Poškozený VIN kód

Od: Datum: 08.12.16 08:11 odpovědí: 14 změna: 15.01.17 22:37

Dobrý den, známý koupil před 7 lety auto, vše prošlo bez problému technickou, nyní při prodeji mu řekli, že je VIN kód poškozený, pravděpodobně navařovaný znovu. Doporučili soudního znalce, žádný z nich ale neví co by měl dělat a neznají nic o tom, právník poradil jen ověření v databázi výrobce tohoto typu auta. Dovedete poradit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.16 08:40

Tak toto by měl primárně řešit s dopravním odborem na magistrátu, kde mu poví co a jak. Oni pak určí další postup. Ve výsledku jsou to totiž oni, kdo zodpovídají za samotný přepis a jeho legálnost. Takže jedině oni mohou povědět, jaké doklady budou vyžadovat, aby neměli pochyby. Ostatně podobně se postupuje i v případě nečitelnosti VIN.

Jinak ten soudní znalec by měl být schopný určit, o jaký typ poškození se jedná. Zda došlo k navaření nového VIN a tím pádem se jedná o snahu zamaskovat pravý původ karoserie, nebo se například jen někdo snažil neodborně opravit starý nečitelný VIN apd.


doplněno 08.12.16 12:57:

Tak jako cirkus. Předpisy jsou jasné a pokud někdo s VIN neoprávněně manipuloval, tak se klidně může jednat o trestný čin. Takže rychle to asi určitě nebude a možná nakonec bude rád, když se tento problém vyřeší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrry
Datum: 08.12.16 10:07

Díky za odpoved, ale to samozrejme udelal ,byl tam, oni rekli soudni znalec, 2 soudni znalci ale rekli, ze nevi co s tim, specializuji se i na auta, ten koho doporucil urad, ten je dlouhodobe mimo CR a hned se jen tak nevrati. Navic pro me je to nepochopitelne, kdyz VIN je na 3 mistech, shoduje se a oni lpi na tom jednom, ktere je hure citelne a jen v nekterych mistech. Osobne se domnivam, ukazovali mi to, protoze pry auto bylo bourane na predek-to mu rekl opravar, ze to poznal, oni to tehdy nerekli, tak ze to asi nekdo predtim kupem jeste nekdy opravoval a mozna to tam rovnal, nevim, ale nechapu, kdyz to jde srovnat pres databazi vyrobce, ostatni VIN i motor sedi, proc ten cirkus a jevi se to nyni jako neresitelne a dožadují se soudnich znalcu, kteri ale ocividne nevi "ktera bije". Muj pravnik radi srovnat pres vyrobce v databazi a to dolozit, prip. pak podat trestni oznameni na predchozi, i kdyz nevim, zda to neni po 9 letech promlcene, to vi asi ale pravnik. Budu hledat dale, presto dekuji.

Od: rqwope*
Datum: 08.12.16 10:41

Proč zjišťujete informace o známého problému?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrry
Datum: 08.12.16 11:22

Protože me poprosil o pomoc, neni zbehly ve vyrizovani, a priznam se, ze me to i zajima, i pravnik mi rekl, "to jsem zvedav jak to dopadne...", tot vse. Ale zatim jsem moc nepomohl a asi ani reseni nenajdu, ale delal jsem co jsem uznal za vhodne, ze by mohlo pomoci. Tady jsem ocekaval, ze treba uz nekdo neco takoveho resil, vidim ale ze ne, takze nema smysl tuto variantu ziskani informaci dale sledovat. Jak mi tvrdil, potrebuje to resit rychle, aby mu kupec "neutekl", to ja ale neovlivnim.

Od: mzxy*
Datum: 08.12.16 13:37

1.) klidně může jít o vozidlo pocházející z trestné činnosti, případně vozidlo "naklonované" na doklady k jinému autu, nebo obráceně, doklady naklonované na auto...nebo obojí, doklady i auto "upraveny" dle potřeby, tedy jdeo padělání

2.) obrátit se na policii která provede tzv. bezpečnou identifikaci, pokud je auto odcizeno bude vráceno původnímu majiteli

3.) Obrátit se na akreditovaného zástupce značky pr ČR a požádat o bezpečnou identifikaci

4.) Pokud došlo k neúřednímu zásahu do VIN, je vozidlo podle ustanovení §§ 37, 38 zákona č. 56/2001 Sb. technicky nezůsobilé a nelze jej provozovat na pozemních komunikacích...ale kamarád jej může dát sešrotovat

ČR je autovrakovištěm Evropy a především v ČR lze zlegalizovat cokoliv...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.16 17:19
avatar

Podobnou situaci jsem před léty díky tehdejší neznalosti udělal!Koupil jsem auto s přeraženým VIN kódem.První EvK toto zjistila,úřednice v místě bydliště -?,neporadila,úřednice v místě registrace-zajedtě na STK ,určila kam ,volala co mají konkrétně kontrolovat-opět resumé přeražený VIN,polopřevod vrátilazpět,zrušila,podala TO na prodejce s tím že auto mi zůstalo a až se ozvou dovezu na PČR.Ti pozvali,předal jsem jim auto, za cca2 hodiny jsem přavzal z5, a že do nějaké časové lhůty pošlou protokol o vyšetření .Zjistili že původní ani nově vyražené VIN nepochází z trestné činnosti (šlo o dvě identická auta,jedno těžce korodované,druhé zdravé tak jednoduše přerazili VIN a TK mu dělal známý co to přerazil).Na základě protokolu od PČR dala papír k povolení "Vyražení VIN náhradní technologií " a bylo to.

Takže ne nějaký znalec ale policie která na základě expartizy a pátráni zjistí zda šlo-jde o trestnou činnost a pak teprve další!


doplněno 09.12.16 17:03:

Pane Mzxy-ano v TV ukazovali podvodníky co legalizovali kradená auta ! Silně pochybuji,že v mém případě nebo v případu tazatele tomuto dali zelenou-naopak,autí by mi zabavili a vyšetřovalo se dál.Jasně píšu ,že nepocházelo z trestné činnosti,Obdobné to má tazatel-jeden z vin je prostě vyrezlý když ostatní sedí.Takže žádná legalizace čorky!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 08.12.16 18:05

Já viděl v televizi ve zprávách, jak policie zatýká úředníky z Kolína v přímém přenosu, za legalizaci aut, poskládaných z dílů pocházejících z odcizených aut...také se jim přidělovala a vybouchávala jiná VIN-ka

Pokud nějaká úřednice "povolí" vyrazit VIN jednoho auta na jiné auto, jen proto, že na tom druhém je VIN zrezlé a tím pozmění skutečnou identitu auta, může tím podpořit legalizaci výnosů z trestné činnosti a měla by být okamžitě zatčena*smich* ¨¨Nejlépe před TV kamerou

Je to stejné jako kdybych já přepsal rodné číslo úřednice Novákové na rodné číslo úřednice Polákové a udělal z ní papírově jiného ( možná lepšího) člověka

Už chápete, proč jsme vzhledem k rozsahu autokriminality zaostalým Bazmekistanem a autovrakovištěm EU?

Jsme celému světu k smíchu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrry
Datum: 09.12.16 14:58

Dobrý den, co popisujete, není případ, který pomáhám řešit. Vše proběhlo kontrolou, nic není kradené, VIN souhlasí s dalšími stejnými VIN kódy na témže autě, na sloupku, pod předním sklem. Jde o to, že předchozí člověk podle mého názoru po havárii předek kapoty a u motoru vyklepával a to i tu oblast s tím VIN kódem, na ostatních místech je nepoškozený stejný VIN kód. A mýlíte se, protože ten soudní znalec prověřuje magneticko práškovou metodou, zda nedošlo k převařování apod., či-li asi už tušíte, že to není žádná černota. Ti co dělají podvody, ti pravděpodobně soudního znalce, pomoc u výrobce a na PČR hledat nebudou. Ani nevím, proč to tady píši. Tyto diskuze, předpokládám, jsou k tomu, aby zde dobrovolně každý zveřejnil nějaký zajímavý případ, který řešil a toto řešení může pomoci i jiným. To byl můj cíl, ale asi od něho upustím, ať si každý vše řeší po svém. Přeji všem hezký den.

Od: mzxy*
Datum: 09.12.16 21:30

Naše právní úprava, na rozdíl od jiných EU států z nepochopitelných důvodů neobsahuje komplexní úpravu problematiky identifikátorů, přesto že spoehlivá identifikace vozidla a jeho ztotožnění s platnými doklady k tomuto vozidlu je základ všeho...Například zákon, který má Slovenská republika, obsahuje celou jednu hlavu, věnovanou problematice náhradního identifikačního čísla - VIN. K této SK komplexní právní úpravě navíc slovenské ministerstvo vydalo podrobný metodický pokym, který je právně závazný jak pro úřady dorpavy, tak pro STK nebo pracosiště kontroly originality, kterí provozuje firma IRIS IDENT...pracoviště KO jsou jako jedniný subjekt na SK oprávněny k vyrážení VIN náhradní technologií, po splnění zákonných podmínek které jsou striktně vyžadovány a dodržovány... ( pro zájemce o podrobnější informace doporučuji např. stránky www.ko.sk

Při jakýchkoliv pochybnostech o VIN je nutné, aby výrobce provedl tzv. "bezpečnou identifikaci vozidla", která je zákonnou podmínkou jakéhokoliv dalšího úředního postupu. Neúřední zásah do VIN, který je přesně definován, je na SK trestným činem, sazba je 3 nebo 5 let vězení natvrdo.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Český zákon - 56/2001 Sb. v ustanovení §§ 37, 38 konstatuje, že neuřední zásah do VIN má za následek technickou nezpůsobilost vozidla a nemožnost jeho dalšího provozování na pozemních komunikacích.

Pokud bylo VIN poškozeno, například korozí, nebo je nečitelné nebo je částečně čitelné, např, po autonehodě z důvodu pomačkaných plechů, podle věty poslední, přílohy číslo 10 vyhlášky o schvalování technické způsobilosti...rozhoduje o následném vyražení - obnově původního VIN náhradní technologií místně příslušná obec s rozšířenou působností.

Z výše uvedeného je zřejmé, že jediný zákonný způsob jak opět vyznačit původní VIN máhradí technologií je požádat příslušný dopravní úřad, který k tomu vydá povolení formou písemného rozhodnutí. Obsahem rozhodnutí by měly být i podmínky, např,. kdo VIN vyrazí, kam, v jaké časové lhůtě a jakým způsobem se vše zdokumentuje aby mohl následně úřad tuto skutečnlost vyznačit v dokladech k vozidlu.

Jakýkoliv jiný způsob - zásah do VIN - odporuje naší platné právní úpravě.

Když pan Stanjura jako ministr dopravy prosadil svojí poslední novelu zákona 56/2001 Sb., objevil se v tomto novelizovaném zákoně výčet přestupků a správních deliktů, včetně relativně vysokých sankcí.

Bohužel, neúřední zásah do VIN, který byl původním zákonem oceněn pokutou až do výše 5 milionů korun někdo ze zákona vyškrtnul a podle nového zákona od 1.1.2014 to není ani přestupek, ani správní dfelikt.

Proto dnes může přebouchat VIN bez povolení úřadu s dobrým úmyslem ( a z nevědomosti) i Táta a Syn Na Dvorku na bouraném autě, stejně tak jako zločinec se zlým úmyslem, který ukradl Oktávku, původní VIN vybrusil a vyrazil VIN jiné, ke kterému navíc ještě padělal doklady, aby se dalo zpeěnžit a přihlásit...

Ani jendomu z nich za vybouchání VIN nic nehrozí, s tím, že ustanovení o technické nezpůsobilosti pořád platí a jakýkoliv další postup státu, který pověřil výkonem této činnosti příslušnou obec není upraven zákonem.

Proto jsme Bazmekistanem a vrakovištěm Evropy a prot má Andrej pravdu v tom, že stát rezignoval na své funkce...

Vysětlivky: "bazmek" - z maďarštiny volně přeloženo jako čur*k nebo kok*t

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obávám se, že jakýkoliv soudní znalec je Vám k ničemu, pokud k žádnému soudu nedojde.Také komeční firmy typu CEBIE, které se logicky budou snažit nabízet své služby a certifikáty ( za nemalé peníze) deklarují že spolupracují se soudními znalci azd blavlabla...Jsou to jen soukromé firmy, které chtějí vydělávat.

Většina velkých výrobců aut má v ČR své zastoupením, jde o různé akciovky a eseróčka, které na základě písemného pověření zastupují výrobce v ČR a jsou zaregistrovány Miniserstvem dopravy ČR, které zastuouje stát.

Proto je logické, že pokud nechá akreditovaný zástupce výrobce takto zprzněné auto prohlédnout a potvrdí, že se jedná o auto s daným VIN, měl by příslušný úřad tuto identifikaci akceptovat a ražbu VIN náhradní technlochi bud povolit, nebo zlegalizovat.

Doufám že jsem Vám poskytl vyčerpávající návod a naplnil tím Vás cíl.


doplněno 09.12.16 21:48:

Jsou různé metody jak určit původní VIN, už v našich nejstarších učebnicích kriminalistiky autoři vysvětlují, že i když se původní VIN vybrousí a přerazí jiným VIN, v důsledku původní ražby VIN dochází ke změna struktury kovu do hloubky, k jakémusi zahušťování jeho atomů...kov se lehce leptal kyselinou která reagovala se "zahuštěným" místem jinak než s tím "nezahuštěným" a původní ražba se pak lehce určila...Metalografickou expertizu, o které píšete dnes běžně používá česká policie...

Nejjednodušíí je dle mého názoru bez destruktivních metod identifikovat auto podle množsví dalších znaků

Např, výrobce škodovek je schopen u 10 let starého auta uvést kód a výrobní číslo motoru, převodovky, čísla všech airbagů, rádia, identifikovat další skryté znaky o kterých nebudu psát, ledacos vyčíst z protokolu diasgnostiky / nesmí se přitom používat kabel a cédéčko z AUkra za 500,-) a nakonec přesně určit, který den v kolik hodin opustilo auto výrobní linku, která směna auto vyrobila a kdo byl vedoucím směny...

Nevím kde by soudní znalec vzal tyto údaje pokdu by mu je nedal výrobce...a kde by je vzala nějaké komerční firma která bere tisícíkoruny za různé certifikáty

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrry
Datum: 09.12.16 21:52

Dobrý večer,

děkuji za vyčerpávající informace, na pondělí má známý jet k soudnímu znalci, výrobce auta už zkontroloval a vystaví i papír, že vše souhlasí, že nebylo nic ukradeno, takže jsem zvědav jak vše pokročí. Na správním orgánu, kde evidují auta, on už samozřejmě byl a ti mu právě řekli, že má jednat se soudním znalcem.

Až budu mít zajímavé informace, vložím je sem.

A aby byla legrace, volala mi jiná známá, zjistila že na autě od maminky zůstalo ve velkém TP maminčino jméno, na malém je její, nyní na to přišli a chtějí jí sebrat auto... Ten svět je nějaký divný. Je pravdou, že mám dost často podobný pocit jak uvádíte i Vy.

Přeji hezký víkend.


doplněno 15.01.17 16:12:

Dobrý den,

jak jsem slíbil, jak věci pokročí, že uvedu jak vše dopadlo. A dopadlo.

Sehnal jsem nakonec pouhé 2 soudní znalce, jeden v Brně a jeden v Praze, oba věděli co je třeba dělat. Oba shodně řekli, že postoj pracovníka STk byl neuvážený, protože takto může komukolůiv přidělat jen potíže, není-li vůbec schopen sdělit, na základě čeho vyřkl to co vyřkl.

Postupovali jsme takto:

- u výrobce jsme si vyžádali projetí jejich databáze s vozidly, aby nám poskytli potfvrzený dokument s čísly VIN... apod. vč. informace, zda byl někdy nějaký problém - dokument jsme ziískali i s potvrzením - výseldek - není žádný problém, auto ani nikdy nebylo kradené, všechny čísla odpovídají

- legrační se jeví i vyjádření pracovníka STK, že na motoru nelze přečíst číslo motoru, když i ve velkém OTP je uvedeno, že číslo se nevyznačuje! - jak podotkl soudní znalec z Prahy, kterého jsem objevil nejdříve, lze lehce dohledat na internetu (solidní člověk se snahou pomoci), k tomu moje poznámka, kterou jsem zaslechl při jiné příležitosti..."no ono je to těžké s těmi lidmi těžké...možná ještě včera prodával pizzu a dnes je z něho velký specialista STK"

- předali jsem auto soudnímu znalci, dle sdělení nějakou metodou kontrolovali příp. navařování, manipulaci s číslem apod., u toho jsme nebyli, auto tam po předchozí domluvě bylo 24 hodin

- výsledkem je posudek soudního znalce vč. fotografií inkriminovaných míst k danému problému

- s tím zašel kolega na úřad, kde mu vystavili rozhodnutí o povolení přeražení čísel, ty nechal v servisu vyrazit, tam i nafotili a s tím opět na úřad

- v ruce má nyní OTP s uvedením přeražení čísel, zdůvodnění ...

- auto lze používat normálně dále, vše je nyní tedy navíc úředně potvrzeno.

Všem přeji úspěch při řešení podobných problémů. Omlouvám se za případné překlepy či chyby.

Od: mzxy*
Datum: 15.01.17 16:20

auto je teď navždy zprzněno novou ražbou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.17 19:36
avatar

Pane Mzxy proč je "zprzněno" úředním vyražením-obnovou VIN?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.17 19:52

Pokud majitel nevěděl, že je kradené, neb padělané možná z toho vyjde bez úhony. Jinak, jedna z fint podvodníků, ročně se prodá okolo 100 tisíc aut, kradená a bouraná s úpravou. Jsou tam i jiné znaky v podlaze, v kufru, skla a.p., nanejvýše může být policii zabaveno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viviii
Datum: 15.01.17 22:37

Domnívám se ze zkušenosti, že "bezpečná identifikace od výrobce" nepomůže...jim jde zjednodušeně asi o to zjistit, zda VIN byl vyražen povolenou technologií a kdo ho vyrazil - od výrobcve by pomohl spíš doklad, že vědí, že VIN byl přeražen a např.že ho přerazil výrobce. Též jsme to řešili a Vámi zmiňovaný doklad nepomohl, by´t původně úředníci řekli, že ho chtějí, pak nás s ním beztak vyhodili, že právě chtějí to, co zmiňuji...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.