Nová spojka-výměna na koleni - felicie

Od: Datum: 07.12.12 13:46 odpovědí: 8 změna: 11.12.14 18:08

Ahoj, bydlím na sídláku a felda mi stojí na parovišti před panelákem, ale bohužel nejezdí páč odešla spojka - za chodu motoru už téměř nejde zařadit , odcházela pozvolna, nejdříve šlo řadit obtížněji s klasickým zvukem " krchch " tak jsem spojku trochu povolil matičkou pod haupnou, na pár dní šlo řadit jako po másle, ale ne nadlouho, teď už je to v takovém stádiu, že za chodu motoru se spojkou na podlaze musím trhnout šeltpákou tak prudce a silou, aby zaskočila na nějaký rychlostní stupeň ale hned se hnací síla motoru přenáší na kola ...

... Tak se chci o víkendu pustit do výměny, kamarád mi přislíbil výpomoc. Mám koupený nový spojkový set.

A chci se zeptat na pár věcí co se týká té výměny před barákem, garáž nemám. Půjde to u felkdy tak, že jí nebudu vůbec zvedat, nechám jí stát normál na kolech a nadzvednu si pouze zespod motor heverem?

Případně jak si práci co nejvíce zjednodušit v takovýchto podmínkách ( před barákem na parkovišti)?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ar*
Datum: 07.12.12 14:06

Nechá se udělat takto spousta věcí. Určitě by byly lepší alespoň nájezdy, aby bylo pod autem dost místa na vyndání převodovky a nebo v nouzi postavit předek na rezervu (druhou nebude snad problém vypůjčit).

Sice pamatuji, že jsme na vojně přes noc vyměnili motor u OT64, a to při -30 na Doupově, že bych ,ale dnes musel ležet pod autem ve sněhu a mrazu, to bych asi opravdu raději nechal tu spojku vyměnit někomu na dílně a nebo si něco na víkend pronajal. O víkendu hlásí docela mrazy. Pokud to nevadí tak držím palce, není to tak složitá práce.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.12.12 15:30

ano pude to musíš si to zvednout a podložit aby to na tebe nespadlo jen na heveru neeeee!

na kolech to nechat nepude musíš kola schodit a odpojit poloosy

zvednout tak aby ses pod to vešel jinak v týdle zimě to bude zážitek ale za mlada sem byl stejnej nadšenec

Datum: 07.12.12 15:51

Jak radí Ďábel. Je potřeba vytáhnout poloosy, takže i vypustit olej s převodovky. V těhlicích mohou zůstat. Je potřeba zaaretovat diferák. Do díry se z jedné strany strčí třeba zahradní hadice (ideálně jiný kloub ... možno i Favorití). Takto se planetová kola nepootočí mimo díru. Motor se zavěsí nebo podepře a odpojí se zavěšení motoru, pak se spustí a odmontuje se krycí plechy (nejlépe všechny vlastně). Motor se trochu sníží, aby se naklonil ke straně převodovky (mírně) a demontuje se převodovka. Je také potřeba odpojit řadící táhlo a vzpěru táhla. Rovněž odpojit reakční silentblok opřený o nápravu. Výfuk je možné ponechat. Odpojí se náhon tachometru a odpojí se elektrika tažného. Je potřeba odpojit bowden spojkového lanka a opatrně vymontovat hallův snímač polohy setrváku. Sundá se i spodní půlměsíc z plechu co kryje setrvák. Je dobré demontovat startér, ať to není těžké (pozor, odpojit baterku, ať nelítaj jiskry jak pra..e od + kabelu na kostru ;)). Převodovku opatrně vysouvat z tisícihranu hřídele.

Taky pozor na prach s obložení spojky. Neotírat tech. benzínem. Může obsahovat azbest, kdo ví, jestli tam spojka není od výroby. Dnes se používají jiné nespalitelné hmoty obložení.

Na závěr smontovat a spojkový pedál seřídit s brzdovým +/- 5mm

Dostatek času a světla. Pevné nervy. Na ulici bych do toho nešel. Já pracuji v klídku bez čumilů ;)

doplněno 07.12.12 16:39:

V mrazu by se pracovat nemělo. Šrouby budou mít jiné utahovací momenty, až se zahřeje motor.

doplněno 11.12.14 00:57:

elektrika tažného je blbost...zpátečky (oprava) na spínači převodovky ty drátky či u pofaceliftu konektor vw

Od: ben*
Datum: 07.12.12 16:11

nebylo by lepší domluvit se s nejakým známým a udělat to v dílně? nebo si zjistit co by taková oprava stála v nějakým servisu..samozřejmě ne ve škodovce..:)

Datum: 07.12.12 16:57

Bez zvednutí to asi nepůjde,možná tak ještě na staré oktě či tisícovce.Zimu co dnes byla a asi bude i v So a v Ne tomu nepomůže,ale jinak není před panelákem problém (měnil jsem takto i motor na š-105,ale v létě ).Jak se píše výše-nejlepší je v dílně se sl.zvedákem nebo s jámou a hrazdou na vyvěšení motoru.Osobně jsem měnil na svém - seat ibiza- auto na bloku Hebel,dnes neexistuje,pohltil to Ytong/ a další-Xantii (x1-18i16V) na rampičkách a kolegovi taktéž na Xantii (X2 1,8i16V + LPG) ale jen na zvedácích /dva pojízdné hydraulické a motor podepřen origo zvedákem z auta/ a zajištěné rezervami a koly s předku u OBI v CB.U Xantie asi ještě horší než felda-musí se odpojit i trubky a hadice hydry+ centrální koule (odmontovat a vyvěsit aby se něco neutrhlo! )

Ještě doporučení-než se do toho pustíte (teda jako PRVNÍ s autem ještě na kolech!) ,tak nezapoměňte povolit matici kloubu poloosy! a pote ještě dp.vypustit olej ze špajzky!.J

Pro lepší práci v leže pod autem (jako tepelnou izolaci ) jsem si v práci sehnal "karimatku" -mirelonovou podložku 1x2m a tl 5mm!

Od: gros
Datum: 08.12.12 17:14

Díky všem hlavně za to, že jste se více rozepsali a nebyly to pouze strohé, kusé informace - dost mi to pomohlo. Po uvážení jsem přeci jenom kontaktoval známého a požádal o zapůjčení garáže, kdyby se to protáhlo ať to může zůstat přes noc rozdělané, dále ta karimatka pod sebe na zem byl super nápad, drží teplo daleko více než nějaká deka nebo starý kabát. Nakonec jsme museli přizvednout, páč felda je snížená tak nebylo snadné pod ní pracovat. Garáž nakonec nebyla potřeba, vše se stihlo před setměním.

Jinak kámoš říkal, že ta spojka je celkem zdravá, stačily by nýtky a nové obložení, ale když už jsem měl koupený nový spojkový set, tak už nemělo cenu opravovat starou spojku ...

G.

Od: frantisekc
Datum: 19.01.13 12:45

Ahoj, nechci zakládat novou otázku, protože se týká též výměny spojky na feldě a našel jsem toto ne příliš staré vlákno.

Chci se zeptat, když chci měnit spojku, je možné zvednout auto za motor a pak si povysunout převodovku? Dostanu se tímhle způsobem na spojku?

Datum: 11.12.14 18:08

zvednout ho za motor můžeš ale furt si ho musíš podložit za kastli tak aby to na tebe nespadlo ,počítej stím že musí kola dolů pak poloosy dolů atd ten hever pod motorem pak využiješ když bude potřeba si motor přizvednout či popustit

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.