Co hrozí za jízdu autem bez TK?

Od: Datum: 20.10.16 07:02 odpovědí: 10 změna: 20.10.16 16:58

Dobrý den,

co prakticky hrozí řidiči, který pojede na silnici s vozidlem (autem), které nemá platnou technickou kontrolu?

Hrozí pouze pokuta (případně přibližně kolik), připsání nějakých trestních bodů, nebo je také možné vozidlo odstavit a zakázat pokračovat v jízdě? Má na to nějaký vliv i to, jak dlouho už je TK propadlá?

Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.16 07:04

Pokuta do 2000Kč na místě, pokud jsde jen o propadlou technickou časem.

Pokud je ale na vozidle závada, které je uvedena v zákoně, tak klidně i o řidičák a 6 bodů.

Ohodnoceno: 0x

Od: mzxy
Datum: 20.10.16 07:32

podle rozsahu případné závady také znemožnění pokračování v jízdě

Ohodnoceno: 2x

Od: jmlc®
Datum: 20.10.16 07:37

A dodám, že pokud díky závadě na voze způsobíte nehodu, jdou za vámi zcela všechny náklady na likvidaci škody. Ono pak stačí "chybějící zrcátko" a právníci z pojišťovny vás udělají doživotním dlužníkem.

doplněno 20.10.16 09:14:

Už nedoložím, ale byl jsem likvidátor pojišťovny na POV-HAV 3 roky, a pár případů jsem zažil. Velmi často se slovíčkařením dokázalo hradit polovina plnění, sem tam se odmítlo, sem tam se dalo jako pojistný podvod... Velmi zajímavé situace.

doplněno 20.10.16 10:47:

Ale tak samozřejmě nebude krátit za urvané zrcátko při smyku na sjetých pneu ... - časté nehody jsou chybné předjíždění díky tzv. mrtvému bodu v zrcátku. Takže právě nehodu díky "nevidění" dalších na silnici jsem měl zrcátkem na mysli. Nebo nedbalost servisu - časté dotazy jsou tu "nebrzdí mi to, můžu ujet 200km?" - no a když se prokáže závada na brzdách před započetím jízdy a následné nehodě, může řidič platit doživotní rentu tomu, co ho srazil...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.10.16 09:07

jmlc, ale toto nedoložíte skutečným příadem, že? Když napíšte, že jel na úpně sjetých pneumatikách a znalec určil, že přímá příčina nehody byla sjetá pneumatika, pak s Vámi naprosto souhlasím.

To že chtějí pojištovny krátit plnění je všeobecně známo, ale poškozený se musí umět bránit.

Od: xyz
Datum: 20.10.16 09:31

Přesně tak.

To, co na vozidle nesplňuje technické parametry musí mít příčinnou souvislost s nehodou. Např. sjeté letní pod minimum a způsobená nehoda na vodě. Sjeté zimní a nehoda na sněhu. Nestejnoměrně brzdící kola a smyk s následnou nehodou atp. Při tom všem pojišťovna samo krátí, ale např. při smyku a nehodě nekrátí, když nemáte pravé zrcátko. ;)

Od: asd1
Datum: 20.10.16 10:03

Mmch. tohle všechno platí i pokud máte platnou TK ;)

Prošlá TK, vouidlo bez vážných/ nebezečných závad = sankce do 2000,-

Nebezpečná závada = vozidlo nezpůsobilé, bez ohledu na to jestli má nebo nemá platnou TK

Pojišťovny jsou často svině které hledají všechny způsoby jak platit co nejmíň, včetně protizákonných. Kdo se neumí bránit s tím vyj...u, kdo se bránit umí tomu plní podle zákona (a dělají u toho jakože jsou skvělá bezproblémová pojišťovna.)

Datum: 20.10.16 11:23

kolego asd, pojišťovny jsou svině, jak jim to dovolíme, nebo jak si jako akcionáři přejeme..

Datum: 20.10.16 09:36

Pojišťovny zkouší různé věci. Ale jak již bylo napsáno, krátit plnění lze pouze při prokázání souvislosti.

A co se týče Vaší zkušenosti, já Vám to i věřím, ale je to celé o tom, co si nechá dotyčný líbit. Mě jednou ČP řešila nehodu 3 měsíce, kdy její řešení spočívalo v tom, jak rozhodnou úřady (já viníkem nebyl, jen se řešilo, které ze dvou dalších aut do mě vlastně narazilo a proč). Přitom takový postup je protiprávní a stačilo napsat pár dopisů s odkazem na rozsudky nejvyššího soudu a do týdne bylo vyřešeno. Najednou to šlo a čekat nepotřebovali.

Datum: 20.10.16 11:53

Hrozí pokuta až do 2500Kč a pokud se zjistí na voze závažná závada, můžou udělit pokutu až 10 000kč a zákaz řízení až na jeden rok. A jistě, auto bez platné STK není způsobilé k provozu a na cestu nepatří, měli by nařídit jeho odstavení na místě. Musíš být velice hodný, aby tě policisté nechali s ním odjet.

Od: fik
Datum: 20.10.16 16:58

Jak už bylo řečeno,pokud to nebude mít TK a bude to v pořádku,pokuta kolem 2 tisíc. Když to nebude mít TK a bude tam nějaká vážná či nebezpečná závada,tak ztráta techničáku,mnohem vyšší pokuta a možná i zákaz řízení.

Pokud máš to auto v pořádku a potřebuješ jen dojet pro TK tak bych to risknul,ty šášule vidíš jednou za uherský rok,i když náhoda je blbec. Pokud je to nějaká vražda,vykašli se na to,i kdyby tě nechytli a stala se nějaká nehoda,budeě mít velký problémy,pojišťovna se na tebe vykašle i kdyby to nebylo tvoje zavinění,budou mít v ruce něco proč to nevyplatit, Bude samozřejmě pokuta ve správním řízení která je daleko vyší

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.