Jaký použít blinkr?

Od: Datum: 02.01.17 12:00 odpovědí: 33 změna: 04.01.17 17:54

Dobrý den,

několikrát týdně projíždím v Brně křižovatkou ulice Křížová a Poříčí a nikdy si nejsem jist, jaký blinkr použít, jestli pravý, levý nebo žádný? Většinou neblikám vůbec, přijde mi, že pokračuji v jízdě rovně. Kdybych blikal doprava, tak by to vypadalo, že chci odbočit do ulice Ypsilantiho, což nechci. A blikání doleva bych si zase vykládal, jako snahu o protisměrný vjezd na ulici Křížovou.

V příloze jsem vyznačil problematickou křižovatku a směr, kterým se skrz ni pohybuji.

Předem děkuji za Váš názor.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.17 12:08

Nebliká se vůbec.

doplněno 02.01.17 12:17:

A od kdy má hlavní/vedlejší cesta něco společného s blinkrem?!

Ohodnoceno: 2x

Od: dzano
Datum: 02.01.17 12:10

Děkuji, tak to jsem rád, že to nedělám blbě.

Datum: 02.01.17 12:14

A to odkedy sa nedáva smerovka pri výjazde z vedľajšej na hlavnú?

doplněno 02.01.17 12:53:

Čo som sa ja učil,tak od 1991 roku určite.Predstavte si,že prídete na krížovaku kde jedná cestá je hlavná a druhá ide kolmo cez ňu a vy nedáte smerovku.Ako majú ostratný vedieť kam chcete ísť.Vo zákone sa križovatky delia len na rovnocenné,kde cesty sú si rovnocenné a na križovatku s cestou hlavnou a vedľajšou.Doplnkovou tabuľou sa len ukazuje spôsob vyhotovenia križovatky,no všetky sa riadia rovnakými pravidla.Cestný zákon sa riadi predpismi a nie logikou,ktorá je u každého iná.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.01.17 16:40

slavco,

A to odkedy sa nedáva smerovka pri výjazde z vedľajšej na hlavnú?
Od doby kdy platí zákon 361/2000 se dává blunkr v jiných případech, nikoliv když se z vedlejší jede na hlavní. Nebo to snad najdete v zákoně, že se musí dávat blinkr. Nenajdete to.

Datum: 03.01.17 11:17

Smerovka sa dáva vždy,keď sa mení smer jazdy.Napr. z vedľajšej cesty idem na hlavnú do prava.

Ak prechádzam z jedného pruhu do druhého,poprípadne z neho vybočujem.Snáď mi dáte za pravdu,že hlavná cesta je hlavný pruh a vedľajsia je vedľajší pruh.Tvar križovatky je toho príkladom a ak by tam bolo vodorovné značenie,tak by to bolo jasnejši.Inak pojednáva to paragraf: http://zakony.kurzy.cz/361-20…ilnicnim-provozu/paragraf-30/

http://auto.idnes.cz/blinkry-…c=A160509_124604_automoto_fdv

Datum: 02.01.17 14:24

Mám za sebou autoškolu a blikač jsem musel dávat na každý křižovatce.

Byli i situace, kde bych je osobně nedal, ale nakonec je dávám pořád, protože to není informace pro mě, ale pro řidiče za mnou. Pak se lidí diví, že jsou havárky.

Datum: 02.01.17 12:12

Použijete ľavú smerovku.Tvar krížovatky pripomína akoby pripajací pruh a čiaru hlavnej cesty prejdete najprv ľavým kolesom a blikaním ľavej smerovky dávate jasne najavo poprípadným autám za vami kam chcete ísť.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.01.17 12:15

Tou křižovatkou jezdím neustále. Jinam než rovně nebo doprava není možné jet. Blinkr doleva je nesmysl.

Blikat doleva naopak MUSÍ ty auta, která jedou z pohledu druhé fotky. Tam to jasně stanovuje značka.

doplněno 02.01.17 12:53:

Já tedy nevím jak vy, ale já tam žádné od bočení nevvidím. Paragraf 21 jsem četl a nikde tam tedy nevidím to co tu tvrdíte. Máte asi dost odlišný výklad.

Datum: 02.01.17 12:40

Že vy takto jazdíte,tak to neznamená,že jazdíte podľa vyhlášky.Vychadzáte z vedľajšej na hlavnú, vchádzate do križovatky. Zákon č.361/2000Sb,§21.

doplněno 03.01.17 11:21:

http://zakony.kurzy.cz/361-20…ilnicnim-provozu/paragraf-30/

Datum: 02.01.17 16:44

Slavco, prosím, sdělte pod kterým písmenem, v uvedením zákoně, nebo citujte, kde je toto uvedeno, že při vjezdu z vedlejší na hlavní se musí blikat.

Já to v tom zákoně nevidím.

Datum: 02.01.17 13:36

A není to teda prostě podle toho jak si do té křižovatky najedu? Viz obrázek.

V případě 1 blikám doprava, protože auto se bude fyzicky otáčet doprava.

V případě 2 blikám doleva, protože se auto bude zasouvat levým bokem na hlavní silnici.

Datum: 02.01.17 13:57

Tvar tejto križovatky a váš nájazd by sa dal prirovnať ku pripajácemu pruhu na dialnici.Tam dáva každý smerovku a nik sa tomu nečudeje.

doplněno 02.01.17 14:01:

Už si nepamätám kde som čítal k tejto veci článok kde policajt popisoval tak ako v mojej prvej odpovedí o kolesách vozidla.Na tom obrázku pri tom postavení 1 a 2 je to správne.

Datum: 02.01.17 14:06

Ok, tak to uzavřeme tím, že pokud tam najíždím tak, jak jsem vyznačil, tak se musí dávat levý blinkr.

Díky za názory všem.

doplněno 03.01.17 10:19:

Po přečtení všech příspěvků se tedy vracím k původní verzi - neblikání :) ..díky za plodnou diskuzi všem

Datum: 03.01.17 08:51

"váš nájazd by sa dal prirovnať ku pripajácemu pruhu na dialnici"

A víte proč se dává v tomto případě blinkr? Protože měníte jízdní pruh, z přípojného do průběžného, viz zákon č.361/2000Sb, §12, odst 5., Zde žádné pruhy nemáte, takže žádná analogie neexistuje.

Stačí se podívat na ten obrázek od tazatele z 13:36, kde zakresluje pozice auta 1 a 2 s různými blinkry a je hned vidět, jak je celé toto absorudní. Mám Vám do toho obrázku zakreslit přímku? Taky by to šlo.

Žádný zákon o nutnosti blikat při vjezdu z vedlejší na hlavní neexistuje.

Datum: 03.01.17 11:15

Slavco-klidně se třeba zlobte,ale pletete dohromady jablka a hrušky.Bilnkr se dává jen při změně směru jízdy,Ne když pokračuji rovně ,byť se mění situace a já vjíždím na hlavní.Na dálnici měním směr jízdy-z připojovacího na průběžný stejně jako musím při změně jízdy z jednoho pruhu do druhého!

Datum: 03.01.17 11:36

http://zakony.kurzy.cz/361-20…ilnicnim-provozu/paragraf-30/

časť" ak to vyžaduje bezpečnosť prevádzky cestnej premávky".Zoberte si ten prechod pre chodcov.Ako oni majú vedieť či pôjdete rovno alebo v poslednej chvíli dáte smerovku a odbočíte do prava.Váš umysel je nejasný pre ostatných účastnikov a o tom je význam dávať smerovku,aby váš úmysel bol pre každého jasný.

Datum: 03.01.17 12:18

slavko, ale to je jen Váš názor, že tato situce vyžaduje použití blinkru. Většina se drží toho, že se nemění směr jízdy a proto blikání by mohlo mást ostatní.

V jiných odpovědí ale píšete, že se musí dát blinkr, když se najíždí z vedlejší na hlavní, teď vytáhnete jiný §, ale stále jste mimo. Respektuji Váš názor, že Vy byste blikal, většina nikoliv.

Datum: 03.01.17 12:41

Proč se má použít blinkr? Aby ostatní účastníci silničního provozu věděli, kam vozidlo pojede. Touto křižovatkou projíždím často a nikdy blinkr nepoužiji. Pak tedy všichni ostatní řidiči a chodci budou vědět, že budu pokračovat ulicí Křížovou. Kdybych blikal pravým, tak budou předpokládat, že odbočím do ulice Ypsilantiho. Vyhodím-li levý, nebudou si jisti, jestli se nechci otáčet (i když v tom místě je to zakázáno). Jízda touto křižovatkou bez blinkru je zřetelná a pro ostatní srozumitelná - a o to tu jde.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.01.17 14:16

Pán Milan,Vy máte svoj názor ja svoj.Každy tu argumentujeme svojími názormy na daný zákon,Aj tak si každý robí v dnešnej dobe po svojom.Správne ste odhadli,že ja by som tú smerovku dával.Auto po hlavnej jasne vidí môj úmysel.Vy nedávate lebo idete priamo.Položím jednú otázku vám s dovolením.:Podľa ktorej dodatkovej tabule prechádzate križovatku priamo?Tejto : http://www.vsechny-autoskoly.…i_znacka/tvar_krizovatky_e2b/ alebo tejto: https://www.google.sk/maps/@49.1870974,16.5948653,3a,75y,359.86h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfdwKvSDWCrPHsaSWHG6vUg!2e0!7i13312!8i6656

Datum: 03.01.17 16:33

slavco, Vy argumentujete textem a odkazem na zákon, ale ten Váš text tam není a pak měníte text.

Vašemu dotazu a odkazu na značky nerozumím, určitě nejezdím podle dodatkových značek, ale podle skutečné situace na silnici. Musíte brát text pod značkou "vyznačuje skutečný tvar křižovatky a též hlavní a vedlejší pozemní komunikaci" s rezervou, páč slovo skutečný tvar je vždy přibližný, nikoliv přesný dle skutečnosti a úhlu zakřivení vozovky.

Nebo jsem Vás nepochopil?

Datum: 03.01.17 21:22

Ale to děláš chybu Milane, nejezdit podle dodatkových tabulek, to se Ti vymstí *stop*

Od: asd1
Datum: 04.01.17 13:02

Milane, to je právě naopak - tvar křižovatky neurčuje skutečná situace, ale právě ta dodatková tabulka. Pokud je na tabulce komunikace rovně a v reálu je do oblouku, tak platí že komunikace je rovně.

Datum: 04.01.17 13:10

asd, asi na to koukáme jinak, páč já pojedu podle skutečného stavu, kam jede vozovka, nikoliv, jak ukazuje značka. Příklad, na značce je silnice ukázána ostře vpravo, ale ona je jen mírně vpravo. Přeci nebudu točit ostře vpravo, když tam nic není.

Co se týká blikání, každý blikáme podle svého, většinou správně. Příklad, v HK je tato křižovatka u nemocnice,

https://mapy.cz/zakladni?x=15…0.052&source=pubt&id=15209819

teď jezdím několikrát denně přes tuto křižovatku. Nejvíce aut jede vpravo po hlavní, nikoliv rovně. Blikání vpravo by mělo být jasné pro všechny, páč mění směr, odbočuje na křižovatce vpravo.

Blikám vpravo jen já.

Datum: 04.01.17 13:26

Dodatková značka neurčuje jakým poloměrem máš zatáčet, ale jestli komunikace vede rovně nebo mění směr = rozhoduje jestli a kam se dává blinkr.. - Značka ostře vpravo, v reálu mírně vpravo = mění směr doprava = blinkr vpravo. Značka rovně, v reálu mírně vpravo = jde o přímý směr = bez blinkru.

Ano, ty vpravo blikáš správně, ostatní porušují předpis. Měl by tam stát policajt, provinilce stavět a poprvé upozorňovat, při opakování kasírovat...

Datum: 04.01.17 16:26

souhlas

Datum: 03.01.17 13:24

Obrázek - v případě 1 ano, blikáš doprava (najždíš kolmo na hlavní a měníš směr jízdy vpravo)

V případě 2 ne, neblikáš - neměníš směr jízdy ani jízdní pruh. Křižovatku projíždíš v přímém směru = bliknr se nedává.

Od: jmlc®
Datum: 02.01.17 14:06

Já tam neblikám vůbec, ale je to vlastně jedno, protože na té cestě musíte dávat přednost všem, i kdyby třeba jednosměrka byla na chvilku obousměrná...

Jo a vaše poslední foto s variantami 1 a 2 se mi zdá velmi logické a správné..., pro případ jízdy náklaďákem třeba..

doplněno 03.01.17 12:16:

@slavco31 - ale blinkrem toho chodce taky matu - byť je mu to u zádele, protože na přechodu má přednost... Zrovna tato část silnice by se opravdu jinak než bez blinkru projet neměla. Ale jsou i jiné silnice - a pokud bych se řídil vaší radou, pak bych často mohl nabourat.

Blikat vždy při opuštění hlavní silnice je velmi nebezpečné.

Pokud by tato křižovatka měla tu druhou vedlejší bez jednosměrky, blikání vpravo či vlevo by znamenalo volno pro vůz vpravo, odbočující vpravo... (moc vpravo snad nezmátne...) - vůz zprava jedoucí vpravo by se s vámi měl míjet.

Ale když budete blikat a pojedete rovně, způsobíte nehodu.

Datum: 02.01.17 14:09

Jako jo, přednost je samozřejmá, jen jsem se chtěl ujistit, jak blikat, když za mnou bude stát PČR :D

Datum: 03.01.17 13:32

protože na přechodu má přednost...

Codec na přechodu nemá přednost! Řidič má povinnost umožnit mu přecházení, ale chodec má povinnost přesvědčit se že ho auto pouští. Mít přednost/ dát přednost je něco jiného.

blikání vpravo či vlevo by znamenalo volno pro vůz vpravo,

To taky ne, protože z vedlejší smí do hlavní vjet až když je zřejmé kam ten na hlavní jede. Jestli bliká nebo ne na přednost nemá vliv. Pokud bliká na odbočení ale pojede rovně, ty z vedlejší mu vjedeš před čumák, on nestihne zabrzdit a bum, tak jsi 100% viník.

Datum: 02.01.17 16:47

Tuto křižovatku podle Vašeho popisu a fotek projíždím rovně, a bez ohledu na značky hlavní a vedlejší, neměním směr jízdy a nemusím blikat.

Datum: 03.01.17 21:25

Velká škoda, že jste nevyfotil tu značku "Dej přednost" ve směru, odkud do křižovatky přijíždíte. Pokud by tam byla dodatková tabulka, tak by byla diskuze mnohem jednodušší.

Datum: 03.01.17 21:29

Aloisi je to vyfocené a je tam jen trojúhelník-"dej přednost...!" modrá přechod pro chodce

Datum: 04.01.17 17:54

v čem by byla jednodušší? nejspíš tam není a kdyby tam byla, tak by byla uplně stejná jako ta pod hlavní ale otočena o 90 stupnu. za mě. jedu z vedlejší na hlavní- držím se vlevo, neměním směr jízdy-neblikám-dávám přednost vozidlum na hlavní.. chcu-li vpravo- jedu po pravé straně, blikám doprava a dávám přednost vozidlům jedoucím po hlavní silnici..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.