Na parkovišti nabourané auto

Od: Datum: 14.02.17 19:01 odpovědí: 26 změna: 20.03.17 13:20

Zdravím, mám měsíc (moje první) nové auto a dnes ráno jsem k němu došel, v okolí nikde nikdo a můj zadní blatník u Toleda byl promáčknutý + "pogy" parkovacích senzorů spadené. Jako čerstvý řidič jsem byl docela v šoku. Celé místo včetně auta jsem si nafotil, zavolal na pojišťovnu (Kooperativa), kde mi to nikdo nebral (mají až od 8:00), takže jsem to nahlásil on-line přes stránky a čekal. Odpoledne mi došli dokumenty, které mám ještě dodat a zajel jsem do autorizovaného servisu. Tam jsem se dohodl na opravě z havarijka s tím, že peníze přijdou přímo servisu a já zaplatím pouze 5% spoluúčast. Bude mít vůbec tato údalost vliv na můj bonus? Údajně oprava vyjde na 15 000,- Kč. A můžete mi prosím poradit, zda jsem vše udělal správně? Díky za rady! :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krtek6*
Datum: 14.02.17 20:10

no...udělal jsi to uplně špatně...protože to není havarijní, ale vandalismus :) havarijní je když ty někomu uděláš škodu...tzn sice pojišťovna platí, ale o bonusy přijdeš...kdežto vandalismus je něco co ti zaviní druzí a ty nemáš jak zkásnout viníka..tak to zaplatí pojišťovna a tobě žádný bonusy nevezme

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 20:14

Vandalismus mám v rámci havarijního pojištění včetně Živlu a Havárie. To už je snad na posouzení pojišťovny, ne? ;)

Od: krtek6*
Datum: 14.02.17 20:17

no nemysli si...pokud to chápu jsi mladý a naivní...já už s pojišťovnama řešil pár události a vždycky jsem to musel řešit trochu tvrdší cestou, aby se věci daly za A do pohybu a za B, aby to bylo k mé spokojenosti a abych se nenechal ojebat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 20:34

v čem spočívá ta naivita? pokud má ve smlouvě 5% tak je to super.. ja měl třeba 5000.. zaplatí litr a zaveze auto do smluvního servisu,.. jako co ja jsem měl zkušenost s kooperativou tak věci šly až moc v pohodě.. ale věřím, že jestli jsi něco řešil třeba se slavii, tak to bylo zdlouhavé..

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.02.17 20:37

Já si myslím, že na netu se dá najít hodně stížností na všechny pojišťovny. Akorát mě překvapilo, že kdyby teď někdo do mě najel (ne moji chybou), tak už mám spoluúčast dvojnásobnou = 10 %.*bzum*

Od: asd1
Datum: 15.02.17 11:18

Nene, to by šlo z povinného ručení viníka. 10% bude když to půjde z tvojí havarijky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: scv®
Datum: 14.02.17 20:40
avatar

Přečetl jste si to po sobě pořádně?*bzum* "havarijní je když ty někomu uděláš škodu..." - ne, to je povinné ručení. "kdežto vandalismus je něco co ti zaviní druzí" - ano, ale jen pokud jde o vandalismus - např. poškrábaný lak, posprejované vozidlo, podpálení atd. Nabořený nárazník na parkovišti je nehoda, ne vandalismus (citace: "Tyto případy kryje pouze klasická havarijní pojistka, pojišťovny zcela výjimečně uznávají takové chování jako vandalizmus"). Podrobněji je to v pojistných podmínkách. A havarijní slouží právě pro úhradu škody tomu, kdo si ho hradí, ne druhým. Často v něm je zahrnut i vandalismus nebo živel. Další citace: "Na rozdíl od povinného ručení Vám v případě havárie, kterou zaviníte, pojišťovna uhradí škodu na Vašem vlastním vozidle."

K původnímu dotazu: na bonus (který se vztahuje k povinnému ručení a zaviněným nehodám) to mít vliv nebude, ale samotné havarjiní pojištění Vám nejspíše navýší. Podle mě jste to udělal správně. Kdybyste neměl havarijní a nedohledal viníka, pojišťovna by Vám nedala ani korunu. Takhle havarijní posloužilo přesně tak, jak má.

Ohodnoceno: 6x
 
Od: krtek6*
Datum: 14.02.17 20:46

oprava máte pravdu je to blbost...

povinné = ty někoho nabouráš a způsobíš druhému škodu

havarijní = ty se nabouráš někde do něčeho a ve výsledku poškodíš jen sebe

vandalismus = tebe někdo poškodí, ale nevíš kdo

tak..snad jsem se neupsal :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 23:31
avatar
Meles blbosti. Pravdu ma scv.
Nevis ani jaky rozdil je mezi povinnym rucenim a havarijkem.
Udelal jsi dobre. Nic jineho ti nezbyva. Pachatel ujel. Doplatis spoluucast a je to. Neboj takovych jeste bude... A jak bude auto starnout tak ti to casem bude jedno
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmmmmmmmmmmmmmm
Datum: 14.02.17 20:11

ale to je otázka pro kooerativu a odpověd je i v pojistné smlouvě, já bych to oznámil na policii a mimochodem nelze vyloučit že jsou tam někde poblíž kamery kde by mohl být záznam, ale čas pracuje pro vraha

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 20:38
Udělal jsi to správně. Od toho havarijní pojištění je. Akorát většinou je spoluúčast nějaké procento a ještě je tam minimální částka, třeba 5% minimálně však 5000,- Kč.
A Krtek6 motá hrušky s jabkama. To o čem mluví v prvním příspěvku je takzvané povinné ručení...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ccc
Datum: 14.02.17 22:41

Spoluúčast máš 5%, min. 5 000 Kč. Zaplatíš tedy 5 000 ze svého. Bonus se ti nesníží, není to tebou zaviněná nehoda.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.17 13:04
A jak je to prosím s navýšením spoluúčasti? Když jsem nebyl viníkem. V podmínkách mají...
[img] http://i67.tinypic.com/ymko0.jpg[/img]
Od: asd1
Datum: 15.02.17 13:42

Máš definované co je "rozhodná událost" - nejspíš to bude událost od určité výše škody. Pokud nastala, tak poprvé se spoluúčast nemění, podruhé během 12 měsíců na dvojnásobek, potřetí na trojnásobek.

= teď je první událost, spoluúčast se nemění.

Pokud to byla "rozhodná událost" tak na bonus ti sáhnou - ve smlouvě to bude pod bonusama. To by nemělo vliv na spoluúčast, ale na výši pojistného...

Určitě zkus s pomocí policie dohledat viníka. Stopy laku = barva auta co tě nabořilo (rozborem se dá určit i výrobce, to by dělali ale leda kvůli vraždě), Výška kde je odřené = dá se určit o jaké auto přibližně šlo (dodávka, osobák). Prohlídni okolo parkující auta jestli někdo nemá tvůj lak na nárazníku, nebo kdo tam obvykle parkoval a najednou zmizel... Kamery v okolí, můžou být i v bytech - někdo kdo si hlídá svoje auto... Hodně ví důchodci za oknem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ccc
Datum: 15.02.17 13:43

Rozhodná událost je škoda na tvém autě, za kterou alespoň částečně můžeš ty (v otázce popisovaná škoda není rozhodná událost). Jestli tedy takových rozhodných událostí je více a není už kde brát bonus, zvyšuje se spoluúčast. Když budeš bourat neustále, tak se tento bod tě bude týkat, jinak ne.

asd nevíte, pouze se domníváte

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 18:49

Takže pokud nemám žádný bonus jako začátečník, tak se mi automaticky zvyšuje spoluúčast, ikdyž nejsem (ani částečně) viníkem?
Pokud tedy toto není rozhodná událost, tak kdy by to byla? Musel bych do někoho napálit? Pak by to ale zase šlo z POV, ne? ;)

Od: kjajinka
Datum: 20.03.17 13:18

Pokud nemáte bonus, i tak se odečítá 36 bezeškodních měsíců při pojistné události a budete mít malus... Takže místo slevy 5% za 12 měsíců budete mít zdražení o 15% za škodu - 36 měsíců.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 15.02.17 10:48

Zajdi ještě dodatečně na policii a oznam to - pokud najdou viníka, tak to celé bude na něj. Někde tam může být kamera, příp. svědek si mohl zapsat jeho značku... Škodu z jeho povinného pak nejspíš můžeš vymáhat i když jsi rozjel plnění z tvého havarijka.

Bonusy - záleží jakou máš smlouvu. Bonusy na povinné ručění s tím nesouvisí.

Pozor na opravu z levnějších neznačkových dílů - sníží to hodnotu vozu a pokud tě v budoucnu někdo naboří tak o to míň dostaneš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 11:03
To je nějaká blbost ne? likvidator provede rozborku auta?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 15.02.17 11:15

Mají to v dokumentaci k události - přímý dotaz jestli auto bylo opravováno/ servisováno pouze značkovými díly nebo neznačkovými. = Hledají jakoukoliv možnost ke snížení plnění, např. zamítnou opravu značkovým dílem protože ty běžně servisuješ v neznačkovým... TAky nabořili ti měněný neznačkový nárazník, tak ti zaplatí už jen další neznačkový, značku už ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 12:55
Auto je nově, takže by měl mít značkový díl a auto je v autorizovaném servisu, který spolupracuje přímo s Kooperativou a nabídl mi to formulář při hlášení škody.
Od: asd1
Datum: 15.02.17 13:32

jj, pokud to jde z havarijky, tak je autorizák a značkové díly správná volba. Jen pozor, v autorizáku velice často býva odpad mechaniků kteří se jinde neuchytí - servis sice má drahou hodinovku, ale mechanikům platí málo a ti dobří jim utečou. Je třeba kontrolovat kvalitu práce, od věci není ani označit si drahé snadno vyměnitelné díly díly (turbo, alternátor atd.)

Ohledně "drcnutí" - v opravovaném místě při nekvalitní opravě to tam po 5 letech začne hnít.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.02.17 15:00
Jestli to budu řešit rozpoctem tak jim po tom je prd a servisy pochybuju ze se jim zodpovidaji. Asi záleží jak která pojišťovna. Vím ze třeba kooperativa je schopna doplacet zpetne rozpočet pokud se nevlezes.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 15.02.17 15:32

Taky ten rozpočet bude (kromě zánovního auta) na díly z druhovýroby a pokud se nevlezeš tak doplatí jen pokud druhovýroba není dostupná.

A zrovna Kooperativa chtěla při požadavku na opravu značkovým dílem vědět jestli bylo servisovaný v autorizáku nebo v garáži. Jj, je jim po tom prd, ale zkoušej všechno aby platili co nejmíň... Měl jsem auto lehce ťuklý v D a tam i opravený, řešili to úplně jinak - bez problémů zatáhli všechno nový značkový, včetně těsnění, šroubků a jiných drobností který by šly přendat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjajinka
Datum: 20.03.17 13:20

To by měla doplácet každá pojišťovna, pokud se k tomu doloží podklady.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjajinka
Datum: 20.03.17 13:14

Není pravda, že by pojišťovna rozlišovala jestli se to nahlásí jako havárie nebo vandalismus. Obojí se čerpá z havarijního pojištění a obojí má vliv na bonus. Vandalismus navíc není když někdo nabourá do auta a ujede. Vandalismus je když jde kolem někdo, kdo Vám rozbije sklo nebo urve zrcátko. Pokud nechcete, aby měla škoda vliv na bonus, je potřeba mít protokol od policie, kdy to stejně pravděpodobně uzavřou, že viníka nenašli, nicméně Vy to budete mít nahlášené na policii a v tomto případě by vliv na bonus být neměl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.