Nejste přihlášen/a.
Myslím si, že tu podmínku, kterou jste uvedl, lze uvést do kupní smlouvy, ale připadá mně to zbytečně komplikované. Možná, že jednodušší by bylo, kdyby jste auto koupil a známé auto pronajímal za určitou částku měsíčně (ve výši součtu např. ručení + výdajů na opravu + amortizace atd.). Spočítat amortizaci samozřejmě není tak jednoduché, ale dá se ohadnout. Současně můžete uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí, popř. smlouvu v tom smyslu, že známá má na to auto jakoby předkupní právo, které může uplatnit po určitou dobu, V období, kdy by známá auto používala, by si mohla šetřit. Jakmile by měla našetřeno, tak byste sepsali kupní smlouvu. Do smlouvy pronájmu by bylo potřeba uvést, že Vy s autem po dobu pronájmu jezdit nebudete. Smlouvu samozřejmě podepsat s ověřením podpisu, např. na poště. Je to důležitá "pojistka" pro případy dopravních nehod.
Pokud by jste sepsali smlouvu o pronájmu, tak by bylo potřeba tam samozřejmě uvést i řešení případné nehody, tedy kdo zaplatí náklady.
Co se týká obsahu případné smlouvy a smlouvě budoucí, tak tam by bylo potřeba úvést možnost sankce pro případ, že by jste si prodej rozmyslel nebo kdyby se Vám něco stalo, aby to měla pojištěné i Vaše známá.
do evidence vozidel si to takto muzete nahlasit ale to neznamena za znama bude platit, ja bych to nedelal, at se obrati na leasingovku nebo at si ty mesicni splatky hazi do prasatka 15 mesicu a pak si koupi ci chce, auto se po měsící zastavi, s tim pocitejte, kdo bude ty opravy financovat?znama prestabne platit za nepojizdny vrak a mate problem ktery jste si navic koupil dobrovolne
Já vaši dobrotu rozvedu na možné problémy:
1) nebude splácet, bude užívat vůz. Nemůžete jí vůz odebrat, nemůžete uvést na PČR, že je vůz odcizen atd. - prostě jen budete bez auta a bez peněz, ale s povinností platit povinné ručení
2) všechny pokuty a problémy jdou za majitelem- vy se musíte při každém problému vyvinit doklady, které potvrzují užívání touto osobou. Můžete tak trávit každý týden na nějaké služebně
3) nevrátí auto a bude ho používat i s propadlou TK - pak se tady můžete jen modlit, protože majitel vozu odpovídá za vůz po právní stránce i tak, že nedovolí nikomu užívat vozidlo, které nemá technickou způsobilost - soudit se pak nebudete o pár tisícovek, ale o miliony na škodách z nehody
a další a další možnosti...
Pokud chce tazatelka být tak hodná a něco podobného udělat, ať sepíše smlouvu o půjčce bez úroků - vyjde to levněji, nebude mít riziko následných oprav, řešení problémů s vozem... Exekučně vymahatelná smlouva o bezúročné půjčce - není třeba řešit nic jako daň, živnost, přepis, odpovědnost za provoz...
Pokud by sepsali smlouvu o pronájmu, přičemž smluvně by měsíční splátka byla stanovena tak, že by do splátky byla zahrnuta i částka za amortizaci (aby celkově součet těch částek za amortizaci byla kupní cena) , tak by mohli sepsat darovací smlouvu platnou za 15 měsíců s tou podmínkou, že smlouvu lze vpovědět, pokud ta známá poruší smlouvu o pronájmu. Problém je ale to, jak smluvně zajistit platbu za případné opravy.
Pokud by pronájem měl nějaké ziskové části, pak je další problém živnost, daň z příjmu...
Nájem znamená všechno to, co souvisí s body mnou uvedené... Není odcizeno, pokuty prokazovat, auto hledat kdo ví kde... Taky jsou případy, kdy někdo toto auto "ztratí" tím, že ho prodá dál bez TP na díly... no jenom problémy, nic dobrého.
Koleg: Ad1 - PR platí provozovatel nikoliv vlastník.
Ad 2) pokuty za přestupky opět platí provozovatel nikoliv vlastník!
AD 3) Provozovatel provozuje= měl by zajistit TK
To Však neznamená,že takový stav jak se ptá dotyčný schvaluji-NESCHVALUJI.
Díky za doplnění - z praxe je toto právo však trochu jiné... úvěrovky mají často problém s nepojištěným autem - jakožto vlastník pak řeší potíže za nekontaktního provozovatele. Ve finále tedy řeší vše oni jako vlastníci (mají s problémem hodně starostí...) - to jen poznatek, který nevyvrací kolegovo tvrzení.
Pokud byste se svoji známou nějakou smlouvu uzavřel, tak rozhodně je potřeba auto pojistit pro případ nehody, přičemž náklady na pojištění by platila Vaše známá.
Jak už bylo zmíněno, je otázka, zda není jednodušší, aby si známá vzala úvěr a auto si koupila přímo ona. Otázka samozřejmě je, zda by jí někde úvěr poskytli.
Souhlas s Jmlc - když už, tak půjčit prachy na smlouvu bez úroku. Co si za to koupí a když auto tak jestli si ho pojistí havarijkou ho nemusí zajímat...
Koupit někomu auto nedoporučuju. Když bude na tebe, tak spousta věcí půjde za tebou jako majitelem (pokuty, sankce za nepojištění apod.). A když ho zruší tak bude bez auta. Když přestane platit tak budeš mít blbě prodejný auto který nepotřebuješ nebo si ho nechá nebude splácet... Když bude na ní, tak bude její - auto jí zůstane i když nebude splácet..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.