Předjíždění zprava

Od: Datum: 07.07.16 22:04 odpovědí: 27 změna: 15.07.16 19:43

Dobrý večer,

jak je to přesně s "předjížděním" zleva? Jedná se o situaci, kdy v předjížděcím pruhu jede vozidlo pomalou rychlostí, tedy pomalejší (či výrazně) než je dovolená. Vystavuji se nebezpečí ze strany policie, když se žařadím doprava, zrychlím na povolenou rychlost a následně se případně zařadím doleva?

"(1) Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování."


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 07.07.16 22:13

Zdravím, to je základ a tzv. podjíždění trestné je. Výklad zde:

http://zakony.kurzy.cz/361-20…ilnicnim-provozu/paragraf-17/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.07.16 05:42
avatar
Snad jen doplním :
Zákon pozná průběžný , připojovací a odbočovací jízdní pruh.
Také vzpomíná jízdní pruh volný, pruh levý, levý krajní, střední pruh a pravý. Jízdní pruhy nejbližší k pravému okraji vozovky. Ještě pruh ostatní a pruh vyznačený na vozovce. A kterýkoliv pruh.
Nesmíme zapomenout na pruh vyhrazený a k němu pruh přilehlý!
Jako další pruh zákon uvádí: část vozovky dovolující jízdu vozidel jiných než dvoukolových (motocyklů) v jízdním proudu za sebou.
.
Marně jsem hledal "předjížděcí pruh"
Bude vhodné prostudovat si občas zákon a osvěžit a ujasnit si pojmy. Někdy špatný nebo nepřesný výklad napomůže ke kolizní situaci nebo přímo k nehodě. Proti nehodě je pokuta zaplacená policajtovi přece jen lacinější...
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 08.07.16 06:42
avatar

astrid, kolegové to napsali správně, Vy ale také.

"Vystavuji se nebezpečí ze strany policie, když se žařadím doprava, zrychlím na povolenou rychlost a následně se případně zařadím doleva?" Ano, vystavujete.

Za Vaše počínání hrozí sankce. Nesmíte vozidlo předjet v pravém pruhu, jen nechápu, proč se pak chcete zařadit do levého pruhu, co Vás k tomu vede.

------------------

Neodpustím si připomínku, že by se mělo povinně chodit na školení řidičů. páč neznalost předpisů je dosti velká.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mot
Datum: 08.07.16 07:32
Jako prvni by mel dostat pokutu ten co jede bezduvodne v tom levem(prostrednim),ale to se nedeje. Nebyt jeho spatne jizdy, nemusel by ho nikdo podjizdet.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: nickys
Datum: 09.07.16 22:48

O.T. pro pana cukrare:

Já si ale nemohu odpustit připomínku na to vaše "páč". Protože na to máme normální slova "protože, neboť".

Často zde zmiňujete, povinné školení řidičů, asi proto, že jste nucen jej absolvovat stejně jako já. Ale myslím, že plošné povinné školení není nikde v Evropě a možná ani ve světě. Spíše bych viděl rezervy v informovanosti o změnách zákonů ve státních i komerčních médiích. Třeba minutku denně, namísto zpráv o narození slůněte, či netopýra v ZOO.

Navíc, padesáti procentům lidí by to stejně nic nedalo a zbytek by školení uplatil a ani se nezúčastnil. Jestli vám nevadí třeba korupce na STK, kývejte dál pro byznys s PŠŘ.

Jinak s vámi zcela souhlasím, že neznalost zákona řidiči je bohužel naprosto tristní, toto se ale týká i policistů.

Samozřejmě, že tazatel by měl ve svém i našem zájmu jít v pondělí odevzdat řidičák. Pokud, ale denně vidí běžné předjíždění zprava a řidiče, jedoucí pomalu v levém pruhu, mohl by se cítit nejistý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.16 09:38
avatar

Již jsem vysvětloval slovo "páč", páč je to kratší a každý ví oč jde.

Samozřejmě nemám na mysli, aby každý rok včechmi řidiší chodili na školení, ale za nějaké období určitě. Páč jsou řidiči, kteří se vůbec nezajímají o zněny.

občas ve zprávách jsou informace, ale často i špatně vysvětlené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 07:44
avatar
Zapomínáte na jízdu v koloně, kdy pravý pruh může být rychlejší a nejde již o předjíždění. Jinak pochopitelně smůla. Blbů brzdících levý pruh je plno(a to říkám jako člověk jezdící z 99% v klídku v pravém)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 07:54
avatar

Nesnáším řidiče, kteří jedou jak hlemejždi v levém pruhu a bezdůvodně brzdí rychlejší řidiče. V těchto případech okamžitě blikám a troubím. Jinak objíždět zprava by se samozřejmě nemělo, ovšem když potkáte výše zmíněného "rychlíka troubu" není mnohdy jiná možnost (teda pokud se za ním nechcete táhnout bůhví kam a jak dlouho). Podotýkám, že již nějakou dobu jezdím velmi opatrně, rozvážně, předvídavě a rozhodně ne rychle a přesto dnes a denně potkávám na silnici řidiče, kteří na radaru, kde je povoleno 80km/h jedou pro sichr 40km/h...a pak nemají být dopravní zácpy. Všechno je to kvůli těmto trotlům a neumětelům. O zipování ani nemluvím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 09:54
avatar

Kdysi dávno, když jsem dělal autoškolu, tak mi můj instruktor řekl . Proč jedeš 30?, já na to, ale tu je 30! Ale všichni jedou 50, tak jeď padesát. NEPŘEKÁŽEJ ! Nehody jsou tam, kde někdo překáží.

Není to sice v souladu se zákonem, ale je to pravda. Nebourám a pokuty taky téměř neplatím.

Tímhle pravidlem se řídím celých svých více než dvamega kilometrů a platí na sto procent. Takže klidně zprava předjedu ty blbouny, co si myslí že jedou 130 a nikdo být rychlejší ani nemůže.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.07.16 10:28
avatar

Naprosto s Vámi souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 08.07.16 10:40

Zdravím, je to pravda, ale vede to k tomu, že ti blbouni si postupem času zvyknout z 30 km/h dělat 50 km/h, z 50 km/h dělat 90 km/h a atd. Stačí sledovat když jede policie např. obcí, tak na 50 km/h jedou třeba 30 km/h a všichni jedou také 30 km/h, protože kdyby jeli třeba jen těch 50 km/h, tak Vám myslím udělají takovou kontrolu, kterou jste ještě neviděl.

P.S.: Typická situace blbounů nastává, když pražák dorazí na Moravu (typicky Brno a pod) a naopak moravák do Prahy, to si pak domací honí triko, jak vše znají nejlíp.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.07.16 10:57

Každý má právo dodržovat zákon.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 10:20

někde jsem četl článek že takové auto lze předjet legálně jen v případě, kdy se zařadíte do právého pruhu a to pomalé auto dojedou další tak dvě tři auto, to už pak lze považovat za souběžnou jízdu, kde je předjíždění zprava možné.. nedávno jsem taky potkal mimo obec dodávku s podvalem a na něm vrak v levém pruhu jedoucí sotva 80.. blikal jsem na něj snad 3x než se odporoučel do pravého pruhu.. nevím jestli to ti lidi dělají schválně nebo o co jde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 16:09
avatar
Honzas1
Zákon jasně definuje v §12 :
(3) Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková HUSTOTA PROVOZU , že se vytvoří SOUVISLÉ PROUDY vozidel, v nichž řidič motorového vozidla MŮŽE jet jen takovou rychlostí, která ZÁVISÍ na RYCHLOSTI VOZIDEL JEDOUCÍCH PŘED NÍM , mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "SOUBĚŽNÁ JÍZDA ); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.
.
Podle tvého příspěvku ( dvě tři vozidla za tím loudalem) nejde přece o souvislý proud! Před loudalem nikdo nejede! A před tebou v pravém pruhu také není souvislý proud, když můžeš jet, takže to nebude souběžná jízda, ale předjíždění!
To jen někdo tou pohádkou občas zkouší ukecat policajty, nebo oblbnout lidi. Potom se to šíří mezi lidmi jak mor, a pomahači pomáhají odlehčit peněženku.
.
Odporuješ si, cituji:... dvě tři auto, to už pak lze považovat za SOUBĚŽNOU JÍZDU , KDE JE PŘEDJÍŽDĚNÍ ZPRAVA MOŽNÉ ...
Při souběžné jízdě se nejedná o předjíždění!
.
Proud vozidel?
Už jsi někdy jel v 12 km koloně, teda v zácpě?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 10.07.16 10:32

Pokud jsou dva pruhy pro jeden směr jízdy a v levém jede řidič pomalu, vy jedete v pravém pruhu rychleji, potom je třeba rozlišovat, kde se tak děje. Jestli ve městě, na silnici nebo na dálnici.

Někde totiž nejde o předjíždění ale o souběžnou jízdu v jízdních pruzích. Není to úplně jasné u nás v ČR viz odkaz:

http://www.autorevue.cz/podji…rdi-opak-toho-co-ministerstvo

Na dálnici: pokud levý pruh jede pomalu (příčina kolona) můžete jet v pravém rychleji. Pokud není kolona, neměl by jste "předjíždět" v pravém pruhu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 12:53
avatar

Přestupek -nepřestupek,prostě jede-li tam jouda a jede zbytečně pomalu-podjedu jej.Zastavili by mne kluci od PČR tak se zeptám zda-li platí zákony pro všechny ,samozřejmě odpoví ža ano,pak se jich zeptám jak řešili onoho joudu za bezdůvodně pomalou jízdu!


doplněno 10.07.16 16:34:

Trtr-už jsem to takhle podobně řešil-BEZ pokuty jen varování-"Příště si dejte pozor!"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 10.07.16 13:19

Zdravím, onoho joudu by neřešili, protože ho nastavěli, ale Vás ano. Bohužel jste v ČR a plán na rozdávání pokut se musí plnit, tj platil byste pokutu (nebo se můžete hádat a jít do správního řízení).

Pro Honzas:

Je třeba rozlišovat co je to souběžná jízda, v zákoně 361/2000 Sb. je to definované. Pokud nevím, držím se na bezpečné straně zákona-tj nepředjíždím či nepodjíždím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 14:51

a jak je definovaný proud aut? 5? 10? 20?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nickys
Datum: 10.07.16 18:15

Každý tady mele svá moudra. Jaký proud aut? Kde jste to slyšeli, četli.

Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu."

Co nechápete proboha?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: trtr
Datum: 10.07.16 20:49

Zdravím, nutno ještě doplnit, že souběžná jízda asi nenastane v "dálniční" rychlosti, bylo by to totiž o hubu. Tento pojem má smysl spíše při rychlostech pod 30 km/h, spíše ještě méně. Je to de facto stav tvorby kolon vozidel.

Tazatel by si měl nejméně zopakovat ustanovení o předjíždění a dálničním provozu (jízda v pruzích), pokud se tak již nastalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.16 01:28
avatar

pro trtr: Souběžná jízda nastává v situaci, kterou stanoví zákon ( viz příspěvek od nickys ).Teorie o tvorbě kolon a rychlosti 30 km/h je zajímavá, ale faktem je, že např. na pražském okruhu zcela běžně probíhá souběžná jízda ve dvou nebo třech jízdních pruzích při rychlosti 80 km/h a více ( povolená je osmdesátka, v levém krajním pruhu jezdí většinou 90 km/h a rychleji.) Každopádně- souběžná jízda nevzniká pouze při nízkých rychlostech, ale vzniká tak, jak to popisuje zákon.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lego®
Datum: 10.07.16 18:42
avatar

Nejak jsem nepochopil jestli chces predjizdet zleva nebo zprava.
Podjizdeni se vyhnes, pokud z toho udelas soubeznou jizdu a pak jen zmenis pruh.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nickys
Datum: 10.07.16 21:09

*haha**zed**zed**zed*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: lego®
Datum: 11.07.16 09:00
avatar

Nazev otazky je jinej nez otazka, tak co vlastne plati?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.16 04:35
avatar

kdyz je pomaly a nemini se vzdat rychlejsiho pruhu a zrcatka jsou pro nej spanelska vesnice, normalne ho podjedu zprava a je klid, ono mu to pak vetsinou dojde, nebo je nekdo rychlejsi nez ja a podjede ho driv, a jemu to dojde nez ho musim podjet ja... neblikam


doplněno 15.07.16 20:59:

@humbucker no ja bych radsi moc nehoukal, nikdy nevite jaky vydeseny ridic/ridicka se smrti v ocich v tom jede:-D zamerne jsem se vyhnul stereotypum vydesenych jedincu, abych nikoho neurazil :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nickys
Datum: 12.07.16 17:30

Já bych zase nikdy nikoho nepodjel. Takový hńup vás samozřejmě zprava nečeká a klidně se může chtít zařadit zpět ve chvíli, kdy jste vedle. Nehledě na to, že dělám taky přestupek a stavím se na úroveň onoho blba.

Navíc mi předjetí zprava přijde jako jeden z vrcholů hovadizmu na silnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.16 19:43

Ahoj Astrid.

Tvou otázkou vznikla blbost. Když někoho podle popisu řešíš, přejedeš přeci do toho pravého pruhu a jen v něm dále jedeš. Nejde o nějaké předjíždění. Jinak, co ti brání ho prostě probudit a houknout? Ještě se může stát, že vaše společná jízda je v místě připojování od příjezdu z prava. To je pak lepší ho nechat jet a řešit to později. A nebo když je v dalším levém volno, vezmeš ho tudy. Vlevo. Zdá se to jednoduché, ale kdejaký moula to neumí adekvátně vyřešit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.