Karta invalidy na palubce

Od: Datum: 07.10.16 21:26 odpovědí: 34 změna: 11.10.16 00:52

Lidičky, myslím si na 99% že mám pravdu, nicméně to 1% hlodá a tak se ptám. Byl jsem zbuzerován, pardon dostal jsem napomenutí od našeho městapa, za to, že jsem měl na palubovce za sklem položenou kartu invalidy, aniž bych měl invalidní dceru v autě. Podotýkám, že jsem nestál na vyhrazeném parkovišti, kde bych to chápal, a jsou za to docela mastné pokuty. Příslušník městapa mě nicméně nebyl schopen citovat zákon a paragraf, který jsem podle něj porušil, a tak to vyznělo celé "nějak do ztracena". Nevíte někdo? Existuje někde takový přiblblý zákon? To jedno procento pochybností mě nenechá v klidu. Dík za názory nebo nějaká fakta.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.16 21:32

Vy jste kartu neuplatnil pro parkování na vyhrazeném parkovišti, tudíž vás neměl příslušník ohledně karty co kontrolovat. Na palubovce svého auta můžete nechat povalovat cokoliv. To je to samé, jako by jste tam nechal ležet řidičák, občanku či jiné doklady.

A dceru také nemusíte mít autě, i když stojíte na vyhrazeném parkovišti. Vy na ni třeba můžet čekat.

Ohodnoceno: 0x

Od: jmlc®
Datum: 07.10.16 21:36

Tuto kartu velmi zlehka najdete v některých paragrafech, ale vždy jen "je oprávněn"... tady nějaká sumarizace http://www.pohyblivost.cz/co-…arta-prukaz-tp-ztp-a-ztpp.php

Ale že ji musíte mít schovanou, když zaparkutjete a normálně platíte parkovné nebo parkujete někde u obchoďáku... no to je novinka. Také se zájmem připojím obdiv človíčku, který by nějakou takovou blbost našel v zákoně :)

Od: uska®
Datum: 07.10.16 21:45

Zkuste pohledat a nebo zadat svůj dotaz přímo zde

http://www.vaclavkrasa.cz/por…vedi/doprava-a-parkovani.html

Datum: 07.10.16 22:05

tady je citace takže strážník měl pravdu,ale jeho chyba je,že Vám nedokázal toto osvětlit.Jedná se o §67 zákona 361/2000 Sb.

4) Vozidlo lze označit parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením pouze v případě, řídí-li vozidlo nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením podle odstavce 1. Přepravovaná osoba je povinna prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie, že je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P podle jiného právního předpisu24), který ji opravňuje k užívání vozidla označeného parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením.

uvědomte si,že nevyužíváte tento průkaz jen při stání na vyhrazeném místě,ale že ostatní účastníci mají k takto označenému vozidlu povinnosti a to např.dodržet minimální boční odstup od takového vozidla 1,2 m.Takže čertit se můžete,ale nejdříve se seznamte nejenom s právy uživatele průkazu,ale také s povinnostmi.

Ohodnoceno: 7x

Od: ctenar
Datum: 08.10.16 07:36

Nejen to. Hned následující odstavce paragrafu zákona vyjmenovávají další práva aut přepravující ZTP (tj. s vystavenou kartičkou):

(5) V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, nemusí po dobu nezbytně potřebnou řidiči motorového vozidla označeného parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením a lékaři konající návštěvní službu podle odstavce 1, dodržovat zákaz stání a zákaz stání vyplývající z dopravní značky "zákaz stání"; přitom nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích.

(6) V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla označená parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením vjíždět i tam, kde je značka "Zákaz vjezdu" omezena dodatkovými tabulkami "JEN ZÁSOBOVÁNÍ", "MIMO ZÁSOBOVÁNÍ", "JEN DOPRAVNÍ OBSLUHA" a "MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHU".

(7) V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla označená parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením vjíždět i do oblasti označené dopravní značkou "Pěší zóna".

Proto kartička může být vystavena jen v případě, kdy je opravdu ZTP osoba v autě.

Ohodnoceno: 2x

Od: slon
Datum: 08.10.16 21:17

Jen tak hypoteticky ... Vjedu s osobou ZTP do ulice se zákazem vjezdu (kartu mám vystavenou), tam osobu vyložím a vracím se. Kartu dle zákona schovám a tu hle: městapo. To vysvětlování, dokazování ...?!

Datum: 08.10.16 21:41

mně se něco podobného stalo. Vysvětlila jsem, jak to bylo a že jestli chtějí, ať si dojdou zazvonit na domovní zvonek a toho dotyčného se optají. Narazila jsem na rozumné ochránce a vše bylo ok

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.10.16 21:55

V odkazu, který sem vložila uska, je odpověď Václava Krásy, kde oznamuje, že policejní president vydal nařízení, ve kterém změkčuje tvrdost zákona. Takže třeba, když policie pokutuje řidiče, který kartu užije a postiženého nemá v autě, jelikož ho někde již vyložil, nemá platit pokutu ale vyčkat na správní řízení, ve kterém mu bude pokuta odpuštěna.

Datum: 09.10.16 07:08

Kartu dle zákona schovám

Asi bych ji odstranil až po výjezdu ze zákazu vjezdu.

Datum: 09.10.16 12:49

Ale vy si protiřečíte. Napsal jste, že při užití karty musí být postižená osoba v autě. Asi jste měšťák,ale také všechny zákony neznáte. Viz nařízení policejního presidenta.

Datum: 10.10.16 06:02

Ano, napsal jsem, že ZTP musí "být v autě". Měl jsem za to, že z toho logicky vyplývají i situace, kdy tam někdo ZTP osobu vysazuje nebo vyzvedává.

Stejně jako dodávka s rohlíkama může vjet do "zákazu vjezdu mimo zásobování". Když tam vyloží všechny rohlíky, je prázdný a už tedy nic nezásobuje, co by se jako mělo stát s tou dodávkou, když už tam legálně nemůže být?

Datum: 08.10.16 07:21
Bohuzel to je prave mestapo, pokid nevyuzivate parkovani atd... vozickare muzete mit na palubovce co chcete.
Zakon je pravdivy, ale stejne to vyuziva kazdy, kdo karticku a neprevazi nikoho...

Datum: 08.10.16 07:35
A v tom se právě mýlíte. Na palubovce sice "můžete mít co chcete" ale pak očekávejte postih od zloděje, policisty, strážníka MP či úřadu na ochranu osobních údajů apod.
Njn, cinkali jste klíčema, ale pan Havel vám zapomněl říct, že jsou nejen práva ale i povinnosti a pokud je nebude nikdo dodržovat přijde chaos a anarchie (i když ve vládě to vidíme denně). Každý poukazuje na druhé a chce aby dodržovali všechno ale on nemusí nic. Začíná to být morem této poradny.
Ohodnoceno: 4x

Datum: 08.10.16 07:49

Jestli je průkaz "vystaven vpředu ve vozidle s dobře viditelnou přední stranou" (viz návod na zadní straně průkazu), tak se to považuje za používání průkazu a všech z toho vyplývajících dodatečných práv v silničním provozu popsaných v příspěvcích výše.

Datum: 08.10.16 09:57

Nikdo, bohužel na 99% máte mezeru v dodržování zákonů

Datum: 08.10.16 19:38

@suchy: dík za odkaz.

A pro repkin a čecháček. Ano, měl jsem 99% ní mezeru ve znalosti zákona. Už 32 let ji mám, tak dlouho, jak dlouho máme invalidní dítě. Už ji díky suchému nemám, a díky mu za to. Jediný našel konkrétní odkaz. Ale to nic nemění na tom, že je to další z buzeračních opatření, které z nás všech dělají nesvéprávné jedince. A umožňují nás postihnout kdykoliv za cokoliv. Dle libosti městapa*, policajta*, úředníka*,(*nehodící se škrtněte), . On se důvod vždy najde. Tak jen hlouběji do toho chomoutu.

doplněno 08.10.16 19:43:

Zapomněl jsem dodat, proč to považuji za buzerační opatření. Protože absolutně nechápu jeho smysl. Buď mám invalidu v autě nebo ne. Buď můžu dokázat oprávněnost použití nebo ne. Je to stejná buzerace jako s dálniční známkou. Dokud platí, nevadí ve výhledu. Po skončení platnosti okamžitě začne ve výhledu vadiy a musí se sundat. Tady je to stejné.

Od: xy
Datum: 08.10.16 19:45

otci " přiklepli " kartu invalidy před dvěma měsíci a zrovna při minulé návštěvě , když mě vezl autem, mi toto vysvětloval ( kdy není možné mít kartu takto vyloženou )

Datum: 10.10.16 22:41

možná,že to berete podle sebe,ale realita je úplně jiná.Označení vystavená na dávno mrtvé babičky,na dítě,které postrčili už před několika lety do ústavu,pokus využívat staré označení,které již několik let neplatí.To je realita ze života.Netahejte sem nějakou buzeraci,to s tím nemá nic společného.Neznalost uživatelů parkovacího průkazu je tak tristní,že je to až k neuvěření,někteří si myslí,že je snad opravňuje jezdit i vlevo.

Datum: 09.10.16 07:23

Lidi, musíte si uvědomit, že tyto "buzerace" mají důvod. Docházelo ke strašnému zneužívání těch karet papalášema, mafiánama apod. k parkování v zákazech apod. a to vrhalo špatné světlo na ty karty, proces jejich získávání a auta vybavená těmito průkazy. Nejvíce samozřejmě trpěli skuteční invalidé, pro které jsou ty úlevy požehnáním.

Datum: 09.10.16 12:16

ctenář: A položil jste si otázku, PROČ docházelo ke zneužívání? Protože nebyla a není žádná kontrola? Ta kontrola na vyhrazených místech se nezlepšila, jako člověk s postiženým dítětem o tom něco vím. Tak jak k tomu přispěje takováhle buzerace mimo vyhrazená parkovací místa, když se nezměnila jakkoliv kontrola oprávněnosti použití karty tam, kde je to potřeba? Dokud se nebude tvrdě trestat zneužívání karty tam, kde je to potřeba, je to jen buzerační opatření bez dopadu na ty, co skutečně zneužívají kartu.

Je to pořád to samé. Tvrdíte docházelo ke zneužívání. Kým? Kdo byli ti ONI? Jste mezi nimi, že to tak dobře víte? Je ten paragraf 67 zmíněného zákona i kvůli Vám? Překračujete ten zákon také? Parkujete na vyhrazených místech? V tom případě vám pěkně děkuji. Není tam kvůli vám? Tak kvůli komu? Proč tomu tak nadšeně tleskáte? Já ho nepotřebuju, vy ho nepotřebujete, tak kdo ho vlastně potřebuje?

Od: laso69
Datum: 09.10.16 12:31

Já se domnívám, že ačkoli je toto v nějakém zákoně, tak by měli spíš kontrolovat ty vozidla stojící na místech pro invalidy u obchodů a nevlastní tuto kartu. Většinou tam totiž stojí jen vychcá,,,,, proto, že je to nejblíž u vchodu .

Datum: 09.10.16 14:57

Kontrola těchto parkovišť je problém hlavně z důvodu, že velká část těchto ploch není součástí pozemní komunikace, takže zde pokutu nelze dostat. (pokud s ní člověk nesouhlasí)

Datum: 09.10.16 18:03

Takže tenhle problém je vyřešen paragrafem 67 ve zmíněné vyhlášce. *haha*. Už chápete rozdíl mezi dobrým a špatným-buzeračním paragrafem, nebo ne?

Datum: 10.10.16 05:50

Existují přece i jiná parkovací místa než jen ta u supermarketů, tak nevím, co vám připadá na tom zákonu divného.

Sám parkuji dost daleko od vchodu, kde je prázdno. Rychleji se tam zaparkuje a nikdo mi neudělá díru do dveří nebo do nárazníku. Denně toho nachodím dost, takže ujít 50m ke vchodu do obchodu je pro mě to nejmenší.

Datum: 10.10.16 19:14

Vám připadá normální, že když zapomenu kartu invalidy na palubce, a zaparkuju na normálním, nikoli vyhrazeném stání, že mi hrozí postih? Opravdu vám to připadá normální? Proboha za co taková buzerace? Buzerace za kus papíru na palubce? Nechápu. Opravdu nechápu. Jak tomuhle může někdo fandit...

Datum: 10.10.16 19:34

Nikdo, už Vás nekdo potrestal za to, že tam máte kartu? Mne ještě nikdy, jen jednou na parkovišti v Rožmberku, aktivní výběrčí parkování mne poučoval a vyptával se, kdo je ten tělesně postižený. Když jsem mu sděli, že to není jen znak pro telesně postižené, ale zdravotně, tak mne stejně vynadal, aby ukázal kdo je lepší.

Akademická debata bez urážek..

Průkaz musí být vystaven ve předu, když potřebuji využít jeho možnosti. Když ho jen převážím, z bodu A do bodu B, kde musí být uložen? Na sedačce ve předu? V kastílu, když tam není místo?

Vždy to bude o obratnosti toho, kdo hájí to, co se mu líbí.

Datum: 10.10.16 22:51

Takže,když je to kus papíru na palubce tak proč se s ním zaštiťujete?Ten kus papíru Vám poskytuje poměrně dost výhod ve Vaší jinak jistě nelehké situaci,ale každá hra má svá pravidla.Nezpochybňuji situaci Vaši nebo jiných osob,které tento průkaz užívají,ale musí pochopit,že je i v jejich zájmu,aby byl užíván řádně.Vy jste nepochopil,že když stojíte na normálním místě a vedle Vás zastaví vozidlo v běžné vzdálenosti tak vystavujete postihu jeho?Stále se zabýváte sám sebou a na okolí nehledíte.A uvědomte si,že toto není o fandění,ale o zákonném ustanovení.Obecně bychom měli přestat přemýšlet jak si ohnout zákony ke svému prospěchu,ale dodržovat je.

Datum: 11.10.16 00:00

milanc: Není to akademická debata. Přečtěte si co se mi stalo, čím tahle debata začala.

suchý: Můžete mi říci, když zastavím na normálním parkovišti, za co by měl být postižen řidič vozidla, který zastaví vedle mně? To jste nemyslel vážně, že? Když potřebuji místo, zastavím na vyhrazeném parkovišti. Proto jsou ta místa tak široká. Ale na normálním parkovišti, jsem snad normální auto, s normálními cestujícími? Tak proč postih?

Datum: 11.10.16 00:08

Citace: z § 25 zákona 361/2000 Sb.

(4) Při zastavení a stání nesmí řidič znemožnit ostatním řidičům vyjetí z řady stojících vozidel. Při zastavení a stání vedle vozidla s označením "Označení vozidla přepravujícího osobu těžce pohybově postiženou" musí ponechat boční odstup nejméně 1,2 m

A vozidlo označené průkazem ze zákona není normální vozidlo.

Datum: 11.10.16 00:35

Nezlobte se, i když bych z takového paragrafu měl mít radost, přináší mi výhody, tak nemám. Když zastavím na normálním parkovišti, tak neočekávám nějaké výhody. Místo toho, každý kdo dnes zastaví na parkovišti, musí oběhnout sousední auta, jestli "náhodou" nemají za sklem O7. To je paskvil tenhle zákon. Proboha k čemu... Co když tam zastavím až jako poslední? Budu bestie a prásknu ty dva kolem mně? Co bude? Dostanou pokutu oni? Jak budou prokazovat, že přijeli dřív než já? Neuvěřitelný paskvil...

Datum: 11.10.16 00:44

tenhle paskvil platí desítky let,je-li to pro Vás novinka...bez komentáře.Už mne vcelku nebaví se dohadovat s někým,kdo neslyší na argumenty a vykládá si zákony po svém.Tímhle stylem to tu můžeme zabalit a kdo má větší kanón vyhrává.A ty kolem sebe můžete práskat dle libosti,asi Vám nic neřeknou základní zásady práva...jednání Vám musí někdo prokázat,aby Vás za něj mohl postihnout..

Datum: 11.10.16 00:52

Přiznávám, je to pro mně novinka. Nikdy mně nenapadlo, si vynucovat na normálním parkovišti takhle přednost.

To ale nemění můj názor na některé zmíněné paragrafy které nadále považuji za buzerační a účelové.

Mějte se, a díky za osvětu.

Od: jirikoo
Datum: 11.10.16 00:26

o co takova situace, kdy vy jako osoba s prukazem ZTP prijedete na parkoviste na nevyhrazene stani vystoupite a jdete nakoupit do obchodu? muzete tam mit cedulku vystavenou ci nikoli? podle vas prece tuto cedulku lze vystavit jen kdyz se v aute nachazi osoba opravnena. a navic je to informace pro ostatni ridice co se tyka bocniho parkovani aj...

Datum: 11.10.16 00:46

já narozdíl od ostatních nespekuluju,odpovídám citacemi zákona,existují k zákonu výklady a judikáty,které toto jednání berou jako jednání v mezích zákona a selský rozum je s tím navíc v souladu...vyjímečně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.