Vyhledání nejúspornější trasy lze?

Od: odpovědí: 29 změna:

Ahoj mám specifický možná pro většinu lidí směšný dotaz. Pojedu autem ze Zlína do Prahy a jelikož je auto sotva zajeté 2 tis km chci udělat velký test spotřeby. na 99% nepojedu po dálnici i když to bude delší o hodinu. auto je to slaboučké a ve 130 by to točilo okolo 3 tis otáček a žralo určitě tak 7,5-8 l což my nechceme. cesta bude vnoci. zkusil jsem 2 navigace GPS i mobil a jezajímavé,že Google, mapy.cz a další na PC ukazují delší trasu ,ale i delší dobu jízdy až o 45 min. hledal jsem další vyhledávače,ale asi pracují pod googlem taky. nicméně dá se na PC v něčem hledat taky zelená trasa? ono jde o to,že člověk si může navolit rychlou a krátkou,ale to,že ušetří 5 km neznamená,že tam bude takový extrém,že auto sežere benzín jakobych jen o 10 km dál jestli rozumíte.

Zkrátka věříte spíš navigacím nebo počítači? vpodstatě trasa mimo dálnici vede přes Prostějov-Litomyšl- Kutná Hora atd

děkuji za rozumné a zkušené reakce prosím bez posměchu a rýpání

29 odpovědí na otázku

 

 


3x

Z podstaty věci je nejekonomičtější jízda po dálnici. Když pojedeš kolem 100-110,auto ti moc žrát nebude a pojedeš v tahu. Když pojedeš mimo dálnici,pojedeš přes města a obce,a tam ti to sežere neustálým rozjížděním a zpomalováním mnohem víc paliva než na tý dálnici. Nikde není psáno že musíš po tý dálnici letět 130,jezdí tam kamiony 90 a i když jezdím s vlekem tak taky nejedu víc než 100

Doporučuju si koupit roční známku,i kdyby jsi na dálnici vyjel 5x ročně,pořád se ti vyplatí

 


2x
avatar martincakl

Věřím své hlavě..a ideálně ještě v kombinaci s VYZKOUŠENOU navigací.

Auto také nemám nijak "silné" (53kW) a po dálnici dokážu jet téměř se stejnou spotřebou jako po silnicích I.třídy. Samořejmě, že je podstatný rozdíl ve spotřebě při rychlosti 110 vs. 130km/h, ale kdo Vás nutí po dálnici jet 130?

Před 14 dny jsem měl spotřebu na 480km trase (80% dálnice, převýšení více jak 1000m (Brenner) 5,05l/100km. V autě dva dospěláci, syn 10 let..a kufr naložený na 10 dní dovolené.


Ve své podstatě jen já nechce s emikupovat dálniční známka myslím,že ty 3 stovky neprojedu navíc,protože po dálnici bych opravdu jel taky 80-90 po okrskách dejme tomu průměr 60-65 takže hodinku delší cesta. mám 3 dny na rozmyšlení,ale na dálnici bych mohl s větší pravděpodobností usnout a může to tma být i v noci klidně zasekané je tam asi 5-6 oprav silnice

 


2x

Jestli chceš jet ze Zlína do Prahy mimo dálnici, tak jsi buď blázen nebo hodně rád trávíš za volantem svůj volný čas. Jinak počítej, že ta cesta bude s nějakou tou přestávkou trvat přes pět hodin, když to všechno v pohodě pojede*smich*


Já vím 5,5 hodiny,ale tam se počítá s tím,že se jede přes obce kdežto trasa dálnice s epoítá na rychlost 130 a když pojedu 90 jsu na 4,5 h a to už není takový rozdíl jsu si vědom,že 5 hodin za volantem je děs a kor ve 12 vnoci,ale chci to risknout.

dálniční známku bych musel koupit 310 kč 10 dní já se jinak na dálnici nikdy nedostanu

Vy ale po dálnici můžete mít reálný průměr cca 100km/h..i o něco více.

Na silnicích 1 a 2 třídy budete mít (při dodržování předpisů) rychlostní průměr cca 65km/h.

Vzhledem k daleko častějšímu zrychlování a zpomalování na silnicích nižších tříd, daleko horšímu výškovému profilu, křižovatkám atd., bude reálná spořeba na dálnici nižší..


doplněno 20.07.17 16:56:

Takže Vás čeká cesta jenoznačně delší (jak kilometrově, tak zvláště časově)..A reálně ušetříte max. 150Kč, pokud tedy vůbec něco ušetříte. A to Vám stojí za to? (Mimochodem, zpátky nepojedete? To by potom úspora byla "veškerá žádná")..


doplněno 20.07.17 16:57:

P.S. Cesta po dálnici PHA-ZL je 300km...mimo dálnice bude rozdíl tak 5-10km. A to samozřejmě nesmíte nikde ani kousek zabloudit.


nemůžu projet benzín za 300 kč tím,že pojedu trasu ještě o dobrých 20 km kratší na oba směry. to by musleo žrát na dálnici 5 l a mimo přes 7. a já vím,že to auto když s ezahřeje tak už po 5 km delší jízdy nebere víc jak 6,5 a to s ohrátkou,kterou jsme sundali

 


2x
avatar mikihans

No, nejekonomičtější pro vás bude pravděpodobně trasa "nejkratší" mimo dálnice. Jenže ta bude časově dost dlouhá.

Ovšem, zvlášť v noci, bych neváhal koupit dálniční známku a jel si v klidu stovkou po dálnici. V noci jezdit přes lesy, louky a dědiny, riziko že se potkám někde se srnkou nebo opilcem, za to by mi to fakt nestálo. Zvlášť pokud pojedete i zpátky,


Dobrá poznámka s tou zvěří člověk nemusí bourat,ale srazit srnu a je vymalováno. jedeme na letiště. a dívám se na google a mimo dálnici je 6 oprav silnice otázka jestli tma jsou semafory nebo to je průjezdné to samozřejmě zdrží a zvýší značně spotřebu ,ale na dálnici je takových oprav 11 a když to člověk neprojel tak neví co ho čeká.

jinak ta délka trasy je po dálnici 320 km a mimo dálnici nejkratší necelých 310 km jak kde od 303-317 km

jenže davigace mi píše 4,35 h a mapy.cz 5:25 h dálnice 3:10 ale reál bude tak přes 4 hodiny

Omezení na D1 jsou většinou na rychlost 80 km/h a tvoření kolon bych v noci určitě neočekával, takže buďte v klidu.


S tím souhlasím tak by to mělo ve většině případů být kdežto v těch prdelovicíchmůžou být semafory a jsou aktivní 24 h denně. tak nyní to je 50/50 stále nevím vím,že mmo dálnici budui víc ostražitý vyjíždím v 8 večer odlet mám ve 4 ráno

 


1x

Váš dotaz skutečně u mě vyvolal úsměv. Podle mého názoru neexistují "Zelené trasy".

Jestli chcete zkusit, jaké nejmenší spotřeby dosáhnete, doporučuji trasu po převážně volných silnicích II. a III. třídy a volit úsporný styl jízdy - prudce nezrychlovat ani nezpomalovat, využívat dojezd vozidla před vesnicí, zatáčkami apod. a udržovat rychlost v úsporných mezích, obvykle 70-80km/hod.

Jestli chcete zjistit jakousi průměrnou spotřebu vašeho vozidla na delší trase, tak už tím, že budete hledat za každou cenu "zelenou trasu" vytváříte nenormální podmínky pro ten váš "test". Doporučil bych vám si vybrat nějakou slušnou, pokud možno krátkou trasu z A do B, vyhnout se silnicím, o nichž víte, že jsou provozem silně zatížené a pak jeďte svým normálním stylem s přihlédnutím ke stáří vozidla a najetým kilometrům.

Vámi navržená trasa je docela slušná. A mezi námi, věřte jen sami sobě, nevěřte ani navigacím ani PC, všechny do určité míry lžou a jsou subjektivní podle předprogramovaných kritérií, která vy neovlivníte.

Dovolím si oponovat, "zelené trasy" zřejmě existují, např. navigace do mobilu Sygic ji nabízí jako "ekonomickou cestu". Popravdě ale musím napst, že jsem ji nikdy nezkoušel, vždy vítězí volba trasy nejrychlejší.

 


1x

To kudy a jak pojedeš záleží pouze na tvojí hlavě.

Když pojedeš po dálnici rychlostí mezi 80 až 90km/h, tak tě budou předjíždět nákladní auta a kamiony.(což občas není příjemné).

Na dálnici je několik "uzavírek" kde je omezená rychlost na 80km/h a těch 80 se tam většinou jede.

Pokud se budeš dálnici vyhýbat, tak ti přeju hezkou zábavu. Já jsem před pár roky jel na koncert z Brna do Prahy. Když jsem asi po hodině a půl byl ve Velké Bíteši (což je 40km od Brna), tak jsem si koupil dálniční známku, abych do Prahy do večera vůbec dojel. Musíš počítat s tím, že jedeš přes obce a města, občas musíš zpomalit, občas někde opravují silnici, takže buď semafor nebo objížďka. To všechno bude trvat strašně dlouho oproti cestě po dálnici.

A píšeš že auto je slaboučké a motor by točil 3000 otáček za minutu. Pokud je to diesel tak jsou 3000 otáček už vyšší ale použitelné otáčky. Pokud je to benzín, tak 3000 otáček je běžný cestovní rozsah. Pokud budeš předjíždět, taky musíš přidat plyn a zvýšit otáčky.

A taky musíš počítat s tím, že profil cesty bude mimo dálnici stále nahoru a dolů. Na dálnici se rozjedeš a celkem žádné velké "kopce tam nejsou" (jsou natažené do délky tak, aby to každé auto na čtyřku nebo pětku vyjelo).

 


0x
avatar kepler

Pochybuju, že existuje nějaký vyhledávač "zelené" trasy. Dá se vyhledat jenom trasa nejrychlejší a nejkratší. Spotřeba je nejvíc závislá na stylu jízdy, jak kdo má těžkou nohu. Shodou okolností jsem taky kdysi jel Prahu z Valašska - mimo dálnici a zcela záměrně rekordně, se spotřebou 4,6 l/100 km (Š 120!)

To tě někdo polovinu trasy táhl na laně?

 


0x

nejlepší je to hledat přes google...ten počítá i s dopravníma uzavírkama a omezeníma..dokonce má i logaritmus na hodiny, takže zohledňuje i trasy v určítý čas...je rozdíl jet v 6 rano nebo ve 3 odpoledne

 

 


Taks tale nejsu rozhodly. ty navigace jsou orpavdu uplne dementni. zkusil jsem jich asi 6. a vysledek je cesta po dalnici od 2:45-3:30 h a mimo dálnici 4:30-7:20 H:D:D neskutečné přitom tá trasa je pořád stejná

Má navigace mi po dálnici ukazuje po dálnici 3h..a mimo dálnice téměř 6h.

To jsou podle mne zcela reálné hodnoty.

Jak říkám, musíte mít vyzkoušenou navigaci + svou hlavu. V navigaci (ne ve všech) se dá často nastavit mnoho podrobností..trasa krátká, otpimální, rychlá..rychlostní průměr automobilu..typ automobilu. Některé navigace zohledňují aktuální provoz a ukazují dobu cesty včetně spoždění na trase..atd.


anoo mam stahly dynavix a ten ukazuje ze vsechn nejkratsi dobu s tim,ze tam pise nejspis dle hodiny a mozna dle tech oprav na silnici 4:30 + plus mozne zpozdeni 36 minut a trasa 308 km jenze 4 jine pisou skoro 6 hodin a vetsinou 318-327 km . uvidim i jak se budu citit v nedeli,ale clovek nevio jak na nej padne vecer unava a co po 3 hodinach rizeni ze...

Neuraz se! Navigace je tak chytrá, jak chytrý člověk ji ovládá a používá.

Navigace slouží k tomu, aby tě dovedla na zadané místo.

A to za jak dlouho tam ty jako řidič dojedeš, to už navigace neovlivní. Pouze podle tvého způsobu jízdy a vzdálenosti bude upravovat odhad doby kdy dojedeš do cíle.

 


0x

Nevím co to je slaboučké auto a co točí 3000 ot/min při 130km/hod.Moje slabší auto-benál 81kW toto točí 3000 kolem rychlosti 90km/hod.Synovo sklabé auto 40kW +- stejná rychlost a otáčky takže slabé auto?!Jinak další auto s 66kW (slabší HDi) jede při Vašich zmíněných otáčkách asi těch +- 130km/hod a co si pamatuji tak P405 1,9D 47kW točil na rychlost 90-100km kolem 2800ot/min! Takže slabé nebo ne nehraje až tak roli!

Osobně když hledám nějakou trasu tak nejprve použiju "papírovou navigaci" a najdu si na ní pro sebe nejlepší trasu a vypíší průjezdní města.Tu si také přenesu na PC do Mapy CZ a uložím do batůžku,pro případ "zakufrování díky špatně značeným objížďkám!Zkoušel navigace Sygic a Here - pro mne zbytečnost. asi 2x jsem zkusil základ na mapy gůgl.Stačí mi beta navigace na mapy.cz!

Jinak při cestě dlouhé +- 300km najet o 30 km víc nebo méně již nehraje až tak roli!


Punto 1,2 51 kw 2016 pravda je,že jsme s tím nejel víc jak 100 takže to klidně může točit aj 4 tis asi jsem to podcenil,protože je pravda,že v 90 to ma okolo 2500 ale střílím od pasu není to moje auto já mám naftu 130 kw

 

Tak jsem tu tvoji trasu zadal do vyhledávače na dopravniinfo.cz

Zlín Ruzyně po dálnici to vypočítá vzdálenost 319km a dobu jízdy 2hodiny 32minut. Když jsem si spočítal průměrnou rychlost na ten čas tak bys musel jet průměrem 126km/h (což na naší dálnici nejde). Takže odhaduju čas při cestě po dálnici 3,5 až 4 hodiny.

Když zadám nejkratší trasu a bez použití dálnice, tak je vzdálenost 301km a doba jízdy 5hodin 11minut. Z toho vychází průměrná rychlost 58km/h což je taky hodně. Takže i k této variantě bych připočítal jednu až dvě hodiny jízdy.

Přeju ti šťastnou cestu a hlavně ve zdraví dojeď.


Tak vetsina navigaci pise lehce pres 3 hodiny po dalnici a 5,5 mimo dalnici a ja chci vyjet okolo pul 8 a byt na miste v 1:30

 


Jinak všude na netu píšou,že nejlepší vyhledávač je mischelin:D velký prd je to to nehorší ze všch píše to naprosté bludy a nesmyly sami se podívejte doba jízdy o 4 hodiny delší a o 30 km dál

viamichelin.com/...

Mám takový dojem že z tebe budou mít v Praze radost*bzum*. U tvého vozidla nemůže býť o sebemenším zajetí řeč. Po 15 t km můžeš auto považovat za zajeté a spotřeba ti ještě časem trošku klesne. Svůj čas a úsilí investuj jinak než uvažováním jak jet do Prahy a ušetřit 200 kč

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]