Předjetí vozidla z leva

Od: Datum: 17.09.16 15:40 odpovědí: 13 změna: 19.09.16 06:48
Dobrý den, když je křižovatka vozidlo odbočuje doprava pouští lidí na přechodu přesahuje na silnici mohu ho předjet zleva když tam je přerušená čára? Je to za přechodem. Není tam žádný zákaz předjíždění. Diky
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.16 15:43
avatar

Řidič odbočující z prava v protisměru by Vás nemusel vidět. (Ten, co jede opačným směrem než tennpřed Vámi.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radek99
Datum: 17.09.16 15:44
To je mi jasný. Ale když nikdo nejede tak myslím, že to není přestupek ne?
Datum: 17.09.16 16:47
avatar

Tím pouští lidi myslíte na komunikaci na niž odbočuje? Pak ano pak jej můžete "předjet" ,pokud jedete přímo,pokud také odbočujete tak NE!


doplněno 17.09.16 19:15:

Pokud je to tak jak píšu tak to není předjetí ale objetí překážky žádný přestupek!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: radek99
Datum: 17.09.16 17:00
Pouštěl lidi na přechodu.
Datum: 17.09.16 17:16
avatar

předjíždět v prostoru křižovatky je zakázáno.Lze to jen tehdy,když jsou pruhy pro směry jízdy odděleny plnou čarou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko
Datum: 17.09.16 18:31

Apríla už bylo!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nomadztratilpwd
Datum: 18.09.16 10:57

Předjíždět se v křižovatce smí. Pokud nikoho neohrozíte a dodržíte předpisy (rychlost, plná čára, přechod atd.), pak je vcelku jedno, kam jede předjížděné auto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 18.09.16 11:13

Předjíždět se v křižovatce smí - to neni celý. Obecně se nesmí, může se pokud jde o jízdu po hlavní pozemní komunikaci. (si podej ruce s Jabrakou ;)

Pokud ten doprava stojí, tak jde o objetí překážky a objet se smí. Pokud jede, tak pokud není pochyb o dalším směru jízdy tak se předjíždět smí. V obou případech je třeba dávat pozor - z té vedlejší někdo může vyjíždět, přes něj vás neuvidí nebo bude řešit jen jeho, vjede vám přímo před auto a bum. Sice bude viník, ale bude bouračka. Pro něj náraz z boku což je problém i v malé rychlosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nomadztratilpwd
Datum: 18.09.16 11:44

Pokud nikoho neohrozíte a dodržíte předpisy

Hádám, že v předpisech bude zmínka o hlavní pozemní komunikaci. Ale brát Vám to nebudu a nepopírám, že jste podal přesnější informaci. Takže pokud chceme být náležitě přesní, musím podotknout, že např. i na vedlejší komunikaci se smí předjíždět, pokud se jedná o křižovatku s řízeným provozem či předjíždí kolo. A pro autora otázky cituji paragraf 17, který by si samozřejmě mohl najít na googlu sám. Pěkný den!

Předjíždění

§ 17
(1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.
(2) Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.
(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.
(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
(5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,
2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,
3. na hlavní pozemní komunikaci,
4. na křižovatce s řízeným provozem,
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.16 15:16

Takže, pokud jedete po hlavní komunikaci, tak můžete to auto dávající přednost chodcům při odbočování předjet zleva. Nejedná se o objíždění překážky, jak to zde někdo napsal, je to předjíždění v křižovatce. Pokud byste jel po vedlejší komunikaci, tak to auto předjet nesmíte, musíte počkat až odjede a pak teprve vjíždět sám do křižovatky.


doplněno 18.09.16 17:00:

Omlouvám se za nesprávný názor - viz níže opravu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 18.09.16 15:52

Pokud to auto stojí, tak nejde o předjíždění, ale o objíždění překážky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.16 16:59

Ano, máš pravdu. A v zákoně jsou takové podmínky pro toto objíždění, že cokoliv se při tom stane, má ten objíždějící na triku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.16 06:48
avatar

Radku, nelze obecně přesně sdělit, vždy bude záležet na konkrétní situaci, prostoru a podobně. Taky bude záležet, jak stejnou situaci vidí někdo jiný, třeba kontrolní orgán.

Osobně se domnívám, že se ptáte hypoteticky, páč nevím o kterou křižovatku se jedná, páč často končí plná čára, pak je teprve přechod pro chodce, někdy následuje přerušovaná čára ve středu silnice.

Jinak to bude určitě, když odpočuje vpravo vozidlo druhu motorka, či Fiat 600, nebo velké auto, přes které nevidíte dopředu..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.