Rozbité čelní sklo od kamínku

Od: Datum: 06.01.14 22:22 odpovědí: 13 změna: 08.01.14 21:13

Dobrý den a ahoj všem.

Dnes na při jízdě z práce na dálnici mi bylo autobusem předemnou poškozeno čelní sklo. Z ničeho nic odlédl kámen a rána jako z děla. Autobus jel v jízdním pruhu pár metrů předemnou a zrovna v tu chvíli nikde okolo nic nejelo - a to ani v protisměru.

Ke všemu neštěstí ještě přesně doprostřed mého čelního skla - mám tam teď takové to ,,krvavé oko" od kterého vedou ,,pavouci" a o průměru cca 2 cm... Čelní sklo připojištěno nemám ( neukamenujte mne tu za to prosím... ).

V době poškození jsem váhal, jak se zachovat. Nakonec mě ale přišlo ,,nelidský" autobus předjíždět a pokusit se ho zastavit? s tím, že mi poškodil čelní sklo - připadal bych si jako v nějakém americkém hororovém filmu, autobus jistě plný lidí, ještě k tomu na dálnici...

Opsal jsem si tedy aspoň SPZ autobusu, firmu, přesný čas, a přesné místo ( km na dálnici, co jsou u pravé krajnice ).

Jak mám postupovat dále? Jít s tím na Policii? Na moji pojišťovnu, že mi byla způsobena tímto vozidlem tam a tam škoda? Zkontaktovat firmu?

Mám nějakou šanci?

Děkuji moc za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.14 22:45
avatar

Určitě můžete kontaktovat firmu, zjistit si řidiče atd. Ovšem pokud je ten řidič normální, tak Vás slušně odmítne. Pokud je ráznější, možná Vás pošle někam, kam slunce nedosvítí. Vy byste totiž musel v první řadě DOKÁZAT, že ten kámen odlétl právě od toho autobusu, což se Vám, velmi pravděpodobně, nepodaří.

Já považuji připojištění čelního skla za naprostou samozřejmost, sklo totiž měním tak 1x do roka, což nelze nikomu zazlívat, prostě stav silnic je takový, jaký je. Pochopitelně, pokud jde o náklaďák, z kterého padá kamení, tak to je něco jiného, ale jak chcete třeba Vy jezdit tak, aby Vám nemohl odlétnou kámen a někomu rozbít okno. Přitom není otázkou, jestli se to stane, ale spíše kdy se to stane.

Na druhou stranu - berte to z té lepší stránky - ušetřil jste zhruba pětikilo za připojištění...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd*
Datum: 06.01.14 22:56

Od toho je povinné ručení. Ovšem pojišťovna při škodě viníkovi zvýší pojistné, přestože za to nemohl. Proto si každý rozmyslí vinu přiznat a platit ze svého za pojišťovnu (ve zvýšeném pojistném)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 06.01.14 22:49

Šance je, ale záleží na viníkovi jak se k tomu postaví. Zkontaktujte viníka/ jeho pojišťovnu a oznamte škodu. Svědci pomůžou, ale bez záznamu kamery těžko prokážete jeho vinu = pokud jí odmítne tak vám nikdo nic nedá. Soudit se je loterie - nejsou důkazy, jen tvrzení proti tvrzení, tak není podle čeho rozhodovat.

Taky je spousta vykuků, kteří s už rozbitým sklem chvíli za někým jedou a pak ho obviní že od něj odlétl kámen a chtějí to zaplatit po něm. = Odmítnutí viny se dá pochopit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 23:17

Já jsem si loni v podobné situaci prostě sklo zapaltil a neřešil. (přestože kameru mám, spz předjížděných dvou kamiónů byla kupodivu čitelná, ale kámen vidět nebylo, jen rána) Prostě smůla, podobně jako defekt pneumatiky, dotyčný na tom žádnou vinu nemá. To že byl jediným autem v okolí ještě automaticky neznamená, že to odletělo od něj (i když samozřejmě na 99% ano) . Vemte si, že by vám přišel dopis, že před 14 dny odlétl nejspíše od vašeho kola kámen, ať jdete na pojišťovnu nahlásit škodní událost a zvýšit sám sobě ručení např. o 1000 Kč. O dotyčném nevíte jestli má pravdu, nebo jestli je to dokonce podvodník, takže bez důkazů ho zřejmě jako většina lidí pošlete slušně do háje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 08:08
avatar

Pokud provozovatel autobusu není charita, určitě Vás odmítne. Na policii ani nechoďte, tam určitě nepomůžou.

Jak byste se zachoval vy v obrácené situaci?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 08:26
avatar

loni se mi stalo to samé ačkoliv dálnice byla plná. Sklo jsem měl připojištěné a i tak jsem doplácel asi 6tis. Ještě ten samý týden po jeho výměně mi na skle přistály dva kamínky *zed* Oba udělaly ťukanec, naštěstí malinké, ale i tak to zkazí radost z nového a drahého skla...

Připojištění je jediná možnost. Tedy pokud nemáte znamého, který vám dosvěčí, že kamínek odlétnul z jeho auta.

doplněno 07.01.14 09:52:

těch 6 tis bylo tuším za práci a nějaký materiál. Cena pojištění kryla jen samotné čelní sklo, nenapadlo mě, že si mám dát částku vyšší :( A samozřejmě spoluúčast. Bylo to na BMW... měnit pojištění se mi nevyplatí, protože mám starou smlouvu, která je extrémně výhodná - platím málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 09:37

To jste doplácel tolik? I kdyby tam byla spoluúčast dejme tomu 20 %, tak to nemůže být 6 000 Kč... Pokud tedy nemáte auto, u kterého vyjde výměna předního okna na desetitisíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 07.01.14 09:44

To záleží na pojistce, jsou i smlouvy s limitem plnění, např. max do 10 a sklo stojí 16 = 6 doplatíte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jyri®
Datum: 07.01.14 19:16

hele upřímně bejt na tvým místě nic neřeším a koupím si ho sám protoze jít za někym ze mu odlítl kaminek z kola a rozbil čelní hele je to proste blbá náhoda a on za to nemůže hele kdyz pojedeš v zimě bez pojistky a nekde ti to ustřelí v zatáčce kdo ti zaplatí škodu bez pojistky? zamisly se nad tím

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 777
Datum: 07.01.14 22:12

Moc šancí nemáte...tohle se může stát kdykoliv,tu pojistku bych doporučoval...

Zrovna nedávno se mi to stalo,osobák,od něj odlítl kámen jak půl pěsti a přední sklo na mraky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asdf*
Datum: 08.01.14 20:48

No zkusit jít za provozovatelem jít můžete, za to nic nedáte.

Když Vás pošle někam, tak nezbyde než to zaplatit ze svýho nebo jinýho pojištění.

Další možností je sehnat sklo na vrakáči nebo v Polsku, ale i tak je výměna drahá pokud si ji neuděláte sám.

Pětistovka ročně na připojištění skla není zas tak moc, za 8 - 10 let máte naspoříno a to je zrovna ta doba kdy se to může stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 08.01.14 21:05

Sežeňte si někoho, kdo má čerstvou pojistku bez bonusů. a vezme to na sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.14 21:13

Myslíte, aby dostal malus. Bezva nápad.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.