Prodej vozidla a problémy s přihlášením

Od: Datum: 13.09.16 00:30 odpovědí: 11 změna: 14.09.16 18:52

Dobrý den, pokud bude někdo vědět jakoukoliv radu na tuto sitaci, budu velice ráda, za jakýkoliv postřeh...Prodejem vozidla a vlastní blbostí jsme se dostali do prekérní situace...Prodali jsme vozidlo, škoda felicia s tím, že se podepsala kupní smlouva a novému vlastníkovi se dala plná moc na přihlášení. Tím, jsme považovali věc za vyřízenou( naše blbost, že jsme to neověřili) a cca za 5 měsíců od prodeje přišla pokuta za špatné parkování...vozidlo tedy není převedeno. Spojili jsme se kupujícím (nyní už víme, že je to překupník), který řekl, že auto bylo ve strašném techn. stavu, že ho okamžitě prodal kamarádovi a ten, že už ho prodal někomu dalšímu! Kupní smlouvu doloží zítra, ale vzhledem k tomu, že vozidlo je psané stále na nás, zodpovídáme za jeh provoz, jakožto "provozovatel vozidla"? hrozí nám vysoké sankce za to, že vozidlo nebylo přepsáno ve lhůtě do 10 dnů atd? Snad se nám podaří nají t nového vlastníka a domluvit se s ním, abychom vozidlo přehlásili na něj, ale co když nebude chtít spolupracovat? Jak ho donutit, aby se vše dořešilo? Praktickyjsme teď zodpovědní za všechny přestupky spáchané s vozidlem? A v případě přehlášení...napsat novou smlouvu mezi námi a novým vlastníkem s aktuálním datem? A přeskočit ty další 2, co měli auto v držení? Ale co, když na autě z této doby visí ještě nějaké přestupky? ...Budu ráda za jakoukoliv reakci k věci...Děkuji všem, M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.16 00:34
Hrozí vám sankce az 50tisic. Za blbost se platí,tak vas to holt bude něco stát.
doplněno 14.09.16 00:36: Jak píše diesel,nekritizoval bych poslance,spis jde o lenost/neznalost lidí
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.16 06:52
avatar

Nejste první, ani poslední, která svojí leností si zapříčinila problémy. Lenost je silné slovo, ale když každý týden čtu, jak někdo si ulehčil práci a má teď problémy..

zodpovídáme za jeh provoz, jakožto "provozovatel vozidla"? Zodpovídá vlastník vozidla, to Vy nejste. Musíte to doložit dokumentem a právně se bránit. Není to lehké, proti mašinerii úřadů.

hrozí nám vysoké sankce za to, že vozidlo nebylo přepsáno ve lhůtě do 10 dnů atd? až 50 tisíc, ale to nikdo ještě nedostal.

Smlouva na převod vozidla stačí ústní, ale Vy musíte zkrátka sehnat někoho, kdo si na sebe nechá toto vozidlo napsat, což se obávám, že neseženete, páč on bude muset zaplatit eko daň.

Ve Vašem případě skoro neřešitelný postup, když neseženete nikoho.


doplněno 14.09.16 06:20:

masachar, zatím máte jen 10% úspěch, že jste sehnali posledního majitele. Až bude vozidlo přepsáno, pak se radujte. Je dobré, že máte poučení. Příště do smlouvy zapíšete i sankčí doložku, když vozidlo nepřevede do 10 dnů, na základě plné moci, hrozí mu denní sankce (třeba) 500Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 13.09.16 07:31

já jen připomenu heslo pana Stanjury " Jeden úkon, jedna žádost, jeden úřad"

Zákon z jeho dílny nakonec není tal geniální, zásadní chybou je skutečnost že ZNEMOŽNIL aby slušný občan učinil evidernční úkon sám za sebe a nemusel se už O NIC STARAT.

Zákon zatáhl do primitivního evidenčního úkonu minimálně DVA OBČANY, i ldyž ten jedne slušný a poctivý chce provést úkon, ten druhý mu to svým nezodpovedným jednáním znemožňuje.

Včera jsme četl, co se děje av našem parlamentu s tímto zákonem...někdo navrhuje doplnit § 8 o § 8a), který vše ještě komplikuje...doporučuji každému na stzránkách www.psp.cz podívat na dokumenty - usnesení ze 41. schůze hospodářského výboru ze 31. srpna...je to úsměvné...

Mimochodem na Slovensku půvopdní majitel auto sám za sebe ODHLAŠUJE, definitivně, nový majitel má 30-denní lhůtu k tomu aby se km autu přihluásil a pokud tak neudělá SK policie zadává značky k vozidlu jajko odcizené.

ODCIZENÉ. Myslím tím do policejního systému který je propojen v rámci EU. Vůbec nepochybuji o tom že auto s "odcizenou" SPZ- kou je na kterékoliv EU komunikaci vybavené požadovanými technickými systémy do 15 minut zastaveno policejní hlídkou. A dál už pochopitelně nepojede.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.09.16 17:27

Je to opravdu do nebe volající stupidita našich poslanců, kteří nejsou schopni tak jednoduchou věc jako je přepis majitele vozidla v registru zákonně ošetřit. Povinnost uloženou zákonem přece musí mít vždy adresně jen jeden občan a splnění této povinnosti nesmí záviset na libovůli občana druhého ! Na Slovensku to udělali logicky a dobře. Prodávající má povinnost vozidlo odhlásit a nahlásit data nového majitele ( jméno, adresu, rodné číslo a č. OP). Kupující pak má povinnost vozidlo na sebe přihlásit. Pokud to neučiní ve stanovené lhůtě, tak spáchá správní delikt a správní orgán může konat dle zákona. Co je na tom složitého? Kde je nějaká díra pro podvodníky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.16 17:48
avatar
Já nevím proč tu stupiditu házíte jen na poslance.Vždyť je to také naše blbost-stupidita prodejců a kupců aut-jací jsou lidé-takoví jsou i poslanci ,pokud by se dotyční zajímali dříve než prodají-nemusely by se nyní ptát co s tím!Letos jsem synovi kupoval autí a vše je bez problémů-přijel jse zhlíd projel a ústně jsme se dohodli kdy přijedeme pro auto-po týdnu zavolal kdy má čas a kdy udělal EvK a mi jsme přijeli,překontrolovali autí (preventivně) společně došli na úřad, společně přehlásili a součsně zaplatili kupní cenu.Nebyl-li by prodejce tento postup akceptovat-nekoupil bych.Jak jednoduché!
doplněno 13.09.16 17:52:

Misachar-nekdě ,když pohledáte poradnu tak to naleznete,je tu rada jak na to !Právě od p.Mzxy k,který rád kritizuje p.Stanjuru.Vy musíte zahájit převod za vaši osobu,s tím,že se kupec dostaví za 30...min,hodinu,že dělá na STK EvK.Pokud upspějete,pak máte vyhráno a úřad obešle kupce (překupníka) výzvou k dokončení změny!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.16 14:56

Když si přečtete článek, na který odkazuje nick misachar, tak musíte vidět jednoznačnou nesmyslnost zákonného ustanovení, které právě schválili jedině poslanci a nikdo jiný ! Na vlastní kůži jsem okusil ty účinky zákona, když jsem uvěřil kupci, že auto převede a dal jsem mu plnou moc k tomuto úkonu. Nakonec se z něho vyklubal překupník, který auto nepřevedl a ještě s ním spáchal přestupek - překročení nejvyšší povolené rychlosti. Po jednání na Magistrátu hlm. Prahy jsem srazil paty a pokutu 600 Kč uhradil. Zákon tak opět nahrál podvodníkovi, jak je u nás zvykem*zed*

Právě probíhá schvalování změny zákona, která by měla záležitost napravit. Uvidíme *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.16 15:37
avatar

Tondo, ale mýlíš se.

Kdyby jsi postupoval podle zákona, nebo si dal do kupní smlouvy sankci, tak problémy nemáš.

Proč je nemají jiní, kteří se spolehájí jen na sebě, a nejsou líní dojet na registr vozidel.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xyz
Datum: 14.09.16 16:58

A jakou šanci máte, když si tam tu sankci dáte? Budete se pár let soudit a výsledek bude stejně nejasný...

Myslím, že by všem pomohlo, kdyby bylo už konečně možné auto přepsat na kterémkoli úřadě. Nejhorší je, když je kupující odjinud než prodávající a navíc např. vozidlo je registrováno v jiném městě, než má prodávající trvalé bydliště.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.16 18:52
avatar

Vy tak zkušený jistě víte, že časem vysoudíte sankce. Souhlas, že by převod vozidla by měl být řešen jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.16 16:45
avatar

Zase Vaše hloupost-věříte více cizí osobě tak si klidně plaťte pokuty za druhé!Navíc ani neumíte jasně prokázat že NEJSTE majitel a tudíž za přestupky s autem spáchané neručíte!

Čím víc se o tomto problému píše tím víc vídím návaznost-debilita lidí=debilita poslanců!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.16 23:44

Děkuji všem za reakce...Podařilo se nám dohledat nového majitele vozidla, který naštěstí spolupracuje a v brzké době bude vozidlo převedeno.

Jinak ale je situace stejná, jako když kupující přestane komunikovat ihned po koupi...Takže do budoucna víme, že se rozhodně nevyplatí udělovat plnou moc za účelem převodu a spoléhat na kupujícího, že vozidlo ve vlastním zájmu převede...pokud ho totiž nepřevede, je v dost komfortní situaci a za veškeré prohřešky ve finále zodpovídá stále provozovatel vozidla, tedy člověk zapsaný v registru...Co se týká pokut, tak je to tak, že se na inspektorát pošle doklad o tom, že vozdilo bylo v době spáchání přestupku prodané+iniciály na nového majitele..., ale pokud tento nebude spolupracovat, ve finále se pokuta může vymáhat po provozovateli vozidla, tj. osoba zapsaná v registru, i když z celé situace věci vyplývá, že je to absurdní, když tento člověk nemá již možnost vozidlo vyřadit jakýmkoliv způsobem z provozu, či ovlivnit jeho provoz...

Přikládám odkaz na dost výstižný článek, kde je tato absurdní situace hezky popsaná...

http://www.pravniprostor.cz/c…ku-znacne-komplikovany-proces

Jediným? možným způsobem obrany je zaslat předžalobní výzvu a pokud i tak nebude nový majitel vozu spolupracovat, bránit se soudní cestou...Hezký den, M.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.