Poč špatně chladí motor?

Od: Datum: 13.08.17 02:18 odpovědí: 13 změna: 16.08.17 20:48

dobrý den, měnil jsem motor na aute - 1.4 KFX peugeot, vyplachoval jsem to tak že jsem nalil jen destilku jezdil den cca 100 km a pak jeste jednou, teplota motoru i při vysokém výkonu byla ok, po nalití nemrznucí smesi 1:1 se teplota motoru rapidne zvysila misto 1/2 ukazatele jak má být dosahuje př plném zatížení až 3/4 je to tou smesí nemrznucí že by blbě odváděla teplo? Nebo snad je to zavzdušněne? ujel jsem uz tak cca 300 km ...nezdá se mi práve že by to bylo zavzdusnené, topení topí, chladič taky ok...dělá to jen při plné zátěži na volnobě normálně pak sepne ventilátor a zchladí, ale při jizde neuchladí...a na obyčnou vodu ano diky moc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.08.17 05:20

Je pravda, že ethylenglykol v nemrznoucí směsi způsobuje snížení tepelné kapacity chladicí kapaliny (stejným množstvím tepla se rychleji ohřeje). Pak se ještě zvyšuje viskozita směsi a kapalina hůř proudí. V zimě to ovšem nevadí. Je to jenom teorie a možná kecám, ale nic jiného mě nenapadá. Proč jste ale proboha dával tak koncentrovanou směs teď v létě?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.08.17 08:50
Nemyslím si ze by to byl tak razantni rozdíl . Jinak staci na -25. Ale nemyslím si ze to pomůže. Muze byt pricpany chladic, vadny termostat pumpa nebo tam je ještě vzduch
Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.08.17 12:41

pokud tam zustak nekde vzduch tak tam zustane nebo se casem sám odstraní? nekdo mi rikal ze drobné bublinky se napr po ujetí x km odstraní...

Datum: 13.08.17 12:56

Díval jsem se na budík tohoto auta, 1/2 je cca 90°C a 3/4 cca 100°C...

A co takhle: termostat je stejný? Nebo jiný? Nevím zda je namontovaný na bloku motoru či jinde... Snímač teploty je také původní či jiný?

Datum: 13.08.17 15:29

upřesnuji vymenil jsem motor, nastrojil vše funguje...propláchl jsem chladící okruh, naplnil jen destilkou a ujel cca 100 km, krásne chladí ručka teploměru uprostřed i při plné zátěži, pak jsem vodu vypustil, napustil znova destilkou a opět dalších 100 km v poho (kontroloval jsem unik a aby bylo vše v poho) poté jsem vodu vypustil a nalil smes modrou v pomeru 1:1 někdo říká že je to moc že se dává 1:1,5 poté však motor se začal přehřívat tj ručka byla ve 3/4 při plném zatížení např kopec a pod... ale na volnoběh se uchladí bez potíží - při zapojené diagnostice sepne ventilátor chladiče při 100 stupních a ochladí - to je bez problému (při tom jak sepne při 100 stupních je ručka jen kousek za 1/2 není tedy v zádném případě na 3/4... tak nevím zda ta směs 1:1 není moc nebo mám někde chybu nebo se to huř odvzdušnuje při směsi než při čisté vodě.. nebo je zde jeste jiný problém...od napustení cisté vody do napustení směsi se na motoru nic neměnilo (termostat, snímač teploty atd - proto asi muzeme vyloučit tento vliv) otazka je proc při cisté vode byla rucka v podstatě uprostred i při plném výkonu motoru a při směsi 1:1 ve 3/4 viz foto při stejném useku do kopce atd.. diky

odvzdušnoval jsem šroubkem u termostatu - a u topení

u tohoto auta by rucka mela byt kolem 1/2 + něco navíc pokud je az viz foto je něco špatně to nikdy v minulosti nebylo

Datum: 13.08.17 18:34

udělal jsem jeste přípavek jak doporučuje manuál a před sepnutím venttilátoru jde najednou moc bublinek voda asi vaří, pak kdyz vypnu motor tak bublinky zustanou uvnitr a zavzdusni to? nebo muze byt vadné vicko chladiče - neudrzi tlak voda pak vaří udelá bublinky a zavzdusni systém? diky

Datum: 13.08.17 19:00
Důležité je co to dela pri zavrenem víčku. Nesmí byt hadice jak beton.

Datum: 13.08.17 19:11

Na motorech od PSA (na XUD=nafta,XU7JP4,a nyní taky na motoru TU1M+ oba benzíny ) bez jakéholiv přípravku =naleju vodu ,chladicí směs, co jde při lití odvzdušním,nastartuji odvzdušňuji za současného zahřívání na volnoběh na místě a dolévání chladicí kapaliny a průběžném kontrole zda nejdou bublinky až do sepnutí sahary a nasledného vypnutí sahary.pak ještě za chodu pustím vnitřní větrák a topení naplno a po dalším mírném klesnutí teploty vypínám motor ,zavíčkuji chladič=expanzku.Při tomto doporučeném postupu jsem s tím nikdy neměl problém,tedy za podmínek že je vše OK.Minulou sobotu jsem toto na TU1M+ neudělal a na cca 2km šla teplota do červené a ani topení nepomohlo=zavzdušněné pže jsem dobře neudělal-včera navečer jsem toto udělal jak jsem psal nahoře,dnes opět kontrola a vše již OK=topí chladí jak má!

Datum: 13.08.17 19:16

K dotazu jdou bublinky,vypnu motor-ANO zavdušní se. prot možná opět problémy!

Datum: 13.08.17 21:32

kdyz je motor studený a otveru vicko chladice má to syknout nebo ne? jako myslím unik tlaku nebo podtlaku z chladiče při studeném motoru...diky

Datum: 14.08.17 18:36

Ne neměla by zejména pokud je vše OK!Dokonce ani s fouklým těsněním na XUD (tlakovalo do vody) nesyklo. Vy naplníte chladi´č,odvzdušníte a uzavřete.je tam normální tlak. Jízdou se zahřeje=stoupne tlak v chladicí soustavě druhý den (přes noc vystydne)=je tam stále normální venkovní tlak vychladnutím motoru se tlak opět vyrovnal!

Datum: 14.08.17 00:08

už jste to tu řešil před 2 lety a nic nocvého se pravděpodobně nedozvíš tak se podívej na nodpovědi tam https://www.poradte.cz/auto-m…/22601-prehrivani-motoru.html

ve zkratce: řešilo se to i na peugeot klubu a citroen klubu a tyhle motory to prostě dělají zřejmě to celé způsobuje nevhodně umístěné čidlo teploty v hlavě motoru, čidlo není v kapalině ale jen v železe takže přeměřuje a skutečná teplota kapaliny je jiná.

Datum: 16.08.17 20:48
Ty motory 1.4 mají 4 ! odvzdušňovací šrouby. Myslím že zakopaný pes bude tam. Navíc je na 1.4 termostat poměrně často nemocným dílem. Stojí 350.- peněz takže bych ho vyměnil klidně i preventivně. Za odvařený těsnění pod hlavou to nestojí. Možná původní majitel používal jinou nemrznoucí složku a po naředění ta tvoje modrá rozpustila usazeniny které se nejrači nalepí právě na termostat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.