Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výmaz z registru vozidel

Od: marketa* odpovědí: 31 změna:

Dobrý den,

chtěla bych poradit, jak řešit situaci:

Před asi 40-ti lety došlo k prodeji motorky a nedošlo k převodu v registru. V registru je majitel, který je již deset let mrtvý. Ozval se současný provozovatel motorky. Jak postupovat, motorka nebyla součástí dědictví a nevíme kdo a jak s ní těch x-let nakládal. Lze sepsat jen nějaké prohlášení(aby šel udělat převod v registru) nebo se musí otevřít dědické řízení?

 

 

31 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

xenofob
hodnocení

2x

Při zmene vlastnika v evidenci vozidel se postupuje bud

1.) na zaklade prevodu vlastn. prava, to je dobrovolny prodej nebo darovani , tam podavaji žadost oba, puvodni evidovany + novy vlastnik, zastoupeni na základě plne moci je možné s tim že podpis musi byt úředně ověřen, to v případě dedictvi nepřipada v uvahu bo zesnuly nemuže nikoho zmocnit

2.) na základě přechodu vlastnickeho prava...tady podává žádost pouze novy vlastnik a předkládá rozhodnuti o přechodu vlast. prava...O prechodu vlastnictví v ČR rozhoduji soudy ...buď přímo, nebo prostřednictvím pověřených notářů nebo exekutorů atd...

Záverem, žadné jine triky ani fígle pri prepisu motocyklu neexistují, na evidenci vozidel se nebude nidko zabývat žadnym prohlášením, tam je nutné předložit orifinál soudního rozhodnutí...nebo originál usnesení o dedictví případne doklad od exekutora o prodeji v nucené dražbe, samozřejme nelze vyloučit možnost že se najde nekdo na uradu kdo se necha uplatti s tim že riskuje nasledny vyhazov

 

hodnocení

1x
avatar milancukrar

Jedině přes otevření dědictví, nebo soud musí rozhodnout, kdo je současný vlastník. Páč když byla motorka prodaná, nemohla být v dědictví.

Takže kupec se musí obrátit na soud, aby byl on uznán jako majitel. Pak úřad vozidlo přepíše.

marketa*
hodnocení

Děkuji za odpověď.

Abych pravdu řekla, nechce se nám to vůbec řešit, je to požadavek toho provozovatele. Nechceme otvírat dědictví, tudíž on by to musel dát k soudu. Otázka zní, kdo to bude financovat, zda by veškeré soudní náklady šly za ním?

Markéto, Vy s tím nemáte co dělat. Páč pán koupil motorku a nepřepsal si jí. Je mnoho let vlastníkem uvedené motorky. On jí teď chce přepsat, musí dokázat registru, že je vlastníkem. O tom rozhodne jen soud, na jeho žádost.

Ať se stará sám, když se dosud nestaral.

marketa*
hodnocení

Jelikož dotyčný začíná být dotěrný a dokonce tlačil rodiče do podepsání jakési plné moci, tak sháním informace. Za těch asi 40 let není prvním kupcem v řadě. My zas nemáme ani doklad o prodeji a žádné doklady o motorce. Ale z logiky věci on něco chce, tak ať si to řeší...Děkuji za odpověď.

jak plnou moc? proč a nač?

bz*

Markéto ... co to je za nesmysly? Jaká plná moc, proboha? Od mrtvého zmocnitele (zůstavitele)?

Důkazní břemeno je na pánovi, který motorku údajně v současnosti spolu s doklady DRŽÍ.Soudu bude muset prokázat, od koho ji koupil a ten zase od koho ji koupil bude muset zase prokázat, odkoho ji koupil on (ten co mu jí prodal... ) a proč ji nepřepsal, a ten co mu to prodal zase od koho on ... - takže neprokáže nakonec nic. 40 let = 1981.

Pán ale udělá za vás to, co nejmíň očekáváte, oznámí soudu, že se našel majetek a otevře dědictví.

marketa*
hodnocení

Dotyčný je právník a chtěl po rodičích podepsat plnou moc(upozorňuji úředně neověřenou), že to za ně vyřídí a zařídí přepis na městském úřadě. Nevím, zda je toto technicky možné nebo jako právník má na to nějaké fígle...Za nás doklad o prodeji žádný nemáme, on má kupní smlouvu od jednoho předchozího majitele a pak tvrdí, že předchozí byl někdo neznámý...takže dohledání 40 let nějakých majitelů vlastně není. Tedy, jak vy píšete, on může prohlásit, že se našel majetek a přes soud nás nutit, aby jsme to vlastně legalizovali. Staneme se majiteli něčeho, co nemáme a budeme mu to muset převést? Začínám se obávat...

rodiče nemůžou podepsat nějakou plnou moc, k převedení vozidla, když žádnou motorku nevlastní.

 

hodnocení

1x
avatar magdon

Nejsem právník a asi by to neprošlo. Ale co třeba oznámit, že byla nalezena motorka, která se před 40 lety i s doklady ztratila členu Vaší rodiny (již zesnulému) a současný držitel jí odmítá vrátit? Proč tehdejší majitel ztrátu (krádež) nehlásil samozřejmě netušíte. Dokázat legální prodej vzhledem k času a opakovaným dalším prodejům se už těžko někomu podaří, takže motorka v postatě patří stále Vám. Takže buď si problém současný držitel vyřeší sám, nebo si zadělá na problém daleko větší.

Ovšem to by se dědické řízení znovu otevřít muselo :(.

marketa*

To mě také napadlo, ale již tam proběhla nějaká komunikace, tudíž by to asi nešlo použít...

 

bz*
hodnocení

0x

Markéto,

Tento stát nepovažuje movité věci za hodnotné a tak existuje mnoho děr, které různé úřední postupy umožní. Vy ale nevíte jestli on je skutečný majitel, může se jednat o podvod, kterému vy umožníte volný průběh. Pokud pán PRÁVNÍK prohlásí, že majetek (motorku) "VYDRŽEL", nebo si sežene nějaká potvrzení, tak kde není žalobce není soudce. Stejně jako VY můžete otevřít dědické řízení u jakéhokoli notáře, může to udělat soud nebo úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, nebo pojišťovna, či správní orgán pro neplacení pojistky, pokuty nebo jiné právní vady na předmětu nastalé.

Prostě ta motorka může být předmětem nějaké právní závady (poskládaná z kradených dílů - v pátrání, zástavy za dluh, v soupisu majetkové podstaty) a plnou mocí můžete nastartovat mašinerii, o které nic nevíte stejně, jako nevíte nic o motorce a její historii.

Já bych podal žalobu na určení vlastnictví. Soud už si všechno dohledá a vy budete s čistým štítem. Je totiž strašně divný, v zákonech a při silničních kontrolách VB v bývalém ČSSR, že by někdo něco v 1981-1990, nepřepsal a jezdil na cizího majitele, dělal STK a platil povinný ručení, pokuty atp. Tehdy nebylo možný to co je dnes.

*smich**smich**smich* nesmysl...

marketa*
hodnocení

Děkuji Vám za rady,

i jako laikovi se mi zdá jednání nesolidní a nic mu podepisovat nebudeme(máme ověřeno, že je to neaktivní právník, pracující na státním zastupitelství). Bratr byl na radě u právníka a rodiče u jiného. Jeden řekl, ať to podepíšeme, druhý ať to nepodepisujeme...Více informací nebo rad jsme nedostali, mohu konstatovat, že od Vás jsem se toho dověděla více.

Jelikož s tím nemáme zkušenost, nevíme, jaká řešení se nabízí a jak postupovat. Snažíme si sehnat informace, abychom byli připraveni, kdyby začalo nějaké soudní jednání. Jinak ten prodej byl asi v 70. letech a předpokládám, že ta motorka ležela kdesi nepoužívaná. Předpokládám, že v poslední době je o ni zájem jako o veterána. Pán uvedl, že ji koupil asi za 100 000...

Zvážíme s bratrem Vaše rady. Nemám představu, kolik by taková žaloba o vlastnictví stála a jak dlouho by se to táhlo, s tím, že se někde může vynořit nějaký nový problém...to je to, z čeho máme strach.

Ještě jednou děkuji za rady.

Markéto, zkuste mi sdělit, jakou plnou moc chce po Vás podepsat. Co je v ní za text. K čemu a kdo ho zmocnuje, když nikdo z vás tu motorku nevlastní.

marketa*
hodnocení

Tu plnou moc nemám teď u sebe, ale zítra budu u rodičů, tak napíšu přesnou formulaci o co žádá.

Děkuji

xenofob

ja bych dotyčneho poslal do prdele, s tím, že pokud se ješte jednou přiblíži volám policii a hlásím stalking, bez ohledu na to kdo to byl je a kdo to bude...sorry jako, jak se dostal k vašim osobnim údajům, adrese atd? Jak se dovědel ,kdo jsou dedicove?

At si poda na soud sam za sebe žadost o určeni vlastníka věci movité, at si zaplatí s tim souivisejici náklady a s rozsudkem at si jde motorku prepsat...Tak to v praxio běžně funguje...

take by se mu mohlo stát že o motorku se budou chtit puvodni dedicove soudit ..s argumentem že se objevil novy dukaz že pri prodeji za motorku nebylo zaplaceno nebo uzavrena smlouva nebyla v poradku...takze k prevodu vlastnictvi vlastne nedosšlo...kdyby to bylaTatra 603 v cene milionu, presne to by se stalo...

Nelze vyloucit ani to že si vaše osobni udaje nasel v evidenci obyvatel, do ktere maji zamestnanci SZ přístup...doporučuji vam všem okamžite si zřídit datové schránky, do kterych chodí pravidelné informace o tom, ktery statni organ a kdy nahlizel na vase osobni udaje...pokud tam bude info ze vase zaznamy otevrelo statni zastupitelstvi, budete to dal resit podle zakona

Take mu muzete nabidnou že budete spolupracovat s tim ze vyplázne 50 tisíc v hotovosti na stůl...ceny vetranů raketove rostou

Markéto, opět další a to je velký odborník, Vám radí dobře. Až na jednu věc, neposílejte ho tam, co píše xenofob, ale pošlete ho k šípku.

marketa*

Věřte, že bych ho nejradši do patřičných míst poslala...Také jsme se divili, když u nás zazvonil, měl čísla spisů, informace, kdo dědil...ale později jsme dopátrali, že je to právník a předpokládám, že má přístup k informacím, ke kterým se obyčejný občan nedostane. Ale s tou datovou schránkou je to dobrý nápad. Díky

marketa*

Tak jsem si přečetla tu plnou moc, jedná se o zastupování v řízení o zápisu změny vlastníka, což by řešil tedy pouze soud. Takže jen balamutil rodiče, ať mu to podepíšou, že jen zařídí přepis na městském úřadu...šikovně píše, že jsme tu motorku zdědili a neměli ve svém držení...Otázka, proč zvolil toto řešení, aby mu rodiče nedělali problémy, nechtěli nějakou náhradu...? Protože nás nemusel oslovovat a rovnou to podat k soudu sám, ne? Mohl by použít úředně neověřenou plnou moc nebo by si to nějak jako právník potvrdil sám, protože nic takového po rodičích nechtěl.

Když se to řízení otevře, motorka byla v minulosti prodána, vlastně jsme nic nezdědili, tak soud dědu vymaže z registru? Nebo nás označí jako dědice, protože to za ty léta není prokazatelné a motorka údajně existuje a napíše do registru nás?

Jde mi o to, že my byhom byli v registru a náhodou vznikl nějaký problém s převodem... Tak motorku nemáme, prodat nemáme co, k přepisu žádné dokumenty nemáme a ani ji nechat zlikvidovat nemůžeme. Ale, co by se mohlo objevit, tak nějaké resty a pokuty...jak píšete i vy výše. Jak se člověk proti tomu může bránit? Vymaže pak nás na naši žádost z registru soud nebo by začal nový proces, kdo je tedy vlastník...

Něco jiného je, když to probíhá hladce, ale můžou se vynořit problémy a něco jiného je, kdyby jsme tu motorku měli, ale my v ruce nemáme nic a padalo by to na nás...

Markéto, zkusím to naposledy.

Jak dlouho je motorka prodána a jak dlouho jí tím pádem nevlasníte?

Jak dlouho je po dědictví, kde motorka nebyla?

Osobně bych sdělil dotyčnému, že žádný dokument nepodepíšete-

Jak Vás může fyzicky někdo donutit podepsat něco, co nechcete podepsat?

Chcete mu to podepsat?

marketa*

Motorka byla prodána v sedmdesátých letech, dědictví v roce 2007. Plnou moc mu podepisovat nebudeme, ať se obrátí on na soud a ten nás vyzve k vysvětlení. Co jsem pozjišťovala, tak se nejdřív musí vyřešit dědictví a pak převod. Doufám, že to soud uzná a vymaže dědu z registru.

už je to lepší, ale dědictví vůbec neřešte, to je dávno vyřešené.

marketa*

Přímo z registru mi napsali, že bez otevření dědictví to nejde, musí být jasný majitel a pak se může udělat přepis. Ještě pátrám, co znamená "vydržení". Jestli to chápu správně, tak po třech letech držení věci může zažádat o to, že je on vlastník...

Markéto, omyl. Nemůže to jit přes dědictví, když v té době moto vlastnil někdo jiný. To, že byl děda v registru, byl jen špatný záznam, neboť moto již vlastnil někdo jiný. Je to tak?

Takže ať se zájemce obrátí na soud, aby určil vlastníka, podle rozsudku pak moto přepíšou, bez dědictví, které s tím nemá nic společného.

marketa*
Tak to je pro mne opět nová informace. Člověk aby byl detektiv. Moc děkuji za rady a váš čas. Snad to s rodiči zvládneme.Diky
asd1

Jaká nová informace? Vždť ti to tu od začátku píše hned několik lidí...

 

xenofob

Markéto, sorry jako...čti pozorněji...

předpokladejme že dedictvi probehlo řádně, soud si vyzadal vypis údaju z registru vozidel k osobě zesnuleho, tak jak to dela pokažde...je to rutina jde se na katastr nemovitosti evidenci vozidel rejstřik exekucí pak an banky atd...predpokladam že dedicove uvedli, že motocykl byl jeste za zivota zesnuleho prodan, proto logicky již nebyl do dedictvi zahrnut...co je na tom nepochopitelneho, vlastnictvi motocyklu bylo prevedno na jinou osobu a pak je logicke že po ne-vlastnikovi movite veci po jeho smrti nelze tuto vec zdedit...evidence vozidel neni kontinualni evidenci vlastnickych vztahů...Proto neexistuje zadny racionalni duvod otevirat dedictvi...nevim co by se melo v ramci toho otevreni řešit, udelat ze sebe idota a tvrdit po 17 letech neco jineho, nez v roce 2007?

Pokud jde o registr vozidel, ten nema co psat rady o otevirani dedickeho řizeni, i když nevim presne na co jste se ptala, ten kdo odpovídal mel odkázat na zákon 56/2001, konkrétně na příslušná ustanovení která popisují zmenu v registru na zaklade prevodu a prechodu vlastnickeho prava...vcetne vsech dokladů ktere je nutne přiložit k připadne žadosti...

mimochodem usneseni o dedickem řizeni, vydane notařem ma úplně stejnou váhu jako rozsudek soudu prvního stupně...v nekterych pripadech například když se dedi ze zaveti ktera je případnymi učastniky zpochybňována to musí řešit soud...ale drtivou vetsinu rizeni vede notář ktery je určen soudem 1 stupne dle nejakeho kliče...

Ten rozsudek soudu prvniho stupne lze ziskat i jinak než otevrenim dedictví, prostě se někdo obrátí sam za sebe na soud s požadavkem, aby určil že žadatel je vlasntíkem věci movité, vzdelany gramotny človek si to podani napiše sám a sam odnese na podatelnu soudu...pripadne pošle datovou zpravou...sam si uhradi i pripadný poplatek ktery se ze zakona hradí...k podani přiloži dukazy sveho tvrzen´í...pokud mu soud vyhoví, vydá písemné rozhodnutí, až to bude pravomocne necha si na ten rozsudek vyznačit doložku právní moci , udelá evidenčku technickou , pojistku a pujde s tim na úřad přihlasit motorku sam na sebe...bez plne moci, bez jakehokoliv prohlaseni kohokoliv a trubka z registru vozidel to i bez otevirani dedickeho rizeni na zaklade rozhodnuti soudu na toho, koho soud urcil jako vlastnika prepiše...pokud je pan pravnik takovy borec že ma i číslo jednací usnesení toho dedickeho řízení, uvede to v navrhu a soud si to muže dohledat , proto nevidim žádný racionální důvod obtezovat nekoho kdo tu motorku nezdedil...

Stat se podobny pripad v me rodine, už jen z ucty k zesnulemu bych oficialne zjištoval , kdo a z jakeho důvodu lustroval zaznam o motocyklu v registru vozidel s cilem zjistit na koho je registrovan zda je zaznam platný a zda registrovany vlastník žije či nikoliv...take nelze vyloučit že adresy rodičů nekdo zjistil ze zakladního registru - registru obyvatel---tyto evidence nejsou veřejne přístupné a bez zákonného důvodu je nelze otevirat...ten kdo je otevřel se tam přihlásil, je tam jeho digitalni stopa...akoat se domnivam že v pripade osoby zesnuleho zakon jeho osobni informace nechrani, prave ro že je jiož zesnulý...ale v registru vozidel je nutne prokazovat pravni zajem, pokud človšk nežada udaje ke sve osobe...by mne to zajimalo jAK SE ten pravni zajem doložil...

nevim co je to za motorka vzhledem k tomu že jsem motorkář vezte že se prodávaj nejen za 100 tis ale za 160 , 200, take za půl mega...a platne doklady navyšuji hodnotu...jde jen o prachy pak se lide neštiti obtežovat

jo a soud nebude nikoho zapisovat do registru, to delaji urady ale až po spleni zakonnych podminek

Paní Markéto,

zkuste okopírovat vynikající text s radou od pana xenofoba, odstraňte minimum neslušným slov, a čtěte. Jednou, dvakrát, třeba i potřetí, pak nám sdělte, zdali námaha byla co platná a Vy jste dala přečít tento postup pánovi, co stále obtěžuje. Pak to již skončí.

děkuji za info.

marketa*
Ja děkuji za podrobné vysvetleni, protože jako laik se neorientuji v těchto vyrazech natož postupech...nikdy jsem nic takového neresila. Zatím patram po informacích. Byli jsme u dvou právníků a od vás jsem se toho dozvěděla víc.
Diky
marketa*

Myslím, že jsme se celkem posunuli od chvíle, kdy pán stál před dveřmi u rodičů s plnou mocí, že to "jen" přepíše na městském úřadě...

Může si tedy sám zažádat soud o vlastnictví, tam stačí výsledek dědictví, které proběhlo...nemusí se otvírat, soud ho určí vlastníkem a pak si to na registru přepíše. Takže nehrozí, že my budeme uvedeni v registru nebo běhat po soudech a platit.

Tou plnou mocí se asi chtěl pojistit, že se vším souhlasíme, nic nenamítáme a legalizoval si to, jak se k těm spisům dostal, protože máte pravdu, že v dnešní digitální době zanechává stopu. Úplně nevím, k čemu by mu byla plná moc neověřená, ale možná dalším tlakem na rodiče by k tomu časem dospěl.

Samozřejmě to dělá pro peníze, protože to navyšuje hodnotu a ne z lásky k bližnímu...

Ještě jednou děkuji za vysvětlení a trpělivost. Pána teď s větším klidem pošlu k tomu šípku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]