Přední mlhová světla

Od: odpovědí: 16 změna:

Dobrý den,

když používám přední mlhová světla je povinnost mít zapnuta zároveň i potkávací nebo stačí parkovací?

Jde mi o to, co říká vyhláška. Viditelnost by možná byla lepší s parkovacími, ale nevím jestli je to v souladu se zákonem.

Díky za odpověď

16 odpovědí na otázku

 

 


7x
avatar bruno2

Zákon o provozu na pozemních komunikacích praví: Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Z toho vyplývá, že za mlhy musí být rozsvícená potkávací (spolu s obrysovými) nebo dálková světla. Pokud rozsvítíte mlhovku, tak ta nenahrazuje žádné z uvedených světel, vždy tedy svítit potkávacími nebo dálkovými světly.

Hádat se nebudu, jen si dovolím podotknout, že znění zákona je věc jedna a jeho právnický výklad věc druhá. Šikovný právník vám to znění klidně otočí o 180°.

Jestliže řidič pojede za snížené viditelnosti, aniž by měl rozsvícená potkávací nebo dálková světla, bude to jednoznačně porušení zákona bez ohledu na to, zda má či nemá rozsvícené přední mlhovky.

Satam, máš tento výklad? "že znění zákona je věc jedna a jeho právnický výklad věc druhá"

 


5x

Pokud nemáte denní svícení, tak obrysovými a potkávacími světly musíte svítit pořád. Plus za mlhy nebo hustého sněžení i či deště zadními a volitelně i předními mlhovkami. Takže v tomto případě musí vždy svítit i potkávací světla.

Pokud máte denní svícení, tak to po rozsvícení obrysovek zhasíná, čili platí opět to samé co výše.

 


4x
Za parkovačky + mlhy jasna pokuta, mlhovky se smí použít jen za snížené viditelnosti a za snížene viditelnosti se použivaji i tlumené světla
parkovačky + mlhovky může použivat jen trouba který má ještě mokrý řidičák a myslí si že je Schumacher

A zároveň pouze se zadními mlhovkami, protože přední za mlhy, sněžení nebo hustého deště použít smíte, ale zadní musíte.

 


4x

Pokud ti ta potkávací světla nesvítí do nebe tak v okamžiku, kdy je zhasneš toho uvidíš mnohem méně. A zákon to říká celkem jasné, když je snížená viditelnost tak musíš použít potkávací světla a všechna ostatní, která jsou na víc můžeš

 


4x
avatar milancukrar

j3nda.

samozřejmě že toto řeší zákon 361/2000

§32 zní: (2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.2)
Poznámka: § 2 písm. ff) snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.

(4) Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.
Užití zadních světel do mlhy na vozidle, které jimi je vybaveno, je na rozdíl od dřívější právní úpravy při jízdě za mlhy, sněžení a hustého deště povinné. Přitom se nezohledňuje, nakolik je viditelnost snížena, případně jaká je skutečná dohledná vzdálenost. Není zohledněno ani to, že užití zadních světel do mlhy může být v některých případech nevhodné, když by mohlo dojít k oslnění ostatních účastníků provozu. Rovněž se nestanovuje zvláštní omezení nejvyšší dovolené rychlosti při jízdě s užitím světel do mlhy, jako to plyne například z německé právní úpravy. Je proto nutné vyjít z obecné právní úpravy, kde je v této souvislosti zvlášť významné ustanovení § 18 odst. 1. Přední světla do mlhy lze užít pouze v případech, kdy je řidič povinen užít zadní světla do mlhy. Platí tedy, že svítit předními světly do mlhy je možné pouze v případě, že jsou současně užita také zadní světla do mlhy. Užití předních světel do mlhy však není povinné.61

Nic složitého, vše je jasně popsáno v zákoně.

 


4x
avatar hejkal
Zjistil jsem, že jsem měl určitý nedostatek ve vedomostech. Týká se to právě zadních mlhovek, teda povinnosti je mít za snížené viditelnosti zapnuté. Naštěstí v CZ jezdím málo, mlhu tam ani nepamatuji.
Mnozí jezdíme z SK do CZ a opačně CZ na SK .
Porovnal jsem teda CZ zákon č. 361/2000 se zákonem SK č. 8/2009, v obou jsou to § 32.
- Toto říká slovenský zákon :
(1) Vozidlo MUSÍ MAŤ okrem prípadu uvedeného v § 34 ods. 4 počas jazdy ROZSVIETENÉ STRETÁVACIE svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie; to neplatí pre nemotorové vozidlo, ktoré musí mať rozsvietené svietidlá počas zníženej viditeľnosti. Za NEZNÍŽENEJ VIDITEĽNOSTI MÔŽU BYŤ na vozidle namiesto stretávacích svetlometov ROZSVIETENÉ DENNÉ PREVÁDZKOVÉ SVIETIDLÁ , ak je nimi vozidlo vybavené.
(2) Vodič nesmie...
(3) Predné svetlomety do hmly a ZADNÉ SVIETIDLÁ DO HMLY vodič SMIE použiť len za hmly, sneženia alebo za DAŽĎA .
(4) Vodič SMIE jazdiť aj s parkovacími alebo obrysovými svietidlami, AK MÁ SÚČASNE ROZSVIETENÉ stretávacie svetlomety alebo diaľkové svetlomety, ALEBO PREDNÉ SVETLOMETY do HMLY , ak je nimi vozidlo vybavené.
***
- Takže pozor, na SK se jezdí i za nesnížené viditelnosti s potkávačkami nebo denním svícením! Zadní mlhovky nejsou povinné. A mnozí s denním svícením zapomínají zapnout obrysová světla při vjezdu do tunelu!
- Český zákon vzpomíná HUSTÝ DÉŠŤ , slovenský pouze DÁŽĎ. Těžko budeme CZ pomocníkovi a ochránci dokazovať rozdíl v intenzitě deště. I když v hustém dešti asi nebude venku...
- Bylo by toho více...

 

 


2x

"Vyhláška" neříká vůbec nic, protože neexistuje. Nic neříká ale ani příslušný zákon, z. č. 361/23000Sb. v §32. Takže přední mlhovky můžete použít za stanovených podmínek jak s parkovacími/obrysovými světly, tak i s potkávacími.


Díky za rychlou odpověď.

Rychlá, ale nesprávná.

 


0x
avatar jmlc

připomenu každoroční debaty a nelogické chování řidičů tímto článkem garaz.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]