Otázky k možnosti řízení mopedu

Od: Datum: 20.03.17 18:17 odpovědí: 3 změna: 21.03.17 09:01

Dobrý den, vážení rádci, obracím se na vás s několika otázkami ohledně řízení mopedu (babety):

Otec v nedávné době zprovoznil starší moped (babetu) a plánuje na ní pravidelně jezdit. Je mu však 72 let.

Otázky jsou následující: Moped bude samozřejmě přihlášený, bude mít svoji registrační značku (nebo je to jinak?), technickou kontrolu mít však nemusí (STK a emise - nebo je to jinak?).

Zajímá mě dále povinnost lékařské prohlídky, vzhledem k otcově věku - předpokládám, že ta povinná je? V jakých časových intervalech?

Zajímalo by mě také, jaký postih by případně otci hrozil, pokud by tento doklad o zdravotní způsobilosti neměl a byl zastaven ke kontrole? Dále mě zajímá, zda si tuto věc ověřuje i pojišťovna, u které by měl otec uzavřenou pojistku (povinné ručení). Jak by to bylo v případě, kdyby doklad o zdravotní způsobilosti neměl, a někoho naboural/způsobil mu nějakou škodu? Musel by škodu hradit ze svého? Jak by to bylo naopak - kdyby někdo způsobil škodu jemu/naboural ho? Mohl by si on něco nárokovat na pojišťovně toho, kdo jej naboural?

A jak by to bylo v případě, pokud by sice doklad o zdravotní způsobilosti měl, ale nedodržoval by nějakou věc, v něm uvedenou (například by tam měl uvedeno, že musí řídit s dioptrickými brýlemi, ale v době kontroly, způsobení škody/nabourání on někomu nebo on jeho, by je při řízení neměl? Jaká by mu zde hrozila sankce a jak by to bylo s případnou náhradou škod od pojišťoven?).

Děkuji předem za všechny reakce, můžete mi sem hodit i přesně znění zákona, ale spíš budu radši, když by někdo popsal praktickou zkušenost a vlastními slovy. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.17 18:26

Registrační značku nemusí mít,stk také ne,akorát povinné ručení ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xenofob
Datum: 20.03.17 19:02

Pokud nejde o profi řidiče má povinnost ve věku 60, 65 a 68let podstoupit zdrav. ptohlíku a po dovršení 68 let každé 2 roky

Doklad o zdravotní způsobilosti musí mít při jízdě u sebe, pokud nemá, je to přestupek hrozí mu 5 bodů, zákaz řízení na rok a pokuta do 10 tis,. Kč

babeta schálena do roku 2001 nepodléhá registrarci

řídit bez brýlí když bez nich nevidím je hloupé a je to hazard, stejně tak jako další případné porušování zákona...podobné otázky volejte věštci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.17 09:01
avatar

http://www.moudrysenior.cz/le…dicu-az-od-sedesati-peti-roku

(24. červen 2015) Abychom déle pracovali, prodloužil se zákonem náš zlepšeny zdravotní stav pro řízení auta. Ust. § 87 zákona č.361/200, stanoví, že držitel řidičského oprávnění, který není řidičem v návaznosti na pracovně právní vztah, je povinen se podrobiti pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku, po dovršení 68 let věku pak každé dva roky.

Ze stávajících 60ti roků se posouvá povinná lékařská kontrola na 65 roků a po 68 roku věku probíhá lékařská prohlídka každé dva roky života. Potvrzení o zdravotním stavu vydaná na dřívějších formulářích jsou platná. Dnešní vzor potvrzení je nepatrně jiný, obsahuje navíc údaje o druhu lékařské prohlídky, což ve starším nebylo.


doplněno 21.03.17 09:32:

Pokud řidič-senior nedoloží při silniční kontrole potřebné potvrzení o způsobilosti ( lékařská prohlídka), nebo neplní stanovené podmínky ( např. nepoužívá předepsané dioptrické brýle), posuzuje se jako řidič bez platného řidičského průkazu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.