Chodci a přechod

Od: Datum: 12.01.17 12:20 odpovědí: 15 změna: 12.01.17 20:57

Prosím poradil by mi někdo, jak je to s toutu dopravní situací - jedu rovně a např. na křižovatce odbočuju do leva do zatáčky, a tam kam odbočuji není přechod pro chodce, ale chodec tam stojí třeba na chodníku, mám ho povinnost pustit, když by chtěl přejít nebo ne (dle zákona) (zkrátka, když odbočuju, jestli mám povinnost pustit chodce i když tam není přechod pro chodce).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.17 12:48

Když tam není přechod tak musí chodec počkat, až bude volná silnice a pak může přejít.

Nemáš povinnost pouštět chodce, pokud nestojí u přechodu.

Když tam budeš sám, tak ten chodec raději počká, než by ti skákal před auto a příbíhal přes silnici.

Když tam pojede jedno auto za druhým, tak tam zbytečným dáváním přednosti chodci způsobíš minimálně zmatek.

A ten chodec, když už tam není přechod, tak křižovatka je nejblbější místo na přecházení. Kdyby šel před třeba 100metrů před křižovatku nebo za křižovatku, tak tam bude silnice užší a přejde ji rychleji. A nejbezpečnější je přecházet silnici po přechodu (přitom se samozřejmě rozhlédnout!).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.17 13:08
avatar

Luisi, velice jednoduché,

Řidič nesmí

(...)

f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje.

zdroj: zákon 361/2000 §5, odst 2

http://www.cspsd.cz/214-povinnosti-ridicu-k-chodcum

kde je další poučení,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: batx
Datum: 12.01.17 14:55

To platí tam kde je přechod. Tam kde není platí toto:

Řidič nesmí ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje.
/nesmět ohrozit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí.

Tyhle věci mu ale měl někdo říct už před vydáním ŘP.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.17 15:12
avatar

ale já chtěl vložit tento text,

) ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje, a dále nesmí ohrozit chodce při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci a při otáčení nebo couvání.

Nějak jsem to označil jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 12.01.17 17:52

A není to i tak,že chodec při stání na chodníku s úmyslem přejít přes silnici nesmí ohrozit(omezit?) řidiče motorového vozidla? - situace bez vyznačeného přechodu pro chodce.(pokud teda není přechod pro chodce ve vzdálenosti padesát metrů-platí to ještě?)-pak musí,teda měl by přecházet tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 18:19
avatar

mnd, asi vím co chcete sdělit, ale napsal jste něco jiného.

chodec při stání na chodníku s úmyslem přejít přes silnici nesmí ohrozit(omezit?) řidiče motorového vozidla?

při stáni nemůže chodec nikoho ohrozit, určitě pak i definici řidiče motorového vozidla, páč to prakticky nejde. Stojím na chodníku a nic nedělám.

Asi jste myslel toto?

Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

zdroj: zákon 361/2000,§54, odstavec 2a3.

třeba zde:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 12.01.17 19:05

Jo,tak nějak jsem to myslel,ale nevím jak to napsat.Prostě lidsky - nevkročím ani na přechod pokud nemám jistotu,že mi dá auto přednost.Při přecházení mimo přechod si dám sakra dobrej pozor abych nebyl sraženej autem a ani nikoho neohrozil(neomezil).Při havárce je to potom průser jak pro toho přecházejícího tak i pro toho řidiče.Někdy jsou následky na celej zbytek života a to za to fakt nestojí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 19:07
avatar

mnd, já Vás pochopil, proto jsem rozepsal text .

Osobně se dívám na řidiče, nebo chodce a očima se musíme domluvit, kdo co uděláme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 12.01.17 19:10

Ano - oční kontakt - případně rukou jako řidič ukážu že může bez problémů přejít.Jenže jsou řidiř a chodec a ,,řidič,, a ,,chodec,,.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chodec
Datum: 12.01.17 20:22

No já stojím na chodníku v místě přechodu již skoro nakročen. V dostatečné vzdálenosti přijíždí osobní automobil. Máme oční kontakt. Dává mi rukou nějaké znamení. Vztyčený prostřední prst. Je to někde ve vyhlášce pokyn, že nezastaví před přechodem. A taky nezastaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chodec
Datum: 12.01.17 20:28

Taky sleduji to zpomalující auto u krajnice a nevšimnu si, že mne sebere jinej blbec který to zastavující auto předjede

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 20:57

Něco podobného se mi taky málem stalo.

Přecházel jsem silnici, po které popojížděla kolona vozidel. Jeden z řidičů mi nechal místo abych mohl jít ke středu vozovky. A když jsem se blížil k prostředku silnice, tak mne málem sejmul cyklista, který předjížděl tu kolonu.

Já sám jako cyklista se snažím co nejvíce předvídat. Ale to že by mne chodce srazil předjíždějící cyklista jsem v tu chvíli nečekal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 19:29
avatar

Tak tato otázka mne zrovna dnes trošku nadzvedla ze židle. Já jsem chodec, chovám se přesně podle předpisů, zásadně dojdu až na přechod a než vstoupím do vozovky, snažím se navázat s přijíždějícím řidičem oční kontakt, protože jim vůbec nevěřím. Velmi špatné zkušenosti. A mohu zodpovědně říci, že pouze jeden z deseti řidičů se uráčí a zpomalí, abych mohla bez úrazu přejít. Vždy poděkuji a téměř vždy sedí za volantem žena. Zrovna dnes se mi to stalo celkem třikrát. Prostě jeli jak tupá nevidomá hovada. A to mi koukali do těch očí, a viděli že stojím na přechodu a chci přejít, ale nezpomalili. Takže ono je také třeba ptát se těch chodců, kteří mají opačné problémy. Netvrdím, že jsou všichni stejní, ale je jich drtivá většina. Kdybych vycházela ven jednou za týden, tak by moje poznání nebylo možná směrodatné, ale vycházím každý den a toto jsou mé denodení zkušenosti. Podle mne je devadesát procent řidičů bezohledných. V mém městě existuje pouze jediné místo, kde řidiči pravidlo dodržují. To se ale nachází kousek od budovy kde sídlí policie.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chodec
Datum: 12.01.17 20:26

No v Hradci Králové směr na Kukleny přímo pod okny policejní stanice na přechodu auto nezastaví a nezastaví.

A co říci na policejní auto bez puštěného majáku, za volantem řidička a ucha mobil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 20:33

Policie má ze zákona na telefonování za jízdy vyjímku, maják s tím nemá nic společného...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.