Co znamenají čísla na kolech?

Od: ® odpovědí: 7 změna:
avatar arakain77

Prosím o vysvětlení čísel a jaký je rozdíl mezi pneu?175/70 R-13 a 165/70 R-13.Zajímá mne to první číslo a čím se liší pneu.

Předem dík.

7 odpovědí na otázku

 

 


0x

šířka běhounu(pneu)

 


0x

175 a 165 znamenají šířku pneu / 70 je výška pneu v % vůči šířce a R 13 je průměr disku v palcích

Jo ještě ,R znamená radiální.

doplněno 25.03.11 18:47:

.

Co znamenají čísla na kolech?

A jak určím šířku pneu k disku?Ptám se proto,že na koupeném autě mám stejný rozměr disků a jiné šířky pneu.Měly by tam podle TP být 175.Ale obuté jsou zimní 175 a letní na širokých elektronech jsou jen 165.A jaký to má vliv na bezpečnost a jízdní vlastnosti?

PS:Body rozdělím za chvilku.

Tak v každém případě by měly být na autě pneu předepsané v TP a nebo alternativní (pokud jsou vyznačeny v TP). Jinak 165 jsou jen 165 mm široké (oproti 175 mm) a je jasné ža na suché silnici lépe sedí širší guma. Naopak v zimě a i na vodě je lepší guma uzká.

 


0x
avatar bruno2

Podrobné vysvětlení najdete zde:

pneu.extralevne-pneu.cz/...

pro doplnění-na suchém povrchu je ideální co možná největší styčná plocha kol s vozovkou(ta drží auto na silnici),jinými slovy co možná nejširší-tím je i širší ona pomyslná úsečka,kdy se stýká pneu s podkladem...A stabilita vozu je jedním ze základních a nejdůležitějších parametrů bezpečnosti...Je velký rozdíl,"drží-li" mne na silnici 4x 165 mm a 4x 195 mm-mám 12 cm "navrch"-což znamená třeba mnohem kratší brzdnou dráhu,mnohem větší stabilitu při náhlém "vyhnutí se" třeba před skočícím chodcem do vozovky atd...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]