Kdo měl přednost - překážka

Od: Datum: 21.09.16 21:48 odpovědí: 11 změna: 25.09.16 18:56

Prosím o radu - jela jsem po ulici, která je lehce do kopce, ke konci je rovinka a mírný sjezd dolů, kde se silnice rozšiřuje a napojuje na hlavní. Po celé pravé straně této ulice parkují auta, souvisle jedno za druhým. Vjela jsem do této ulice, nemám možnost dohlédnout na hlavní. Když jsem byla ca 5m od napojení na hlavní - místo, kde se kopec nahoru láme a začne klesat, odbočilo z hlavní auto, které mi zablokovalo cestu. Mezi ním a zaparkovanými vozy jsem neprojela. Řidič chtěl, abych odcouvala celou ulici - ca 150m, že překážka je na mé straně. Já odmítla s tím, že v době, kdy jsem tam vjela bylo volno a nemohu tušit, co se děje za horizontem. Je ustálenou praxí (bydlím zde, je to ulička mezi paneláky), že ten, kdo vjíždí z hlavní, když vidí auto, tak počká v tom rozšířeném nájezdu a protijedoucí vůz projede, ačkoliv překážky jsou na jeho straně. Paní si mě nafotila, nadala mi do krav a poté vycouvala. Zajímalo by mě, na čí straně je pravda. Nepřijde mi pravděpodobné, že by řidiči vjížděli v mém směru jen s tím rizikem, že budou 150m couvat, kdykoliv někdo, kdo je z dálky vidí, do ulice zabočí. Mohu se samozřejmě mýlit. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.16 21:57

Nepsané pravidlo říká ,že couvá ten pro koho je to snazší.Je jednodušší vycouvat 5m než 50 a zase naopak couvat s přívěsem třeba jen za OA je pro někoho i 5m horší než pro druhého oněch 50m

Ohodnoceno: 3x

Od: nickys
Datum: 25.09.16 18:56
Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.09.16 01:04
Zákon to řeší tak, že by v ulici neměla stát žádná auta, a tudíž se taková situace nemá stát :)

Datum: 22.09.16 05:05
Zákon říká jasně:
Zastavení a stání
§ 25
(1) Řidič smí zastavit a stát jen
a) vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo,
b) v jedné řadě a rovnoběžně...
(3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.
.
Tazatelka sice neuvedla šířku vozovky, je zřejmé, že šířka nebyla dostatečná, teda stojící-parkující vozidla porušovala zákon...
Ovšem v dnešní době při takovém množství aut jsou podobné situace časté, někdy i běžné. Většinou bývá z obou stran vozovky chodník, na který se dá v nouzi opatrně najet, uhnout. To ovšem protijedoucí řidič asi nechtěl udělat. Nechtělo se mu ani couvnout, možná z duvodu špatné viditelnosti na hlavní, malé řidičské zkušenosti nebo i pocitu nadřazenosti.
Zákon, § 3
Základní podmínky účasti na provozu na pozemních komunikacích
(1) Provozu na pozemních komunikacích se nesmí účastnit osoba, která by vzhledem k věku nebo ke sníženým tělesným nebo duševním schopnostem mohla ohrozit bezpečnost tohoto provozu. To neplatí, pokud osoba sama nebo jiná osoba učinila taková opatření, aby k ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nedošlo.
Duševní schopnosti protijedoucího řidiče/čky zřejmě nebyly pro tento případ dostatečné...
.
O běžné a pochopitelné praxi píší kolegové. Teda uhne, couvne ten, komu je to jednodušší a bezpečnější.
.
Berte to jako součást provozu... budou horší situace.
Pokud by paní, co fotila, dělala nějaké problémy, zeptejte se jí na porušení zákona o ochraně osobních údajû...
.
Je klidně možné, že časem z té ulice udělají jednosměrku...
Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.09.16 06:23
Stání ostatních vozidel v tomto případě není důležité. Překážka na vaší straně znamenala umožnit volný průjezd protijedoucimu vozidlu. Pochopitelně když už má dojít na couvani, tak zde uz to bylo napsáno.

Od: krtek
Datum: 22.09.16 07:06

souhlasím s kolegou...z hlediska slušnosti a nepsaných pravidel couvne ten pro kterého je to samozřejmě jednoduší...z hlediska zákonů jste měla couvat vy, protože překážka (auta po celé straně vozovky) byla u vás...takže paní i když to mohla vzít sportovně...se rozčilovala odůvodněně...

Datum: 22.09.16 07:11

Nelko, neznám místo, kde se situace stala, ale někdo porušil předpisy, když tam nebylo místo, aby projeli obě auta. Zákon hovoří jasně, že couve ten, kdo to má snažší, nikoliv ten, kdo má na své straně překážku.

Paní se mýlila, ale je to lidské.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.09.16 08:40
Je to problematické...
Třeba § 16 Objíždění říká:
ŘIDIČ, který PŘI OBJÍŽDĚNÍ VOZIDLA JEŽ ZASTAVILO NEBO STOJÍ, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, NESMÍ ohrozit ani OMEZIT PROTIJEDOUCÍ ŘIDIČE a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.
.
Parkující vozidla zastavila a stojí. Řidič je objíždí. Teda neměl by omezit... T.zn. počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních8 komunikacích nijak nepřekážel...§2 písm m),
Jenže v čase zahájení objíždění protijedoucí vozidlo ještě po té ulici nejelo!
.
Když si přečteme § 4
Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích
Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen
a) chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, SVÉ CHOVÁNÍ je POVINEN PŘIZPŮSOBIT ZEJMÉNA stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, 1) povětrnostním podmínkám, SITUACI V PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu, ...
.
Souhlasím s Milanem,
§ 20 Vyhýbání
Řidiči protijedoucích vozidel se vyhýbají vpravo, včas a v dostatečné míře. Nemohou-li se bezpečně vyhnout, musí dát přednost v jízdě ten, na jehož straně jízdy je překážka nebo zúžená vozovka. MUSÍ-LI JEDEN Z NICH COUVAT, UČINÍ TAK TEN , PRO NĚHOŽ JE TO SNAZŠÍ NEBO MÉNĚ NEBEZPEČNÉ.
Pro krtka...přednost dá ten, na jehož straně je překážka... Ano.
Ovšem couvat nemusí, pokud to není snazší nebo méně nebezpečné.
Couvat třeba zpátky do křižovatky také není sranda!
Dalo by se dohodnout o pomoci třetí osoby při couvání.
Couvat zpátky třeba 150 metrů, v polovině zastavit a donutit couvat i další auto za mnou...
Extrém...
.
Jen to chce ohleduplnost a přemýšlet. Já, já a já někdy není nejvhodnější.
Řidič s praxí a myšlením prostě zhodnotí situaci, zastaví a umožní bezpečný provoz pro oba.
Ohodnoceno: 3x

Od: asd1
Datum: 22.09.16 09:00

Nadala do krav - sama je. Nezná předpisy, je bezohledná, arogantní a hloupá. Když jste objížděla auta tak ještě nejela a v těchto případech podle zákona couvá ten pro koho to je snažší, tj. v tomhle případě měla jednoznačně couvat ona. Resp. vůbec tam neměla najíždět, když viděla že už tam jste a nevejdete se.

Nehádat se, v klidu vysvětlit a případně "tak zavoláme policajty ať ten spor vyřeší" Nebo omluvně říct "neumim moc couvat, jestli spěcháte tak rychlejší bude když vycouváte vy, bojim se že bych odřela auta tak bych musela zavolat manžela ať vycouvá)

Tohle dost často rádi škodí autobusáci např. uzavírka půlky mostu i když vidí že už jedete za půlkou, tak úmyslně najede a donutí vás vycouvat jakože má přednost podle značek.

Datum: 22.09.16 10:30

Byla to dáma pravděpodobně solidně zazobaná, mužíček pracháč, neb učedník v politice, prostě hogo-fogo, nejlépe je v této situaci dělat hluchého a začnout, madam já mám silně poškozený sluch buďte tak laskavá laskavá a napište mi to na papír a nebo ukažte rukou s čím potřebujete poradit

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.09.16 11:16
Řidič byl debil. Pravdu má "diesel" Couvá ten, pro koho je to snazší.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.