Spaní v autě s nastartovaným motorem

Od: Datum: 31.10.16 22:21 odpovědí: 15 změna: 02.11.16 23:45
Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, zda mohu mít nastartovaný motor na místě na parkovišti na benzinové stanici v ČR? Děkuju
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.16 22:26
avatar

Ne. A nejen na pumpě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skoda7
Datum: 31.10.16 22:36
Jak to, že řidiči spí na parkovištích s nastartovaným motorem?
Datum: 31.10.16 22:45
avatar

To netuším. Stejně tak jako netuším, proč někteří řidiči překračují rychlost, předjíždí na zákazu atd. Až budete dělat autoškolu, tak zjistíte, že je to přímo ve vyhlášce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 22:56
avatar

Tedy nepátrám, jak kdo kde spí, ale nějak jsem si nevšiml, že by někdo spal s nastartovaným motorem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.16 22:58
avatar

@Promon Vyhláška nahrazena zákonem: Dovolím si citovat:

Řidič nesmí

b) obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu,

Nicméně pochybuji že by se tak dělo na parkovištích po celou dobu odpočinku. V první řadě to stojí benzín, potažmo naftu. Ve druhé je to opravdu obtěžující a nevím jak by se odpočívalo kdyby to tak dělal každý.


doplněno 31.10.16 23:09:

Ještě jsem měl dodatek který se smazal po času možné úpravy příspěvku. Takže vynechám co jsem psal o tom, jestli řidič je vlastně řidič, když jen přespává, a jestli parkoviště soukromé benzínky může takovou věc tolerovat a dodám jen poslední věc.

V diskuzi s policií by se dalo vyhrát (řidič-neřidič, soukromé parkoviště), nicméně neohlížel bych se na zákon, ale toleroval bych spící ostatní a chránil životoní prostředí. No a když by mi byla ukrutná zima, tak si ale přitopím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 31.10.16 23:49

"Jen tak" tj. zbytečně nechat běžet nesmíš. Ale pokud topíš, zahříváš motor/ odmlžuješ, dochlazuješ turbo atd. tak to můžeš legálně.

Obtěžuje to okolí a žere prachy, tak to zbytečně dělá málokdo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 06:36
avatar

Škoda, nepřesný dotaz, páč ano, může, ne nemůže. Hpdnocení vychází přímo ze sitace.

Buď mám důvod, aby motor běžel, pak je to legální. Pokud motor běží jen kvůli tomu, abyste obtěžoval ostatní, tak je to zákonem zakázáno.

Spaní s motorem nastartovaným není spaní, ale trápení..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.16 10:20

Když fouká kvalitní větřík, kabina je netěsná a k tomu trochu výfukový systém, tak je to dobrý spánek do říše věčných snů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 01.11.16 18:47

Ne je to nelegální a ani to auto by ti nepoděkovalo,tolik hodin běžet na volnoběh.Nehledě na to že by jsi se asi moc nevyspal. Vím že není dobrý říkat kdyby,ale kdyby ti náhodou selhal termospínač na ventilátor,tak teplota poroste,motor se uvaří a pokud poběží nadále,může auto klidně chytnout a ty s ním

Ohodnoceno: 0x
 
Od: osel59
Datum: 01.11.16 22:10

Ze všech odpovědí jsem nepochopil (jsem osel), proč bych si nemohl v zimě přitopit ve stojícím vozidle běžícím motorem - taky jak jinak, pokud nemám nezávislé topení. Třeba při čekání v mrazivém počasí nebo předehřev ráno před odjezdem. A stejně i pro odpočinek na dlouhé jízdě. Pokud vypnu motor a sedím (dřímnu) v autě, pak stejně neodjedu, skla se zamlží a při mrazu i namrznou zevnitř. Když byly u nás naposled minus patnáctky, nechával jsem ráno auto vrčet normálně a na chvíli zalez do tepla a nebyl jsem jediný. To se ráno nedalo. O přespávání v autě asi v dotazu nejde, celou noc je to nesmysl. Odpočinek v pohodě, neřešil bych.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.16 06:38
avatar

Osle, nevím, zdali jste či nejste osel, ale v otázce je jasně napsáno, spaní v autě s nastarto...

V mnoha odpovědí najdete napsáno, že to můžete.

Co dále není jasné?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.16 19:19
avatar

Já zase tvrdím, že nemůžete. Aspoň zákon v tomto hovoří jasně, už jsem byl ostatně několikrát svědkem, kdy to policajti pokutovali - typicku u nás na benzince, Schází se tam omladina, jak je zima, nalezou do aut a nechají je běžet. Což zase vytočí některého ze sousedů a volá policajty. Řešili jsme to i na školení řidičů - jednoznačně nelze, přitápět jedině nezávislým topením. Jedinou vyjímkou je uvíznutí v koloně např na dálnici, kdy nelze jen tak z auta odejít do tepla.

Ale upřímně : mě celá tahle otázka přijde vyhnaná ad absurdum. Mám už nalítano hrubě přes milion, ale poslední auto, které bylo nutné v mrazech nechat trochu ohřát, jinak nejelo, byla Š100. Vůbec nechápu, proč nechávat zahřát současná auta, výrobce to ostatně nedoporučuje, doporučuje zvolna vyjet bez vytáčení motoru. Jak je mráz, tak prostě vezmu flašku teplé vody, poleju skla - ty rozmrznou z obou stran, samozřejmě se prohřejí , alespoň natolik, aby se nezapotila do doby, než zabere topení. Sednu do auta a vyjedu - prosté, ne? Proč nasírat sousedy tím, že brzy zrána nechám vrčet a smradit auto pod okny, ne? A věřte, že to nejsou plky od někud zaslechnté, vyjíždím každodenně před 6 ranní a tak, pochopitelně i za mrazů, které na těch našich opičích horách dosahují i pod -30°C ( pravda, poslední roky to nebylo až tak).

To už úplně pomíjím možnost, že nastartované auto je sakra silným magnetem ´přinejmenším do něj může někdo šáhnout, v horším případě ukrást.

http://www.denik.cz/stredoces…cii-po-kolejich-20121207.html

Zase ze zkušenosti - neexistuje, že bych byl venku z auta a klíče uvnitř. Když už pominu výše uvedené kriminální důvody, tak mnohé auta se dovedou samy zamknout a to i nastartované (cca před dvěma roky jsem podobným nešťastníkům pomáhal vyříznout přední trojuhelníkové okénko na běžícím Sprinterovi -nebo oblíbený vtípek třeba Octávek : otevřu si kufr, něco z něj vezmu, klíče zapomenu v kufru, zabouchnu a je o veselí postaráno. Zažil nejeden kolega v dobách, kdy jsme jezdili Octaviemi.

Co se týče motoru na volnoběh - něco počtení zde:

http://www.auto.cz/otazka-sto…otor-volnobeh-az-jizdou-99856

http://www.autoforum.cz/zivot…vat-motor-zahrat-pred-jizdou/

Nechci v této otázce být za radikála - je mi vcelku jedno, kdo si jak mrší auto. to je čistě a jen každého věc. Ale spát v jiném autě než na spaní přizpůsobeném (kamion se spaním, obytňák) mě přijde špatný nápad. Já často nedojedu domů - když se třeba protáhne servis, nebo když mám nazítří servis nedaleko - tak prostě zajedu někam na ubytování. Všude se dá sehnat i za pár kaček, což sice nebývá pětihvězda, ale stále lepší, než se kroutit v autě.

Ale jak už jsem říkal - nemíním se tu s nikým hádat - každý svého štěstí strojvůdcem *smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.11.16 20:23
avatar

promone, jak zákon hovoří jasně, že se nemůže spát v nastartovaném autě?

Díky za poučení


doplněno 02.11.16 21:22:

Promone, když si přečtete moji diskuzi, tak určitě nenajdete souhlas se spaním v nastartovaném autě. Páč se člověk nevyspí. Je pak zbytečné psát o vetříesce pod oknem, které topí jen v létě.

Jen sděluji dokola, že to zákon nezakazuje, nechat z nějakého důvodu běžet motor. Vy tvrdíte, že bezdůvodně je to zakázané.

Oba máme pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.16 20:42
avatar

Spát v autě snad zákon neřeší. Běžící motor stojícího auta už jo - už tu kdosi dával i přesnou citaci.

Jak jsem už psal - já to neřeším, motor mi běží, jen když jedu. Nicméně nám to opakovaně zdůrazňovali při školení řidičů

Ale zkuste to vzít empatricky. Představte si, že Přijede nějaký Pávek v Vám pod okno, nechá svou PV3S hrčet a čudit na volnoběh a dá šlofíka. Za jak dlouho po něm vyběhnete? Navzdory tomu, co tu píšete?

Navíc dneska, v době kdy jsou ekoteroristé v sedle a mají potřebu řešit Startstop systémy - připravuje se zanedlouho prý povinně a nevypnutelně, mě podobné počínání přijde prostě jako blbá provokace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: damandys
Datum: 02.11.16 23:45

Můžete. Je to stejné jako s houbami, všechny jsou jedlé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.