Parkování v protisměru

Od: Datum: 08.11.16 07:02 odpovědí: 41 změna: 16.11.16 13:36

Dobrý den, nevím jestli tato otázka patří přímo do této rubriky.

Má někdo zkušenosti s přestupkem: Parkování v protisměru?

Ulice v rodinné zástavbě. Jeden ( možná širší ) pruh, ale obousměrný provoz. Rozhodně tam kolem sebe 2 auta neprojedou. Jedno musí vždycky zastavit a uhnout. A ano, zaparkoval jsem v pravo po směru jízdy, což jsem neměl. Jinak auta běžně stojí po obou stranách. Není tam středová čára.

A teď zvažuji, dohadovat se s nima a případně jaké použít argumenty. Nebo ne. Je jasné, že sklopit uši bude lepší, ale zas dostat pokutu za to, že jsem jen rušil estetickou stránku ulice je trochu moc.

Díky za tipy.


doplněno 08.11.16 07:35:

Omlouvám se, tisková chybička. Zaparkoval jsem vlevo ve směru jízdy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.16 07:14
avatar

Vaší otázce příliš nerozumím. Ptáte se na parkování v protisměru, přičemž píšete, že jste zaparkoval vpravo ve směru jízdy. Pokud jste pokutován za přestupek, viděl bych to spíš na porušení § 25 odst.3 zák.č.361/2000 Sb., kde se praví: Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.11.16 07:33

Omlouvám se, zaparkoval jsem vlevo. Ale paragraf co píšete odpovídá.

Datum: 08.11.16 08:04
To by ale museli dostat pokutu všichni, co v té ulici parkuji. Já se raději otocim, protože to je jak pest na oko. Ale o paragrafech v tomto smyslu jsem neslyšel. Samozřejmě ze musí obeznamit s tm jaký paragraf jsi porušil. Pak uvidis
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 08:10

Jelikož je tam obousměrný provoz, tak jsem stál na špatné straně, to chápu. Lépe řečeno chápal bych to u dvouproudé silnice, ale u jednoho pruhu. Je to asi sporné. Na čtení paragrafů moc nejsem. Lépe řečeno vůbec tomu nerozumím.

Od: asd1
Datum: 08.11.16 10:37

Sporné to není vůbec. V obousměrné ulici smíš stát jen vpravo ve směru jízdy. Vlevo jen v jednosměrce. Počet pruhů je vedlejší.

Je to kvůli odrazkám/ osvětlení - předek bílý zadek červený a kvůli vyjíždění, kdy vlevo vidíš do pruhu jen dozadu v zrcátku, ale dopředu až když vyjedeš půlkou auta do silnice...

Mmch. při stání musí zůstat 3m pro každý směr jízdy tj. 6 metrů - podle popisu se v té ulici nesmí parkovat vůbec ;) Ale pokud místní policajt není pako tak se to v zástavbě běžně toleruje, stačí když projedou hasiči/ záchranka, netvoří se zácpy a nejsou tam bouračky...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 08.11.16 08:36
avatar

Dohadovat se nemá cenu, udělal jste přestupek, tak neste následky. Paragraf hledat nebudu, ale parkovat v obousměrné ulici smíte pouze vpravo ve směru jízdy. Na počtu pruhů nezáleží. Co na tom vidíte spormého? Jestli to nevíte, tak to snad ani nikomu neříkejte. Že nečtete zákony je Váš problém, ale v to případě nemáte na silnici co dělat. Jak jste se na to parkovací místo vlevo dostal? Logicky jste musel aspoň kousek jet v protisměru. A jezdit v protisměru se prostě nesmí (pokud to nevyžaduje mimořádná situace).


doplněno 08.11.16 16:01:

Když nevidíte nic sporného, proč jste ve svém příspěvku v 8:10 psal: "Je to asi sporné"? To už si nepamatujete?

Podle Vás by se tedy měli rozlišovat ulice, kde tohle pravidlo platí a kde ne? Podle čeho? Snad podle počtu aut, které tam denně projedou? Podle počtu pruhů v každém směru? Podle osvětlení? Podle věku řidiče?... *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 11:20

Sporného na tom nevidím nic. Jen mi to připadá na hlavu postavená. Přeject přes protijedoucí pruh a zastavit mě nikdy nenapadlo. Ale řešit tohle v ulici, kde se vejde jedno auto a je tam minimální provoz se mi zdá opravdu úsměvné.

Datum: 08.11.16 09:45

Tento paragraf bol schválený preto,lebo dochádzalo ku važným haváriam.Ak zaparkujete vľavo v protismere v smere jazdy,tak pri vychádzaní na cestu je nedostatočný výhľad na cestu dopredu, najmä, ak zaparkujete a pred vami stojí dodávka a pri výjazde nevidíte dopredu a narazí do vás oproti idúce auto.Pri jednosmerke to nevadí lebo v spätnom zrkadle auta vidíte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mzxy*
Datum: 08.11.16 10:34

Jde o stále rozšířenější nešvar, u nás na vesnici také někteří idioti "parkují" v protisměru, protže je tam bankomat nmebo koloniál...zastavit kousek dál po smru jízdy na krajnici, zvednou prd*l z auta a dojít 20 metrů pěšky je zatěžuje...Tak vgyjedou do protisměru a zaparkují v protisměru na krajnici čelem k přijíždějícím vozidlům

každé ráno cestou do práce míjím tyto hlupáky, parkující v protisměru, tedy na MÉ straně - na krajnici, čelem k MÉMU jedoucímu vozidlu a svítí mi tlumenými světly přímo do očí...to samé když projíždím kolem koloniálu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 08.11.16 10:36

Jde o stále rozšířenější nešvar, u nás na vesnici také někteří idioti "parkují" v protisměru, protže je tam bankomat nmebo koloniál...zastavit kousek dál po smru jízdy na krajnici, zvednou prd*l z auta a dojít 20 metrů pěšky je zatěžuje...Tak vgyjedou do protisměru a zaparkují v protisměru na krajnici čelem k přijíždějícím vozidlům

každé ráno cestou do práce míjím tyto hlupáky, parkující v protisměru, tedy na MÉ straně - na krajnici, čelem k MÉMU jedoucímu vozidlu a svítí mi tlumenými světly přímo do očí...to samé když projíždím kolem koloniálu

Doufám že brzy přijde doba kdy začnou dostávat pokuty VŠICHNI

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 11:14

Tohle bylo v zástavbě před rodinným domem. Nenapadlo by mě přejíždět protipruh. Je tam cca 4 m volné vozovky, kde se jezdí oběma směry. Nehledě na to, že tam nejde ject víc než 40.

A ještě je tam provoz v průměru tak 3 auta za hodinu

Datum: 08.11.16 11:04

Takhle se parkuje v zástavbě běžně. Dodržuju předpisy, rychlost, používám blinkry, zastavuju před přechodem, ale tohle je buzerace. Výjezd z takového místa je bez problému (pokud se člověk rozhlédne a někdo tam nejede 80). Jinak by auto s řízením vpravo muselo parkovat obráceně. Oslňování tlumenými světly je taky nesmysl a to přesto, že pravé svítí jinak než levé. Ale to by člověk nemohl vyjet na silnici plné jednookých aut, případně aut se špatně seřízenými světly nebo tupců kteří netuší, že se mají dálková ztlumit.

Obávám se, že si váš pochůzkář našel místo, kde si bude plnit normu zásahů. A jednoho dne ho třeba napadne napařit pokutu všem, protože nezůstaly dva průjezdné pruhy. No a za rok na stejném místě TSK vyznačí parkovací zónu. Pokud na služebně nenarazíte na blbce, tak pomáhají takové argumenty (teda ne nadávky policajtům). Také zabírá, že když jste parkoval, tak kolem jelo policejní auto a že kdybyste dělal něco špatného, tak oni by vám to v rámci preference prevence před represí určitě sdělili.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mzxy*
Datum: 08.11.16 11:36

je jedno kde má auto řízení a jak hustá je zástavba, zákon je jen jeden a platí pro všechny, to je DEMOKRACIE

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 11:52

Zákon je jen jeden a platí pro všechny ... ale jeho dopad na jednotlivce záleží na posouzení vykladače zákona. Jinak by třeba nemohlo být různě posuzováno vrhání vajec na Paroubka a na Zemana nebo role Svobody, Hudečka a Béma v projektu Openkrad.

Podle zákona v té popisované ulici nesmí stát nikdo, stejně jako ve většině ulic v Praze a větších městech.

Podle zákona by se už dávno nemělo jezdit po pražském okruhu, který je 6 let provozován ve zkušebním provozu jen proto, aby ŘSD nemuselo dostavět požadované protihlukové stěny. Třeba bychom mohli parkovat tam.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.11.16 12:22

pokud chcete parkovat vlevo ve směru jízdy a nejedná se o jednosměrku, tak snad není takový problém auto otočit a zaparkovat tak, aby stálo po směru jízdy.


doplněno 08.11.16 13:21:

tak jinak: pokud chcete při jednorázovém parkování stát vlevo ve směru jízdy, je takový problém auto otočit a zaparkovat tak, aby stálo po směru jízdy?

Takže buď chci a otočím se, což mi zabere max. 10 sekund navíc nebo to tam prostě fláknu a mám to v pí.. A pak kňučím, že to je buzerace! Na druhou stranu, když má člověk známé, tak to tam "zaparkuje" tak, že je ulice neprůjezdná a nazdar. A nic se mu nestane. Takže je jen na vás co si vyberete;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 12:28

To určitě není, bylo to jednorázové parkování, normálně se v těchto místech nepohybuji.

Od: asd1
Datum: 08.11.16 13:35

Otočit za max.10 sekund v úzké ulici? Pošli video jak to děláš :D Možná tak se Smartkou. Normální auto pojede až na křižovatku nebo vjezd, tam dává přednost a pak jede zpátky k místu = jsi minimálně na minutě.

V každém případě to není důvod aby se parkovalo v protisměru. Přestupek to je a měl by se trestat (poprvé stačí domluva)

Otočení až na další křižovatce se hodí když tam je zákaz stání/zastavení např. kvůli čištění. Už se mi stalo že jsem točil v půlce, zaparkoval mezi auta a za hodinu všechny auta fuč - zákaz byl značený jen z jedné strany.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 13:10
avatar

Tomáši,

Vy nechcete číst správnou odpověď, jen chcete aby s Vámi někdo souhlasil. Proto jste dal jedinému Tondovi, který s Vámi souhlasí o porušování předpisů, doboru odpověď.

Ostatní Vám sdělují, že jste porušil předpisy, já se k nim přidám, ještě doplním čerstvou zkušenost z ulice, kde parkují auta podobně. Jel náklaďák s přívěsem, přivez polyš na stavbu a neprojel, páč tam nenechali dost místa. Ulice byla mírně do zatáčky a jemu nestačí zbytek prostoru. To bylo hněvu na ostatní auta, ale nikdo nespílal nákladékovi, ale ten osobákům, které tam parkovali špatně.

Vy jste špatně parkoval v protisměru, další přestupek že jste nenechal průjezd 6 metrů. Věřím tomu, kdybyste stál vpravo, nikdo Vám pokutu nedal.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.11.16 16:53

Milane, a co když parkuji v protisměru, avšak tak, že celé auto stojí na trávníku mimo vozovku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 17:02
avatar

Tak opět porušuješ zákon a hrozí sankce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 13:01

Tak jsem hledal v silničním zákoně (§ 26 - 27) jak je upraveno zastavení a stání a o tom, když vozidlo stojí mimo vozovku, ale čumákem do protisměru, jsem nic nenašel. Pomůžeš mi, prosím?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 10.11.16 13:03

veřejná zeleň ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 13:14
avatar

zák.č. 361/2000 Sb. v platném znění, § 25

(1) Řidič smí zastavit a stát jen

a) vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo,


doplněno 10.11.16 18:18:

V našem městě se stání na obecním pozemku (veřejné zeleni) kvalifikuje jako neoprávněný zábor pozemku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 18:08

Příteli, to se jedná o stání nebo zastavení na vozovce a ne mimo ni. Možná by to vadilo té veřejné zeleni, protože ten kousek trávníku vedle silnice je obecním pozemkem, ale kde je to psáno jako přestupek?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 18:21
avatar

Toníku, moc Ti nepomůžu, ale nasměruji Tě na zákon 361/2000, kde je uvedeno, kde se smí parkovat. Nebo si myslíš, že se může zajet na chodník, palouk, trávník, hřiště, přikop atd?

Zkrátka je dovoleno parkovat tam, jinde ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 17:57

A co zásada, že to, co není zákonem zakázáno, je dovoleno? Je špatná?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.16 06:38
avatar

Musíš se stále učit, stejně jako já. Je zakázáno parkovat jinde.

Pokud je něco nařízeno, že se to musí dělat takto, nesmí se to dělat jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.16 06:40

Spíš jsem chtěl objasnit, jak jsem přestupek spáchal. 3 m jsem tam nenechal ani já, ale ani ostatní řidiči, ale jen já měl auto opačně. Jde mi o to, jestli se s nima mám začít dohadovat a riskovat vyžší pokutu, a nebo ignorovat to že o 30 m dál stáli auta na trávníku, které nikdo nepokutoval a s orgánem souhlasit.

Datum: 09.11.16 06:52
avatar

"...jak jsem přestupek spáchal."

Vy to zřejmě pochopit ani nechcete. Jak jste se na to parkovací místo dostal? Abyste tam vůbec mohl zaparkovat, musel jste kus jet v prtisměru. Už to samo o sobě je přestupek. Ale klidně se s policajty hádejte, jsou to Vaše peníze.

Že kus dál někdo stojí na trávníku je taky špatně, ale Vám nepřísluší to řešit. Jak vůbec víte, že za to taky nedostal pokutu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.16 07:10

Todle mě začíná bavit.

Je tam volná jeden jízdní pruh, a provoz v obou směrech. Pokud se tam potkají 2 auta, jedno zajede z pravidla do vjezdu do garáže nebo na pozemek a tím umožní druhému průjezd. Poté se vrátí do pruhu a pokračuje svou cestou dál.

Vysvětlíte mi, jak jsem na téhle silnici mohl ject v protisměru?

Na trávníku stál soused, a stojí tam stále, protože marodí.

Datum: 09.11.16 10:47

Oni si tu silnici asi nedovedou moc představit. Když v pravém pruhu parkují auta a vy jedete proti nim v jediném volném zůstavajícím 3m pruhu. Takže přejíždíte do protisměru až ve chvíli, kdy zaparkujete.

V protisměru ale jede celou dobu auto, které jede proti vám, protože jemu v jízdě vpravo překáží parkující auta. A ještě je zajímavé, jak často tito projíždějící mají problém uhnout, když překážku v provozu mají oni na své straně. Já v tu chvíli uhybám automaticky, ale některým to zřejmě narušuje ego.

Situaci znám z okolí svého bydliště a většiny starší zástavby rodinných domků a běžně se tam desítky let parkuje po i proti směru jízdy. Porušením předpisu je ale obojí a když nás nějaký MP bude chtít buzerovat za jedno nebo druhé, tak může.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 17:08
avatar

Zase budu za špatného. Někdy to vadí, jindy to nevadí. A policajt nebo městapák by měl umět posoudit situaci, jestli uplatnit příslušný paragraf, protože to řidič neodhadl a vozidlo vadí nějakému provozu, nebo se na to vybodnout a nechat to být, když usoudí, že o nic nejde. Ale myšlení bolí a odměny za aktivitu jsou příjemné, tak proč nebuzerovat? Pardon nevyžadovat DŮSLEDNÉ plnění zákona. A teď do mně.


doplněno 08.11.16 18:23:

Milane, nikoliv selekci osob. Ale selekci okamžitých situací. To stejné jednání za různé dopravní situace a na rozdílných místech, má rozdílný význam. Od zcela nedůležitého, až po nebezpečné. A to je to, co by měl umět zohlednit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 17:23
avatar

Pane Nikdo, proč do Vás za Váš názor? To snad nikdo neudělá.

Já se jen zeptám, zdali Vás chápu dobře. Policista by tedy měl přesupek přehlížet, nebo vybrat které přestupky (ne)bude řešit, popřípadě odmítnou stížnost někoho, že tamten porušuje předpis?

Jako selekci osob a přestupků?

Přeji hezký a klidný podvečer.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 18:27
avatar

Pro : milancukrar

Máš pravdu, šiř pravdu, cti pravdu. Vše OK. Plně a bez výjimky s Tebou souhlasím. Bohužel žijeme ve státě, kde je spousta zákonů či nařízení, které sice stvořili, ale už při jejich schvalování se ví, že ten a ten zákon, či to a to nařízení se nebude dodržovat. To jsou zákony (nejen silniční ...) jen alibistické, aby bylo podle něčeho možno někoho odsoudit, určit vinu. Ono, pokud se nic nestane, nic se neděje, policisté projíždějí okolo a jsou rádi, že doprava "jede", většinou (!). Až se něco pokazí, stane se nehoda, škoda, pak se dotyčné nařízení "oživí", najde pachatel a všichni jsou rádi ... Milane, když se podíváš po těch sídlištích (nejen), tak zjistíš, že skoro nikde v celé republice se neparkuje, obzvláště v noci dle zákona. Těch šest metrů bys asi nikde (až snad na výjimky) nenašel ! Je to prostě nereálné a trpí se to. "Hlavně aby tam projela sanitka a hasiči..." Parkování na levé staně v protisměru je nefér, je to proti zákonu. A fertik. Ale z hlediska nějaké škody, újmy na majetku, blokování dopravy (tedy pokud je zaparkován u krajnice jako ostatní), není to žádný hrdelní zločin. Když vidím, jak na různých akcích, ať na fotbal či hokej ...to bývá marast. Někdy je to zablokované vše. A pokud nejde o život, policisty neuvidíš. Mám kamaráda a ten razí heslo, neškoď, nepřekážej, neohrožuj a dojeď domů v pořádku ...Myslím, že je to správný názor (dělal několik let v dopravě). Nikoho nenabádám k porušování zákona, zákon se má ctít, ale není to Korán či Bible, že za to budeme upalovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.16 18:45
avatar

realisto, já s Vámi souhlasím. Třeba v na chalupě v naší ulici žádné auto nestojí jak má, páč tam není místo. Jednou jeden zlý soused zavolal na policii a požádal aby přijeli udělat pořádek. Přijeli, půl hodinky měřili, vyšetrovali a špatné řidiče sankcionovali (na zlost sousedovi) jen domluvou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 18:29
avatar

Nekázeň a ignorování silničního zákona začíná právě tady, u parkování v protisměru.Takže si to přeberte a nechovejte se jako ostatní.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.11.16 06:50

V životě by mě nenapadlo přeject přes středovou čáru do protisměru a tam zaparkovat. Viděl jsem v Plzni magora co to zkusil a málem ho sestřelila tramvaj při vyjíždění. V tomto případě je tento zákon zcela na místě. Ale v ulici kde přejede pár aut za hodinu a díky zaparkovaným autům jen jeden jízdní pruh.

 

Od: asd1
Datum: 09.11.16 11:03

V té ulici nesmí parkovat nikdo (3m volno pro každý směr jízdy), ale ty jsi k tomu navíc zaparkoval v protisměru = už dva přestupky a tím jsi překročil hranici kterou policajt toleruje.

Podle zákona by měli brát všechny co tam parkujou, ale selský rozum jasně říká, že v klidné ulici u baráku parkování není problém a jeden pruh stačí. Naštěstí policie tyhle případy řeší jen na udání.

Pokud parkuješ v protisměru a máš před sebou dodávku, tak při vyjíždění můžeš vystrčit čumák auta zrovna před to jedno auto za hodinu - nevidím rozdíl mezi tramvají v Plzni a klidnou ulicí. V noci potkávačky oslňují - na pravou stranu svítí dál = nahoru (v Anglii to mají naopak).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 19:37
avatar

Spáchal si přestupek, budeš tedy platit sankci. Nerozumím tomu, o čem by si se chtěl dohadovat.

Estetika parkování jako důvod tohoto paragrafu je až na několikátém dalším místě. V prvé řadě jsou motorová vozidla povinně zezadu opatřena červenými odrazkami, které do jisté míry zlepšují "čitelnost" a přehlednost v noci nebo za snížené viditelnosti pro řidiče, která takováto auta míjejí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nalimek
Datum: 16.11.16 13:11

Ahoj,

pri stani (doba nad zastaveni) je potreba aby pro kazdy smer jizdy zustalo alespon 3 m vozovky, jinak je tu stani zakazano, pri stani v jednosmerne ulici je treba aby zustal alespon jeden jizdni pruh 3 m vozovky. Soucasne je nutne dodrzovat ostatni ustanoveni. Sam sis odpovedel, ze stani je tam zakazano a pokud nezustane alespon jeden jizdni pruh 3 m siroky i zastaveni ! Proste a jasne projektatnt teto ulice by mel byt povesen za pohlavni organ na nejblizsi strom a nesundat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.16 13:36
Nalimek: Prostě a jasné to projektoval někdo v době,kdy auto mel málokdo a tak to stačilo. Takže za pohlavní organ jste tady akorát vy
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.