Auto bez přepisu

Od: Datum: 28.07.16 13:53 odpovědí: 12 změna: 29.07.16 15:14
Zdravím všechny motoristy, kteří mi mohou dobře poradit a předem za rady děkuji. Potřebuji koupit rychle nějaké starší auto do 20.000. Výběr není moc velký, za víc peněz se dá vybírat víc. Objevuji i inzeráty, kde prodejci nevyžadují přepis (např.kvůli ekodani). Ale zajímalo by mně, jaká rizika taková koupě auta "bez přepisu" může mít pro prodejce i kupujícího.
Děkuji, Milena.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: asd1
Datum: 28.07.16 14:41

Máte povinnost do 10 dnů oznámit změnu vlastníka v registru, sankce až 50 tisíc. Vyskočí to např. pokud vlastník zemře, vozidlo by šlo do dědictví a vy naklušete s kupní smlouvou že auto je vaše.

Jinak problémy hrozí spíš prodávajícímu - budou za ním chodit vaše případné přestupky.

Pokud už takhle, tak určitě mít ověřenou plnou moc k přepisu - bez ní pokud prodejce "zmizí" tak papírově neuděláte nic - duplikát techničáku, přepis při dalším prodeji atd.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.07.16 14:58
Děkuji, toho se právě bojím že bych mohla mít problémy třeba jak píšete kdyby majitel "zmizel". Ta plná moc by mohla být řešení ale nevím jak by se na dopravce tvářili kdybych se tam objevila třeba za 5 let že chci přepsat auto. Dřív to tolerovali ale teď je plno změn. S tou pokutou do 50.000 je to spíš v případě že by někdo jezdil s autem "v polopřevodu", které už právně neexistuje. Ale kdo ví... Milena.
Od: mzxy
Datum: 28.07.16 16:22

1.auta v polopřevodu dnes úředně neexistují, pozbyla schválení a značky a doklady k nim jsou neplatné, hrozí zde kumulace několika sankcí, navíc je logicky nelze ani "přepsat"

2. nevím co by měla řešit v případě Vašeho náhlého objevení po 5 letech dopravka, ta jen eviduje co se nahlásí a pokud předložíte co ukládá zákon, provedou evidenční úkon..o tom co je mimo přepážku tam nikdo nic neví

3.) plná moc znamená jediné, že někdo někoho písemně pověří, aby za něj něco vykonal, pokud se mezitím evidovaný majitel přestěhuje nebo nedejbože zemře, nic neuděláte...navíc nelze vyloučit, že by usnesením soudu mohl auto někdo zdědit, klidně jen na základě evidenčního záznamu o vlastníku vozidla

4.) doufám že už víte co dělat, dodržet literu zákona

5.) pokuta 0 - 50 tis,. Kč je v zákoně uvedena jako sankce za to, že nový a původní majitel v 10-denní lhůtě nepodal příslušnou žádost o zápias změny vlastníka, zkuste se někdy podívat do zákona...těch "plno změn" je tam jasně a srozumitelně popsáno...otázkoui tedy je, co je to vlastěn za auto, když prodejce deklaruježe "netrvá na přepisu"...Už to v této poradně bylo mnohokrát...

Datum: 28.07.16 19:05
Děkuji za vyčerpávající odpověď. M.☺
Datum: 28.07.16 16:57

Provozovat vlastní auto registrované na cizí osobu je podvod. To Vám dělá problem respektovat takovou jednoduchou věc? O peníze nejde, je to jenom otázka priorit, proto tu eko daň máme, je to motivace koupit si novější a ekologičtější auto.

Datum: 28.07.16 19:11
Mně to problém nedělá,problém s tím má prodávající a každý nemá peníze na novější auto. M.
Datum: 29.07.16 01:32

Právě že o peníze jde - přepis = EK ca 400,- registr 800,-, to máme minimálně 1200,-, k tomu čas a prachy na objíždění a jsi minimálně na 1500,-. U starších aut + ekodaň. U auta do 20k dost výrazné navýšení ceny a chápu snahu přepis obejít...

Ekodaň není motivace koupit novější, ale naopak nechat si starou neprodejnou plečku. Navíc v dnešní situaci emisí na TK je nejlepší mít Trabanta nebo šáde - ty projdou bez problému. Samotné emise u "ekologických" aut vůbec nejsou růžová záležitost, spíš jde o drahá kurvítka z kterých lezou horší sr... než z klasiky Euro 2. Kocourkov hadr :D

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.07.16 09:59

asd1

Dobrý den, velmi hezky a trefně jste to napsal, souhlasím s vámi. Dost často čtu inzeráty na auta s poznámkou ,,Přepis nepožaduji´´. Je to většinou u těch, kde ještě není hrazená ekodaň a prodávající má obavy, že kvůli tomu auto neprodá. Já nevybírám auto podle toho že bych nemusela dělat přepis nebo platit ekodaň, ale zrovna jsem narazila na auto, které se mi velmi líbilo, i nová STK aj. Ale zrovna u tohoto auta je problém s přepisem, proto jsem se zajímala o možné důsledky v případě jeho koupě. Prodávající ho přepsal na 10-leté dítě (zřejmě kvůli exekuci) a přepis by se musel řešit soudně. Ještě nevím jak se rozhodnu ale asi se raději podívám po něčem jiném. I když by bylo docela fajn koupit auto, sepsat kupní smlouvu, zaplatit, odjet, udělat PR a jezdit...bez dalších starostí. Co byste mi radil vy? Děkuji, Milena S., CV

Datum: 29.07.16 11:48

To je na vás. Pokud jsou oba solidní tak bych kluka nechal jako vlastníka - auto bude pořád jeho, vy s ním budete jezdit. Má to ale riziko že se něco stane a o auto přijdete, ovšem u plečky za 20k by se mi vyplatilo to risknout - pokud je auto jinak v pořádku tak se to vyplatí, podobné auto s bezproblémovým přepisem by nejspíš stálo výrazně víc... Zapsat se v registru jako provozovatel stojí 50,-?

Kdo neriskuje nevyhraje, když vám to ukradnou nebo ho vybouráte, tak to vyjde nastejno jako když kluka trefí šlak a někdo to zdědí - ovšem to bude tahanice na delší dobu a ještě nějaký čas by jste jezdila...

Souhlas s užíváním vozidla, česky + anglicky kdyby zahraničí.

PR - asi bych nechal doběhnout jeho smlouvu k výročí a až pak svoje. Nebo depozit, ihned ukončit jeho/ udělat svoje PR, vyzvednout z depozita.

Datum: 29.07.16 12:04

Děkuji,jste moc hodný. Do zahraničí nejezdím. Ještě popřemýšlím. Milena.*slunce*

Datum: 29.07.16 12:13

Ten souhlas s užíváním - pak vám to těžko "sebere zpátky", resp. bude to mít výrazně těžší.Pokud to je dobré auto za levno tak bych do toho šel. Ale je to na vás.

Datum: 29.07.16 15:14

Ještě jednou děkuji. Je to pěkný R. Megan s novou STK za 10.000. A zblízka. Praskl mi rozvod.řemen a potřebuji rychle něco na dojíždění do práce. M.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.