Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Měnič napětí 12V na 220V

Od: jirka7200 odpovědí: 15 změna:

Chci si zakoupit měnič napětí z 12V na 220V. V autě bych si chtěl nabíjet NTB, baterii k fotoaparátu nebo dronu.Původně jsem si představoval, že budu nabíjet z vestavěné 5V zdířky v autě. Co čtu, tak se budu muset připojovat svorkami přes baterii, když budu někde stát, ne za jízdy. Funguje to tak?

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar promon

Trošku nepřehledný dotaz. Čemu konkrétně říkáte 5V zdiřka? Jinak je situace celkem elementární - měnič můžete připojit buď do CL zásuvky (zapalovač) ovšem ta je jištěná zpravidla 15A pojistkou, což dovoluje zapojení menších, méně výkonných měničů. Ale konkrétně nabíječku NTB by to utáhnout mělo, ta se do 100W zpravidla vejde

izis.cz/...

Jen je třeba zohlednit, že některá auta mají CL zásuvku jen při zapnutém ,,zapalování´´, pokud tedy hodláte nabíjet u zaparkovaného auta je lepší varianta měniče s kroko svorkami, které umožňují připojit se přímo na akumulátor. To už umožňuje připojení i podstatně výkonnějších měničů. Tady ovšem zase bacha na vybití akumulátoru - dělám modelařinu, často nabíjím za akumulátoru a vím, že slabší baterka se dá slušně vybít, zejména u moderních aut s ,,inteligentním dobíjením´´

jirka7200
hodnocení

Samozřejmě jsem myslel 12V zdířku. Na nabíječce NTB je uvedeno 60W. Nabíječka baterky Nikon MH25.Baterie dronu mají 3500 mAh,11,55V.

Stačí mi tento měnič?

Měnič napětí 12V na 220V
To je to, co píšu níže. Nikdo vám zde na 100 % nezaručí, že to bude bez problémů fungovat. Můžete to vyzkoušet, a pak napsat, jak to dopadlo.

 

hodnocení

2x

M2niče do cca 100-150W mívají zástrčku do zásuvky zapalovače, silnější pak přímo kabely k baterce. Z 5V USB se nabije maximálně telefon, nebo cokoli určeného právě k nabíjení přes USB, ale rozhodně to neutahne měnič. Zásuvka zaapalovače je u některých aut funkční stále, u jiných jen při zaplém "zapalování". A bacha na to, co se bude přes měnič napájet, respektive příkon (+ měnič samotný taky něco protopí), kapacita autobaterky je poměrně malá a kor u aut z řízeným dobíjením v ní moc rezerva pro další start motoru není ...

 

hodnocení

2x
avatar blesk1616
V autě je zdířka 12V, která je jištěná 10/15A pojistkou. Je tedy možno přes ní brát 120/180W. Nabíjení akumulátoru dronu nebo fotoaparátu je v řádech 10W, čili bez problému. Notebook má většinou 95W adaptér (pokud se nejedná o "herní", u nich je i 200W+). Takže to utáhne i vše dohromady. Jen doporučuji koupit měnič s čistou sínusovkou - rozdíl v ceně už není tak markantní.

 

hodnocení

2x

A čo si tak kúpiť rovno nabíjačku na 12 V?

 

hodnocení

2x
Namiesto zbytocnej a stratovej konverzie na 230V by som kupil dc-dc menic s vystupom podla napatia pre Ntb.
Uvažoval jsem podobně, ale cenově to vycházelo stejně a tak jsem zvolil měnič jako univerzálnější řešení. Upřímně řečeno mě ztráty při dvojí konverzi a těchto výkonech v autě příliš netrápí.
Nejen účinnost konverze, ale vlastní spotřeba na prázdno je u měničů dc-dc jen zlomková než u měničů dc-ac. Což u automobilu je důležité hledisko.

Spotřeba naprázdno během provozu taky nehraje moc roli. Mimo provoz je měnič fyzicky odpojený.

 

hodnocení

2x
Já bych ještě k odpovědím doplnil, že je dobré se dívat na výkon měniče, zda se jedná o výkon trvalý nebo špičkový (solidní měniče mají uvedeny obě hodnoty) a orientovat se podle toho trvalého. Měl jsem kdysi měnič 100/150W a zdroj k notebooku 120W. Po připojení to sice začalo nabíjet, takže si to poradilo i se špičkou po zapnutí, ale po pár sekundách se měnič vypnul, protože jsem překračoval deklarovaný trvalý výkon.

 

hodnocení

0x
Je to vaše volba, ale pokud člověk koupí přímo adaptér 12 V - NTB a 12 V - nabíječka (některé už ten 12 V vstup mají, tak má dost vysokou jistotu, že to bude fungovat. U měničů na 230 V, ať už s modifikovanou, nebo poctivou sinusovkou, je vždy nějaká míra nejistoty, zda s konkrétní zátěží budou fungovat. Samozřejmě chápu, že u měniče na 230 V lákají širší možnosti využití.

 

jirka7200
hodnocení

DC-DC měničě bych musel kupovat ka každému zařizení zvlášt a tomu jsem se chtěl vyhnout. Již takhle mám hromadu kabelů.

 

ml1
hodnocení

0x

Nebylo by lepší koupit nabíječky rovnou na 12V stejnosměrných, proč dělat okliku přes 230V. Fotoaparát se nabíjí z USB (a i kdyby měl AA tak na to jsou USB nabíječky taky), to je v pohodě, na notebooky se prodávaly nabíječky do zásuvky pro zapalovač. Pokud má ntb možnost nabíjení přes USB-C (posledních 5 let jsou to skoro všechny) tak to bude jednoduché, toho je na trhu dost. Musí se ale ohlídat, aby to umělo power delivery a 20V, i když třeba můj ntb pokud mu nabíječka nedá 20V tak jako záložní plán má 12V (u jedné nabíječky to dělal přestože 20V umí). Jak se nabíjí baterie do dronu nemám přehled, ale jistě půjde sehnat nabíječku buď do USB nebo zapalovače. Měnič na 230V vůbec nepotřebujete.

jirka7200
hodnocení

Máte pravdu, ale musel bych koupit tři samostatné nabíječky 12V za cca 3000kč a tomu se chci vyhnout.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]