Náboj zadního kola

Od: Datum: 25.04.11 19:36 odpovědí: 13 změna: 02.05.11 20:03

Dobrá den mam již několik let jízdní kolo meridu a dnes prí jízdě mi najednou přestal j pruběhu jízdy přestal žetěz zabírat a když chci šlápnout tak párkrát protočim a najednou se to zasekne a zabere ale v pruběhu toho protočení jakoby to trošinku tuklo na zněakym zubu . Nevíte co stim je případně jak to opravit nebo co by to mohlo v servisu cca stát?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.04.11 19:46

Dobrý den, potřebovalo by to vyčistit. Pokud jste to nikdy nedělal, tak se snažte nastříkat trochu oleje, do ořechu pastorku. Nevím zda máte klasické vícekolečko nebo kazetu.

doplněno 26.04.11 15:08:

Někdy vyteče vazelína z náboje do pastorku, kde zatuhne cvky se slepí a nefungují. Tím olejem se vazelína naředí a opět vše funguje jak má.

doplněno 26.04.11 15:09:

Někdy vyteče vazelína z náboje do pastorku, kde zatuhne cvrky se slepí a nefungují. Tím olejem se vazelína naředí a opět vše funguje jak má

.Oprava a výměna volnoběžného unašeče pastorků, www.iVelo.cz

Ohodnoceno: 0x

Od: david63*
Datum: 25.04.11 20:25

jak to poznam

Datum: 25.04.11 19:53

mě to připadá spíše jako vožvejkaný zuby

Datum: 25.04.11 20:49

V tom zadním ozubeným vícekolečku je mechanizmus jako má ráčna na utahování. Jsou tam dva kolíčky které jsou malými pérky tlačeny na vnitřní ozubení .Pokud tyto pérka zatuhnou nebo jsou špatná tak nedotlačí ty kolíčky na ozubení a nemohou přenést záběr z řetězu na náboj.Asi bych koupil nový.

Datum: 25.04.11 20:50

a co by mohl stát?

Od: k2
Datum: 25.04.11 20:57

Napred musite zjistit jestli mate kazetu sroubovaci (dohromady s volnobezkou), nebo nasouvaci na orech. Nova sroubovaci kazeta stoji par korun, novy orech na nasouvaci kazetu tezko sezenete, ale lze to kombinovat (a tim opravit) s nejakym jinym (i mezi druhy a vyrobci naboju).

Datum: 25.04.11 21:08

Zajedte do nejbližšího kovošrotu , jsou tam toho mraky .Vemete celý zadní kolo , zaplatíte 15 Kč

Od: ar*
Datum: 25.04.11 21:13

Podle značky Merida se dá předpokládat , že už bude vybavena kazetou a né vícekolečkem. Jak psal K2 samotný ořech se těžko sežene a většinou se musí vyměnit celý náboj (nába), ale ani to není zase tak vysoká částka. Zrovna o víkendu jsem řešil kde koupit díly na GO kola manželce a nejlevnější díly jsem našel tady http://pitshop.cz/index.php/cPath/41/page/1/sort/3a

Teď už jen záleží kolik do náboje (náby) chcete investovat.

doplněno 26.04.11 10:37:

Bruk600 Já vím, že výměna náboje se provádí zapletením a že bude potřeba centrklíč. Ten stojí asi 30Kč, žádná "darda". Já ještě pocházím z generace kdy snad ani žádné cykloservisy nebyly a kola jsem si vyplétal už jako kluk, myslím že poprvé na takovém to menším kole, říkalo se mu "pionýr". Počítače (zaplať Bůh) nebyly a tak se lítalo pořád na kolech (nebo sport) a o nějaký vyražený drát a nebo 8 nebyla nouze.Dokonce i centrklíč si si není problém udělat z vysypaného ložiska jako tenkrát. Tudíž mě ani nenapadlo , že by to někdo nedokázal vyplést v dospělém věku i když přiznávám, že je to pohodlnější zajít do servisu.

Od: bruk600*
Datum: 25.04.11 21:37

...výměna náby se provádí zapletením do ráfku kola a to se napoprvé asi snadno nepovede. Dále bude muset koupit centrklíč a klíč na stahování pastorků.

Od: gjbghknn
Datum: 26.04.11 12:48

Are, přeplést a vycentrovat dneska umí málokdo. I když si někde najde návod jak, tak první přepletení bude divoké. Ten servis vyjde líp. Vzpomínám na moje první výplody ;) Za něco stálo až tak dvacáté kolo, do té doby to bylo všechno šišaté, nestejnoměrně napnuté atd. A opravdu pěkně vycentrované kolo se stejnoměrně napnutými dráty se často nevidí ani v servisu. Sice by to i uměli, ale nebabraj se s tim, jen rychle vycentrujou a na stejné napětí všech drátů kašlou. Pak to je ve stylu "dva dobré, jeden přepnutý, dva povolené, jeden přepnutý, tři dobré atd. - sice to vypadá dobře do stany i na výšku, ale centrování moc nedrží a přepnuté rádo praská.

Od: bruk600*
Datum: 25.04.11 21:09

Dobrý den, musíte si ujasnit, zda si budete dělat servis na kole sám, nebo budete používat služeb servisu a vzhledem k tomu, že nemáte žádný přehled o kolech a je cyklosezona, tak bych doporučil rychle do servisu. Pravděpodobně to bude chtít výměnu pastorku (cca 250,-), pokud má kolo už něco naběháno, tak řetěz (cca 250,-) a možná jsou i ojeté talíře klik (cca 600,-) plus práce.

Ohodnoceno: 2x

Od: sdthjzvdgjgjkh
Datum: 26.04.11 12:36

Viz Chroustík - volnoběžka nezabírá, nejspíš prasklé nebo unavené pružinky co tlačí západky do ozubení. Občas zaberou, proto to protáčení a cvaknutí při záběru. Je to vevnitř v nábě pod pastorkama = rozebrat a vyčistit nebo opravit. Jsou potřeba spec. klíče (stahováky), záleží co přesně máte za nábu. Většina jde povolit i bez spec. klíče různýma fintama. Pokud neumíte, tak servis, nebo sehnat někde z bazaru celé zadní kolo. Měnit nábu (přeplétat) je ptákovina - musíte koupit novou nábu a zaplatit přepletení (napnout dráty a vycentrovat ráfek je sice jednoduché, ale je třeba vědět jak a mít to v ruce. Jinak z toho bude šiška). V servisu pozor, jak zjistí že nevíte o co jde, tak zavětří možnost výdělku a prodají vám celé nové zadní kolo a "nutnou" výměnu komplet pastorky, řetěz, kliky atd. + seřízení, místo 100,- za přihnutí pružinky vám vyúčtujou 2000,- za všechno. Chtějte pouze opravu volnoběžky, zbytek nechat. Výměnu volnoběžky jen když nepůjde opravit (očesané ozubení - chtějte to vidět). Většinou to je práce max. na půl hodiny.

Datum: 02.05.11 20:03

Už je to hotový bylu spatný pružinky a vožvejkaný zoubky stalo mě to cca 200kc v revnicích u štorka

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.