Vjezd do zákazu vjezdu

Od: Datum: 28.09.16 00:21 odpovědí: 20 změna: 28.09.16 14:21

Dobrý den,

při cestě k lékaři s dítětem jsem byl nucen zastavit a odbočil tedy z hlavní silnice. Na cca 15 minut jsem zastavil a při odjezdu mne zastavila "říční policie", která přijela lodí. Stalo se na silnici mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem na sjezdu k přívozu.Ačkoliv jsme ve voze cestovali čtyři osoby, ani jedna se nevšimla zákazové značky. Až po upozornění policisty, že jsem v zákazu vjezdu jsem vyhledal značku, která je na sloupu, jenže zarostlá stromem /ořešákem/ a tedy není viditelná. Mám vše nafoceno. Policista požadoval pokutu pěttisíckorun s čímž jsem nesouhlasil a později mi byla udělena pokutu ve výši stokorun. Přes několikeré námitky, že značka není viditelná, to policistu nezajímalo a nezbylo než pokutu uhradit, i vzhledem k časové tísni, kdy jsem s dítětem spěchal k lékaři. Mohu se nějak bránit, pokud není značka viditelná?

Předem děkuji BeránekSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.09.16 00:43

Zaplacením pokuty jste uznal svou vinu. Kvůli stokuruně by se stejně nevyplatilo jít do správního řízení.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: beranek
Datum: 28.09.16 08:03

Do zákazu vjezdu bych nevjel, pokud by byl vidět. Je snad povinností řidiče vyhledávat značky? Není dáno, jak má být značka umístěna a z jaké vzdálenosti viditelná?

Datum: 28.09.16 06:48
avatar

s takovýmto výhledem na značku bych se nebál jít do správního řízení ale když je časová tíseň a už jste zaplatil asi bych se na to vys..., ale i policajt když viděl tuto zarostlou značku měl nít pochopení a něco pro to udělat aby byla značka viditelná

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 08:07
avatar

"...by měl nít pochopení a něco pro to udělat aby byla značka viditelná"
A proč by to dělal? Policajti jsou za počet pokut odměňováni (respektive když neudělí určitý počet pokut, jsou jim kráceny odměny) a tohle je úžasná příležitost jak splnit limit bez větší námahy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ctenar*
Datum: 28.09.16 07:56

To bylo u přívozu v Malých Žernosekách (mapa, s fotkami, Wikipedia)? Jaký den a v kolik to bylo hodin (jízdní řád)? Blokoval jsi tím autem snad nakládku/vykládku? (pozn. přívoz je jen pro max. 20 pěších. Auta se nepřepravují). Podle fotek to vypadá, že tam bylo v tu dobu pěkně mrtvo.

Ti blbci vážně nemají co dělat, když buzerují kvůli takovýmto kravinám. Že si tu pokutu jednoduše vycucal z prstu, je poznat podle toho, že místo 5 tisíc se spokojil se stovkou.

Na místě nic neplatit (máš potvrzení o zaplacení?), opsat si policistovo služební číslo z uniformy (a ještě si vyžádat jeho služební průkaz; policista se musí prokázat) a pak se po návratu domů odvolat proti pokutě ke správnímu orgánu.

Zatím můžeš poslat svůj příběh i s fotkami do místních novin (Lovosice, Litoměřice, Ústí) a regionální přílohy celostátních novin. Třeba ti to otisknou.

Lidi z Poradny také můžou poslat e-mail obecnímu úřadu Malých Žernosek, at zajistí ostříhání toho stromu, aby jim tam gumový mozky nenasírali náhodné návštěvníky, kteří pak rozmáznou jméno obce v nelichotivých příspěvcích na Internetu. Příspěvky na Poradně jsou Googlem velmi dobře indexované.

Můžeš sem poslat tu ofocenou pokutu (začerni osobní údaje)?


doplněno 28.09.16 08:04:

Nevím, kde přišel na těch 5 tisíc. Podle mě je to jen max. 2500.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beranek
Datum: 28.09.16 08:38

Bylo to v pondělí 26.9.2016 v cca 9:45. V tuto dobu ani přívoz nejezdí. Kromě údržby zeleně tam nikdo nebyl a i ti stáli v zákazu a to je prý v pořádku. U zákazu není žádná dodatková cedule, která by opravňovala někomu vjezd. Když jsem se vracel zpět od lékaře. Vjelo tam další auto za rybáři a evidentně do byl místní člověk, který by to měl vědět.

Potvrzení o zaplacení mám i s číslem policisty.

To, že jsem zaplatil, jsem uznal chybu, kterou bych za normální viditelnosti značky neudělal.

Policista podle mne jen využil situace. On tedy nepochybil? Neměla by proti jeho chybnému vyhodnocení existovat obrana?

Značky by přeci měla být zřetelně viditelná?

Od: ctenar*
Datum: 28.09.16 09:25

Správce komunikace tam za účelem údržby (sekání trávy) podle mě může.

Těch 5 tisíc je maximum pro blokové řízení, ale to porušení značky je v blokovém řízení jen max.2000.

Samozřejmě, že si ten gumovej mozek na tobě léčil komplexy, protože: "Přestupek lze projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže [...] nestačí domluva ...".

Proti pokutě v blokovém řízení se nejde odvolat. Proto taky na tebe ta svině tu blokovou pokutu tlačila, i když musel jít s cenou dolů, protože dobře ví, že ve správním nebo příkazném řízení by tě nikdo vinným neshledal.


doplněno 28.09.16 09:49:

Čtu teď ještě zákon a beru zpět, že se nejde odvolat. Nejde se odvolat proti uložení pokuty (tedy vlastnímu napsání toho papíru neboli zabránění mu ten blok vyplnit), ale mělo by se jít odvolat proti vlastní pokutě - tzv. přezkumné řízení (§5 a §6). To ale nevím, jak funguje, ani komu podat odvolání. :( Asi to poslat správnímu orgánu (tady by pomohla ta fotka pokuty, protože je to na ní třeba uvedeno).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: beranek
Datum: 28.09.16 09:42

Tady vlastně nejde o odvolání se pokuty. 100 Kč je vlastně nic. Tady jde o to, zda vůbec něco takového může a zda za toto chybné rozhodnutí i on může být potrestán. Pokud ano, tak jdu klidně do sporu.

Datum: 28.09.16 09:53
avatar

Dejme tomu, že do sporu půjdete a spor vyhrajete. Co myslíte, že se stane? Nadřízení policistovi domluví a on jim slíbí, že už to víckrát neudělá. Vám pak pošlou úřední vyrozumnění o vyřízení případu. Tečka. Já vím, že by to tak bylo správně, že by se člověk měl bránit i proti maličkostem, ale je to boj s větrnými mlýny. Stojí Vám to za to? Jestli ano, tak vzhůru do boje, máte můj obdiv.


doplněno 28.09.16 09:59:

cechacek - "Policista je také jenom člověk..."

To sice ano, ale právě jako policista by se měl přesvědčit o platnosti značky dřív, než začne rozdávat pokuty. On ale zřejmě úmyslně špatné viditelnosti značky zneužil (není to nic výjimečného). Značka, která není vidět není platná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beranek
Datum: 28.09.16 10:11

A když si i ty maličkosti necháme líbit, je to správné?

Datum: 28.09.16 10:48
avatar

Ne, správné to určitě není. Jenže já jsem (stejně jako většina starších lidí), už po desítkách marných pokusů o nápravu různých nespravedlností, kdy veškerá snaha tvrdě naráží na neochotu úředníků řešit cokoliv, na jejich všelijakou protekci a vzájemnou ochranu, na to, že problémy jaksi vyšumí do ztracena, už ztratil o nějaké spravedlnosti iluze. Já osobně ve svém věku už řeším jen věci podstatné. Sílu řešit (většinou bez znatelného úspěchu) podobné maličkosti už prostě nemám (moje dcera zatím ano). A právě proto obdivuju lidi, kteří to ještě nevzdali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beranek
Datum: 28.09.16 10:05

To je dobrá zpráva, tzv. přezkumné řízení. Dá se k tomu někde zjistit víc.

Na pokutě je uvedeno: Nerespektoval zákazovou značku "B1" - Zákaz vjezdu všech vozidel § 4c, z.č. 361/2000 Sb.

V 9:55 hod. Malé žernoseky- LT- přívoz.

Od: ctenar*
Datum: 28.09.16 11:48

Tak přezkumné řízení jen jen nějaké speciální správní řízení, kde se "přezkoumávají pravomocná rozhodnutí v případě, kdy lze důvodně pochybovat o tom, že rozhodnutí je v souladu s právními předpisy".

Ty budeš argumentovat tím, že:

  1. značka není vidět, proto si ji nemohl porušit

  2. přestupek šlo řešit domluvou, proto nebyl důvod udělovat pokutu v blokovém řízení

  3. policie má podle zákona dbát na "bezpečnost a plynulost provozu". Z fotek je vidět, že je tam totální mrtvo, takže si nic a nikoho nemohl "ohrožovat"

Na pokutě je uvedeno: Nerespektoval zákazovou značku
To tě jen zařazuje do všeobjímající kategorie nejmenších porušení silničního zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 28.09.16 13:02

Policista podle mne jen využil situace. On tedy nepochybil? Neměla by proti jeho chybnému vyhodnocení existovat obrana?
Google má zajímavé odkazy. Já s tím nemám zkušenost, tak se tím budeš muset pročíst sám. Lze si i stěžovat opakovaně (proti lajdáckému vyšetření původní stížnosti).

Čím bych asi argumentoval:

  1. značka není vidět, proto ji nešlo porušit

  2. když nedošlo k porušení, nemohlo být porušení ani zjištěno

  3. přestupek šlo vyřešit domluvou, jak nabízí zákon

  4. zastrašování nepřiměřeně vysokou nezákonnou pokutou (5 místo max 2 tisíce)

  5. morální zneužití rozhodováníí v časové tísni (dítě do nemocnice) k souhlasu se zaplacením pokuty místo vyšetření správním řízení

  6. nedošlo k "ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu", protože se jedná o slepou polní cestu, kde nikdo nebyl

Nejsem ale právník, tak mě neber vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 28.09.16 14:21

poslat e-mail obecnímu úřadu Malých Žernosek

Jestli má někdo zájem, tak jsem dal dohromady několikařádkový text pro obecní úřad. Použijte dle libovůle a změňte, co se vám nelíbí.

Těm šťastnějším z vás bude stačit jen kliknout na odkaz, ostatní budou muset provézt Copy&Paste do svého oblíbeného programu.

Komu: obec@malezernoseky.cz

Předmět: Zarostlá dopravní značka vede k pokutování policií

Zpráva:

Vážení,
dnes jsem si s nelibostí na Internetu - https://www.poradte.cz/auto-moto/25974-vjezd-do-zakazu-vjezdu.html - přečetl, jak na území vaší obce dochází ke zneužívání pravomocí říční policie k šikanování náhodných motoristů.

Věřím, že není v turistickém zájmu obce, aby se o ní psalo v takovýchto záporných souvislostech a že se určitě najde řešení, jak se podobným incidentům v budoucnu úplně vyhnout. Jako první a nejjednodušší se přímo nabízí zajištění ostříhání daného stromu (majitelem pozemku, správcem komunikace apod.), případně posunutí značky mimo korunu stromu.

Chtěl bych doufat, že příště, až zase uslyším o Malých Žernosekách, že to budou jen samé dobré zprávy.

S pozdravem

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 28.09.16 09:49

Policista je také jenom člověk, vystrašil pokutou poté udělil přiměřenou, podle mého odhadu řidič tam neměl vjet a policista po ohledání místa umístění dopravní značky měl věc řešit domluvou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beranek
Datum: 28.09.16 09:58

Ano neměl jsem tam vjet. Copak z těch fotek není vidět, že značka je schovaná?

Policista se ani na značku podívat nešel a na mé tvrzení, že vidět není nic neodpověděl. Moc dobře ví, jak značka vypadá a jen využívá situace. Jel jsem z Loun do Ústí s dlouhodobě nemocným dítětem a bylo potřeba zastavit. Policista to věděl, přesto s ním domluvila nešla. Byl jsem již v časové tísni, protože mne policista zdržel o více než 15 minut a zdraví je mi přednější, proto jsem zaplatil. Přesto při zpáteční cestě jsem místo nafotil a nehodlám i to líbit.

Od: ctenar*
Datum: 28.09.16 12:11

Policista se ani na značku podívat nešel
Ten chrobej mozek o té značce samozřejmě ví, že není vidět. Proto tam taky čeká, kdo se chytí, místo aby zvednul zadek a raději se postaral o odstranění příčiny, proč řidiči zákaz porušují.

Na 100% jsi nebyl první. Snad budeš poslední, jestli jim do Malých Žernosek dojde několik mailů, jak se píše nahoře.

Docela bych chtěl vědět, jestli někdo podá na správním úřadu dotaz podle Zákona o svobodném přístupu k informacím na to, kolik podobných pokut byla na daném místě uděleno.

Nerad bych se mýlil, ale takhle nějak se začal rozbalovat Watergate. :-D Asi se budu večer zase muset podívat na můj oblíbený film All the Presidents Men. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 12:26
avatar

policista ovšem za to, že značka je v tuto roční dobu zarostlá okolním strome, keřím nemůže a jem u to jedno. Pochopitelně může tuto skutečnost oznámit příslušnému úřadu a stejně tak to může udělat kdokoliv jiný. Tady prostě policie využila situace která tam je a pokutovala. A pokutovat dále stále bude. Samozřejmně pohl postupovat jinak, domluva by v takovém případě byla adekvátní, ale bohužel s tím nikdo nic nenaděláme. Předpokládám že tam moc přestupků řešit nemusí, tak jsou rádi za každou maličkost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 28.09.16 13:33

bohužel s tím nikdo nic nenaděláme

Myslím, že tohle vlákno jasně dokazuje, že s tím něco udělat jde. Beranka i mě to neuvěřitelné zneužití veřejné moci a pohrdání slušným občanem tak nasr*lo, že jsme protiútok dohledali a půjde(me) po tom (email na obec, přezkoumací řízení, stížnost na policistu, zákon o svobodném přístupu k informacím a případná odvolání proti neuspokojivým rozhodnutím).

Mě prostě vytáčí, jak on místo aby zajistil správný a bezproblémový chod věcí (což má dělat), tak raději hledá způsoby, jak lidi nachytat za nevědomé porušení předpisů. To je znakem gumového mozku a ne člověka, který hledá řešení problémů (zviditelnění značky).

Jestli tam moc přestupků neřeší, tak tam nemusí být. Asi se na tý lodi kouše nudou celý den, když řeší takové blbiny. Jenže to je teplej flek, tak ho nechce ztratit a jít dělat pochůzky někam do černý čtvrtě, kde "se něco děje".

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.