Povinné ručení

Od: Datum: 23.11.16 18:55 odpovědí: 8 změna: 24.11.16 10:21

Musím platit povinné ručení na auto když nemamm platnou technickou prohlídku a ani jií zatim nechci?

Stejně stim nesmim jezdit a kdybych jela tak platim vše já, tak k čemu platit pov. ručení když v případě neplatné technické pojištovny nic neproplácí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.16 19:00
avatar

Ano, povinné ručení platit musíte (jak název napovídá, je to povinné), bez ohledu na to, jesli s autem jezdíte, nebo ne. Máte trochu naivní představy, doporučuju si o tom něco málo zjistit, včetně o ježdění bez platné OTP. Jinak se může stát, že se budete divit i ušima.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 23.11.16 19:24
avatar

@magdon trochu zaostává... - na jednu stranu ano, vůz s platným TP by měl mít pojištění. Na druhou stranu už ČKP neřeší statistiku a když je vůz v garáži nebo odstaven někde mimo veřejnou komunikaci, za nepojištění pokutu nedostanete. Pouze s tím nesmíte nikam vyrazit na projížďku - jinak byste byl vystaven postihu za provoz bez povinného ručení. Nehodu samozřejmě platil ze svého.


doplněno 23.11.16 19:30:

ústavní soud ČR :

"Povinnost uzavřít smlouvu o pojištění odpovědnosti je navíc podle ust. § 1 odst. 2 zákona o pojištění odpovědnost spojena s provozováním vozidla, respektive ponecháním vozidla na pozemní komunikaci, nikoli však s pouhým držením vozidla, které provozováno, respektive ponecháno na pozemní komunikaci není."


doplněno 23.11.16 19:33:

"Ústavní soud si je vědom skutečnosti, že vedlejší účastník nemá možnost zjišťovat, zda bylo či nebylo vozidlo bez pojištění odpovědnosti fakticky použito k jízdě nebo ponecháno na veřejně přístupné pozemní komunikaci, a disponuje pouze informací podle ust. § 15 odst. 3 zákona o pojištění odpovědnosti. Ustavní soud k tomu uvádí, že již ze samotné skutečnosti, že je vozidlo vedeno v registru, je samozřejmě možno dovozovat, že vozidlo je také provozováno (zpravidla tomu tak bude), to nicméně pouze za situace, kdy nebude jeho vlastníkem (provozovatelem) dostatečně prokázán opak.”

Jestliže se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu kdykoliv přerušit provozování svého vozidla a neodevzdat registrační značky vozidla do depozita, tak si raději vždy opatřete příslušné důkazy, že vozidlo není skutečně provozuschopné.

A k pokutě - ne, nikdo by vás pokutovat neměl, ale může se najít aktivní blbec a máte důvod na řešení po úřadech či soudech...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.16 19:30

Takže opravdu pokutu nedostanun od nikoho ani úřadů?

Aspon bych nemusela dávat čísla do úschovy.

Datum: 23.11.16 20:02
avatar

ale musíte dát značky do uschovy.

zákon 168/1999, §15

5) Pokud pojištění odpovědnosti zaniklo a nebyla-li ve lhůtě 14 dnů ode dne tohoto zániku pojištění uzavřena nová pojistná smlouva týkající se téhož tuzemského vozidla, na základě které vznikla nejpozději uplynutím této lhůty povinnost pojistníka platit pojistné a povinnost pojistitele poskytnout pojistné plnění pro případ pojistné události, je vlastník tohoto vozidla povinen nejpozději ve stejné lhůtě požádat příslušné registrační místo o vyřazení vozidla z provozu podle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.16 19:31
avatar

Nemusíte mít uzavřené pojištění, ale musíte donést značky na evidenci vozidel

... případě neplatné technické pojištovny nic neproplácí.
mýlíte se, tak to určitě není!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 23.11.16 19:35
avatar

tak tak - pojišťovny zaplatí vše poškozenému, ale po vás bude částky požadovat !

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mzxy
Datum: 23.11.16 22:12

pokud auto nevyřadíte z provozu a nebudete mít sjednanou pojistku, může vám udělit pokutu úřad, na základě oznámení ČKP nebo na základě jeho vlastního zjištění

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 24.11.16 10:21

Pokud není provozované (= stojí mimo veřejně přístupné komunikace, např. na oploceném soukromém pozemku) tak povinné ručení mít nemusíte. Je k tomu povinnost dát vozidlo (značky) do depozitu = pokud jen ukončíte povinné a značky si necháte, tak hrozí sankce.

Platnost technické s tím nesouvisí, jen pro vyzvednutí vozidla z depozitu musíte nejdřív udělat TK (a bez značek na ní nesmíte přijet po ose)

PS: Pokud stojí-parkuje na ulici nebo veřejném parkovišti, tak provozované je a povinné mít musíte. Např. pokud se samovolně rozjede a do něčeho nabourá...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.