Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Blikání při sjezdu z kruhového objezdu

Od: jann45

Zdravím, když jedu na tomto kruháči v pravém pruhu a chci sjet směr Tábor, musím dávat blinkr? Podle mě ne, protože nemám jinou možnost, než kruháč opustit, ale někdo bliká, někdo ne... Díky

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

km
hodnocení

4x
odpoved je jasna i bez otevreni lokace. pri sjezdu se blika vzdy (pri najezdu nikdy). vic po tom nemusite patrat.

Je pravda, že před sjezdem se bliká vždy, není pravda, že při nájezdu se nebliká nikdy.

 

k2
hodnocení

3x

Z legislativniho hlediska je to jasne: 361/2000 Sb. §30 (5). Z hlediska bezpecnosti a plynulosti silnicniho provozu je to na tomto konkretnim miste asi vcelku jedno...

 

hodnocení

1x
avatar milancukrar

Opět dotaz o pravidlech provozu a opět se poradci neshodnou. To je tím, že mnoho řidičů předpisy nezná.

Na kruháhu, při opouštění se má blikat.

Ale jsou kruháky, na kterých nebliká ani autoškola, policie, ani autobusáci.

Na tomto kruháku opouštíte kruhák směrem rovně a (ne)blikáte...


doplněno 09.05.26 11:52:

Už aby bylo povinné školení všech řidičů.

mm

Však je to také spíš velká křižovatka, ta značka kruhového objezdu je tam vlastně jen pro případ, že by nastala porucha semaforů.

Podle předpisů i podle logiky tam prakticky není místo, kde by se dalo blikat. Leda nesmyslně na těch dvou metrech těsně před přechodem na výjezdu, předtím by blinkr vpravo formálně platil pro (zakázané) odbočení na Moravské předměstí do protisměru.

Mimochodem, občas tudy jezdím, ale nechápu ty zkratky na asfaltu. Cizí řidič žádné město na "NA"a "OL"na směrových tabulích nenajde. Místní vědí, že jde o Náchod a Olomouc, ale ti zas nepotřebují nápisy na vozovce.
Ale pořád lepší než u nás v Praze pruh na "NICE STRAKO". ( mapy.com/...)

Pokud při opouštění tohoto kruháče neblikáte, tak je to chyba, ze zákona je to vaše povinnost. Bez ohledu na to, jestli je to rovně nebo ne.

 

hodnocení

0x
avatar jmlc

v podstatě blikáte podle čar na zemi - ale pokud bude vrstva sněhu... - bliknete, nebo pojedete v pravém pruhu pořád "dokola" kruháče?

Když bliknete - ublíží to někomu? Ohrozí to někoho?

Nesmysl, čáry na zemi s tím nesouvisí.

 

bear
hodnocení

0x

Bliká se podle vyhlášky. Né podle svého výkladu.

A bliká se k vůli ostatním, kteří nemají k vůli plynulosti provozu čas zkoumat, jestli protější auta jedou jen tímto směrem a nebo mohou jet i jinak.

Tedy blikání urychluje plynulost provozu a eliminuje zácpy a nehody. Neblikání zdržuje všechny ostatní řidiče!

A porušuješ vyhlášku. ;)


doplněno 08.05.26 13:20:

Když nějakej blbec na poslední chvíli přejede do vnitřního pruhu, tak může způsobit nehodu autu, které na kruháč v dobré víře vjelo a na něm je ta zaviněná nehoda. Né na tom blbovi.

Když budeš blikat a sjíždět, tak řidič co vjíždí na kruháč bude mít 100% jistotu, že může najet.

Blikáme k vůli druhým (pokud nejsme arogantní BMW).

Ne k vůli sobě.

k2

1. Neni to vyhlaska, ale zakon.

2. V tomto konkretnim pripade do vnitrniho pruhu bez skoku pres obrubnik vjet nelze.

3. V tomto konkretnim pripade je "tazateluv" pruh tak daleko od vjezdu na kruhac, ze auta muzou najizdet i kdyby si najizdejici ridic myslel, ze tazatel sjizdet nechce.

zavinění nehody se neposuzuje podle blinkrru, ale podle přednosti. ostatně proto taky platí, že detekce vás dát přednost ostatním na křižovatce nezáleží kam ostatní jedou, ale odkud přijíždí.
(odkude jseš -, kam křáčiíš, co jsi - )
--gándhí, dopravdní inspektor, Dillí 1940)
blinkr je pomúcka pro ty za váma, aby věděli ke které straně křižovatky se tulit, nebo aby případně věděli, že mají zákaz přejíždění, pokud blinkr rožne doleva)
Herd..Opravdu je blinkr jen pro ty za námi? Takže když stojím jak blb na vedlejší a čekám-dávám přednost těm na hlavní a oni těsně předemnou odbočí bez blinkru anebo ho zapnou v momentě odbočování...tak jsem tam stál jak trubka zbytečně a zbytečně se tvoří zácpy..O blikání na kruháčích nemluvě..tam je to bohužel běžné..stát tam jako trubka a "dávat přednost" tupcům,kteří neblikají a uhnou...takže dáváte přednost úplně zbytečně..

 

blikblik
hodnocení

0x
Ja tam duvod k blikani nevidim

A co zákon, to není důvod?

setrimblinkry
Zakon je mi u rite, ja duvod k blikani popsane situace take nevidim, ale kdo ma cas, muze si studovat zakony. Ja tim mistem projedu a za sekundu uz o tom nevim, nepremyslim o nem. Nemam duvod.

"kdo ma cas, muze si studovat zakony"

studovat zákony by měl ten, co je nezná.

setrimblinkry
A to zase jo, prodaval jsem cast investicniho portfolia a daneni bylo dost zamotane, tam jsem si to musel nastudovat, protoze to nebylo vubec zrejme.

 

 

mathew
hodnocení

0x

Dle zákona, který má původ v minulém století, kdy se s takovým kruhovým objezdem nepočítalo ano, dle logiky není blikání potřebné. Já na takových místech neblikám a rozhodně nejsem sám.

Jedu-li po tazatelem uvedeném kruháči v pravém neblikám při sjezdu, jedu-li levým blikám!

neblikam
Zcela jasne rika ze kdyz jede v pravem, poznamka o levem pruhu je irelevantni.
km
kdo neblika je liny sahnout na packu pod volantem a navic ignorant. nastesti je takovych mensina.

 

mll
hodnocení

0x

Ta místa znám. To jsou ty inovativní kruháky, když se městu nechtělo stavět mimoúrovňové křížení. Druhý podobný je tady google.cz/...

Ale nutno uznat, že po jejich vybudování je fronta většinou jen k Tužince a ne až třeba do Mrače.

A pak tady je bývalý přechod pro chodce ze zámeckého parku google.cz/... pruh už tam nejsou, ale chodí se tam pořád (protože se tudy prostě chodí odjakživa), protože ani nadchod ani podchod ani podjezd ani nadjezd město stále nevybudovalo.

Dopravním značením je to značené jako kruhák, takže by se asi blikat mělo. Ostatně přispěje to k přehlednějšímu provozu.

 

grafocajt
hodnocení

0x

V jakém okamžiku se má správně zahájit zapnutí blinkru? Někdy se může stát, že čekající auto špatně vyhodnotí blinkr jakože to zalomíte pravým úhlem nebo dokonce ostrým úhlem doprava na exit předcházející tomu než skutečně chcete odbočit

Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.

Což vysvětluje, proč někdy můžu/musím dát blinkr už před vjezdem na kruháč.

km
"můžu/musím dát blinkr už před vjezdem na kruháč" proboha, to fakt ne. dalsi expertni odpoved na poradte.cz... *plac*

Co přesně se ti na té odpovědi nezdá? Jsem přesvědčen, že je exaktní, zákonná a namístě.

km
zákon neumožňuje běžné uziti blinkru jeste před vjezdem na kruhový objezd z duvodu opusteni krizovatky prvním výjezdem. kdyby to ridici delali, akorat by matli, pusobilo by to jako zapomenuty blinkr. jsem rad, ze to ridici bezne nedelaji.

Zákon to nezakazuje, naopak, přikazuje mi dát ho včas před započetím úkonu. Vzhledem k tomu, že ten úkon odbočení započínám už před vjezdem na kruháč (vjíždím na něj úplně jinak, než když nevyjíždím prvním sjezdem), jsem naopak povinen ho dát právě už před vjezdem na kruháč. Píšu samozřejmě o malých kruháčích o průměru pár desítek metrů.
Najíždějící tím prvním výjezdem to naopak s povděkem kvitují, protože mohou najíždět pohotově.

km

" při vjezdu na kruhový objezd je zakázáno upozorňovat na změnu směru tzv. blikat (řidič musí jet vždy doprava, jinou možnost nemá),"
policie.gov.cz/...

 

hodnocení

0x
avatar babajaga

Po tazatelově kruháči jsem nikdy nejela. Ale jinak blikám doprava pokaždé a všude, jakmile kruhový objezd opouštím. Třeba i v případě, že nikam dál bych jet po kruháči nemohla. Prostě měním směr.

Člověk se na silnici potká kromě slušných řidičů i s neuvěřitelnými exoty a vysvětlujte potom něco někomu. Nic mi to neudělá a tak se za blikání všude přimlouvám.

Nedávno jelo přede mnou auto, na křižovatce blikalo doleva, zabočilo ovšem doprava. *alene* Dr. Chocholoušek asi poslal své chovance na výlet. Jaga.

 

setrimblinkry
hodnocení

0x
Nevim, ja bych v tomto pripade neblikal.
setrimblinkry
Jeste doplneni: jezdil jsem dva mesice ve Stockholmu a okoli a tam proste jezdi a nehledaji na kazdem prdu chybu nebo zneni zakona. Blika jak kdo, prednost zprava jak kdy, nekdo blika kdyz objizdi cely kruhac, do toho ti na kolobezkach, kolech, dokazi se nasrat opravdu do kazde skuliny a i presto se s tim da zit a uplne v pohode fungovat. Jen u nas nekdo neda blinkr a hodinu se o tom debatuje a lidi se hrouti

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]