Pravidlo ZIPU

Od: Datum: 10.11.12 12:57 odpovědí: 18 změna: 09.12.12 09:33

Představte si situaci : Na dvouproudové silnici jedu v levém pruhu, který bude ukončen nebo zúžen kvůli opravám například. V pravém pruhu kolona. Dojedu teda až k místu zúžení. A já se ptám, jestli mám nárok uplatnit pravidlo ZIPU, takže jedno auto v pravém projede a druhé mě pustí. Nebo nemám právo uplatnit ZIP, protože v levém není kolona aut..jsem tam jen já. To mi přijde poněkud vy*ůrané, protože bych předjel kolonu aut v pravém pruhu a ještě bych se žařadil dřív než ten co tam čeká třeba 15 minut.
Odpovídejte pouze k tématu prosím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 10.11.12 13:07

No ale to je přece každého problém, že se drží vpravo a neumí pravidlo ZIPu použít. Bohužel, i přes platnost pravidla ZIPu se vám mnohokrát stane, že Vám vozidla v průběžném pruhu nedají přednost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.11.12 13:14

No zákon to říká v § 12/5 celkem jasně, včetně příslušné DZ. Co je to dvouproudová silnice? To že lidi pravidlo neznají, neznamená, že v levém pruhu nepředjedu kolonu třeba 1 km dlouhou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lita
Datum: 10.11.12 13:45

Pravidlo zipu se smí používat při souběžné jízdě! Přečťete si co souběžná jízda je!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laso69
Datum: 10.11.12 14:12

Pravda ,,souběžná jízda " neznamená, že někdo vjede do llevého pruhu, aby PŘEDJEL kilometr dlouhou kolonu a pak se cpal zpět a myslel, že je to zip. Takový mám nejraděj, zvlášť když je ten levý pruh pro odbočení doleva. I tací chytrolíni se najdou...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 17:26
avatar

Má se jezdit vpravo,takže pokud "předjedete v pravém di kilometrovou kolonu ,tak se má využít pravidlo zipu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laso69
Datum: 10.11.12 18:10

No podle mne není nárok na nějaký zip, když si jeden řidič vzpomene jet v levém pruhu ,aby předjel vozy a dostal se tak víc dopředu a pak chtít zpět do pravého a chtít zip.To není souběžná jízda, ale předjíždění.*vezen* Ten ZIP se má použít při souběžné jízdě více vozidel a pokud jeden pruh končí má se umožnit přejetí tzv. zipem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 17:53
avatar

No, spávně by se na takovém místě asi zipovat mělo. Pokud bych ale jel v pravém pruhu já, vyčekal si tam třeba 10 minut a pak by tam stál nějaký vyčůránek, který předjel třeba kilometr dlouhou kolonu, tak si za autem před sebou udělám takový rozestup, aby řidič z levého prohu nemohl zipovat. Něco jiného by bylo, kdyby v tom levém pruhu byl zhruba stejný počet aut, jako v pravém a pohybovaly se všichni v obou pruzích +- stejnou rychlostí. Pak nevidím problém zipovat. Ale stejně dodržuju zásadu, že se snažím jezdit co nejvíce v pravém pruhu, tak to očekávám i od ostatních. Do levého pruhu se snažím moc necpat, protože ho často využívají auta s právem přednosti v jízdě.

doplněno 10.11.12 18:02:

Často jsem se ale setkal i se situací, že všichni řidiči nejsou tak špatní, jak se říká a v při výskytu kolony nebo velké intenzity provozu na hlavní silnici klidně dokáží zipovat i v křižovatce, kde je přednost upravena značkami, jako tady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 18:08
avatar

Spousta "řidičů" si dělá svoje pravidla nejen na této křižovatce, ale i na té druhé u Parama a mnohde jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 18:15
avatar

Chyba už je to, že pokud je KOLONA na dvouproudové silnici, tak se všichni drží vpravo. Tady se naopak má využít souběžné jízdy v obou pruzích a NA KONCI se zipovat. Tedy pokud "předjedete" volným levým pruhem kilometrovou kolonu a na konci se chcete ZIPově zařadit, gratuluji Vám, děláte to správně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 18:18
avatar

Pokud to tak dělají všichni, že je tedy intenzita provozu v obou pruzích +- stejná, tak se na konci levého prohu jednoznačně zipovat má a nevidím problém se zipováním.

doplněno 10.11.12 18:24:

Tak v tom nevidím problém. Navíc, pokud se využívá pouze jeden pruh, tak se často stane, že je kolona tak dlouhá, že se zanese i předchozí křižovatka. Pokud se kolona rozloží do 2 pruhů, je hned o polovinu kratší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 18:21
avatar

ano, omlouvám se, trochu jsem to zblbnul, ale každopádně při koloně je správné využít oba pruhy a na konci se zipovat, né stát jen v pruhu pravém, jak to má většina ve zvyku a pak jen nadávají, když náhodou někdo vjede do toho levého.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 10.11.12 18:23
avatar

Asi by v tomto případu ZIP platil.

Ovšem já osobně bych pravidlo zipu úplně zrušil. Vymysleli ho proto, aby "pomohli" řidičům v neprůběžném pruhu se zařadit. Ale praxe je taková, že kvůli zipu dochází k naprosté inverzi přednosti a omezený pruh vždycky jede mnohokrát rychleji, než průběžný (a ta situace je mnohem horší, než bývala dřív bez zipu), protože se auta "zipují" na úseku třeba 200 m před omezením (a ne jen těsně před), takže z omezeného se stále zipují a stále přijíždějí další a další a ta se taky zipují na celé délce a ... ti vzadu v průbežném mohou klidně vypnout motor a vystoupit, nebo se (nutno poměrně agresivně, protože průběžný pruh stojí a omezený jede) vecpat do proudu aut jedoucích v omezeném pruhu, aby se za chvíli mohli zazipovat zpátky a z místa tak odjet.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.11.12 22:26
avatar

Já si naopak myslím že zip je dobré pravidlo, a jeho nutnost tak nějak vyplynula díky současné zvýšené hustotě provozu. A to že se auta "zipují" na úseku třeba 200 m před omezením je ta největší chyba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 11.11.12 01:18

Bohužel to je jedna z mnoha věcí dělaných nesprávně a policií přehlížených. ZIP (od toho název) má taky jen jednu mašinku, a tak ti, co se snaží zazipovat dřív patří poslat do . .. no však víte kam. Ale jinak když je zip správně udělaný, tak je to nejrychlejší, co se s tím dá udělat. Není nic lepšího, než když se plynule řadí auta na střídačku do jedné kolony.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.11.12 01:40

Taková je praxe bohužel jen v naší kotlině. V civilizovaném světě, kde toto pravidlo funguje a zipuje se na správném místě a správným způsobem, dochází v takovém úseku pouze k minimálnímu zdržení a komplikacím, takže si zbývá jen přát, aby toto pravidlo nejen nějaký koumák nezrušil, ale hlavně jej řidiči začali používat správně. A k tomu samozřejmě i hlavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 11.11.12 12:24

Tohle jsem našel na téma ZIPu. Trocha osvěty neuškodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.12 13:50
avatar

Osvěta vcelku k ničemu, neboť s verzí dle zákona není shodná. Je to jen jedno z mnoha mylných podání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buky*
Datum: 09.12.12 09:33

Nedavno v televizi ukazovali modelovou situaci na dálnici. Uzavírkou převedený provoz z obou do pravého pruhu, neskutečná přetlačovaná v úseku už 500m před sloučením pruhů, pravidlo zipu zná každý třetí řidič, v důsledku kolona stojících a popojíždějících aut dlouhá 2km. Ta samá situace a provoz na dálnici v SRN, a ejhle zip funguje, auta jedou sice pomalu, ale jedou plynule-žádná stojící kolona. To musíme být pořád za blbečky?

doplněno 09.12.12 09:38:

Ono to bude asi tím, že tam nikdo neskoumá vyčuránky a nevyčuránky,dodržuje zip a jedou všichni. unás je to samej mravokárce a všichni stojíme.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.