

No mě na celé situaci překvapuje, jestli není v oné místnosti jako třetí zdroj podlahové topení, které funguje pouze na plynový kotel a s kamny se vypíná. To už jsou 3 zdroje na jednu místnost... Trošku zmatek.

No a každopádně nechci v žádném případě poučovat někoho kdo se tou prací živí. Já jsem se oboru instalo/elektro pouze učil a pracuji bohužel v jiném odvětví. Takže spíš teorie než praxe. No a termostatické hlavice jsem tak nějak počítal automaticky, že jsou osazené, když jde o rekonstruovaný dům.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sagarek*
Datum: 27.11.12 09:50

K těm termostatickým hlavicím, bohužel je tam nedali. Musím to pořád přepínat ručně *plac*. Ona ta firma co nám to rekonstruovala zřejmě nebyla nejlepčí. Už co se týče třeba veškerých dokladů a záručních listů, včetně toho plánu zapojení topné soustavy.

Od: sagarek*
Datum: 27.11.12 09:41

Na tom obrázku to není vidět, ale ten kulový ventil je malinko pootevřený, aby se otvíral trojcestný ventil. Takhle to stálo v návodu od toho trojcestaku. A ty radiátory v obýváku (tam jsou kamna) jsou samozřejmě vypnuté, to by jsme tam padli :). Já to psal jenom aby jste věděli jak to "funguje".

Od: sagarek*
Datum: 27.11.12 09:44
Na tom obrázku to není vidět, ale ten kulový ventil je malinko pootevřený, aby se otvíral trojcestný ventil. Takhle to stálo v návodu od toho trojcestaku. A ty radiátory v obýváku (tam jsou kamna) jsou samozřejmě vypnuté, to by jsme tam padli . Já to psal jenom aby jste věděli jak to "funguje".
Datum: 27.11.12 11:38

Tak ted už jsem z toho fakt jelen. Píšete že půl dne fedrujete do kamen a topí jen radiátory v místnosti kde jsou kamna a ostatní ne. A pak napíšete že samozřejmě ty radiátory které jsou v místnosti kde jsou kamna tak je zavíráte jinak by jste tam vedrem padli. Takže ... se ten výkon z výměníku přece musí někam odvádět,jinak by jste kamna přetopili ale kam když né do radiátorů? Nemáte třeba akumulační nádrž nebo podlahovku? Někde to teplo musí být schované

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.12 08:09
avatar

Když předimenzujete kamna, je to stejné, jako kdybyste předimenzoval motor. Nic byste nezískal, jen horší pracovní režim a nižší účinnost. To vám možná rozmluvili správně.

Je ale otázka, jestli oba vaše zdroje skutečně mají stejný výkon, nejen ten jmenovitý, ale i pracovní. Jaký máte plynový kotel?

Další a věčný zdroj problémů u obvodů s více zdroji : Zdroje jsou schematicky špatně zapojené. Etážové plynové kotle obvykle mají oběhové čerpadlo už zabudované uvnitř a vy máte v obvodu ješte jedno další.

Mohl byste naskenovat a ukázat vaše schema zapojení?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sagarek*
Datum: 27.11.12 09:36

Máte pravdu, v plynovém kotli je zabudované čerpadlo, vedle kamen je čerpadlo a ve skříní kde se ovládá podlahové topení je taky čerpadlo. Já nevím jestli je to dobře, jsem v tomto směru laik. Informace o kotli mohu poslat až večer, ale to schéma zapojení nemám. Ten kulový ventil vedle kamen mám malinko pootevřený, aby se otvíral trojcestný ventil. Můj laický názor je ten, že chyba bude někde v přenosu ohřáté vody do radiátorů.

Od: edge®
Datum: 27.11.12 10:03

Ne chyba je ta, že se 3cestný ventil neotevře a teplá voda se nedotlačí dál. Mít ten kohout pootevřený jen málo já vaše teorie nebo vám to sdělili instalatéři?

doplněno 27.11.12 10:11:

Teď jsem si přečetl, že je to tak dáno v návodu. Ale skuste ho pootevřít ne trochu ale do půlky. To co do něho jde nejspíš nestačí na jeho otevření.

Jinak termostatické hlavice si můžete namontovat sám. Stačí jen oddělat nebo odšroubovat čepičku, kterou momentálně radiátory vypínáte a našroubovat na ventil tu hlavici. Nemusí se to nijak nářadím dotahovat, jsou to většinou plastové převlečné matice, takže stačí opatrně dotáhnout rukou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 27.11.12 10:58

5-8 kW do vody = kamna stačí max. na 4 velké radiátory, víc ne. Zkuste několik radiátorů uzavřít, pokud se stav zlepší tak jde jasně o nedostatečný výkon. (Jaký výkon má plyn. kotel?)

Bez předělání systému - určitě uzavřete radiátory v místnosti u kamen a nechte topit jen ty nejdůležitější prostory. Jinak je asi nejlepší řešení vyměnit kamna, rozdělení výkonu do vody/ do místnosti záleží na konkrétním případě, pro malý nezateplený domek bych to střelil od boku max. výkon 5 kW místnost a 15 kW do vody - v reálu pojedou na 2-3 kW místnost a 8-10 kW voda. Volil bych značkového výrobce který kamna nešidí na materiálech.

Pokud nemáte dochlazovací smyčku, tak zálohujte nucený oběh vody (jen záložní zdroj je málo - neřeší poruchu čerpadla)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 27.11.12 11:14

PS: expanzku máte vzhůru nohama (otočte jí) a poj. ventil přesuňte ze zpátečky na výstup kamen (k teploměru, nejlíp dát T před odvzdušňovák, na T koleno a PV (PV nechte svisle, je to lepší). - PV na zpátečce odfukuje chladnější vodu která jde ze spodní části výměníku, výměník se rychle přehřívá. PV na výstupu odfukuje horkou vodu (páru) která jde z horní části výměníku = průběh přehřívání výměníku je pomalejší. Oboje jde vyreklamovat, jak otočená expanzka tak PV na zpátečce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sagarek*
Datum: 27.11.12 11:39

Já už jednou reklamaci vyhádal. Na poprvé mi tam instalatéři ten kulový ventil na zpátečku vůbec nedali, já pak študoval návod od toho třícestáku a tam to bylo jasně napsaný. Nechtěli o tom ani slyšet, až když jsem oskenoval návod a poslal jim ho mailem, tak přijeli. Je to těžký, co si potom má člověk o řemeslnících myslet.

Datum: 27.11.12 12:09

On ten kulák tam opravdu není nutný ale je výrobcem pouze doporučeno ho tam osadit protože pak slouží jako vyvažovací ventil .U každé topné soustavy se ale musí nastavit konkrétně pro ten danný systém. Přečtěte si v návodu odstavec 2. http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CE4QFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.regulus.cz%2F%3Fdownload%3DCZ%2Fnavody%2Fnavod-tricestny-ventil-tsv3-a4-cz.pdf&ei=N5m0UOr5FNHE4gTdw4DADA&usg=AFQjCNGWKqLihvPAFFJksD9z9f9usS1S3A&sig2=gg_kRwA-cNj_poY3ubbpAQ

Váš problém to ale neřeší . Řekl bych že výkon výměníku jde do podlahovky . Sice píšete že ji vypínáte ale jestli tím míníte že vypnete čerpadlo podlahovky tak se může stát to ,že vám podlahovku vytápí čerpadlo u krbovek a tech 5-8kW co dá výměník máte v podlahovce a na radiátory už nezbyde . A neřidte se teplotou radiátorů ale teplotou v místnosti. Každopádně výkon 5-8kW může být max. výkon co výměník umí když je otevřený přívod vzduchu a topíte vyschlým trvdým dřevem,Když vezmete že máte přívod vzduchu přivřený a relativně vlhčí dřevo tak z toho výměníku dostanete třeba pouze 4kW a s tím žádný zázrak neuděláte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sagarek*
Datum: 27.11.12 12:48

Já jsem si objednal firmu které jsem dal jasné zadání a umožnil jim vše propočítat. Zaplatil jsem vše co si řekli, ale očekával jsem, že mi vše vysvětlí a poučí mě co a jak. Když jsem to vyžadoval, tak mi bylo sděleno, že kotel a podlahovku tam neinstalovali a tudíž o tom nic nevědí a jak kamna budou fungovat v tomto systému netuší. Zednická firma nás chtěla ošidit. Doteď nemáme všechny manuály a záruční listy a o nějakém vyučtování nemůže být aní řeč. Já jsem předpokládal, že tohle všechno co tady píšete oni vědí, proč to tedy nefunguje?

Od: topic
Datum: 27.11.12 13:32

Protože spousta řemeslníků dělá zásadní chyby buď nevědomky (neovládá svůj obor) nebo i úmyslně (zjednodušení práce)

Při návrhu měli vycházet z tepelných ztrát objektu/ jednotlivých místností, určitě měli přístup k plyn. kotli a viděli co to je za kotel a jak je zapojený, viděli napojení podlahovky, měli nějaké schema vedení podlahovky atd. (navíc pokud je podlahovka odpojená tak na topení nemá vliv). Zdá se že to dělali naslepo a metoda pokus - omyl se jim nepovedla, teď je otázka jak se k tomu postaví...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: topic
Datum: 27.11.12 12:12

Bohužel úroveň řemeslníků je 90% mizerná, dobrých 10%. Člověk jim musí dát jasné zadání a pak stát za zadkem a ohlídat je aby to udělali jak mají...

expanzka - v návodu jsou možné polohy instalace.

PV musí být na výstupu - ČSN 060830

Malý výkon zvětšíte jen kvalitním palivem a způsobem topení, máte dané omezené množství tepla a musíte si vybrat kam ho pustíte.

Termohlavice určitě dejte do místnosti s kamnama, pak na chodby a jinam kde stačí snížená teplota. Nesmí být všude, aby nedošlo k zavření všech radiátorů a tím úplnému zastavení odběru tepla z výměníku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sagarek*
Datum: 27.11.12 20:58
Chtel bych Vsem podekova. Ten kulak na zpatecce jsem dal na polovinu a podlahovku vypl cerpadlem, ale i kohouty. Nechal jsem zaple asi sest radiatoru (stredni) a ono to FUNGUJE. Nemuzu tomu uverit, jsem vazne pitomej. Diky vsem.
Datum: 27.11.12 22:40

Nejste pitomej ... jsme rádi že Vám to funguje a že to funguje i tady! Díky .

Hezký večer

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 27.11.12 22:55

Přesně tak, nejste pitomej. Od toho jsme přece radili abychom vyřešili Váš problém. Oto víc nás všechny těší, že se vše vydařilo;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.