Zastavení vozidla a přechod

Od: Datum: 18.09.16 11:47 odpovědí: 24 změna: 10.01.17 20:10

Dobrý den, prosím poradil by mi někdo v této situaci - auto předemnou zastaví vozidlo ve výhledu na křižovatce kvůli svislé dopravní značce STOP, za zadkem toho auta je přechod, já jedu zastavuju vozidlo za tím autem, můžu zastavit vozdilo na tom přechodu nebo za tím přechodem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nomadztratilpwd
Datum: 18.09.16 11:57

Můžete zastavit na přechodu. Jedná se o zastavení vozidla, tedy o přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče. Ohleduplný řidič ale samozřejmě tuto situaci předvídá a zastaví před přechodem, aby umožnil přejít případným chodcům.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.09.16 15:05

(1) Řidič nesmí zastavit a stát

a) v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti,

b) před nepřehledným vrcholem stoupání pozemní komunikace, na něm a za ním,

c) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a ve vzdálenosti kratší než 5 m před nimi,

Rozhodně byste neměl zastavit přímo na přechodu pro chodce tak, abyste blokoval přecházení chodců. Při zastavení na červenou by však asi žádný policista netrval na těch 5 metrech *frajer*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 18.09.16 15:50

Pleteš si "zastavení" a "zastavení vozidla". Tak jak to popisuje (zastaví před nim auto) je to zastavení vozidla a to může i na přechodu. V každém případě slušnost je zastavit před přechodem, aby chodci nemuseli přelézat přes haupnu ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.16 16:19

Podle definice je "zastavení vozidla" charakterizováno nezávislostí na vůli řidiče. Takže na zákazu zastavení může podle Vašeho výkladu vozidlo stát, pokud se jedná o "zastavení vozidla"? Takže až budu potřebovat zastavit na zákazu zastavení a přijde ke mě policista, že jsem spáchal pořestupek, tak mu řeknu, že vozidlo zastavilo nezávisle na mojí vůli, prostě, že mi to chcíplo. A co bude pak?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 18.09.16 16:24
avatar

Pak ti vyměří pokutu za špatný technický stav vozidla, sebere ti techničák a navíc přidá pokutu za to, že jsi je nezavolal, aby označili tvé vozidlo jako překážku provozu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.09.16 16:56

Tak mu radši řeknu, že jsem nezastavil ze své vůle, ale že mě donutila zastavit moje tchýně, co sedí vedle *ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 06:40
avatar

Tondo, občas mne udivuješ znalostí práva.

Zastavení vozodla je něco jiného něžli zastavení.

Pokud vozidlo před Tebou zastaví z důvodu provozu, tedy nezávislé na vůli řidiče, můžeš zastavit i na přechodu. i když to není košér k chodcům. Ale představ si, že jedeš s návěsem, takže ten kvůli délce zastaví i na přechodu.

Pak případ k zastavení na zákazu zastavení a vymlouvání na poruchu. Pokud dáš trojúhelník, nejedná se o zastavení, ale zastavení vozidlo.

Jak rád bych uvítal pravidelné školení všech řidičů.

Přeji hezký den.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.16 12:54

Ahoj Milane,

je to dost dlouho, co jsem skládal zkoušky v autoškole, ale to nevadí, protože mám v hlavě zafixováno, že se na přechodu pro chodce nesmí stát a tak tam nebudu ani "zastavovat vozidlo". Takže chybu neudělám. Je to obdobné jako když uposlechnu modrou příkazovou značku a nezajímá mne, co je pod ní napsáno na dodatkové tabulce - také nemohu chybovat. Jinak to "slovíčkaření" v zákoně o silničním provozu štve asi většinu řidičů a dost jich pohoří při vyplňování zkušebních testů. To za mých mladých let nebylo*cteni*


doplněno 19.09.16 12:56:

P.S. Jo, a díky za tu radu s tím trojůhelníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radekc
Datum: 09.01.17 21:18

Milý pane, i vy si pletete pojmy, "můžeš zastavit i na přechodu", pravděpodobně jste měl na mysli zastavit vozidlo!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 18.09.16 15:52
avatar

Zastavit by tam neměl (toho se týká i uvedená citace). Ale když je potřeba zastavit vozidlo, což je něco jiného, než zastavit, tak lze i na přechodu. Ovšem málokdo rozlišuje "zastavit" a "zastavit vozidlo" (a už tuplem ne chodci, takže držkují; a částečně oprávněně, protože, jak píše nomadztratilpwd, obvykle lze zastavit vozidlo už před přechodem).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.16 18:39

Stejná situace je na většině kruhových objezdů a přechody samozřejmě musí zůstat volné pro chodce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 06:42
avatar

Luisi, zastavit můžete, ale je to od Vás nehezké vůdčí chodcům, kteří kvůli Vašemu počínání nemůžeou přejít. Ale předpis jste neporušil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radekc
Datum: 09.01.17 21:20

Opět špatně, nemůže tam zastavit! Píšete tu bludy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 12:11
avatar
Nemůže tam zastavit, může tam zastavit vozidlo. Tečka.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 13:12
avatar

Jedná se sice o zastavení vozidla, avšak to ještě neznamená, že tak můžeš učinit, protože pokud zastavíš vozidlo na přechodu pro chodce, může nastat jiná situace...

§5 Povinnosti řidiče - (2) Řidič nesmí f) - ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje,

Takže on si ten chodec klidně příjde později ale tím, že jsem na přechodě zastavil vozidlo toho chodce omezuji. Pokud tam za celou dobu žádný chodec nepříjde, podle teleologického výkladu bych se i tak tímto jednáním nechoval ohleduplně a ukázněně, což bych podle §4 a) měl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 19:12
avatar

Zmizíku, ale to aplikujte něco jiného...

zastavím (neslušně) na přechodu, a nikde žádná chodec...takto stojí dotaz...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radekc
Datum: 09.01.17 21:22

Nastudujte si zastavení a zastavení vozidla. Hezký večer.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ddt
Datum: 10.01.17 08:35

Při zkouškách v autoškole jsem zastavila na přechodu a zkoušky jsem neudělala. Byl to tento samý případ Stopka-vozidlo-přechod a vozidlo autoškoly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 09:25
avatar

vždy to bude individuelní případ, které se posuzují každý jinak. Zdali šlo o zastavení vozidla, či o zastavení.

Co Vám kladl instruktor za vinu přesně, pokud si to pamatujete?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ddt
Datum: 10.01.17 11:41

Vozidlo přede mnou stálo na stopce, já jsem dojížděla k přechodu a bylo vidět,že on přede se začíná rozjíždět,takže jsem před přechodem již nezastavovala,jela rovnou na přechod,on v tom ale zůstat zase stát,i když nic nejelo,tím pádem já jsem úvízla na přechodu.Komisař doslova řekl,že na přechodu nemám co stát. Myslím,že to moje vina moc nebyla,přesto jsem zkoušky neudělala,ale celých 40 minut jsem jela bez chyby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: asd1
Datum: 10.01.17 11:44

Podle popisu šlo o zastavení vozidla = nic jsi neporušila. Zneužil to jako záminku k vyhození od zkoušky - jde o prachy za opakovanou zkoušku...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rebell
Datum: 10.01.17 12:03

Nechce se mi to v zákoně hledat, ale opravdu tam o přechodu není nic podobného jako to co platí o vjezdu vozidel do křižovatky - že do ní nelze vjet v případě že jí nelze projet? Ohledně přechodu toto fakt záleží na nějaké slušnosti? To by ovšem znamenalo, že půlmetrová mezera mezi auty na přechodu by byla příliš velká!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 18:43

U křižovatky se to rozepisuje, protože je to s ní složitější, než odhadnout, zda bez problémů projedu 3 metry zebry nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rebell
Datum: 10.01.17 20:10

Tak jsem si s tím dal tu práci a prohledání zákona klíčovým slovem "přechod" žádné omezení nenašlo, přestupek to tedy není. V době kdy se zákonem reguluje kdejaká pitomost zřejmě nebude důvod v tom, že by to zákonodárci považovali za nějakou samozřejmost, kterou vůbec není zapotřebí v zákoně rozepisovat. Proč tam o tom nic není vyplývá z toho, že před jedoucími auty má chodec přednost z důvodu že v hustém provozu by mohl čekat hodiny, zatímco čekání chodce před přechodem zacpaným auty je jen otázkou pouhé chvilky, po rozjetí mu už první přijíždějící vozidlo musí nerušené přejití umožnit. Takže slušnost stranou, nechávat přechod volný je nějaký zbytečný přežitek gentlemanů z první republiky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.