Přednost v jízdě

Od: Datum: 15.07.16 15:19 odpovědí: 8 změna: 18.07.16 12:46

Byl jsem svědkem menšího šťouchance příjezdová asfaltová cesta od silnice 3 tř., na samotu 200 metrů kde cesta končí, v polovině výjezd ze zahrady, došlo na výjezdu ze zahrady k nehodě s vozdlem jedoucí na samotu. Po šťouchanci se nedohodli, ten po asfaltové cestě tvrdil že má přednost, že je cesta upravená, ten ze zahrady, že použil pravidlo pravé ruky, jaký je názor řidičů.


doplněno 16.07.16 09:18:

Po nehodě BMW X5 a Favoritu byla odhadnuta škoda na 80 tisíc, později po likvidátoru pojišťovny uvedena BMW částka 190 tisíc, Favorit na odpis 8 tisíc. Likvídátor se přikloňuje na přednost po asfaltové cestě, majitel Favoritu tvrdí příjížděl jsem zprava, bez ohledu na povrch vozovky a že má majitel haciendu za 20 milionů měl jsem mít přednost, soudní spor může pouze změnit v můj neprospěch plný měšec majitele BMW, a odborný znalecký posudek znalců-neznalců, kdy za jejich některémi výtvory by se nemusel stydět ani Hurvajs promomovaný na Turbo fakultě v Plzni, tolik v druhém dílu. Pokud nebude soudní spor trvat dvacet let, jak je někdy v Česku zvykem, ozvu se s výsledkem.


doplněno 17.07.16 14:08:

Majitel Favoritu a milovník bonsají pozval na názor policistu z nehodovky, který zjistil, asfaltová komunikace od silnice 3 tř. široká 3, 40 m v délce 220 metrů a končící u obytné usedlosti, v části 60 metrů vjezd do zahrahy k obytné buňce, kde tato komunikace také končí. Při kontrole na Katastru nemovitostí jsou obě komunikace evidovány jako, - komunikace ostatní -, dle mého názoru při křížení těchto komunikací je za zapotřebí respektovat pravidlo pravé ruky. Tolik pokračování v dalším dějství.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rora®
Datum: 15.07.16 15:50

Já bych řekla, že výjezd ze zahrady je mimo komunikaci, asfaltová cesta komunikace je, takže já bych dala přednost tomu na asfaltce. Ale je to moje dedukce.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ben®
Datum: 15.07.16 17:20
avatar

Dobrý den, dle mého výkladu musí každý, kdo vyjíždí, dát přednost vozidlům na komunikaci. Zkrátka tam nesmí, dokud nemá z obou směrů volno. Pravidlo pravé ruky platí pro křižovatku dvou "rovnoprávných" komunikací a v tomto případě nejde aplikovat. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: akym®
Datum: 15.07.16 17:29

Ten ze zahrady přednost nemá, ani se neřídí pravidlem přednosti zprava, vyjíždí z místa ležícího mimo komunikaci (i když je to jen příjezdová silnice).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.16 10:56
Tohle se uci v autoskole a ma pravdu ridic BMW a likvidator.
Pravidlo prave ruky neplati jelikoz vyjezd ze zahrady je bran jako vyjezd z nezpevnene komunikace tudiz dava pri vyjizdeni ze zahrady prednost vsem kteri jedou po zpevnene komunikaci.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: trtr
Datum: 17.07.16 15:04

Zdravím, bohužel nelze aplikovat pravidlo pravé ruky při výjezdu ze zahrady. Ten, kdo si to myslel, byl nyní bohužel potrestán a měl by pžiznat svoji vinu. Zákon hovoří jasně a to pro řidiče BMW.

P.S.: Jediné co lze aplikovat, že když se to taková zapadlá cesta, tak by měli být všichni o to více ostražití a případně si dávat znamení už z dálky (bliknout světly kvůli vyhnutí atd). Je to prostě o domluvě (základní předpisy ale platí), ne vždy se musí striktní dodržení zákona vyplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.16 12:46
Mate pravdu ale z toho co zjistil polcista by se melo jednat o shodne kategorie cest tzn. ridic mel uplatnit pravidlo prave ruky takze vinik by byl ridic BMW ale vyjezd ze zahrady se dava vzdy prednost vsem takze mi to nehraje
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.16 15:50
avatar

Dobrý den,

Tady záleží o jaké komunikace se jedná, jejich povrch nehraje velkou roli.

Křižovatka je místo, kde se protinají nebo spojují pozemní komunikace, za křižovatku nepovažujeme vyustení lesní nebo polní cesty nebo jiné učelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci

Účelovou kominkací může být lesní nebo polní komunikace, tavární prostor, firemní vjezdy apod.

Nevyplívá-li přednost ze svislého dopravního značení nebo dodatkových tabulek musí dát řidič přednost vozidlům, cyklistům, skupině organizovaných chodců nebo průvodci hnaných zvířat přicházejícím zprava.

Jiná situace je, pokud je jedna z komunikací učelových a druhá je vyšší.. v takovém případě dává řidič příjíždějicí z účelové komunikace vždy přednost všem vozidlům, cyklistům, skupině chodců, průvodcům hnaných zvířat pohybujících se na hlavní pozemní komunikaci. Přičemž místa výjíždění z učelové komunikace mohou být označeny směrovými sloupky červené barvy, vyžadují to okolnosti - zejména zhoršený rozhled musí řidič zajistit bezepečné vjetí na pozemní komunikaci za asistence poučené a způsobilé osoby.

Tedy to zda-li lze uplatnit tzv. pravidlo pravé ruky zavisí na tom, o jaké komunikace opravdu jde, za poměrně spolehlivý zdroj v tomto případě lze brát mapy nebo internetové mapy (Google maps, mapy.cz)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: trtr
Datum: 18.07.16 10:19

Zdravím, to sice ano, ale když nevím, držím se na bezpečné straně zákona, tudíž nikam nejedu, když jede vozidlo "po hlavní". O to větší pozor si dávám, když se tam mohou vyskytovat řidiči, co neví ani kde se pravá a levá strana. Tady se ukazuje, že neznalost neomlouvá a navíc každý, kdo pochybil, se snaží napasovat zákon pro své dobor tam, kde použít nejde.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.