Ředění elektrolytu

Od: Datum: 20.06.16 20:16 odpovědí: 8 změna: 25.06.16 11:29

Prosím o poučení:

Jakým nožstvím destilované vody zředit npř. elektrolyt pro akumulátor vyšší hustoty na požadovanou hustotu 1,28g/cm3?

Jistě existuje výpočet.

Děkuji -miro


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.16 16:09
avatar

Koncentrace elektrolytu v baterii je daná.U starších typů se pouze dolévá destilovanou vodou do stanovené výše.Tím se nahradí odpařená voda a koncentrace je tím stálá.Pokud nedojde k vylití kyseliny,pak by se přespříliš zředila.Bezúdržbové aku takového nic nepotřebují,Takže při dobrém stavu dobíjecího systému není potřeba nic takového dělat.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miroŽ
Datum: 22.06.16 08:57

To vše je mně zcela jasné.

Chtěl jsem se dopídit obecného praviodla, jak vypočítat poměr ředění roztoku stávající hustoty (specifické hmotnosti) na hustotu požadovanou.

Děkuji -miro

Datum: 22.06.16 13:04

p.Miro ,nechcem vás nijako napálit,a z hlavy tiež neviem HNED vysypat odpoved na vašu matematickú ! otázku.Ak chcete ozaj vzor výpočtu ,musím si po rokoch aj ja znovu pozrie učivo 7.ludovej -rovnice o jednej neznámej a dám vzorový výpočet.Len vás ubezpečujem ,že prakticky vy asi nemáte k dispozícii kyselinu sírovu o vyššej hustote, ako je bežne dostupná "akumulatorka",a preto odpoved siedmaka nepoužijete . Kamil

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miroŽ
Datum: 23.06.16 09:13

Pane" kamill" .Děkuji za názor.

Jistě, asi nebudu mít k dispocizi H2SO4 o jiné koncentraci než akumulátorové. Ale, co když z akumulátoru unikne elektrolyt , zjistím hustotu zbylého elektrolytu v akumulátoru (která je podle stupně vybití (nabití) akumulátoru jiná než předepsaná 1,28g/cm3) a k doplnění musím použít elektrolyt o stejné hustotě jak je zbytek elektrolytu v akumulátoru? Viz předcházející příspěvek p. "jabraka".

A jak to bude pokud je potřeba zředit alkohol z pálenice o obsahu 70ti% alkoholu na přijatelných npř. 50%? Při ředění vylučuji pravidlo -pokus omyl.

Děkuji. Podle mě to asi už nejsou znalosti jen 7. ludovej.. -miro

Datum: 24.06.16 11:52

p.Miro ,teoria je taká ,že pri havarijnom úniku elektrolytu ,ktorého hustota je menšia ako 1,28g/cm3 sa zásadne dolieva iba akumulatorka 1,28, nie hustejšia ,aby sa tým deficit dorovnal ! Chýbajúca hustota je skrytá v tom ,že čas olova vytečeného akumulátora sa zmenila na síran olovnatý a ten sa pri nabíjaní vratne môže zmeni na olovo ,kyslik,vodik .Toto sa však deje iba ,ak nabíjacie napatie dosahuje 2,7V /članok =16,8v na akumulátor. Alternátor vozidla, ani bežná nabíjačka toto napatie nedosahuje a efekt sa nedosiahne!

Vᚠalternativny priklad riedenia alkoholu je doslova "čítankový vzor" z učebnice matematiky pre 7.ludovú .Kamil

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miroŽ
Datum: 25.06.16 11:29

P."kamill" s Vaší teorií nemohu souhlasit:

Víme, že vybíjením akumulátoru elektrolyt řídne (má menší hustotu než plně nabitý). Při nabíjení se naopak hustota elektrolytu zvyšuje až po optimální hustotu 1,28g/cm3 , při plně nabitém akumulátoru. Co by se stalo po úniku elektrolytu z vybitého a nebo jen částečně nabitého akumulátoru a vyrovnáním deficitu hustoty jak uvádíte?

Nabíjením vybitého akumulátoru se vždy hustota elektrolytu zvyšuje . Tím by elektrolyt překročil optimální hustotu 1,28g/cm3. , jelikož Vámi doplněný elektrolyt o hustotě 1,28g/cm3 by se nabíjením dále zvyšoval. Tedy zásadně únik elektrolytu z akumulátoru doplňovat vždy jen stejnou hustotu, zbylého elektrolytu v akumulátoru. Je to zpravidla hustota nižší než je hustota plně nabitého akumulátoru (akumulátor v době úniku elektrolytu bude jen vyjímečně plně nabit).a tudíž je vhodné znát, pravidla ředění roztoků..Nesprávné doplnění vytečeného akumulátoru by mělo zcela určitě jak víme, nepříznivé následky pro další životnost tohoto akumulátoru.

Procesy nabíjení a vybíjení olověného akumulátoru by jistě přesněji z hlediska chemických pochodů, popsal p."jabraka".

Hezký den a víkend přeji -miro

Datum: 24.06.16 12:19
avatar

Miro,pro názornost si prostuduj sta o křížovém pravidlu.:

http://www.gvmyto.cz/sablony/….sadapublikace/15_CHS5MZ2.pdf

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: miroŽ
Datum: 25.06.16 09:22

P."jabraha" to je přesně to co jsem potřeboval. Děkuji.

V minulosti jsem se s tímto -křížovým pravidlem, setkal při míchání nemrznoucí směsi, která byla dodávana ve vysoké koncentraci. Od té doby jsem problematiku neřešil a tak jsem zapoměl i když jsem si pamatoval o nějakém křížovém pravidlu.

Ještě jednou dík -miro


doplněno 25.06.16 09:31:

Jak je zřejmé, tak jen znalost podle p."kamill" ze 7. ludovej, by asi nebyly dostačující.?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.