Jak nastavit spojku

Od: Datum: 25.08.16 09:10 odpovědí: 9 změna: 26.08.16 07:45

Dobrý den,

mám dotaz, jak správně by měla být nastavená spojka. Jde o to, že jsem po dobu co mám řidičák (3 roky) jezdil jen se starými auty (nad 10 let stáří) a i když mám najeto celkově přes 60 tisíc km, tak vlastně nevím jak má fungovat nová spojka. V každém autě zabírala jinak, někde se zadrhávala, jinde hned na začátku atd atd.

Před cca měsícem jsem koupil za pro mě hodně doboru cenu své první auto. Jedná se o Renaul Laguna z roku 2000 s klimatizací a 4-mi okýnky v elektrice. Jenže poslední týden zabírá spojka níže a níže, kdy včera už zabírala pár milimetrů nad podlahou a dostkrát "skřípaly zuby". Podle majitele je v autě nastavitelná spojka. Na fotce je to plastová matice pod maticí železnou, kterou když otáčím, tak spojka jde opravdu nastavit od "zabírá hned na podlaze" po "nezabírá ani uplně nahoře". Otázkou teď je, co je správné nastavení? Samozřejmě můžu ji nastavit tak nějak doprostřed, taky to svůj účel splní, ale rád bych znal to pravé nastavení jaké je u nových aut. Kde má správně zabírat, nebo podle čeho ji nastavit.

Díky za pár rad, díky kterým to celkem dobře vyladím. ;)

doplněno 25.08.16 09:17:

Samozřejmě jako vždy jsem zapomněl tu fotku :D . Na jedné fotce jde vidět nastavovací matka a na druhé konec lanka a převod na převodovku.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.08.16 09:37

Spojku nastavte tak, jak Vám to nejlíp vyhovuje. Jen dodržte zásadu, že musí být určitá vůle jak "nahoře", tak "dole". To znamená, že když budete pomalu šlapat na pedál (za jízdy) nebude se zpočátku dít nic a teprve po sešlápnutí řekněme o 2 cm začne spojka lehce prokluzovat. Totéž opačně - řazení nesmí jít přes zuby. Když při sešlápnuté spojce zaředíte a začnete spojku pomalu uvolňovat, musí spojka začít zabírat teprve pár cm nad podlahou. Kdekoliv mezi těmito body je to v pořádku.

Pokud se Vám ale záběr spojky citelně změní během týdne, počítejte s její brzskou výměnou!

Ohodnoceno: 3x

Datum: 25.08.16 09:46

Ono to nebyla extra změna. Vždy (poslední měsíc co auto mám) šla dost nízko, ale během toho měsíce asi klesala a klesala až je teď skoro na zemi. Možná že ten nastavovací šrou se pomalu pootočil. Ono na něm cca 5 otáček je rozdíl mezi záběrem na podlaze a úplně nahoře, takže stačí málo pootočit a spojka reaguje jinde. Navíc se mají podle mne dotáhnout ty dvě matky proti sobě aby to drželo, což nebylo. Každá byla jinde a tak se nastavovací matka skoro volně točila.

Spojka sama o sobě jde velmi tuze a těžko, ale i tak když jsem si s tím trochu pohrál, tak funguje krásně, i když pořád těžce.

Datum: 25.08.16 18:05

Tak jsem to nastavil a dnes celkem dost jezdil, vše bylo v pořádku po celou dobu. Před hodinou na pumpě jsem nabral benzín, ale už nezařadil. Pedál spojky zůstal na zemi. Tak jsem lanko dotáhnul na maximum a vše bylo zase vpohodě, ale už kousek od baráku byl pedál zase skoro až na zemi. Dál už to dotáhnout nejde a s pedálem až na podlaze lanko, které je přidělané ke spojce (viz druhá fotka) se ani nehne. Tím usuzuji, že jde jen o lanko a ten systém na nastavení jeho délky se nějak pokazil a lanko v něm prokluzuje a samo se natahuje. Kdyby to bylo spojkou, tak lanko by spojkou hýbalo, ale ani s ní nehne. Zítra se tedy nevyhnu servisu.

Datum: 25.08.16 18:57

Nechej vyměnit spojkové lanko,nejlépe v servisu.

Ohodnoceno: 0x

Od: akym®
Datum: 25.08.16 19:35

Ono to nemá hydraulické ovládání spojky? Potom by to bylo úbytek brzdové kapaliny, nebo končící brzd. váleček. To má od pedálu lanko rovnou ke spojce, jako v pravěku?

Od: fik
Datum: 25.08.16 19:44

Heh*smich* to by ses divil kolik aut má lankovou spojku,i nových. Naopak třeba hydraulickou spojku mělo i staré MBčko. To není pravidlo že dnes nemůže být lanková spojka,a v roce 2000 teprve ne.

Od: fik
Datum: 25.08.16 19:45

Nejdřív zkus vyměnit lanko,pokud to nepomůže tak tě čeká výměna spojky

Datum: 25.08.16 20:33

Samozřejmě ,že rencky neznám,ale nějak matně tuším (snad jsem někde četl dotaz?opravdu nwn) že Laguna má spojku obodobně řešenou jako modely Xantie s lankovou (1,6-2,0 a pak asi 1,9SD a 1,9TD ) kde je na pedálu spjky takový ,jak to nazvat? nwn mezi xantiáky je to "plastikhebl"ktarý když praskne-dělá to stejné problémy jak popisujete-zkuste se na to juknout-na pedál spojky v kabině!JInak pokud se nepletu ,tak oprava je nenákladná a jednoduchá,až na "gynekologický přístup a 3x zalomené ruce!"

Datum: 26.08.16 07:45

Jedu dnes do servisu, tak uvidíme.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.