Nejste přihlášen/a.
Od 1.7. 2006 byl podstatným způsoben novelizován zákon o silničním provozu. V souvislosti s tím ve stejné době došlo i k některým změnám trestního zákona, jejichž účelem je přísnějším postihem neukázněných řidičů zvýšit bezpečnost na českých silnicích.
Zmiňovanou novelou byl do trestního zákona vložen nový trestný čin řízení motorového/... (§ 180d trestního/.... Tento trestný čin se téměř okamžitě stal nejčastěji projednávaným trestným činem před českými soudy. Trestní zákon za řízení motorového vozidla bez příslušného řidičského oprávnění umožňuje uložit t/... odnětí svobody na dobu až jednoho roku, peněžitý trest (teoreticky v rozmezí 2.000,- Kč až 5.000.000,- Kč), trest zákazu činnosti (tedy zákaz řízení na dobu 1 roku až 10 let), případně by mohl v úvahu přicházet i trest obecně prospěšných prací (50 až 400 hodin).
Více se dočtete na trestni-rizeni.com/...
§ 125c zák.361/2000 Sb.
Řízení vozidla bez příslušných dokladů
Toto ustanovení se zaměřuje na situace, kdy řidič potřebnými doklady vůbec nedisponuje. Přestupku se proto nedopustí řidič, který tyto doklady při dopravní kontrole u sebe nemá, ale příslušná oprávnění mu byla udělena. Odpovědný za přestupek bude řidič
který není držitelem příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění – trestem za tento přestupek je pokuta od 25.000,- Kč do 50.000,- Kč a zákaz řízení od 12 do 24 měsíců. Řidič se současně nevyhne ani připsání 4 trestných bodů na své konto.
kterému byl zadržen řidičský průkaz – za tento přestupek hrozí pokuta od 5.000,- Kč do 10.000,- Kč, zákaz řízení na 6 až 12 měsíců a 7 trestných bodů.
který není držitelem platného osvědčení profesní způsobilosti řidiče – za tento přestupek je možné uložit pokutu od 5.000,- Kč do 10.000,- Kč, zákaz řízení na 6 až 12 měsíců a 3 trestných bodů.
který nemá platný posudek o zdravotní způsobilosti podle zvláštního právního předpisu – toto jednání je možné sankcionovat pokutou od 5.000,- Kč do 10.000,- Kč, zákazem řízení na 6 až 12 měsíců, za toto jednání Vám však nebude zaznamenán žádný trestný bod.
který pozbyl jako řidič, který je držitelem řidičského průkazu Evropských společenství, řidičského průkazu vydaného cizím státem, mezinárodního řidičského průkazu vydaného cizím státem, právo k řízení motorového vozidla na území České republiky – orgány České republiky nemohou rozhodnout o odnětí řidičského oprávnění osobě, která je držitelem zahraničního řidičského průkazu. Mohou však takovéto osobě zakázat řízení na území ČR. Pokud by tato osoba takový zákaz nerespektovala, hrozí jí za toto jednání pokuta od 25.000,- Kč do 50.000,- Kč a zákaz řízení od 12 do 24 měsíců.
Trestní zákon v platném znění řízení bez oprávnění neřeší, takže ani trest odnětí svobody nelze uložit. V případech, že řidičské oprávnění nemáte vůbec, policisté nemohou udělit blokové pokuty na místě, ale musí být s řidičem zahájeno správní řízení. V něm pak hrozí postih ve formě pokuty od pětadvaceti do padesáti tisíc korun a dále přidělení zákazu řízení motorových vozidel na dobu jednoho až dvou let.
Dobrý den. Ano, pouhé zapomenutí ŘP doma se trestá mírněji. Někde, bohužel už nevím kde, jsem četl, že u seniorů se řízení bez lékařského potvrzení hodnotí stejně přísně jako řízení bez ŘP, tedy jako testný čin. Stejně přísně se prý trestá i pouhé zapomenutí toho lékařského potvrzení doma. V praxi by to znamenalo mírnější postih při zapomenutí ŘP u mladých řidičů a podstatně tvrdší postih seniorů při zapomenutí ŘP a lék. potvrzení. To je prý hodnoceno jako jízda bez vlastnictví ŘP. Je to dáno asi tím, že na rozdíl od vlastnictví ŘP se potvrzení od lékaře nikde neeviduje a dodatečné předložení potvrzení se nepřipouští. Je to skutečně tak, ví to zde někdo jak to přesně je?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.