DYNAMO, regulace zapojení

Od: Datum: 24.08.16 11:58 odpovědí: 6 změna: 24.08.16 15:06

Dělám novou elektriku na zetoru, ale bohužel u dynama a regulátoru není napsané který kontakt je který :( Podle všeho bylo zapojené obráceně M a D, ale nemohu to s jistotu říct. Dokáže někdo určit který kontakt je který?

doplněno 24.08.16 12:20:

Pozor ... Tak regulátor podle všeho bude 6V (obrázek odpovídá tomu co mám. i zespodu...) i když zetor má 12v.
Nevěděl by někdo jak zapojit kontrolku dobíjení?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kasr
Datum: 24.08.16 12:16

Už vím kde hledat označení na regulátoru. Teď už zbývá jen to dynamo.

Datum: 24.08.16 12:56

A co na dynamu? Kontrolka dobíjení je pověšená na B+ (uprostřed schématu "A") a kostru. Zbylé dva kontakty jdou přímo na dynamo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.08.16 13:27

Dynamo má dva kontakty (šroubky) Jeden je M druhý D nevím který je který.
(Podle všeho jeden má být na uhlík, druhý na cívku. a druhý uhlík jde na kostru).
Podle mého M a D nemůžu libovvolně prohodit
Podle Všeho bude Kontakt D silnější a větší (uhlík dynama) a M menší (cívka).
S tou kontrolkou se omlouvám. Dobíjení je kontrolováno přes Amperemetr "A". Spletlo mě že na budíkách je místo pro tuto kontrolku.
Jemožné aby tam byl regulátor určený pro 6v? Opravdu je naprosto stejný s tím co jsem našel pro motorky. Jak to poznat když na něm není nic napsáno? Jen made in CS
Traktor měl v minulosti problémy s dobíjením, vlastně celkově... jediná funkční věc bylo startování.
V minulosti jsem dělal elektriku na favoritu a jiném traktoru, ale vždy zde byl alternátor.

Od:
Datum: 24.08.16 14:31

Vývod D se nemůže prohodit s vývodem M. Napětí z dynama jde na kontakt D. Jestliže napětí dynama přesáhne 12 V, tak relé spojí vývod D s B (baterií—akumulátorem) a akumulátor se nabíjí. Přes kontakt M se napájí budící vinutí dynama a reguluje budící proud tak, aby výstupní napětí dynama nepřekročilo asi 14,5 V. Napětí z baterie jde přes ampérmetr přímo na kontakt B.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 24.08.16 14:49

Děkuji za parádní odpověď :)

Od: vernon
Datum: 24.08.16 15:06
Nebylo by spolehlivější, vyhodit to a použít alternátor?
Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.