Nejste přihlášen/a.
Pro případ, že by odkaz nefungoval, jedná o křižovatku silnic 23 a 34, kdy auto jede od obce Jarošov nad Nežárkou směrem na Pelhřimov.
Na kžižovatce je odbočovací pruh, který se mění v připojovací, ale před celým tělesem křižovatky je značka STOP.
Zákon říká, že v připojovacím pruhu se nesmí zastavit, ale před křižovatkou je značka STOP. Je tedy připojovací pruh ještě součástí křižovatky nebo už ne. Pokud je součástí křižovatky, kde zastavit, abych neporušil zákon o připojovacím pruhu, ale zároveň dodržel pravidla značky STOP?
Najděte si rozdíl mezi pojmy:
- zastavit
- stát
- zastavit vozidlo
§ 2 (Vymezení základních pojmů) Zák. 361/2000 Sb.
No, v zákoně je:
§ 27
(1) Řidič nesmí zastavit a stát
e) v připojovacím nebo odbočovacím pruhu
Teď jak je to myšlené. Asi tedy nesmí: ani zastavit, ani stát.
Podíval bych se radši ještě do důvodové zprávy k tomuhle paragrafu. Určitě to není myšlené tak, že za žádných okolností nesmím zastavit v připojovacím pruhu. Co třeba když je kolona, že.
Zastavit v tomhle případě před značkou je samozřejmě nesmysl. To jako že zastavím u značky, rozhlédnu se (a nic nevidím) a pak bez zastavení vjedu do křižovatky?
Přesné znění předpisu hledat nebudu, ale je tam že kde je značka "stop", máte zastavit před stopčárou na silnici, kde tato čára není, zastavíte na místě, odkud je dostatečný výhled na obě strany. Je to přece logické a jestli potřebujete rady i v takovémhle banálním případě, nemáte na silnici co dělat!
Jak byste řešil třeba případ, kdy je větší kus před nechráněným železničním přejezdem značka "zákaz zastavení"? To tam bez zastavení projedete?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.