Převod vozidla

Od: Datum: 12.12.16 20:47 odpovědí: 9 změna: 13.12.16 09:52

Zdravím, na téma převodu vozidla od poslední změny v zákoně toho již bylo napsáno hodně, na co jsem ale nenašel odpověď je případ, jak by to fungovalo, kdyby došlo k podepsání kupní smlouvy a převzetí vozidla kupcem a prodávajícímu zůstaly doklady s tím, že si sám vozidlo odhlásí a nový majitel si je následně sám přihlásí. Je tato varianta možná bez nějakých problémů nebo musí v každém případě být přítomen u převodu i nový majitel, či jeho plná moc k uskutečnění převodu? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.16 20:59
avatar

Asi neznáte zákon 56/2001

že si sám vozidlo odhlásí a nový majitel si je následně sám přihlásí
Takto to opravdu nejde. To byl kdysi polopřevod. Věřte, že bylo mnoho problému. I dnes jsou problémy, když je jedne strana smlouvy snaží napálit toho druhého.

být přítomen u převodu i nový majitel, či jeho plná moc k uskutečnění převodu

Ano, tak to je dnes podle zákona


doplněno 12.12.16 21:38:

dexare, dříve byly horší problémy a ještě více podvodům.

Pokud má prodejce doklady a peníze, kupec má auto a nic neřeší, nelze vozidlo přepsat. Páč nedonutíte kupce, aby cokoliv činil. Snad je malinké světýlko v tunelu, při novelizaci zákona, že by úřad vyzýval kupce k činnnosti, tím by prodejce nebyl v ohrožení sankcí, ale ani úřad nedonutí kupce k něčemu. což minulý týden předvela ČT v pořadu Černé ovce.

Kupec sdělil, že ho nic nedonutí udělat přepis.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dexar
Datum: 12.12.16 21:17

Pokud bych tento zákon znal, určitě bych se zde neptal. Právě taková situace se stala blízkému, prodal vozidlo, nechal si doklady s tím, že bude mít deset dní na přepis, což ale pochopil špatně a zřejmě se dostal do podobné situace, která se tu již milionkrát řešila. Jak ale postupovat v případě, že doklady od vozidla má v ruce a nový majitel, zřejmě překupník, by se cukal s vydáním plné moci či osobní účasti na převodu? Ještě takové doplnění, všude se píše, že tato změna v zákoně měla zjednodušit veškeré kroky k přepisu. Sice se vytratil polopřevod, nicméně nepřidělalo to lidem daleko více starostí?

Datum: 12.12.16 21:00

Kterákoliv ze stran může být při převodu zastoupena na základě plné moci. Dokonce mohou být obě a přepis může takto zařídit někdo třetí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 13.12.16 07:09

nemusíte se neustále vymlouvat na známé a na příbuzné, chybu udělá každý, v té dnešní spleti a změti špatných zákonů se člověk nedokáže zorientovat...

nový majitel bez dokladů k vozidlu neudělá evidenční kontrolu a vy s doklady bez auta také neuděláte, proto se žádný přrpis nemůže uskutečnist

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dexar
Datum: 13.12.16 08:07

Pokud by se jednalo o moji osobu, nezmiňoval bych se o blízké osobě, ale to není předmětem mého dotazu. To je právě ta otázka. Zatím nevíme, jak se nový majitel zachová, ale údajně působil jako překupník, takže mám jisté pochybnosti, že bude souhlasit se zasláním plné moci nebo osobní účasti. Nicméně má kupní smlouvu a pokud se nepletu, prodávající má povinnost za 10 dní přepis uskutečnit. Takže i tak by to nejspíš byla vina prodávajícího? Možná se optat na úřadě, jak postupovat v takovém případě, že nový majitel odmítá uskutečnit převod?

Datum: 13.12.16 08:31
avatar

Věřte, ža na úřadě Vám nesdělí zazračnou radu, která není v zákoně. Sankce se týká klidně obou stran. Pokud kupec nechce udělat změnu, úřad Vám ho nepřitáhne na evidenčku s autem. Jen může udělovat sankce.

Věřte mzxy, to je opravdový odborník na tento problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dexar
Datum: 13.12.16 08:53

Jistě, chápu. Jde mi jen o zjištění možností, jak postupovat, pokud by se nový majitel zdráhal převod provést. Nicméně je škoda, že i po změně systém tak trochu nahrává nekalostem. Proč má být svým způsobem prodávající zodpovědný za to, že kupující "je" šmejd? No uvidíme, snad to dopadne dobře.

Datum: 13.12.16 09:20
avatar

Že život nahrává podvodníkům je ve všem. Jako prodejce si příště ohlídá každý svoje povinnosti a nepředá vozidlo někomu, o kom nic neví jaký je to člověk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: satak
Datum: 13.12.16 09:52
Asi tak, pokud něco kupuji nebo prodávám, tak jedině od pondělí do pátku...Někde se člověk musí i na evidenčku objednat...
V zákoně zapomněli uvést, že o weekendu nic neřešit(podepisování kupních smluv nevyjímaje).
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.