Propadlá STK deposit?

Od: Datum: 01.11.16 10:55 odpovědí: 11 změna: 04.11.16 10:50

Zdravím. Mám už asi měsíc propadlou STK na autě s kterým nejezdím, měsíc také neplatím povinné ručení, smlouvu jsem vypověděl a novou zatím neuzavřel. Auto nechci dávat do depozitu, protože jsem se dočetl, že pokud bych si chtěl značky z depozitu vyzvednout musím mít platnou technickou zkoušku, což je ale nereálné zařídit bez značek že? Poradíte mi co dělat? Nechci platit pojištění, jelikož auto nějakou dobu jezdit nebude...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krtek*
Datum: 01.11.16 10:57

blbost..mám značky od auta v depozitu už 16let..a STK to auto určitě nema :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rora®
Datum: 01.11.16 11:08

http://www.vseoautech.eu/auto…jak-dat-auto-do-depozitu.htm, tady se opravdu píše, že k vyzvednutí je třeba platná STK. Tak pak asi auto na STK dopravit na valníku a s sebou protokol o uložení značek v depozitu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 01.11.16 11:26
A jak tu technickou provedete,když už ji máte propadlou?
Třeba "spořiví" motorkáři dávají na půl roku do depozitu(aby nemuseli platit),ale technickou udržují v pravidelných cyklech.
To je bohužel,ale mimo Vás...Vy už platnou technickou nemáte...oficiálně dopravit na STK na podvalníku!
Pokuď provozovat auto nechcete,odevzdejte značky do depozitu...nevěřím,že si je do roka vyzvednete a pojede s autem na STK,neb tomuto autu jistě nepropadla STK jen tak...(vážná závada,koroze,Peníze...)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 01.11.16 11:46

podle zákona máte auto buď vyřadit z provozu, nebo uzavřít povinné ručení, nechci nechci nechci, to je projev dítěte z pískoviště...Bez TP se dá auto v pohodě dopravit na STK na odtahovce, akorát to něc o málo stojí

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jiriprskavec
Datum: 01.11.16 14:09

Čistě teoreticky co mi hrozí pokud auto nepojistim a nedám značky do depozitu?

Datum: 01.11.16 14:43
avatar

Po zrušení vymáhání výpalného od kanceláře pojistitelů za nepojištěné (i když neprovozované) auto de facto nic. Pokud bude takové auto stát na soukromém, veřejnosti nepřístupném, pozemku nebo třeba v soukromé garáži, pak to auto nemůže způsobit nehodu a tedy není důvod mít PR. PR je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou PROVOZEM motorového vozidla.
Jen jako poznámka - čistě teoreticky může škodu způsobit ale i neprovozované a odstavené auto - samovznícení a poškození čehokoli od toho požáru, ekologické škody (únik kapalin), ale třeba i vandalismus (nějakého pitomce napadne vám to auto třeba vytlačit z pozemku na veřejnou komunikaci a pod.) a pak by nepojištěné vozidlo mohlo být (čistě teoreticky) problém jdoucí za vámi jako majitelem. Takže by bylo dobré na toto myslet a nepojištěné auto zabezpečit.
Další čistě teoretický problém by mohl vzniknout, pokud by se našel nějaký vyčůránek či někdo, kdo by vám chtěl uškodit a pokusil se vás obvinit zfalšovaným protokolem o nehodě ze způsobení škody daným vozidlem. Pak jste sice porušil zákon (vozidlo nebylo pojištěné), ale pokud budete schopen doložit, že vzidlo prokazatelně nikde nejezdilo (třeba protože nemohlo - nemá motor atd) třeba pomocí fotek, svědků, pak byste se z toho nejspíš bez problémů dostal a problém by měl ten nahlašovatel - pokus o pojistný podvod.
Pokud vím, tak sankce za nepojištění auta (viz výše) žádné v současné době nejsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 01.11.16 16:16

to není pravda, ČKP zašle podnět k nepojištěnému autu příslušnému úřadu a ten vyměří pokutu, někdy rovnou bez projednání příkazem, nezaplacená pokuta je exekučním titulem, který se předává exekutorovi, ale pokuty jsou výrazně nižší než sankce od ČKP

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jiriprskavec
Datum: 01.11.16 16:40

Můžete tuto informaci reálně podložit?

Přece nebudu pojišťovat auto, které je nepojzdné, které je zavřené v samostatné garáži, které nemá STK

Datum: 01.11.16 17:06
avatar

Opravdu jste jako malé dítě-Nehci platit PR,nechci dár RZ do depozity ,nechci jej provozovat. Tak proč ho chcete mít?Prostě auto mám na to aby jezdilo,nelze-li jej již udržet provozushopné a je to vzácný kus=uložím do depozitu a průběžně budu renovovat= nemusí být PR a dle zákona doložím co se s autem děje-bude dít.Vlk se nažere a koza zůstane celá ,je-li to běžný kus tak odvezu na šroťák a trvale vyřadím=nemusím platit a nemusím se obávat postihu.Je se závadami ale chci jej ještě opravit a nemám momentálně peníze-opět depozit ale ne Vaše řešení!Prostě postupujte dle zákona nebo dělejte protizákonně to je vaše věc ale neptejte se jak to porušit!

Jinak technická lze udělat i bez RZ (tam i zpět odtahovkou ,do protokolu uvedou že vozidlo je bez RZ) a pak uzavřít PR a dojít na úřad vyzvednout RZ a v klidu pak jezdit!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 17:08
avatar

Poprosím vás o uvedení zdroje, přesněji odkaz na zákon a odkaz na sazebník pokut za tento přestupek.
Proč chci odkazy
1) Pokud jsem to totiž prověřoval já ihned po zrušení sankcí od ČKP, tak ano - RZ musíte odevzdat do "depozitu" pokud autu propadne platnost TK, ale pokud to neuděláte, tak sice porušíte zákon, ale sankce za to žádná nebyla.
2) Jak to ČKP zjistí, když např. dotyčné auto nejezdí, tj. nemá platnou TK už od roku 2004, sice PR v období sankcí mělo, ale okamžitě po zrušení snkcí už zase nemá (tj. cca 3 roky)?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tombrava
Datum: 04.11.16 10:50

vzhledem k tomu, že předchozí diskuze ustala v bodě tvrzení proti tvrzení a i já hřešil a před 10lety vyfasoval pokutu 1500Kč od MÚ/odb.dopr. za nesplnění (asi 3 měsíční) nepojištění auta a mám to černé na bílém příkazem o uložení pokuty, zajímalo mě, jaká je situace v zákonu č.168/1999sb vlastně teď po té předloňské eliminaci možnosti pokutování Kanceláří pojistitelů, a domnívám se, že hrozí reálně pokuta do 10 tis. i za "neodevzdání" (i za situace, kde je vozidlo ve stavu neprovozováno=umístěno na soukr. neveř. místě):

"§ 23a (1) Přestupku se dopustí ten, kdo

a) provozuje vozidlo bez pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, ačkoliv musí být tato odpovědnost pojištěna podle zvláštního právního předpisu,3e)

b) neodevzdá příslušnému orgánu, který vede evidenci vozidel, státní poznávací značku a osvědčení o technickém průkazu vozidla v případě zániku pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla podle zvláštního právního předpisu,3f=§ 15 odst. 7 zákona č. 168/1999 Sb.

c) nepředloží při provozu vozidla na požádání příslušníka Policie České republiky doklady o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla stanovené zvláštním právním předpisem.3g)

(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) lze uložit pokutu do 20 000 Kč a zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel až na dobu jednoho roku, za přestupek podle odstavce 1 písm. b) lze uložit pokutu do 10 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. c) lze uložit pokutu do 500 Kč.

§ 15 Evidence pojištění odpovědnosti

(1) Pojistitel sděluje Kanceláři údaje o vzniku, době přerušení, změně a zániku pojištění odpovědnosti nejméně v rozsahu údajů, které stanoví ministerstvo vyhláškou, a to nejpozději do 1 měsíce ode dne vzniku příslušné skutečnosti.

(2) Kancelář sděluje údaje podle odstavce 1 týkající se vozidel, která podléhají registraci vozidel, Ministerstvu dopravy.

(3) Ministerstvo dopravy porovnává údaje podle odstavce 2 s údaji jím vedenými a sdělí Kanceláři výsledek porovnání a údaje o vozidlech a o jejich vlastnících nebo provozovatelích, které nebyly sděleny Kanceláří, a to v rozsahu údajů podle odstavce 12 vedených v registru silničních vozidel. Kancelář má právo požadovat sdělení i jednotlivých údajů vedených v registru silničních vozidel, jsou-li pro to důvody vyplývající z její působnosti podle tohoto zákona.

(4) Údaje vedené Kanceláří týkající se vozidel a jejich vlastníků nebo provozovatelů mohou být Kanceláří sděleny pojistiteli.

(5) Pokud pojištění odpovědnosti zaniklo a nebyla-li ve lhůtě 14 dnů ode dne tohoto zániku pojištění uzavřena nová pojistná smlouva týkající se téhož tuzemského vozidla, na základě které vznikla nejpozději uplynutím této lhůty povinnost pojistníka platit pojistné a povinnost pojistitele poskytnout pojistné plnění pro případ pojistné události, je vlastník tohoto vozidla povinen nejpozději ve stejné lhůtě požádat příslušné registrační místo o vyřazení vozidla z provozu podle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

(6) Zjistí-li Kancelář na základě porovnání údajů podle odstavců 1 a 3, že po zániku pojištění odpovědnosti nebyla uzavřena nová pojistná smlouva podle odstavce 5, oznámí tuto skutečnost bez zbytečného odkladu orgánu evidence příslušnému podle registrace tuzemského vozidla, a to prostřednictvím registru silničních vozidel. Na základě tohoto oznámení orgán evidence ověří splnění povinnosti; zjistí-li nesplnění této povinnosti, postupuje podle zákona upravujícího podmínky provozu vozidel na pozemních komunikacích20).

(7) Údaje podle odstavců 2, 3 a 6 se sdělují nejméně jedenkrát měsíčně.

----------------------

Je to sice hodně kostrbatý tok informací mezi Pojištovna--->kanc.pojist.---->Min.dopr. ------>kanc.pojist.------->odpor evidence na MÚ, ale potenciální riziko zjištění a doputování informace na MÚ tu je reálně.

:

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.