Nejste přihlášen/a.
Zdravím, když jedu na tomto kruháči v pravém pruhu a chci sjet směr Tábor, musím dávat blinkr? Podle mě ne, protože nemám jinou možnost, než kruháč opustit, ale někdo bliká, někdo ne... Díky
1x
Opět dotaz o pravidlech provozu a opět se poradci neshodnou. To je tím, že mnoho řidičů předpisy nezná.
Na kruháhu, při opouštění se má blikat.
Ale jsou kruháky, na kterých nebliká ani autoškola, policie, ani autobusáci.
Na tomto kruháku opouštíte kruhák směrem rovně a (ne)blikáte...
doplněno 09.05.26 11:52:
Už aby bylo povinné školení všech řidičů.
Však je to také spíš velká křižovatka, ta značka kruhového objezdu je tam vlastně jen pro případ, že by nastala porucha semaforů.
Podle předpisů i podle logiky tam prakticky není místo, kde by se dalo blikat. Leda nesmyslně na těch dvou metrech těsně před přechodem na výjezdu, předtím by blinkr vpravo formálně platil pro (zakázané) odbočení na Moravské předměstí do protisměru.
Mimochodem, občas tudy jezdím, ale nechápu ty zkratky na asfaltu. Cizí řidič žádné město na "NA"a "OL"na směrových tabulích nenajde. Místní vědí, že jde o Náchod a Olomouc, ale ti zas nepotřebují nápisy na vozovce.
Ale pořád lepší než u nás v Praze pruh na "NICE STRAKO". ( mapy.com/...)
0x
v podstatě blikáte podle čar na zemi - ale pokud bude vrstva sněhu... - bliknete, nebo pojedete v pravém pruhu pořád "dokola" kruháče?
Když bliknete - ublíží to někomu? Ohrozí to někoho?
0x
Bliká se podle vyhlášky. Né podle svého výkladu.
A bliká se k vůli ostatním, kteří nemají k vůli plynulosti provozu čas zkoumat, jestli protější auta jedou jen tímto směrem a nebo mohou jet i jinak.
Tedy blikání urychluje plynulost provozu a eliminuje zácpy a nehody. Neblikání zdržuje všechny ostatní řidiče!
A porušuješ vyhlášku. ![]()
doplněno 08.05.26 13:20:
Když nějakej blbec na poslední chvíli přejede do vnitřního pruhu, tak může způsobit nehodu autu, které na kruháč v dobré víře vjelo a na něm je ta zaviněná nehoda. Né na tom blbovi.
Když budeš blikat a sjíždět, tak řidič co vjíždí na kruháč bude mít 100% jistotu, že může najet.
Blikáme k vůli druhým (pokud nejsme arogantní BMW).
Ne k vůli sobě.
1. Neni to vyhlaska, ale zakon.
2. V tomto konkretnim pripade do vnitrniho pruhu bez skoku pres obrubnik vjet nelze.
3. V tomto konkretnim pripade je "tazateluv" pruh tak daleko od vjezdu na kruhac, ze auta muzou najizdet i kdyby si najizdejici ridic myslel, ze tazatel sjizdet nechce.
(odkude jseš -, kam křáčiíš, co jsi - )
--gándhí, dopravdní inspektor, Dillí 1940)
blinkr je pomúcka pro ty za váma, aby věděli ke které straně křižovatky se tulit, nebo aby případně věděli, že mají zákaz přejíždění, pokud blinkr rožne doleva)
0x
Ta místa znám. To jsou ty inovativní kruháky, když se městu nechtělo stavět mimoúrovňové křížení. Druhý podobný je tady google.cz/...
Ale nutno uznat, že po jejich vybudování je fronta většinou jen k Tužince a ne až třeba do Mrače.
A pak tady je bývalý přechod pro chodce ze zámeckého parku google.cz/... pruh už tam nejsou, ale chodí se tam pořád (protože se tudy prostě chodí odjakživa), protože ani nadchod ani podchod ani podjezd ani nadjezd město stále nevybudovalo.
Dopravním značením je to značené jako kruhák, takže by se asi blikat mělo. Ostatně přispěje to k přehlednějšímu provozu.
0x
V jakém okamžiku se má správně zahájit zapnutí blinkru? Někdy se může stát, že čekající auto špatně vyhodnotí blinkr jakože to zalomíte pravým úhlem nebo dokonce ostrým úhlem doprava na exit předcházející tomu než skutečně chcete odbočit
Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.
Což vysvětluje, proč někdy můžu/musím dát blinkr už před vjezdem na kruháč.
Zákon to nezakazuje, naopak, přikazuje mi dát ho včas před započetím úkonu. Vzhledem k tomu, že ten úkon odbočení započínám už před vjezdem na kruháč (vjíždím na něj úplně jinak, než když nevyjíždím prvním sjezdem), jsem naopak povinen ho dát právě už před vjezdem na kruháč. Píšu samozřejmě o malých kruháčích o průměru pár desítek metrů.
Najíždějící tím prvním výjezdem to naopak s povděkem kvitují, protože mohou najíždět pohotově.
" při vjezdu na kruhový objezd je zakázáno upozorňovat na změnu směru tzv. blikat (řidič musí jet vždy doprava, jinou možnost nemá),"
policie.gov.cz/...
0x
Po tazatelově kruháči jsem nikdy nejela. Ale jinak blikám doprava pokaždé a všude, jakmile kruhový objezd opouštím. Třeba i v případě, že nikam dál bych jet po kruháči nemohla. Prostě měním směr.
Člověk se na silnici potká kromě slušných řidičů i s neuvěřitelnými exoty a vysvětlujte potom něco někomu. Nic mi to neudělá a tak se za blikání všude přimlouvám.
Nedávno jelo přede mnou auto, na křižovatce blikalo doleva, zabočilo ovšem doprava.
Dr. Chocholoušek asi poslal své chovance na výlet. Jaga.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.