Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Říkal to instruktor blbě? - pokračování

Od: rodic odpovědí: 7 změna:

Než mě někdo začne peskovat za to, že jsem to nevložil do původního dotazu, tak na svoji obhajobu říkám, že by byla velká prvavděpodobnost, že by si to přispěvatelé z prvního dotazu nepřečetli. Byl jsem za zkušebním komisařem, který dělá s žáky autoškoly závěrečné jízdy a poslal jsem taky dotaz na policii ČR odbor dopravní policie. Zkušební komisař se vyjádřil tak, že tato situace je sporná a že když se bude blikat, tak se ti tím nic nepokazí, na druhou stranu, že se nutně blikat nemusí. Vyjádření od policie mi přišlo dnes. V odpovědi bylo - cituji:

Znamení o změně směru jízdy se podle § 30 zákona dává také

vždy při změně směru jízdy (obvyklý výklad však je, že zatáčka na komunikaci se za změnu směru jízdy nepovažuje, nachází-li se mimo křižovatku)

odkaz na původní otázku : poradte.cz/...

Celá odpověď z policie ČR:

Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu. Znamení o změně směru jízdy dávané směrovými světly ponechá řidič jen do doby ukončení změny směru jízdy, vybočení z něho, nebo pokud vozidlo nezaujme místo v jízdním pruhu, do kterého přejíždí. Znamení o změně směru jízdy paží se dává jen před započetím jízdního úkonu.

povinnost dávat znamení o změně směru jízdy je stanovena pro tyto případy:

při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci; pokud řidič musí s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu při odbočování vpravo vybočit ze směru své jízdy vlevo, dává vždy jen znamení o změně směru jízdy vpravo (§ 21); ustanovení o odbočování platí i pro otáčení (§ 24);

při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého (§ 12 odst. 5) a při přejíždění z vyhrazeného jízdního pruhu do přilehlého jízdního pruhu (§ 14 odst. 2);

při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce, pokud přitom řidič vybočuje ze směru své jízdy (§ 16);

při předjíždění, pokud přitom řidič vybočuje ze směru své jízdy nebo pokud předjíždí cyklistu, a při zařazování před vozidlo, které řidič předjel (§ 17);

zajíždí-li řidič za účelem zastavení nebo stání k okraji pozemní komunikace nebo k chodníku (§ 25 odst. 5);

vyjíždí-li od okraje pozemní komunikace nebo od chodníku řidič vozidla, které tam zastavilo nebo stálo (§ 25 odst. 6);

· Znamení o změně směru jízdy se podle § 30 zákona dává také

vždy při změně směru jízdy (obvyklý výklad však je, že zatáčka na komunikaci se za změnu směru jízdy nepovažuje, nachází-li se mimo křižovatku),

při vybočování ze směru jízdy, nebo

jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy (§ 30 odst. 5).


doplněno 18.04.19 12:57:

Teď jsem zjistil, že jsem mě z nepochopitelných příčin neúplně přečetl odpověď z policie ČR, tudíž měla jiný význam, než jsem pochopil.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar ferax
Tohle vše ale není nic nového, to má mít každý řidič zažité. Nechápu, proč někdo přemýšlí při jízdě, zda má blinkr zapnout nebo ne. Já to dělám automaticky bez přemýšlení. Nad tím se nepřemýšlí, je to automatika. Každá situace na silnici to sama nabízí, když to má řidič zažité. Když nad tím někdo přemýšlí, je zde asi něco špatně, v té chvíli jde o vteřiny, na přemýšlení není čas. To, že dnes mnoho řidičů vůbec nebliká (to není o přemýšlení, prostě na to kašlou), je nešvar a měla by to policie už konečně řešit. Pak je tu ještě jedna možnost, že totiž někteří řidiči neznají předpisy, prostě odflákli autoškolu.
rodic
hodnocení

@ferax Původní dotaz byl, jestli instruktor neříká blbě, že u křižovatky s vedlejší silnicí s dodatkovou tabulkou kdy je hlavní do oblouku doleva a vedlejší taky doleva, tak jestli se má blikat a nebo ne. Mně řekl instruktor v roce 1989, že se blikat nemá, tak neblikám. Názor většiny tady byl, že se blikat má.

Obojí do leva, podle toho co píšeš nevím jak ten úsek vypadá. Řešil bych to samozřejmě intuitivně na místě.

rodic
hodnocení

@ferax Odkazy jsou v odkazu v první otázce.

rodič, pokud se domníváte, že instruktor je PánBůh a má pravdu, tak neblikejte. Zákon a většina poradců (snad skoro všichni) sdělili, že blikat se musí.

Chválím Vás, že jste dal novou otázku, páč v té staré jsme se zráceli.

rodic
hodnocení

@milancukrar Ano, většina říká, že bliká, to je pravda. Policie říká něco jiného a komisař trošku taky, jak jsem v úvodu dnešního příspěvku napsal.

rodič, naposledy to zkusím, připustíte, že se instruktor mýlí, když zákon, policie a mnoho poradců tvrdí opak,?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]