Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Postup vymahačské fy v souvislosti s ČKP

Od: lui* odpovědí: 39 změna:
Já jsem tenhle dotaz vložil jako doplnění do jiného dotazu o ČKP a asi zapadl. Tak to dávám sem znovu.
Docela by mě zajímalo: Když pohledávku vymáhací firma nevymůže,obrátí se zřejmě na soud...".
Dobře. Ale co tomu soudu předchází? Jakými způsoby se mohou pokusit vymáhací firmy vymáhat pohledávku? Co člověka čeká, než se dostane na soud? Jaké mají zákonné prostředky k vymáhání? Nevíte to někdo? Jak je upraveno právo v této oblasti?

 

 

39 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mustafa
hodnocení

0x

Ne zcela chápu váš dotaz, ale popíšu vám vymáhací proces.

1) Existuje splatná pohledávka (např. ke dni 30.11. máte něco zaplatit, věřitel nemá na účtu peníze a už 1.12. může dluh soudně vymáhat, tedy podat žalobu o zaplacení). Dluhem se myslí nejen dluh z půjčky, úvěru, kontokorentu, kreditky apod., ale samozřejmě i za elektřinu, plyn, telefon, nájem, nebo jakýkoli jiný dluh - samozřejmě i nepeněžní (třeba jste si půjčil automobil, který máte vrátit 30.11., ale auto nevrátíte a půjčovatel vás už 1.12. může zažalovat o vrácení).

2) Většinou samozřejmě věřitel nepodá žalobu ihned, ale dluh vymáhá mimosoudně - pošle vám předžalobní upomínku. Tuto činnost může outsourcovat (pokud na to nemá vlastní zaměstnance) u tzv. vymáhací agentury (někdy se zaměňuje s inkasní agenturou, ale není to úplně totéž).

3) Když dlužník upomínky ignoruje - věřitel podá žalobu k soudu (nebo k rozhodci, pokud smlouva obsahovala rozhodčí doložku). Může ale pohledávku také prodat (postoupit tzv. postupníkovi) a dluh si pak vymáhá tento nový věřitel.

4) Po podání žaloby běží soudní řízení (po několik měsíců až 1-2 roky, ale i déle). Soud vydá rozhodnutí - buď platební rozkaz či rozsudek (záleží na typu žaloby), ale pro dlužníka to vyjde na stejno - pokud nabude právní moci, a dlužník nezaplatí, je rozhodnutí vykonatelné.

5) Věřitel vezme soudní rozhodnutí a předá exekutorovi (exekutor jej ještě jednou přepošle soudu, soud pak nařídí exekuci a exekutor může začít "řádit").

Snad jsem to vysvětlil dost srozumitelně.

kdokoliv*

Rád bych si o tomto postupu přečetl něco podrobnějšího především při rozhodnutí soudu o oprávněnosti pohledávky a následnému podání odporu proti tomuto výsledku. Např. v jakém horizontu tento podat anebo co v ten okamžik dělat jak se bránit, jak poktračovat k vrchnímu soudu, NS apod? Ve věci, která se zde řeší atj.( SANKCE ZA nepojištěné vozidlo- NEPROVOZOVANÉ ) by výsledek ve prospěch v tomto případě znamenal ( z našeho pohledu a možná ne jen) neoprávněný zisk - čkp,eos,transcom apod. - toto rozhodnutí by rozhodně bylo špatné a nesmyslné a proto je třeba se na tuto možnou eventualitu připravit. Doufám, že s pomocí Vás všech se podaří vytvořít nástin možného scénáře jak dál. V duchu = BUĎ PŘIPRAVEN ZPÁTKY NI KROK! = ČEŠI - ČECHŮM?

doplněno 01.12.11 08:58:

Jestli dovolíte, tak ještě toto.Ten kdo řeší problémy s čkp,eos, a dalšími příjde dříve či později emoční povel = ZAPLAŤ ZAPLAŤ - ten strach to našeptávání je to s čím oni operují a bohužel účinně! Tyto neférové frmy mají dobře propracovánu onu strategii vymáhání především po té psychologické stránce - přesně vědí co na nás Čechy platí - TO JE ŠÍLENÉ! Oni proto tolik vyhrožují a děsí právě proto, že s tím nemohou nic udělat! Spor z jejich pohledu je ve smyslu výhry v soudním jednání tak mizivá a ztrátová, že budou vytvářet nátlak po psychické stránce protože to jim stačí k tomu aby se lidé pod.lali. Poničili jejich důvěru ve spravedlnost potlačili jejich práva, jejich úctu a ten víčet by mohl takto pokračovat. Nebo si někdo myslíte, že když oni píší ŽE V NAŠEM ZÁJMU JE MIMOSODNÍ VYROVNÁNÍ že jim opravdu jde o naše dobro? Nic takového! Kdyby měli oporu v zákoně na tento nepodložený způsob vymáhání myslíte si někdo snad, že by čkp předávala obrovské sumy nějaké další firmě za zlomek její smyšlené hodnoty a nešla by do tohoto sporu o kterém by byla přesvědčena, že vyhraje? Ona řeší soudně pouze spory, které jsou neodiskutavatelné zcela jasné bez možnosti prohry! Co víc k tomu napsat! DRŽME SE NAŠICH PRÁV A S TÍM VYHROŽOVÁNÍ NIC NEUDĚLÁ!

mustafa

Věřitel má dvě možnosti:

1) Podat návrh na vydání platebního rozkazu - pak dlužníkovi přijde od soudu tzv. platební rozkaz. Pokud s pohledávkou nesouhlasí (je neoprávněná), podá si do 15 dní odpor (postačí napsat větu "Podávám odpor proti platebnímu rozkazu sp.zn. 18 EC 287 / 2011") a pak ještě do 30 dnů pošle podrobnější vysvětlení, proč s pohledávkou nesouhlasí (dodá soudu důkazy). Po několika měsících soud nařídí jednání a následně vynese rozsudek.

2) Podat žalobu o zaplacení - pak soud pošle dlužníkovi kopii textu žaloby s přílohami, aby se dlužník k žalobě vyjádřil a určí nějakou lhůtu (myslím 30 dnů). Ve vyjádření je třeba opět rozepsat, proč s pohledávkou nesouhlasíte (dodat důkazy). Po několika měsících soud nařídí jednání a následně vynese rozsudek.

Celé to samozřejmě stojí na tom, jestli si lidé přebírají poštu. Je proto naprosto nezbytné mít trvalé bydliště v místě, kde skutečně žiju. Pokud žiji někde jinde, je nutné zajít na obecní úřad a nahlásit do centrální evidence obyvatel doručovací adresu. Soudy pak budou posílat obsílky na tuto doručovací adresu.

(Jiná věc je, že soudy na doručovací adresy často kašlou - nenahlíží do evidence obyvatel, pak ale máte možnost se úspěšně bránit, že vám rozhodnutí soudu nebylo doručeno. Musíte ale tu doručovací adresu mít v Evidenci obyvatel.)

kdokoliv*

Moc děkuji " mustafovi " za jeho snahu vysvětlit danou problematiku s následným postupem. Díky za všechny opravdu si toho alespoň já vážím. Rád bych se ještě zeptal na jednu věc, která mě leží na srdci a to je jak já můžu ( dodat v této věci důkazy) , jestli-že nesouhlasím s verdiktem, jak tuto věc posunout dál. Já měl za to, že soud, který bude rozhodovat bude tak jednat dle platné legislativy, kterou se ten který zákon řeší. Tomuto zatím nerozumím jen podle toho jak zde se řadí příspěvky ohledně již zmíněných firem tak já jsem s nima už v jakési pranici a nemíním se vzdát! Tlačím celou situaci do řešení soudu aby bylo už jasné pro ostatní jak se s čkp a dalšími vypořádat. Mě celá tato nesmyslná kauza příjde absurdní jako kdyby někdo zato, že nemám TK na vozidle, které mám z nějakého důvodu nepojízdné tak by mě za to někdo popotahoval a vymáhal sankce za nepoužívání silničního provozu. Je to úplně na palici!

mustafa

Já bohužel nemám řidičák, a proto věci okolo povinných ručení nesleduji, proto vám ani konkrétně neporadím.

Ale obecně platí, že věřitel musí vždy soudu doložit, že pohledávka existuje (nemůže si pohledávku vymyslet). Dlužník pak může odporovat, že pohledávka neexistuje.

 

celp*
hodnocení

0x

Zdarec.Nevím zda máte na mysli pohledávku oprávněnou či neoprávněnou.Možná jste nečetl tento článek .Je to celkem zajímavý postup. novinky.cz/...

 

lui*
hodnocení

Vidím, že můj dotaz nebyl pochopen. Opravdu mě jde o proces PŘED tím,, než se tím začne zabývat soud. Jak může někdo po mě chtít peníze, když neproběhl soud. Je opravdu možné a legální takto, jak to dělá ČKP, domnělý dluh (domnělý?) vymáhat, aniž by proběhl soud? Na základě čeho? Jakého rozhodnutí? O to mi jde. Nikoliv o následné soudy, exekuce atd.. Děkuji.

kdokoliv*

Já bych řekl, že dotaz byl pochopen zcela správně, jen na něj nikdo neodpověděl tak jak "lui" chce. Jak kdo chce zastavit čkp v jejich interpretaci zákona? Jaká by asi měla být odpověď, když vlastně neexistuje? To co zde je řešeno je pro obranu následného či předaného jakože dluhu a jak na to reagovat. Ale jestli-že tyto info. nejsou pro" lui" důležité nemusí je přeci číst! Příště si dám pozor na to abych do těchto příspěvků nezasahoval!

Lui, čkp vychází jen ze zápisu v registru vozidel a ze zákona 168/1999.

Proto po Vás chce peníze bez soudu, páč jí to zákon umožňuje, řekněme nařizuje. Jestli je dluh oprávněný či ne, to nelze sdělit vždy jednoznačně bez podrobných znalostí. Bylo jim mnoho článků napsáno, a je jen na každém jak se rozhodne situaci řešit. Téměř denně mám 3-5 dotazů na toto téma.. nejvíce mě dělá problém donutit tazatele, aby se podívl na předpis kdy musí uhradit pojištění, jak musí postupovat čkp a jak má zjistit, že vozidlo nejezdí po silnici a stojí v garáži? nebo je už ve šrotě?

jak byste to vyřešil Vy, být v roli čkp?

lui*
hodnocení

Milane dobře, říkáte zákon jí(ČKP) to ukládá. Já nesouhlasím s jejich tvrzením(nebudeme teď řešit jestli oprávněně, nebo ne). Co může ze zákona, a co už nemůže dělat dál. Jaký by měl být její další postup? O to mi jde? Zajímalo by mě, jestli jejich postup- předání nějaké vymáhací agentuře je podle práva. A pokud ano podle jakého práva. Vím že to už je dotaz spíš na nějakého právníka, ale třeba někdo bude vědět. Copak v tomhle státě může kdokoliv přijít a říct "ty mi dlužíš peníze, dej sem"? Teď myslím vymáhací agenturu.

lui, opravdu na to potřebujete právníka. Já Vám nesdělím předpis, který (ne)dovoluje předat (prodat) pohledávku. Domnívám se, že klidně může prodat, jako je to u mnoha jiných pohledávkách. Je to obchod mezi soukromým sektorem.

"Copak v tomhle státě může kdokoliv přijít a říct "ty mi dlužíš peníze, dej sem"?" jistě to klidně můžu říci i já Vám. Pokud se leknete, nebo si nejte jistý, máte možnosti: buď (ne)dluh mě uhradíte, nebo se budete bránit. Třeba až k soudu. Dokonce mě můžete i žalovat, že jsem Vás obvinil z dluhu... stejně jako můžete žalovat čkp...

ale takto bychom mohli psát desítky stránek..Jsem rád, že již chápete, kdy a jak může čkp vybírat příspěvek...další jejich postupy jsou v zákoně 168...

i na jejich stránkách.

mustafa

Stěžujete si, že nikdo "nechce" odpovědět na Vaše otázky. Možná je problém i v tom, že se Vám nedaří otázku přesně a stručně formulovat, já opravdu ne zcela chápu, na co se ptáte.

Vezmu váš dotaz obecně - co opravňuje vymáhací (či inkasní) agenturu k inkasu / vymáhání cizí pohledávky? No nejspíše plná moc udělená věřitelem. Věřitel je majitel splatné pohledávky, ale nemá na její vymáhání dostatek zaměstnanců, tak vymáhání outsourcuje u specializovaní firmy - vymáhací agentury. (Je to totéž, jako když např. hotel nemá vlastní účetní, a tak účetnictví outsourcuje u účetní firmy.) Tato agentura pak vymáhá pohledávku jménem věřitele.

Něco jiného je, když věřitel pohledávku postoupí (prodá) a nabyvatel pohledávky (postupník) se stane novým věřitelem, který si pak pohledávku vymáhá svým jménem (už je to jeho pohledávka).

jarda3*

No stale si ale myslim, ze k vymahani pohledavky by melo dojitt, az kdyz je nesporna - cili priznana nebo vysouzena.Jak se v takovem gulasi nekolika firem pak branit? Kdyz vymahace poslu s jejich pozadavkem na patricna mista, co mohou delat pak? Maji koupenou nejakou pohledavku ale kdo pak bude resit, jestli je opravnena? To snad zase muze jen CKP dle zakona, ne?

kdokoliv*

Díky mustafo, píšete srozumitelně a já to vnímám jako k tématu na rozdíl od jiných. Měl bych otázku, z Vašeho textu- Parafrázuji: No nejspíše plná moc udělená věřitelem. Věřitel je majitel splatné pohledávky - má otázka : ten věřitel je čkp a její rádoby pohledávka je jakousi její iluzí o možném (ne)dluhu, jen ona si myslí, že má nějakou pohledávku, nepodloženou ničím žádný důkaz, který by je opravňoval k jejich vlastnímu vymáhání, vlastnění a tuto smyšlenou pohledávku na základě plné moci předají dál " vymahačům". Na základě čeho mohou tuto neprokázanou vymyšlenou pohledávku předat dál?

mustafa

Každou pohledávku lze postoupit (=prodat), ale je vždy na věřiteli, aby prokázal, že pohledávka není fiktivní, ale reálná, pokud se dlužník bude bránit, že pohledávka neexistuje.

(Jen pro doplnění - pohledávka je komodita, jako každá jiná. Tak jako někdo obchoduje s uhlím, pšenicí, nebo akciemi, tak jiný obchoduje s pohledávkami. Je to naprosto normální podnikání a není třeba za tím hledat habaďůru či podvod. Když věřitel nechce ztrácet čas uháněním dlužníka, pohledávku prodá třeba za 30% nominální hodnoty a ať se trápí nový věřitel.)

K vaší otázce: dlužník Karel Tichý dluží věřiteli firmě Straka s.r.o., tato firma prodá pohledávku novému věřiteli firmě Datel s.r.o, podle zákona je ještě nezbytné, aby Straka s.r.o. doručila dlužníkovi "oznámení o postoupení pohledávky". Potom Datel s.r.o. nejspíš osloví dlužníka Karla Tichého s výzvou, aby mu zaplatil. Karel Tichý nebude vědět o co jde, tak se písemně dotáže nového věřitele firmy Datel s.r.o. o jakýže dluh jako má jít, že dluh neuznává a nic nedluží.

V tomto okamžiku nejspíš Datel s.r.o. podá na Karla Tichého žalobu o zaplacení a pak veškeré dokazování proběhne před soudem. Karel Tichý pak bude muset u soudu argumentovat, že pohledávka nevznikla, neexistuje a je vymyšlená.

Když tedy dluh neuznávám, opravdu bych vyzval písemně "věřitele", ať mi doloží, že pohledávka vznikla a prohlásil, že dluh neuznávám. Lze očekávat, že podají žalobu o zaplacení a pak tedy své tvrzení, že nic nedlužím, zopakuji před soudem.

Doporučuji koupit na poště obálky se zeleným pruhem (tuším stojí 10 Kč) a všechny dopisy posílat touto obálkou - doručenku si pak uschovat pro soud.

dzordz*

Když to je komodita jako každá jiná, brání věřitelům vůbec něco v tom je vyrábět jak na běžícím pásu a zatepla rozprodávat?

Jistě, napodruhé je už nikdo nekoupí, když se mu jich podaří vymoci jen velmi malou část (protože budou všechny neoprávněné a vymyšlené). Ale pokud bude první hromadná dodávka v počtu (deseti)tisíců, bude z toho výrobce celkem vysmátej, ne?

jarda3*

No je videt z techto diskusi, kolik lidi je hned predpos.ranych a ze tedy tyto pohledavky budou asi velmi lukrativni... Skvela finta vymahat to po par mesicich, kdyz nekomu prijde k zaplaceni 60 litru, tak to asi neskousne, kdyz 4, tak zaplati a mysli si, ze bude mit klid. Ale tim se v podstate prizna a je v p... Chtelo by to vic osvety.

mustafa

Odpovím protiotázkou - padělání - podvržení či pozměňování důkazů je snad podvod, ne? Ale bohužel, máte pravdu, v minulosti se už staly případy, kdy soud vydal platební rozkaz např. na základě falešné směnky. Proto je třeba na nepravost upozornit v rámci odporu (námitek) soudu.

dzordz*

Asi jsem to úplně nepochopil. Měl jsem na mysli vytváření "umělých" pohledávek, u kterých majitel ví, že je prostě nikdy nedokáže vymoci. Před předáním soudu, který by je zkoumal a vydal rozhodnutí, je tedy majitel prodá někomu jinému (kdo o jejich nevymahatelnosti neví) a měl z toho zisk. Takhle to doufám nejde? :)

kdokoliv*

Mustafo moc díky za strhující odpověď. Je to moc príma, když se to takto vysvětlí. Jen tak mimochodem např. mě čkp v upomínce napsala, pokud nebude úhrada zaplacena předáváme inkasním agenturám a nebo přistupujeme k soudnímu vymáhání. Ale, že by pohledávku již předala tak takovou informaci jsem neobdržel a myslím, že nikdo z nás, koho se tento problém týká.

mustafa

A můžete ten dopis naskenovat a hodit sem? (samozřejmě zamažte své údaje). Pokud je to tak, jak píšete, pak jde jen o klasickou upomínku, kdy věřitel dělá bububu. Na vás je, odpovědět ČKP, že dluh neuznáváte, nebo aby vám doložil, na základě čeho (podle nich) dluh vznikl. Samozřejmě komunikovat v obálce se zeleným pruhem.

kdokoliv*

Pokusím se zítra, mám jen kopírku. A pak to vložím do otázky " OSOBNÍ ŮDAJE kde je berou " to jen proto aby se"lui" nemusel dívat na tuto korespondenci v jeho otázce, kterou nikdo nepochopil.

doplněno 01.12.11 22:32:

Díky za snahu vysvětlit tyto postupy

doplněno 02.12.11 07:13:

samozřejmě jsem měl na mysli TISKÁRNU*hi*

mustafa

Případně vyfoťte digitálem, mobilem.

kdokoliv*

O.K. tak tedy zítra možná že to vložím do jiného příspěvku než jsem uvedl ale každopádně se bude týkat čkp. a hlavně bude někde na první stránce otázek. Díky:)

lui*
hodnocení

Kdokoliv. už mi to nedá. Nezlobte se, ale pořádně si přečtěte moji otázku, i tu doplňující. Není nic mimořádného, že někdo nepochopí na co se ptám. Nikdo nejsme dokonalý, a tak vina může být na jakékoliv straně. Na mé i Vaší. I proto se na Vás nezlobím, že odpovídáte na něco jiného než jsem se ptal. Ale proč ty invektivy? Mě opravdu nezajímá, proč ČKP dělá to co dělá a jak se tomu bránit. To už tady bylo mnohokrát. Mě zajímá právní pozadí postupování vymáhání, na základě čeho, a kam až taková vymáhací agentura podle práva může zajít. Kam už ne. Pokud jste nepochopil ani takto jednoduše položenou otázku, nereagujte prosím. Irituje-li vás, že Vaším odpovědím nerozumím, třeba je to tím, že jsem větší blbec než si myslíte. Smiřte se s tím.

A děkuji těm, kteří odpověděli k věci.

doplněno 01.12.11 23:19:

Mustafo: registrujte se. Máte u mě bod. Milan ho už dostal. Děkuji.

kdokoliv*

Tak tedy, já jsem na Vaši otázku vůbec nereagoval! Příspěvky na této stránce vzešli nějak spontánně a já reagoval na tyto nové příspěvky v této rubrice! O to víc mě překvapila Vaše reakce na tyto příspěvky ve smyslu nepochopení! Místo toho aby jste do této diskuse přispěl upřesněním otázky, nebo zopakováním něčeho z původních otázek. To, že Vás nezajímá proč dělá čkp to či ono... ale možná to někoho zajímá. Byla to zbytečná připomínka. To je vše.

doplněno 01.12.11 23:32:

A ještě jedna věc já již dříve jsem zadal otázku zde na poradně " Kdo ví na jakém základě čkp vymáhá sankce do GF?" a také na to nikdo nedokázal odpověděl v tomto smyslu.

mustafa

kdokoliv: " Kdo ví na jakém základě čkp vymáhá sankce do GF?"

Zeptejte se ČKP, oni musí prokázat, že jim dluh byl postoupen (mrkněte do §526 občanského zákoníku)

mustafa

Vymáhací agentura je jenom zmocněnec, který jménem věřitele vymáhá dluh na dlužníkovi. Nic víc.

Když vás osloví vymáhací agentura, tak nemusíte platit přímo jí, ale zaplaťte věřiteli (věřiteli náleží pohledávka). Často agentury požadují po dlužnících poplatky za vymáhací proces (nazývají to "poplatky za řízení" - např. proslulá agentura M.B.A. Finance si účtuje 1900 Kč), ale pokud jste si tyto poplatky nesjednali v původní smlouvě s věřitelem, tak tyto požadavky ignorujte a poplatky neplaťte. Zaplaťte věřiteli jen ten dluh.

A teď už úplně poplopaticky: Pepa dluží Frantovi, Franta nemá čas běhat za Pepou, tak pověří Sergeje, aby dluh v jeho zastoupení vymáhal a udělí mu plnou moc :) A samozřejmě Sergej může při vymáhání využívat všech dostupných právních prostředků, mj. i informovat Pepu, že když nezaplatí, dá ho Franta k soudu. Sergej je ale jenom najatá pracovní síla, která telefonuje, posílá dopisy, příp. osobně obchází Pepu. Žalobu si už pak musí podat zase sám Franta, Sergej nemůže, neboť to není jeho pohledávka.

Kromě výše popsaného samozřejmě může Franta pohledávku prodat Sergejovi, pak už to není pohledávka Franty (ten s ní nemá nic společného, prodal jí, už není jeho), teď už je majitelem pohledávky Sergej a nyní už může svým jménem podat žalobu k soudu proti Pepovi.

lui*
hodnocení

Zdá se, že se konečně dostáváme na "kořen" věci o kterou mi jde. Děkuji.

Přestože Vym. ag. má souhlas(plnou moc) se zastoupením vymáhání, tak když se nepovede, tak se to vrací věřiteli. Takže můžou dělat BuBuBu, ale nic od nich v podstatě nehrozí. Návrh na platební rozkaz, nebo na řízení u soudu musí podat stejně věřitel. Pochopil jsem to snad správně?

Druhá věc, pokud vymáhací agentura koupí pohledávku, v tomto konkrétním případě od ČKP, jak, na jakém právním základě může dokázat u soudu svůj nárok? Ona přeci už nemá přístup do databází atd. Nemá ty možnosti jako ČKP. Nebo má?

mustafa

Agentura opravdu žalobu nepodá, jejím úkolem je jenom dělat bububu. Nicméně, i v průběhu vymáhání agenturou (bude vám posílat upomínky, telefonovat apod.) samozřejmě věřitel může podat žalobu, to vy nevíte, jak se zachová - i když - by to bylo neobvyklé. Také v tomto byznysu platí určitý "etický kodex" a jsou nějaké nepsané postupy.

Ale jak dlouho myslíte, že věřitel bude čekat? Několik měsíců? Někteří čekají 30 dní a vzápětí podají žalobu, někteří čekají 3 roky...

Asi bych z toho agenturu vynechal a spojil se s původním věřitelem a s ním si to vyříkal, jestli dlužím nebo nedlužím. Znovu opakuji, používat jen obálky se zeleným pruhem ;) Koupíte na poště tuším za 10 Kč.

Když věřitel postoupí (prodá) pohledávku novému věřiteli, tak mu musí předat i všechny originály důkazů (tedy i výpisy z těch databází). Tyto důkazy pak žalobce (nový věřitel) předloží proti dlužníkovi u soudu. Je na dlužníkovi, aby prokázal, že žádná pohledávka neexistuje.

lui*
hodnocení

Děkuji. Mě se to zatím netýká. Já se jen nějak neustále nemohu smířit s tím, že se tu kšeftuje s daty, pod záminkou jakéhosi dluhu. Vymáhací agentura koupí pohledávku i se všemi daty, ale stejně ji musí uplatnit u soudu. No nemusí, někteří zaplatí, pravda. Ale ti, kteří se hádají, nechají to k soudu dojít, nebo třeba jen dokáží té agentuře nesmyslnost jejich nároku, tak ta osobní data zůstávají u té vymáhací agentury. A to je právě to, co mi na všem vadí nejvíc. Jak jsou tato osobní data zabezpečena. Vím, že by to bylo na dlouhou debatu. Nicméně by to mohla být cesta. Jak na ně. Přes neexistenci oprávnění nakládat s osobními údaji. Možná. Jen můj osobní nápad. Díky za vysvětlení.

doplněno 02.12.11 00:22:

Jo a jen k té původní otázce. Chtěl bych vidět, jak by uspěli s kopiemi a výpisy z databází u soudu. Jak by prokazovali pravost těch listin? Když jim je pořídil někdo jiný. No nic. Konec spekulací , jdu spát.

mustafa

Mně taky vadí, že je v obchodním rejstříku moje rodné číslo a adresa bydliště každému na očích. Ale co s tím nadělám? Nejsme v Anglii, kde stát opravdu osobní data pod přísnými tresty chrání.

Snad nepředpokládáte, že by původní věřitel přinesl na soud server, aby se do něj soudce podíval :) Soudy běžně pracují s vytištěnými emaily. Zase - když žalovaný bude popírat, že email psal, nebo tvrdit, že mu email někdo hacknul, tak je to křivé svědectví.

blackflamesiczi*

dejte me vas email a za 3 minuty vam z neho poslu nekomu mail, tohle je uplne normalni a nepotrebuji ani hesla protoze odchozi emaly nepotrebuji overeni. Nevim jak je presny nazev ale nedavno jsem to schvalne zkousel na svych emailech a funguje to , staci soft co je zdarma ze stazeni na netu

doplněno 02.12.11 17:21:

no radsi to u ciziho mailu delat nebudu asi to bude trestne , ale zkuste na netu a bez problemu to najdete , takto funguji i formulare na strankach kde vyplnite dotaz a oni odejdou emailem bez prihlaseni do mailu

jarda3*

Zalovany neni svedek a tudiz nemuze podat krive svedectvi - zalovanu a jeho advokat mohou samozrejme lhat jak kdyz tiskne...

A co tu zaznelo - ze by mela obet CKP dokazovat, ze nic nedluzi - to je taky trosku na hlavu postavene, ne?

mustafa

Máte pravdu, pozdní hodina se projevila, beru předchozí odstavec zpět. Je to samozřejmě věřitel, kdo prokazuje, že pohledávka existuje. Nicméně žalovaný si nepochybně u soudu nepomůže, když bude popírat např. emailovou, telefonickou či písemnou komunikaci ("já jsem tu objednávku nepodepsal, podpis na listině není můj" a grafologický rozbor prokáže opak). Dneska většinou firmy telefonické komunikace nahrávají, operátorka se nejprve zeptá, zda souhlasíte s nahráváním. Myslím, že věřitel bude mít důkazů dostatek. Alespoň já když jsem žaloval svoje dlužníky (podnikám), soudu vždy stačily vytištěné emaily, že dlužník objednal.

 

mik128*

Předpis vám neřeknu, podle mého by to mělo být uvedeno v občanském, popř. obchodním zákoníku ale jedno je hotová věc. Věřitel může se svou pohledávkou nakládat mj. i prodejem nebo postoupením pohledávky třetí osobě. Povinný tak samozřejmě učinit nemůže.

 

lui*
hodnocení

Takže přeju všem příjemné svátky a chci se podělit o jednu, podle mě dost zásadní vědomost, která mě osobně nebyla vůbec jasná. Jak je to s tím odsouzením bez mé účasti, jak je možné po někom chtít peníze bez soudu, bez možnosti obrany. Dostal jsem od právníka takovou mininalejvárnu na dané téma. Opravdu jen mini - byla za pivo, hi. Snad se Vám to bude taky hodit. Jak zjistíte, nic není tak horké, jak to vypadá.

Takže:

Ve zkráceném soudním řízení, nedochází k žádnému způsobu jednání nebo dokazování. Soud vydá tzv. platební rozkaz. Vydá jej na návrh věřitele. Má to několik zvláštností. NENÍ povoleno náhradní doručení, tedy je platné doručení POUZE do vlastních rukou. Za druhé, Pokud nesouhlasíte, musíte podat tzv "odpor" u soudu který platební rozkaz vydal a to do 15 dní. Stačí jakoukoliv formou, nemusíte nic zdůvodňovat. Musí z něj být jasné, o co jde, kdo ten odpor podává a jasný výraz nesouhlasu. Nepodáte-li do 15 dní odpor, má se za to, že s rozkazem souhlasíte, a nabývá platnosti se vším všudy, jako by to byl rozsudek soudu.

Teprve po podání odporu, soud nařídí standardní soudní řízení, se vším všudy. A teprve potom, dojde na soudního vykonavatele nebo na exekutora. Samozřejmě pouze tehdy, pokud je Vám prokázána existence dluhu, a rozsudek nabyde právní moci. Jen to v tomhle okamžiku stojí o hodně víc, ale to už je o něčem jiném.

kdokoliv*

Dobrý příspěvek! Ohledně jednání čkp, eosu, transcomu apod. je to důležité vědět tyto postupy abychom se mohli důrazně ale hlavně nějak bránit a vědět jak. Takže dík. = Asi za všechny.

 

filip01*
hodnocení

0x

Dobrý den.Posílám jedno vyjádření ČKP kde se evidentně píše že vozidlo za určitých podmínek nemusí být pojištěno!Uložení SPZ je věcí obecního úřadu-magistrátu a ne ČKP . fkhv.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]