Policajt bez terče

Od: Datum: 29.11.12 12:35 odpovědí: 11 změna: 30.11.12 18:42
Ahoj všem. Sedím ve škole a přímo před ní na ulici 5.května stojí policajt od dopravní policie a zastavuje nákladní auta. Ale hlavní je,že nemá v ruce žádný terč,ani plácačku a jen mávne rukou. Všichni zastavují. Já se ptám,musím mu zastavit? On přeci musí držet v ruce plácačku nebo terč. Nebo se mýlím? Teď zase jen mávnul na kamión. Díky!
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 29.11.12 12:40

Nemusí mít ´plácačku´- stačí vztyčená ruka...

;)

BTW - pokud někdy někde zastavuju auta já, nepolicajt, taky nehledám plácačku...

doplněno 29.11.12 12:53:

Jo - jsem si jistý...

;)

http://www.zakruta.cz/silnicn…zakon/96/zastavovani-vozidel/ - odst. 2.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 29.11.12 12:44
Jsi si jistý,že nemusí mít terč ani plácačku? Na jednu stranu je mi to logické,protože ne všichni policajti mají při sobě plácačku a potřebují zastavit vozidlo. Ale když je to dopravák,je to divný,ne? :-D
doplněno 29.11.12 12:55: Luke237. No to ano,ale jak poznám,jestli je to na mě a jestli vůbec ukazuje,abych zastavil? Tenhle má ještě v ruce desky.
Od: luke237
Datum: 29.11.12 12:50
Neplati neco jako ze ridic musi poslechnout prikazy prislusnika ridiciho dopravni provoz? Takze jestli mu prikazuje zastavit, takze musi zastavit?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.12 12:51
avatar

Což terč nebo plácačku...to bych ani moc neřešil.

Nicméně jednou na dálnici na nás slovenský policista signalizoval "něco" takovým způsobem, že jsem nevěděl, jestli má záchvat tropického šílenství, nebo ho honí vosy či co jiného. Nevěděl jsem jestli jeho "pokyny" rukama nohama znamenají "jeďte dál...zpomalte, zrychlete, zastavte"..Škoda že jsem neměl kameru, myslím, že by se pobavilo hodně lidí.

Kdyby za námi nejela další auta, tak jsem zastavil a šel se zeptat co tím myslel...dodnes to nevím. Ale nejel za námi...nestřílel.., tak nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.12 12:57
avatar

policajt to dělá v souladu se zákonem. tedy dobře
361/2000 Sb.
Zastavování vozidel

§ 79

§79 (1) Zastavovat vozidla je oprávněn

a) policista ve stejnokroji,

b) vojenský policista ve stejnokroji,

c) strážník obecní policie ve stejnokroji

1. před přechodem pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob, jestliže to situace na přechodu či stav přecházejících osob vyžaduje,

2. jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích,

d) zaměstnanec provozovatele dráhy v blízkosti železničního přejezdu,

e) účastník dopravní nehody, vyžadují-li to okolnosti podle § 47,

f) dopravce podle §49 odst. 4,

g) vedoucí organizovaného útvaru školní mládeže, vedoucí organizované skupiny dětí, které dosud nepodléhají povinné školní docházce, a průvodce zdravotně postižených osob při přecházení vozovky,

h) průvodce vedených nebo hnaných zvířat podle §60 odst. 6,

i) zaměstnanec vykonávající práce spojené se správou, údržbou, měřením, opravami a výstavbou pozemní komunikace a k zajištění bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, označený podle prováděcího právního předpisu,

j) osoba pověřená obecním úřadem obce s rozšířenou působností k zajištění bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes pozemní komunikaci v blízkosti školního zařízení (dále jen "pověřená osoba”); pověřená osoba je povinna při výkonu činnosti být označena podle prováděcího právního předpisu,

k) celník[9d] ve stejnokroji při výkonu činností v rozsahu oprávnění stanovených zvláštními právními předpisy[12a],

l) příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů s vnějším označením podle zvláštního právního předpisu[45].

§79 (2)Vozidlo se zastavuje dáváním znamení k zastavení vozidla. Osoby uvedené v odstavci 1 dávají znamení k zastavení vozidla vztyčenou paží nebo zastavovacím terčem a za snížené viditelnosti červeným světlem, kterým pohybují v horním půlkruhu. Z jedoucího vozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolů nebo vysunutým zastavovacím terčem. Policista nebo strážník obecní policie může z jedoucího vozidla zastavovat vozidla i rozsvícením nápisu "STOP" podle zvláštního právního předpisu[13] ze směru jízdy zastavovaného vozidla, a to zepředu i zezadu.

§79 (3) Znamení k zastavení vozidla se musí dávat včas a zřetelně s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích tak, aby řidič mohl bezpečně zastavit vozidlo a aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích.

§79 (4) Pověřenou osobou může být pouze osoba starší 18 let, která je k činnosti podle odstavce 1 písm. j) dostatečně způsobilá.

§79 (5) Pověřená osoba musí mít při činnosti podle odstavce 1 písm. j) u sebe pověření vydané obecním úřadem obce s rozšířenou působností. Pověření musí být časově omezeno, nejdéle na dobu jednoho roku. Na požádání je pověřená osoba povinna prokázat se policistovi platným pověřením.

§79 (6) Pověřená osoba může zastavovat vozidla pouze na přechodu pro chodce; kde přechod pro chodce není nebo je neschůdný, smí zastavovat vozidla i na jiném místě na vozovce.

§79 (7) Pověřená osoba nesmí zastavovat vozidla v blízkosti křižovatky s řízeným provozem, a to ani na přechodu pro chodce.

§79 (8) Prováděcí právní předpis stanoví způsob označení osob podle odstavce 1 písm. i) a j) a vzor pověření podle odstavce 1 písm. j).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss
Datum: 29.11.12 13:01

On musí.. on musí/může jen to, co je v zákonu (přečíst si povinnosti řidiče a zastavování). Ale to platí obecně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 29.11.12 13:08
Díky moc všem. Pomohlo mi to. V zákoně bych to asi nikdy nenašel.
Datum: 29.11.12 13:41

Plácačka žádnou pravomoc nemá, tu má policajt. Plácačka je jen pomůcka aby byl policistův povel lépe rozpoznatelný třeba za šera.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.11.12 19:15
avatar

cobráku, již kolega uvedl citaci ze zákona. Opravdu stačí zvednout paži. Pokud ale někdy vidím v televizi, jak polocisté zastavují vozidla, naplácal bych jim na zadeček, a vrátil zpět do kurzu.

Jedná ruka nahoře, a druhou může ukazovat směr, kam má vozidlo zajet. Pokud ale oběma rukama ukazuje do strany, tak si zaslouží naplácat..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 30.11.12 18:42

A ještě by se mohli řááádně ustrojit a nestát před autem, ale ustupovat k okraji. Nemusí se nechat přejet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.12 18:39
avatar

Možná je to pasé ,ale nedá mi a musím tu sem napsat.Jednou v jedné posádce se stalo,že regulovčík s předepsanou výstrojí (bílá dohoda, regulovčiská taška,páska... a svítící zastavovací terč a světelný kužel) a řídil dopravu protože tankáni měli vyvedení a jeli na nádraží "po ose" .Osádka fiatu 125p (cca 20letý mladík a cca stejně stará slečna) se rozhodli ,že jim nemá regulovčík co přikazovat a vjeli rovnou pod T-55 ..Dotyčný nepřežil ,stejně jako jeho auto,ta sle čna přežila po asi ročním pobytu po nemocnicích!

Nevíš proč zastavuje a tak raději zastavím a zjistím o co jde...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.