Kolona stojících vozidel

Od: Datum: 18.08.16 17:32 odpovědí: 24 změna: 19.08.16 17:08
Zdravím, dnes jsem se setkal, že vozidla předjela čekající vozidla, která stala v koloně asi 30 min kvůli opravě silnic. Vozidlo přede mnou předjelo asi 10 aut a odbočili do leva a objeli to jinou cestou. Je to přestupek? byl tam zákaz předjíždění. Objelo to cca 10 aut. Jaký je to přestupek. Dík.
předjíždění. delal

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.16 17:44

Není to předjíždění je to pouze objíždění překážky.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.08.16 18:53

doporučuji nastudovat si pravidla a neradit blbě, dík

Datum: 18.08.16 17:44

Pokud jste stál, nešlo o předjíždění, ale objíždění překážky. Je to jako kdyby jste stál na křižovatce s jedním pruhem, kdy je ale dvojitý semafor, jeden pro všechny směry a zelená šipka vpravo, také by jste se rozčiloval, kdyby Vás někdo objel a odbočil na zelenou doprava? Já to na dálnici předevčírem také udělal, stát 3 hodiny v zácpě na dálnici, nebo po 50m sjet přes pumpu na vedlejší silnici a během 10ti minut tu zasekanou dálnici (svedení do jednoho pruhu, v něm nehoda 3 kamionů => kolona dlouhá 8km, pak 2km volno a další svedení do 1 pruhu, nehoda jednoho vozidla a další 4km zácpa)?

doplněno 18.08.16 17:45:

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#p16

§ 16 a 17 *pivo*

doplněno 18.08.16 17:51:

dále § 12/1 , §25 dálnice § 35-38 , také důležité, často se zapomíná: §41/8

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.08.16 18:18

§ 2 ee)
komiku.

doplněno 18.08.16 18:33:

Já jen že kolona vozidel není překážka provozu.

Datum: 18.08.16 18:26

ano taky

Od: mon
Datum: 18.08.16 18:33
Tak to jsem teda blb, protože jsem to poctivě vystál. Bal jsem se, že když tam je zákaz předjíždění a plná čara kousek i dvojitá, že to musím poctivě vystát až ke křižovatce, že za to je pokuta.
Datum: 18.08.16 18:36

Samosebou, že máte pravdu.

Datum: 18.08.16 18:38
Přeci když je dvojitá plná zákaz předjíždění tak je to přestupek, oni předjela protisměrem vozidla stojící cca 150 m a odbočili doleva.
Datum: 18.08.16 18:45

pozor, plná čára neznačí zákaz předjíždění, je to pouze zákaz přejíždění té čáry (který ovšem neplatí pro objíždění) http://www.autoweb.cz/plne-cary-predjizdeni-prejizdeni/

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.08.16 18:55

-

Datum: 18.08.16 18:56

Kolego Repkine, souhlasím s Vámi.

Pravidla pro objíždění stanoví § 16

Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

Kdo píše, že se to nesmí, že je to přestupek, prosím o výklad. Děkuji

Datum: 18.08.16 18:56

Pokud je tam značka Zákaz předjíždění a Dvojitá čára, pak nesmí předjíždět a nesmí přejíždět dvojitou čáru (s výjimkou odbočování mimo silnici nebo objíždění překážky provozu [viz definice výše - stojící kolona není překážka provozu]).

doplněno 18.08.16 20:32:

Překážkou je kolona vozidel, jejichž řidiči zírají na stopařku nahoře bez. Kolona vozidel před semaforem nebo asfaltérem s praporkem nikoli.

Datum: 18.08.16 18:52

Je to přestupek v případě že v tom místě byl zákaz předjíždění. Pokud zastavím kvůli opravě silnice - např v místě kde je provoz řízen kyvadlově, jmenuje se tento úkon "zastavení vozidla" - tedy přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče. Vozidla stojící v koloně není možno brát jako překážku v provozu a její objíždění. Stejně tak jako není možno brát jako překážku vozidlo, které stojí např. na semaforu na červenou nebo pouští chodce na přechodu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.08.16 18:58

Zmizíku, prosím, oč se opíráte ve svém tvrzení: "Vozidla stojící v koloně není možnobrát jako překážku v provozu"

Díky Milan

doplněno 18.08.16 19:17:

Zmizíku, to je Vaše dedukce, Váš výklad, máte na něj právo, ale já mám právo s tím nesouhlasit. Vozidlo(a) stojí, já je objedu, co tím poruším? Jaký předpis? Snad jen, že nejedu vpravo, v pravé polovině vozovky.

Jedná se o akademickou debatu, páč takto jede stovky řidičů, když je kolona v Popkovicích a oni jedou ke zlaté přilbě v Pardubicích.

doplněno 18.08.16 19:21:

překážka provozu na pozemních komunikacích je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích,

stojící auto je vše, a stojí, tzn, plynulost tu není.

Datum: 18.08.16 19:02

Protože dle §2p zastavili z důvodu nezávislého na vůli řidiče a jsou tedy "plnohodnotnými" účastníky provozu. Konkrétně překážka je definovaná v §2ee a pokud bychom vozidla v koloně měli brát jako překážku, museli by za sebe umístit trojuhelník.

doplněno 19.08.16 14:43: váš výklad vám příjde správný jen proto že kouzlíte s češtinou, ale kdyby to byla pravda a uvažoval bych podle této logiky, pak smím "objíždět" každé vozidlo které kvůli situaci v provozu stojí a např. dává přednost v jízdě. což možné není.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.08.16 19:10

zajímavý dotaz, píšu si a zítra zavolám školiteli co dělá školení řidičů

Datum: 18.08.16 19:16
Repkin: budu rád, když to budu vědět, protože tu silnici ještě budou dělat hodbe dlouho. Kolona tam je pořád. Diky za info.
Datum: 18.08.16 20:27

Je pak nějaký důvod stát na červenou, nejsem-li první v řadě? Auto na semaforu je překážka a smím jej objet i na dvojité čáře?

Datum: 18.08.16 20:34
Jenže on červenou neměl. Vy by jste ji stále měl a naopak by jste tvořil překážku v provozu jelikož by jste pak stál tam kde nemáte. Asi bych to už dál nerozváděl, situace je dana a bavit se co by kdyby, tak to už bude takový guláš, že už to nikoho nebude bavit poslouchat a neporadí.

Datum: 18.08.16 21:28

Pokud hodláte pokračovat stejným směrem jako vozidla stojící v koloně, překážka to není. Musíte se zařadit za ně a čekat, jinak byste předjížděl.

Pokud ovšem hodláte pokračovat jiným směrem (tedy víte, že objedete a vyklidíte "pole" aniž byste někoho omezil), tak můžete, protože objíždíte překážku.

Není to tak?

Datum: 19.08.16 15:10

Obecně jsem proti porušování pravidel, ale v tomto případě je mi to úplně jedno. Policajt při průjezdu takovým místem bude radši koukat na druhou stranu a bude se snažit bleskově zmizet, aby to tam nemusel řídit. Přitom by mohl výrazně pomoci, protože by mohl preferovat směr s větším provozem podle aktuální situace.

Dnes jsem slyšel toho přihlouplého mluvčího ŘSD, jak sec chválil, že kvůli Velké ceně Brna nebudou na D1 provádět údržbu, natírat svodidla, sekat trávu a naopak mají v pohotovosti odtahovky hlavně pro nákladní vozidla.

Ale to by přece měla být samozřejmost a při ceně dálnic by u každé uzavírky měla být připravená policie pro okamžitý zásah, technika pro bleskový odtah a objízdná trasa pro případ nouze. A ne že se to bude vymýšlet za pochodu nebo že se řidiči prostě nechají vycukat. Jen tento týden byla na D1 několikrát 10km kolona ...

Datum: 19.08.16 16:09

ani tak nejde o to zda policie bude takovéto "předjíždění" řešit, spíše tuším, že autorovi šlo o správnou odpověď a správná odpověď se například hodí v případě, že takto "předjíždějící" auto způsobí nehodu která s tím bude mít souvislost

Datum: 19.08.16 17:08
Ano, šlo mi o správnou odpověď. Dnes jsem tím místem projížděl znova a byla kolona na 40 minut a jak jsem vystál ten úsek a projel 2 km usék kde dělají silnici tak jsem jen koukal jak protisměr nemá žádné auto. Řídila to nějaká mladá slečna a starší chlap ale tam kde jsem stál byla mladá slečna a fronta 3 km a kde stál starší chlap jediné auto v protisměru nestalo. Měla by to jít řídit policie, která v tomto směru je sběhlá. Nikde v zahraničí jsem se s tím nesetkal, jen tady v ČR je to možné. Jeden pruh 3 km fronta a protisměr žádné auto.
Od: axus®
Datum: 19.08.16 15:38

Kolona vozidel je v zakone definovana jako souvisly proud vozidel, ktery neumoznuje predjizdet kazde vozidlo jednotlive, rozestup mezi jednotlivymi vozidly pri predjizdeni nebo objizdeni neumoznuje bezpecne zarazeni.

Vsimnete si, ze se zminuje i OBJIZDENI. To proto, ze nemuze-li stojici kolonu vozidel predjet nakladak, neznamena to, ze ji nemuze predjet treba motocykl - toho ostatne bezne uzivam a pres plnou caru s motorkou v kolone objizdim i stojici policajty - protoze takovy motocykl se muze bezpecne zaradit a tudiz je mu dovoleno stojici prekazku v provozu objet.

Stejne tak pro auto, ktere pak odboci plati, ze se muze bezpecne zaradit (tam, kam odbocilo) a tedy je mu dovoleno stojici kolonu objet i pres zakaz predjizdeni.

Pohybuje-li se ale kolona, pak uz je na zvazeni rychlost kolony a zda se predjizdet a nasledne odbocit smi i prez zakaz predjizdeni (kolona stale narusuje plynulost podle definice prekazky) a nebo uz by to bylo za hranici, kdy by se na naruseni plynulosti uz vymlouvalo jen tezko.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.