Nejste přihlášen/a.
Nehoda se stala na pozemní komunikaci. Jestli je neveřejná účelová není rozhodující. Zákon č. 361/2000Sb. upravuje pravidla provozu na PK, tedy i na neveřejných účelových komunikacích. Povinnosti účastníka provozu na PK najdete v §4, písm. b) zák. č. 361/2000Sb., kdeje mimo jiné stanovena povinnost "řídit se pravidly provozu na PK, upravenými tímto zákonem".
Takže se jedná o dopravní nehodu a ta bude řešena stejně, jako každá jiná DN na jakékoli pozemní komunikaci. Tzn., že za ni můžete dostat pokutu ve správním řízení a pokud to úplně jinak neupravuje jiný zákon, platný pro vás jako vojáka (žádný zákon vás nezbaví odpovědnosti za DN a způsobenou škodu!), pak se z toho nevyvlečete.
@petrz: Co s tím mají společného lesní požáry v Austrálii
Jinak články na Novinkách (i jinde) je třeba brát s rezervo. Já jsem citoval zákon a vycházel z něj.
@petrz: Když kliknu na tvůj odkaz (ještě i teď), otevře se mi článek o lesních požárech v Austrálii. Proč tomu tak je, netuším. Třeba by to objasnil Admin.
Ono ten špatný směr odkazu bude zřejmě dán stářím článku. Je totiž z roku 2010.
Zajímavé, že obecný vyhledávač na Seznam.cz vyplivne dva odkazy, každý jiný, ale oba vedou na Lesní požáry. Ale vyhledávač na Novinky.cz ten starý článek najde.
@Satam: Admin v tom bude nevinně.
@jlmc:"pčr vždy určí viníka nehody a toho pokutuje". To není pravda.
Pokud se účastníci dohodnou a splní zákonné podmínky, PČR vůbec volat nemusí.
Pokud se nedohodnou a volají PČR, jsou 2 možnosti:
1. Buď oba (hlavně viník) souhlasí s určením zavinění Policií, pak viník zaplatí pokutu nebo
2. Pokud viník nesouhlasí, Policie nehodu prošetří, vyslechne účastníky, sepíše protokol a po zpracování pošle spis na Správní úřad, který pak viníka předvolá a ve věci rozhodne.
A to nemluvím o nehodách se zraněním, velkou škodou, poškozením cizího majetku atd atp.
@jarin: V tom případě by ten pán z MD měl uvést i zdroj, z kterého čerpal, protože z. č. 361/2000Sb. takovou výjimku nezná. Alespoň jsem ji nenašel a nenašel jsem ji ani v zákonu č. 13/1997Sb. o pozemních komunikacích.
@jlmc: V tomto stadiu vyšetřování není proti čemu se odvolávat. PČR nehodu zadokumentuje, vyslechne účastníky, popř. i svědky a celý spis předá k řešení Správnímu úřadu. Teprve ten rozhodne o vině. Proti jeho rozhodnutí se také už dá odvolat.
PČR určí viníka. Jestli se tento odvolá a řeší, je dalším krokem řešení. Příjezd PČR znamená, že napíší popis situace a označí viníka a poškozeného.
Neveřejné účelové komunikace
Jenže když se na plochu parkoviště dostanete jedině přes závoru, už vjedete na účelovou komunikaci neveřejnou a provoz na ní je plně v soukromoprávním režimu. Například u Globusu, který taková parkoviště má, je dán provozním řádem. V tom se dočteme, že "v celém areálu hypermarketu platí právní předpisy upravující provoz na pozemních komunikacích". To je dobré vědět. Třeba kvůli tomu, že i zde platí často opomíjené pravidlo přednosti vozidel jedoucích zprava.
Nic to ale neříká o tom, že pokutu od policie tu dostat nemůžete. Stejné je to třeba v areálu nemocnice, zemědělského družstva, sportoviště, v podzemních garážích a na dalších místech za závorou. "Tam, kde je areál oficiálně uzavřený, řídí se provoz dle zákona o silničním provozu. Sankce dle tohoto zákona však udělit nelze," potvrzuje Martin Novák z ministerstva dopravy.
Takže jestliže zde uvidíte strážníka pokutovat za neoprávněné stání, nemá na to právo.
Zdroj: auto.cz
Za branou
Pro jednoduchost pamatujte, že pravidla platí i za závorou nebo bránou! Zákon o silničním provozu totiž nerozlišuje, zda je účelová komunikace veřejně přístupná, nebo nikoliv. V tom je mimochodem rozdíl proti povinnému ručení, které je vyžadováno jen při provozu na veřejně přístupných pozemních komunikacích. Teprve z hlediska sankčního je ale podstatné, zda je prostor veřejně přístupný, nebo oplocený, a tedy nepřístupný. I v takových případech tam sice pravidla platí (vždyť i v továrních areálech najdete dopravní značky, aby se účastnící místního provozu vzájemně nepozabíjeli), ale rozdíl je ve vyžadování respektování pravidel. Na veřejně nepřístupných účelových komunikacích, jako je vnitřní provoz nebo dvůr, proto policie ani přestupky nepostihuje.
zdroj: auto.cz
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.