Má policista právo prohlížet vozidlo?

Od: Datum: 16.09.16 17:11 odpovědí: 15 změna: 17.09.16 12:32

Dobrý den,

dnes mě čapla hlídka (státní policie s dodávkou) a začala prohlížet auto. Jedná se audi A4 1997. Světla jsou na vozidle měněna, u předku vyndané ostřikovače světel, přendané na xenony. S tím začal. Pak se mu nezdáli ani zadní, ty jsou také měněny. Jasná "druhovýroba", že je svítivost normální neřešil. Chtěl otevřít motorový prostor, následně auto obcházel a chtěl ještě, abych mu otevřel dveře, aby se mohl podívat do vozidla. Má na tohle všechno policista právo? Přitom se nejedná o žádné provokativní osvětlení, jeden z účelů je právě to, že osvětlení a celková kvalita světelných znamení je lepší..., druhým důvodem samozřejmě estetika. Otec byl dneska shodou okolností s novým autem na geometrii, tak se tam rovnou ptal, jelikož zná majitele a ten říkal, že to standartní postup není, auto zná a prý by se s ním pustil do sporu... Jak to tedy je?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 16.09.16 17:13
avatar

Řekl bych, že pokud nemá povolení k prohlídce, nemá právo lést vám do vozu, když ho odmítnete pozvat na jeho pokyn... Ale má právo nařídit vám novou TK nebo vůz odstavit s podezřením jako nebezpečné pro provoz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ridic
Datum: 16.09.16 17:37

Měl jsem pech, že bylo celkem šero a nechtěl jsem naopak provokovat ledkama, tak jsem hodil právě potkávací. S denníma problém nebyl...

Datum: 16.09.16 17:26

já vůbec nechápu jestli je teda něco na autě špatně nebo není.. je to nějak zmateně napsané.. hele jestli se na autě měnily světla, jak musí mít na sobě platnou homologaci.. pokud mají, nemůže udělat nic.. pokud jsou xenony, tak musí mít i ostřikovače světel.. nevím proč by měl lézt přímo do auta.. to nevím jestli je normální.. asi chtěl najít toho co nejvíc.. většinou chcou lezt jen do kufru, to si myslím že mužou, protože maji nějake podezdřeni a bla bla bla.. ale jestli mužou tak nějak celkově šnupat v autě, to je otázka..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.16 17:26
avatar

PČR má právo provést běžnou prohlídku vozidla a to ze zákona o PČR a to v rámci pátrání po osobách a věcech.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.09.16 17:43
avatar

Ano má právo provést kontrolu-dle Vašeho popisu bych Vám zadržel ORV nebo Vás poslal na STK-teda pokud byste nedoložil homologaci daných dílů na Vaše auto-k čemuž mají za jistých okolnosrtí opět pravomoc!Viz vyndané odstřikovače,přendané xenony,zadní také měněny!

To že se Váš otec ptal majitele servisu,zda na to mají právo-dotačný pokud nezná pravomoce PČR tak se jen může dohadovat zda je to OK či již byla překročena pravomoc!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.16 17:44
avatar

Zdravím,
zcela upřímně - nevím, jak to je a jestli to policista může nebo nemůže požadovat. Ale řídím se starou radou - nedráždi hada bosou nohou.
Tak mne učil otec, profesionální řidič. Ten mi vždycky říkal - když bude chtít policajt vidfět třeba kufr, ukaž mu ho. Když se s ním totiž začneš hádat, že na to nemá pprávo, řekne ti "ukažte mi rezervu" a na to už právo má, takže stejně ten kufr u většiny aut otevřít musíš. A jen ti začne hledat chyby a vždycky, když bude chtít, něco najde. Takže se tím řídím - za 36let na silnici jako řidič po mně nikdo nikdy nechtěl vidět nic z povinné výbavy, ani tu rezervu, vždycky to skončí u kontroly dokladů. Jednou mne ale požádala policajt v noci "pane řidiči, co vezete v kufru?" Na moji udivenou odpověď "nevím, jdem se podívat" se zarazil, ale po vysvětlení, že jezdím jako soukromý obchodník a že aktuálně fakt netuším, které vzorky jsem z auta vyndal a které ne, jsme se zasmáli oba, já otevřel kufr, policajt se podíval a omlouval se, já mu dal vzorek kafe, které jsem v autě měl na prodej, popřál příjemnou službu a pokračoval dál. A takhle podobně to mám vždycky - nedávno jsem jel na nákup a s plným autem jsem jel do Polska pro benzin. Při zpáteční cestě mne samozřejmě hned u nás za hranicema odstavili na kontrolu. Nejdřív se na moji hlášku "taky jste si mohli vybrat někoho jinýho" se moc příjemn netvářili, ale nakonec když jsem jim ukázal nákup, tak se to zvrtlo na debatu výhodnosti jezdit do Polska nakupovat...Auto nikoho nezajímalo.
Mmch - dát si na stakhle staré auto xenony, to je teda nápad*zed* Vy nevíte, že je to zakázané, protože mít na autě xenony, když tam nejsou originál znamená splnit i daší předpisy (nutné ostřikovače, automatické nastavení světel atd. Kromě toho - xenony jsou natolik výrazně jiné než originál světla, že si o sebrání OTP a nemalou pokutu přímo říkáte už jen tím, že s tím autem jedete. Takže an vašem místě bych byl velice rád, pokud jste vyvázl pouze domluvou už vůbec bych neřešil, jestli policajt má či nemá právo vám lézt do auta. Kdybyste tam ty xenony neměl, nejspíš by vás totiž asi ani nikdo nekontroloval ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fik
Datum: 16.09.16 17:50

Přesný zákon neznám,ale myslím že může. To kdyby viděl třeba balík kokainu na zadním sedadle tak by tam taky nesměl vlézt protože k tomu nemá povolení? To by pak byl život o hodně jednodušší*smich* Světla musí mít platnou homologaci,pokud mají homologaci pro daný typ auta,nemůžou nic,ale kontrolovat to můžou. Stejně můžou nahlédnout do vozidla namátkově jestli třeba nepašuješ drogy,zbraně nebo uprchlíky,případně něco jinýho nelegálního.

Můžou tě i odeslat na STK,a tam pokud máš nehomologovaný světla,by ti to spočítali*zed* stejně jako případné další nelegální úpravy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 16.09.16 18:40

To myslite ovsem spatne. Policajt Vam pri bezne silnicni kontrole vlezt do auta NESMI. Dokonce si ani NESMI OTVIRAT co se mu zachce! Vzdy Vas musi pozadat/vyzvat, abyste mu otevrel kapotu/kufr, pokud je rezerva v kufru, tak ji musite Vy vyndat. Neexistuje, aby prisel, otevrel Vam kufr, nadzvedl koberecky a vyndal si rezervu (nebo jakoukoliv jinou cast povinne vybavy)...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 12:20

On by byl taky nerozum na takovou popelnici sahat. Mohl by se poranit nebo by mu mohlo něco něco zůstat v ruce a musel by platit opravu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.16 18:26

Tie svetlá tu boli popísané a určite auto s nimi nie je homologizované,určite nie ročník 1997.Čo sa týka auta,tak ste mu povinný pootvárať všetko,napr kapota motora-overenie VIN a pod.Čo sa týka kabíny auta,tak smie len nahliadnúť do vnútra,je to vaše súkromie,no pozor,colník smie auto prezrieť do skrutky.Takže policajtovi nie je problém si ho zavolať,ak sa budete stavať proti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.16 18:50

Tak jak to tedy opravdu je. :)

Zastavení a prohlídka dopravního prostředku

(1) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku,

a) pronásleduje-li pachatele úmyslného trestného činu, nebo

b) pátrá-li po pachateli úmyslného trestného činu nebo po věcech z takového trestného činu pocházejících anebo s takovým trestným činem souvisejících,

má-li důvodné podezření, že se v dopravním prostředku takový pachatel nebo věci nachází.

(2) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku, má-li důvodné podezření, že používáním dopravního prostředku, na dopravním prostředku nebo v souvislosti s dopravním prostředkem byl spáchán trestný čin.

(3) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku, pátrá-li po

a) osobách hledaných, pohřešovaných nebo protiprávně se zdržujících na území České republiky,

b) zbraních, střelivu, výbušninách, omamných a psychotropních látkách a jedech, nebo

c) věcech pocházejících z trestné činnosti anebo souvisejících s trestnou činností,

má-li důvodné podezření, že se v dopravním prostředku taková osoba nebo věc nachází.

(4) Policista je oprávněn při zajišťování bezpečnosti prostředků veřejné hromadné dopravy před útoky na jejich provoz a na bezpečnost cestujících v těchto prostředcích provést prohlídku zavazadla, jakož i prostředku veřejné hromadné dopravy, za účelem zjištění, zda v nich není přepravována věc, která by mohla být použita k takovému útoku. Obdobně je oprávněn provést prohlídku osoby za účelem zjištění, zda takovou věc nepřechovává.

(5) Policista je oprávněn při zajišťování bezpečnosti prostředků veřejné hromadné dopravy a při zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti v těchto prostředcích k

a) bezplatné přepravě těmito prostředky,

b) bezplatnému používání telekomunikačních zařízení instalovaných v těchto prostředcích.

(6) Policista je oprávněn za účelem provedení prohlídky dopravní prostředek otevřít nebo jiným způsobem si do něj zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly.

Takže prakticky policajt může prohledat vozidlo vždy,když si to zdůvodní a není úplně hloupej.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 16.09.16 22:21
Je to přesně tak jak pise andelck. Stačí nebýt líný a pohledat v zákoně i policii. Pak si na vas policista nepřijde nebo při nejmenším ze sebe neudelate hlupaka.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.16 21:08

Pane ridic, sdělím menší poznatek z Rakouska, kolega suverén překročil rychlost a měl na palubce kameru / v Rakousku není povolena /, policista jej zastavil a suverén začal nerozumím, nevím, peníze nemám a.t.d., mezi to procedil zasraný rakušáci a trochu mával pacičkou, policista provedl zákrok nasadil želízka, odmontoval RZ, zavolal odtahovku a jeho krásné BMW odvezl na hlídané parkoviště, suveréna na policejní stanici, kde jeho poplatky a pokuta jenom za 900 Euro, nakonec penízky měl.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.09.16 12:32

V USA by to bylo doplněno vyválením ksichtem po zemi před odjištěnou pistolí a přenocováním v místním jailu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 17.09.16 11:15

Právo na prohlídku má. Nemůže jen tak, ale musí mít důvod - hledá zbraň, drogy, kontroluje technický stav, povinnou výbavu atd. Pokud mu to neumožníš tak může použít sílu.

Xenony bez homologace, bez ostřikovačů světel - správně ti měl sebrat techničák a poslat na TK + sankce za jízdu s vozidlem ohrožujícím bezpečnost = pokuta řádově tisíce až desítky tisíc a půl roku bez řidičáku.

Do sporu bych se nepouštěl, spíš bych sklopil uši a byl rád, že to vyšlo tak lacino... ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.