Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
měl bych dotaz, jestli je zřízení placených parkovacích míst v obousměrné komunikaci v obci šířky 6 m při pravém obrubníku nadřazeno zákonu 361/2000 Sb. §25, kde se v odstavci 3) píše " Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy". Nejsou tato parkovací místa zřízena v rozporu se zákonem? Narážím touto otázkou na fakt, že ve stejně široké vedlejší ulici, kde pakovací místa vyznačena nejsou, se toto trestá pokutou s odkazem na porušení výše uvedeného zákonného ustanovení.
Děkuji Krobot
@re4zon: takže z této logiky vyplývá, že v ulici, kde je zřízeno parkování hořet nebude a proto tam nemusí být zachována průjezdná šířka dle příslušného zákona. Zatím co v ulici, kde parkovací místa zřízena obcí nejsou požár vzniknout může a tudíž tento zákon při pakování použit bude. Myslel jste to takhle?
Pánové
Zřizování parkovacích míst nepodléhá Zákonu o provozu na poz. komunikacích 361/2000, nýbrž Zákonu o pozemních komunikacích 13/1997 Sb..
Viz zvláštní užívání komunikace:
§ 25
Zvláštní užívání
(2) Silniční správní úřad vydá rozhodnutí o povolení zvláštního užívání právnické nebo fyzické osobě...
(...)
(6) Zvláštním užíváním dálnice, silnice a místní komunikace je
(...)
4. zřizování vyhrazeného parkování,
Tak jsem se právě ptal projektanta dopravních staveb.
Ne, nemůže se takto porušit zákon.
Ale pokud nějaký úředník rozhodne, že se na dané místo dá značka "Parkoviště", tak i když to porušuje zákon, řidič samotný pokud tam zaparkuje, zákon neporušil.
A ano, jak mi opět kolega potvrdil, bohužel se to stává..
Martine, něco podobného bylo v HK, na výjedu na Pardubice-Hradubická. V obci byla zvýšena rychlost na 90km/ hod, když zákon připouší zvýšení jen o 30km/hod. Asi po roce tam dali jen "80".
Pár právníků se přelo a tak to udělali v souladu se zákonem.
Vůbec ne, naopak aby těch míst bylo naopak více, vy pane "Chytrý Honzine"
Taky jsem se tomu divil a bylo mi řečeno, že v jistých situacích to možné je. Jedná se o místa, kde je žádoucí zklidnění dopravy (např. na sídlištích). Ano, taky si myslím, že by ten §25 měl obsahovat např. "mimo případů, kde je vyznačeno parkovací stání", ale není to zdaleka jediný případ, kdy si naše zákony protiřečí.
sdělte úřadu, že pokud to má být korektní, musí z ulice udělat jednosměrnou - což bude asi nejlepší a nejrychlejší řešení.
Netuším, jestli je to v rozporu se zákonem, ale není to nic výjimečného a je to lehce "na hlavu" . V téhle obousměrné ulici v Praze už jsem viděl pár aut couvat. Že tam auta často parkují v protisměru už je jen drobnost.
Ještě dodám, že když chci odbočit do téhle ulice a něco jede proti, mám 2 možnosti: zůstanu stát na přechodu, nebo v rušné křižovatce, kde překážím průjezdu mimo jiné i městským autobusům.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.