Dodatečné vnitřní zateplení

Od: Datum: 02.05.11 13:48 odpovědí: 9 změna: 03.05.11 09:37

Proč má většina stavebníků strach z dodatečného vnitřního zateplení těžkých konstrukcí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: raz*
Datum: 02.05.11 14:04

Nevýhody: ztráta akumulační schopnosti zdiva=horší stabilita místnosti, vznik tepelných mostů při styku obvodové zdi se stropy a vnitřním zdivem- kondenzace vlhkosti a vznik plísní. Další věc je možnost kondenzace vodní páry v míste styku vnitřního zateplováku a obvodové konstrukce, a ješt pár jich bude :)

Výhoda: snad jen u historických staveb, kde není možné zasahovat do fasády

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.11 14:18
avatar

Láďo, mistře, odborníku,

domnívám se protože nemají těžkou konstrukci domu. Sám víte nejlépe úskalí dodatečného vnitřního zateplení. Je o tom mnoho knih, textů, i školení.

doplněno 03.05.11 17:58:

http://www.tzb-info.cz/540-o-vnitrnim-zatepleni

stejný server...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladajaskva*
Datum: 02.05.11 15:39

Dobrý den. Mě na celé té problematice zaráží jedna celkem nesmyslná linka, která se line všemi těmi školeními, všemi knihami, všemi statěmi. A to je taková prkotina, jako že se apriory počítá s tím, že to nutně, ale úplně každý, udělá špatně. Že tu někde prošroubuje parozábranu, někde použije nějakou jinou pásku na slepení, podlepení, použije jiný tmel na nalepení na okolní konstrukce a nejčastěji použije nesprávnou parozábranu. Já vycházím z jednoduchého faktu, že ke kondenzaci dochází pouze za současného splnění dvou podmínek. Jedna je výskyt rosného bodu v konstrukci a druhá je RV vzduchu, která tam musí dorazit. Čili, když někde v průřezu konstrukce bude jakási RV a nebude tam tepota rosného bodu, kondenzace se nekoná a naopak, pokud tam bude pásmo rosného bodu, ale do toho pásma žádná vlhkost nedorazí, tak se také kondenzace nekoná. Navíc parciální tlak vodní páry se u postupující vodní páry srovnává s parciálním tlakem extériérovým a vyrovnává se RV a v mnoha případech ani ke kondenzaci nedojde. Když na teplou stranu dám tabuli skla, která je parotěsná na 100 %, tak z interiéru nepronikne žádná vodní pára. Když tam dám pokovenou a dobře slepenou a systémově namontovanou praozábranu, tak nejsem moc daleko od toho skla. A tepelné mosty? U každého jednotlivého případu se dají řešit trochu jinak. a akumulace? někomu dokonce vadí, takže akumulaci bych nechal na jinou diskuzi. Je ale zajímavé, že zateplení střech, šikmin, půdních vestaveb a dřevostaveb se děje naprosto masově a tam to ve stvebnících nevyvolává takové negativní ohlasy. Mimochodem, celou tuto problematiku jsem konzultovat s panem Ryplem, a kdo má zájem si to může přečíst. Odkaz : http://forum.tzb-info.cz/3397…zateplenych-sikmych-strechach Takže já si myslím, že strašák vnitřního zateplení u nově stavěných domů je nesmysl vyplývající z nevědomosti a strašák dodatečného vnitřního zateplení je výplod podceňování a zpochybňování kvality odvedené práce. S pozdravem Laďa

Od: raz*
Datum: 02.05.11 17:43

Nechci zpochybňovat kvalitu odvedené práce, ale provést 100% účinnou parozábranu je v současnosti podle mě nemožné.

Když použiji Váš příklad se sklem. Když utěsníte 100% obálku budovy a budete žít ve skleněné kostce, tak tam kvůli vlhkosti vzduchu dlouho nevydržíte a budete stále intenzivně větrat. Pak budou tepelné ztráty větráním převyšovat ztráty prostupem konstrukcemi a celé zateplení postráda smysl. Jediným východiskem by byl systém nuceného větrání s rekuperací vzduchu. Což je další položka navíc. Navíc se zvyšující se relativní vlhkostí vzduchu stoupá riziko vzniku plísní u tepelných mostů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladajaskva*
Datum: 02.05.11 19:40

Dobrý den. To je zajímavé, já ač jednou nohou v hrobě se pídím po takových řešeních, které by byly optimálně úsporné jak z hlediska nákladů, tak z hlediska investic. Já nemám k dispozici nějaké výpočtové programy, tak jsem si nechal od auditora spočítat pro ZÚ projektovou dokumentaci i s protokolem. Je zajímavé, a předpokládám, že to ví hodně stavebníků, že při určitém zateplení jsou TZ větráním stejné ,jako prostupem a dalším zateplováním jsou TZ větrání největší položka. Takže takové argumenty, že rekuperace je drahá, jsou kravina na entou, protože z hlediska funkčnosti a provozu domu tuto částku lehce ušetřím optimalizací nákupu vnitřního vybavení. Je zajímavé, ža za kuchyň je jeden a ten samý stavebník ochoten investovat 300.000 až 500.000 Kč a za koupelnu skoro totéž, Ale za takovou základní záležitost, jako je rekuperace tepla, to už ne. Ona se taková kuchyň lépe ukazuje návštěvám, to jo. A nebo 3 x za rok do Egypta to se lítá o sto šet, ale na rekuperaci není. Tož to je také český stavebník. Ale jinak mě je to už fuk. Já jsem si pro sebe udělal dům o několik levelů lepší jak byl a jsem spokojen. A ostatní si dělají také co umí. I když někdy neumí. A pak se diví. S pozdravem Laďa

Datum: 02.05.11 19:50
avatar

jsem naprosto stejného názoru,Utěsňovat dům zevnitř tak dokonale,aby neprošla molekula vzduchu? vždyť je to nesmysl.

JABRAKA

doplněno 02.05.11 19:55:

Doplním ještě záležitost rekuperace.Pokud dělám spoustu opatření s investicemi,která mají zachytit i to nejmenší množství tepla ,ucházející skrz zeď,tak by skutečně neměla mezi nimi neměla rekuperace chybět.Kromě toho by se dost ušetřilo i větrání.Rekuperace je vlastně nucené větrání domu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladajaskva*
Datum: 02.05.11 19:59

Dobrý den. O jakém utěsňování domu, aby neprošla ani molekula vzduchu mluvíte? Vy jste mistři až ministři vytrhávání dílčích řešení z celkového kontextu. Je tam řízené větrání, jsou tam okna a žije tam člověk, který není takový debil, že by se utopil ve vodě, která vznikne kondenzací. Jde o kontrolu těch molekul. A že by to byl nesmysl? To jste se asi spletl,že? S pozdravem Laďa

doplněno 02.05.11 20:06:

No podle dodatku soudím, že jste se v té první větě nesoustředil. Pouze pro pořádek - řízené větrání je jedna samostatná kapitola a úspora tepla použitím rekuperace, která neumí samostatně fungovat bez té vzduchotechniky je kapitola druhá. Ale aspoň jsme se posunuli k podstatě pudla - úspora tepla ( energie ), hygienicky nutná výměna vzduchu a regulace vlhkosti vzduchu.

Datum: 03.05.11 07:21
avatar

u novostaveb příš problém nevidím (parozábrana a pod.) ale u staveb dřívějších určitě (nebyly na to nachystány). co se týká dnešních dodavatelských firem, je to jednou tak a jednou tak, co to znamená - jednou kvalitní práce, jednou dost podceněná. Ještě se máce co učit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 03.05.11 09:37

Proč si vybrat řešení, které vyžaduje kvalitní provedení (např. parozábrany), které bude funkční nejen v okamžiku dokončení, ale i po následujících 20, 30, 50 let?. Celistvá izolační obálka se až na vyjímky realizuje lépe zvenku, než zevnitř. Navíc při vnitřní izolaci musím předělat elektřinu (minimálně zásuvky a vypínače přesunout na novou zeď), mnohdy i rozvody vody (nebezpečí zamrzání ve vnější zdi), u patrového domku nevyřeším tepelný most stropu/podlahy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.