Nejste přihlášen/a.
Pokud má ventilátor neměnný odběr, je předřazený rezistor to nejjednodušší řešní. Musíte ale znát skutečný proud (rozmezí 1 - 2 A je moc velké) a pokud možno přesné napětí (nestačí tolerance 12 - 15 V). Rezistor spočítáte celkem jednoduše podle ohmova zákonu. Bude se ale hřát, takže je nutné zvolit rezistor, který snese příslušnou zátěž. Jestli má ale ventilátor proměnlivý odběr, je potřeba stabilizace napětí, třeba zenerovou diodou, případně nějakým složitějším stabilizátorem.
Nebudu Vás zatěžovat vzorcema, v tomhle případě je to cca 14 ohmů, minimálně 3 Watty (i s rezervou). Stabilizátor není potřeba.
Na tom odporu bude ubývat cca 2,5 V, při protékajícím proudu 1 A. Takže 2,5 V x 1 A = 2,5 W. Je dobré mít nějakou rezervu, takže 3 W.
Někdy se pro malé omezení napětí dá použít obyčejná usměrňovací křemíková dioda, která má už z principu na přechodu mezi anodou a katodou při průchodu proudu napětí asi 0,6 V, takže dvě diody v sérii srazí napětí o 2 x 0,6 = 1,2 V.
Teď se dívám do katalogu na 1N5408, která má Uf dokonce 1,2 V. I ostatní parametry by vyhověly: snese proud If až 3 A a napětí až do 1000 V (což sice neptřebujete, ale má ho) Takže tahle by možná stačila jedna, nejlepší je to vyzkoušet. Samozřejmě při zatížení, tedy při průchodu proudu, třeba zkušebně skrz malou žárovku. Protože když diodou proud neprochází, spí, žádný úbytek napětí na ní není.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.