Nejste přihlášen/a.
Chtěla jsem se zeptat, jestli má policajt právo (a kde ho bere) nám spočítat výši pokuty (za parkování) podle vlastního uvážení. Zítra jdu na kobereček na služebnu, tak ať mám jasno. Díky.
Když pominu řešení ve smyslu "parkujte správně a nechoďte na kobereček"...
Tak výše pokuty má samozřejmě své hranice.
Záleží ale na dalších okolnostech...
Až 2000Kč.
Pokud stojíte na místě vyhrazeném pro invalidy, tak až 10000Kč.
Pokud po vás budou chtít tzv. "odpustek" (§125f, odst.1 zák. č. 361/2000Sb., což nejspíš bude váš případ), pak se výše pokuty řídí ust. §125f, odst.4 z. č. 361/2000Sb. Ale není třeba vás děsit, obvyklá pokuta za tento "přestupek provozovatele" se pohybuje v rozmezí 300-800,- Kč.
Jen uvedu přímý odkaz na daný §, ať si to může tazatelka nastudovat (a porovnat to s §125c).
Zákon uvádí výši pokuty "až XY Kč"a jen policajt na místě si vycucá konkrétní výši z prstu. Předpokládám, že jim jako v jiných případech vydalo Ministerstvo vnitra metodický pokyn, kde se uvádí doporučené výše pokut pro dané přestupky, ale k těm pokynům se občan nedostane. Některé byly odhaleny u soudního líčení, kde někdo s právníkem žaloval policii nebo zpochybňoval pokutu za nezastavení na výzvu policie, kdy policajt mával plácačkou z druhé strany silnice a nebylo jasné, jestli vůbec mává a případně na koho.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.