Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bliknutí na auto

Od: janzelezny odpovědí: 22 změna:

Ahoj.

Mám nově řidičák a zajímá mě jedna věc, kterou jsem se v autoškole nedozvěděl.

Vím, že když se např. potkaji 2 auta a má se určit, kdo dŕív pojede, buď se mávne rukou (což někdy není vidět) nebo se blikne. To samé, když ti nesvítí světla, tak tě někdo může probliknout, abys je zapnul (z vlastní zkušenosti, když jedu s rodinou/přáteli). Když chci teda takhle probliknout, dálková světla rychle levačkou zapnu a vypnu, nebo se to dělá nějak jinak? Díky

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

5x
avatar magdon

Zamotali jsme se tady do nepodstatných detailů, takže bych to shrnul - U každého auta to může být jinak, takže odpovědět konkrétně bez znalosti příslušného auta nelze. Podstatné ale je, že jakékoliv blikání, které přímo neodvrací nebezpečí je zakázané (i když tolerované).

 

hodnocení

5x

Některá auta to mají jinak.

Obecně německá VW,Škoda,Audi,Seat,... páčka je k sobě bez aretace jako tlačítko a má neutrální nultou polohu. Od sebe se přepnou dálková trvale, k sobě světelná houkačka na blikání.

Fordi mají aretaci. Tuším i Renaulti. Páčka jde jen k sobě a tudíš se musí jedním stiskem rožnout dálky a druhý zase dálky vypnout!

...

V autoškole to neučí, protože dálková světla nejsou na upozorňování PČR hlídek, zapnutí světel řidiče a zdravení.

Jsou jen na odvrácení nebezpečí. Stejně jako klakson.

...

Většinu věcí pochopíš v provozu. Nelze jezdit podle toho, co tě naučí v autoškole. Kdyby jsi si vynucoval třeba přednost dle zákonů, tak brzo bouráš!

 

hodnocení

4x
avatar magdon

Není divu, že jste se to v autoškole nedozvěděl. Jakékoliv takovéhle "problikávání" totiž není podle předpisů přípustné (i když to všichni dělají). Probliknutí dálkovými je legální jen jako výstraha v nebezpečí.

Varování před hlídkou policie

@pavlos... se v rakousku pokutuje, tak bacha

Nesouhlasim. Co neni zakonem jmenovite zakazano, je povoleno. A zakon sice mluvi o nekterych situacich, kdy se smi svetelna houkacka pouzit (v urcitych situacich napr. misto klaksonu), ale uz tam zapomina uvest, ze je to jedine pripustne pouziti. Pokud tedy zakonodarci chteli, aby ty uvedene situace byli jedine a zadne jine, meli pridat sluvko "pouze".

axus, asi by se to dalo soudit, ale...

autozive.cz/...

Dva lidi, čtyři názory.

Zákon mluví poměrně jasně, přetlumočeno z právnické hantýrky, řidič může zablikat dálkovými světly v případě, že chce odvrátit hrozící nebezpečí.

Jindy ne, páč by to bylo v zákoně napsáno, kdy může jindy...

Kdo rozhodne, co je hrozící nebezpečí? Ten co umí lépe argumentovat...

asd1

Jindy může, protože zákon to nezakazuje a naše právní úprava je taková že co není zakázáno to je dovoleno...

Mmch. postihovat řidiče za probliknutí "bacha chlupatý měří" jde proti bezpečnosti provozu a je to důkaz že policajtům nejde o bezpečnost ale o prachy za pokuty. Upozorněný řidič totiž obcí neprojede rychle ale dodrží předepsanou rychlost..

asd1, ale to by Vám právník na školení vysvětlil, že to tak není. Když zákon stanoví, že to je takto, tak je to tak.

Příklady si určitě najdete,

Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo...nikde není zakázáno, že se nesmí jezdit vlevo, a taky tak nejezdíte..

na kruháku se jezdí dle značek...taky přeci nejezdíte proti, páč to není zakázáno...

atd...

Pane Milane. Spatne priklady. V obou jde o jednoznacne konstatovani zakona, jak to ma byt, zatimco v diskutovanem pripade to zkratka zdaleka tak jednoznacne neni.

Samozrejme, ze jde o slovickareni, ale slovo "smi" v zakone nelze automaticky vykladat, jako ze jindy se nesmi.

Pravnik na skoleni neni autorita vykladajici zakon. Tou je pouze soud. Tedy jak pise gumidek, slo by se soudit - v praxi by se soudce zrejme podival k duvodove zprave zakona a pak by rozhodl, jak je to sluvko "smi" mysleno a jak ma tedy byt vykladano.

A presne jak pisete, v pripade, ze by rozhodl jinak nez by se jakekoliv strane zamlouvalo, mohlo by nastoupit dalsi kolo souseni se o to, co je a co neni odvraceni hroziciho nebezpeci. Je tim odvraceni nebezpeci pokuty od chlupatych?*smich* Nebo odvraceni hroziciho nebezpeci nehody v pripade, ze se na krizovatce nebo na prechodu ucastnici provozu nedokazi domluvit kdo pojede / pujde prvni? A tak dale...

Pane Kolego Axusi,

Nikdo nezpochybňuje, že by musel rozhodnout jedině soud. Ale když je na školení právník, přesněji soudní znalec v oboru dopravy, tak lze asi předpokládat, že ví o čem je řeč.

Samozrejme, ze jde o slovickareni, ale slovo "smi" v zakone nelze automaticky vykladat, jako ze jindy se nesmi.
Tak jako jste to použil Vy, o tomto názoru by rozhodl právě ten soud a věřte mi, že na školeních se toto probíralo skoro každý rok a proto předjímám rozhodnutí, dle soudního znalce.

Každý máme právo na názor, dle svých znalostí a vědomostí.

Přeji krásnou dovolenou, třeba na 41. Nepomuckém trojúhelníku

 

 

hodnocení

2x

ne, přítáhnete páčku dálkových k sobě, do nulové polohy se vrátí sama, nemá aretaci.

Pokud ovšem máte rozsvícená potkávací světla, přitažením páčky je trvale přepnete na dálková a musíte přitáhnout ještě jednou. Jinak tam ta dálková zůstanou.

Asi jak který auto. Některý mají dálkový od sebe.
asd1

To přitažení má dvě polohy, nejdřív světelná houkačka která po puštění páčky zhasne,druhá poloha pokud přitáhneš ještě víc tak dálkový zapne trvale, vypneš dalším přitažením. (U aut kde se dálkový zapínají i vypínají přitažením k sobě)

Tazatel: Auto má nejen dálkový světla, ale i světelnou houkačku. Nastuduj si návod k tvýmu autu jak se zapíná.

Mmch. v některých zemích bliknutí neznamená "jeď pouštim tě", ale "bacha jedu já, ty stůj", aby ses nedivil že ten naproti blikne a jede *smich*

asd1 - to je jak u kterého auta. Já například rozsvěcím pootočením páčky o 2 polohy (parkovací, potkávací), prvním přitažením páčky přepínám potkávací - dálková, druhým přitažením zpět dálková - potkávací. Pokud nemám rozsvícená potkávací, tak jedním přitažením na doraz jen bliknu dálkovými a znovu už nic přepínat nemusím. Žádnou další polohu tam nemám.

Podobně se chovalo i mé předchozí auto s tím rozdílem, že základní rozsvícení světel bylo vypínačem na palubce. A také jsem měl auto, u kterého se světla přepínala nožním spínačem. Tam ale světelná houkačka nebyla vůbec. S tím už se ale dneska asi nesetkáme ;).

 

dobryno
hodnocení

2x

Buď tak nebo by to mělo jít přidržením levé páčky k sobě, nebo od sebe, zkrátka v protisměru zapnutí dálkových světel (záleží na značce vozidla), kdy se po puštění sama vrátí do původní polohy (podobně jako jednorázové setření čelního skla. Někdy se tomu taky říká světelný klakson (nebo tak nějak - určitě mě někdo opraví).


doplněno 22.07.22 12:09:

jak ale správně makk píše, není to správné použití reflektorů. Stejně tak by se nemělo používat výstražné blikání (tlačítko s trojúhelníkem) na poděkování/omluvu. Správně by ani řidič neměl jakkoliv vybízet chodce na přechodu s tím, že ho pouští. To je totiž na chodci, jestli uzná za vhodné, že je pro něj bezpečné přecházet. Má to dokonce i nějakou právní dohru, pokud by se chodci něco stalo, kdyby vešel do vozovky na vaše vybídnutí a někdo ho buď v protisměru nebo ve vedlejším pruhu srazil. Všechno tohle pramení z denního provozu, ale můžete za to v krajním případě dostat pokutu.

asd1

Na autě mám všechno k sobě (dvě polohy přitažení), tj. protisměr od dálkových neplatí u všech aut ;)

dobryno

Dobrý vědět, u Mitsubishi je to k sobě houkačka, od sebe zaaretované dálkové.

 

makk
hodnocení

0x

Je to u různých aut různě. Nejčastěji páčku k sobě a pak stačí pustit, ale u některých aut mohou za jistých okolností (potkávací světla, někdy i denní) zůstat svítit dálkové. Nejlepší je bliknout 2x, v prvním případě bliknete 2x, ve druhém zapnete, vypnete.

Ale na to, že máte nově řidičák toho moc nevíte. Toto znamení se smí používat pouze pro odvrácení hrozícího nebezpečí, nebo pro upozornění řidiče, kterého chcete předjet. když někdo jede proti a nesvítí, lze to považovat za hrozící nebezpečí, ale pozor při pouštění někoho. to se sice běžně používá, ale zákon nic takového nezná.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Světelnou houkačkou, podle druhu auta každé to má trošku jinak. Navíc vždy pomalým pohybem ruky ukázat co chcete naznačit.

Páč ne vždy každý sleduje světla, ale kouká na řidiče...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]